Jump to content



Διάταξη ψύξης σε Metallic Gear Neo Mini V2


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Απέκτησα το συγκεκριμένο κουτί μεταχειρισμένο από διπλανό φόρουμ πριν κανένα μήνα απλά και μόνο επειδή με έτρωγε να κάνω καμιά σπατάλη.

Προέκυψε όμως τρελός έρωτας μαζί του και θα μεταφέρω το κυρίως build από το Lian Li Lancool II Mesh σε αυτό.

Αναμένω ASRock B550M-ITX/ac και Kingston KC3000 2TB και θα μεταφερθούν από το υφιστάμενο setup ο 5800X 3D, η Gigabyte 3060Ti Gaming OC, η ΑΙΟ Arctic Liquid Freezer II 240 A-RGB και το PSU Seasonic Focus GX 750W.

 Έχω έναν προβληματισμό όμως όσον αφορά τη διάταξη του συστήματος ψύξης μιας και πρόκειται για περιορισμένο χώρο και το τροφοδοτικό βρίσκεται στην παραδοσιακή πάνω θέση.

Οι είσοδοι κρύου αέρα στο κουτί, όλες με φίλτρο σκόνης, είναι τα διάτρητα δάπεδο και καπάκι πλάτης (το διακοσμητικό καπάκι που φαίνεται στο σχέδιο είναι αφαιρούμενο) και από τα πλαϊνά της μπροστά μάσκας.

Σκέφτηκα λοιπόν αντί τα fans του ψυγείου να τραβάνε αέρα από έξω προς τα μέσα, επιβαρύνοντας το εσωτερικό με το θερμικό φορτίο της cpu, να τα βάλω να τραβάνε από μέσα προς τα έξω.

Είναι valid η σκέψη μου; 

Υπάρχει κάποια αντιπρόταση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Υ.Γ. Συγχωρέστε το R5 στο σχέδιο 🙂

 

 

MetallicGear_1.png

bottom_mesh.png

side_mesh.png

Έγινε επεξεργασία από paxman
Link to comment
Share on other sites

καταρχας ειναι πολυ ομορφο το κουτακι! πρεπει να ειναι και πολυ ποιοτικο!

το μονο μειων του νομιζω ειναι αυτο που ειπες και εσυ για την θεση του psu

 

προσωπικα θα το εξης: fron intake, botom intake και ολα τα αλλα εξοδος. θεωρητικά ειναι και το σωστο 

βεβαια αν δεν πειραματιστείς δεν μπορεις να εισαι συγουρος με ποιο config θα εχεις καλύτερα temps 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

καταρχας ειναι πολυ ομορφο το κουτακι! πρεπει να ειναι και πολυ ποιοτικο!

το μονο μειων του νομιζω ειναι αυτο που ειπες και εσυ για την θεση του psu

 

προσωπικα θα το εξης: fron intake, botom intake και ολα τα αλλα εξοδος. θεωρητικά ειναι και το σωστο 

βεβαια αν δεν πειραματιστείς δεν μπορεις να εισαι συγουρος με ποιο config θα εχεις καλύτερα temps 

 

 

Ναι είναι πανέμορφο, ειδικά στο ασημί που το έχω.

Και η ποιότητα απίστευτη, η αίσθηση του αλουμινίου δεν υπάρχει...

Καψούρα μιλάμε 😍 😄

 

Η αρχική σκέψη ήταν να το πάω by the book όπως προτείνεις απλά σκέφτηκα μιας και έχει το intake στο πίσω καπάκι να το εκμεταλλευόμουν και να διώχνω τον ζεστό αέρα του ψυγείου εκτός κουτιού.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, paxman said:

Σκέφτηκα λοιπόν αντί τα fans του ψυγείου να τραβάνε αέρα από έξω προς τα μέσα, επιβαρύνοντας το εσωτερικό με το θερμικό φορτίο της cpu, να τα βάλω να τραβάνε από μέσα προς τα έξω.

Είναι valid η σκέψη μου; 

 

Έτσι θα μειώσεις την απόδοση του βασικού συστήματος ψύξης σου, απάγοντας τη θερμότητα του ψυγείου με θερμό αέρα, αντί ψυχρού.

 

Επίσης, πιθανότατα θα δημιουργήσεις συνθήκες έντονα αρνητικής πίεσης στο κουτί, με αποτέλεσμα να τραβά αέρα από κάθε σχισμή και χαραμάδα, συσσωρεύοντας μακροπρόθεσμα περισσότερη σκόνη, αλλά και μειώνοντας περισσότερο τη βέλτιστη ροή του αέρα.

 

Αυτό που ρίχνει τη θερμοκρασία της CPU σου είναι το ψυγείο της AiO, όχι ο διάχυτος αέρας που κινείται στο κουτί. Εκεί θέλεις να είναι βέλτιστες οι συνθήκες. Εγώ θα κράταγα τους ανεμιστήρες της LF II για εισαγωγή ψυχρού αέρα.

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Ειχα το Phanteks P200A που εχει ακριβως την ιδια διαταξη.

 

Μεσα στο κουτι σε νοιαζει απλα να υπαρχει ροη αερα. Ας ειναι και ζεστου. Το ψυγειο ομως πρεπει να παιρνει τον ψυχρο αερα του περιβαλλοντος για να αποδωσει.

Διαφορετικα θα χρησιμοποιει τον ζεστο αερα της καρτας γραφικων.

 

Το δικο μου layout ηταν κλασικο αλλα ειχα 3 ψυγεια, μπροστα, διπλα και κατω με φανς σε χαμηλες στροφες να εισαγουν αερα και ενα Noctua case fan και το τροφοδοτικο να εξαγουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.