Jump to content



αγορα εσωτερικου δισκου 2 terra


Recommended Posts

χαιρετω ολους,

 

κοιταζω να αγoρασω ενα η δυο δισκους  sata 3.5'' χωριτηκοτητας  2 terra  η και 4 terra, τον ενα θα τον βαλω στον υπολογιστη ως δισκο συστηματος μετα τα προγραμματα που δουλευω και τον αλλο θα τον εχω για backup

 

κυριως με ενδιαφερει η αξιοπιστια του δικου λογω του οτι ο δισκος συστηματοs θα δουλευει καθημερινα πολλεs ωρες (8+) 

για ηχογραφηση μουσικης,  επεξεργασια βιντεο, gimp, bryce 3d

 

ο δισκος που εχω απο το 2012, seagate 250 gb δουλευει απροσκποπτα αν και εχει 20,000+ ωρες λειτουργειας με health 96%

 

οι τιμες των δικων απο το skrotz.gr ειναι μια χαρα αλλα δεν ξερω ποιον θα πρεπει να αγορασω...

 

 

Έγινε επεξεργασία από nikonick
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα οτι οι δίσκοι είναι και θέμα τύχης. Το ότι έχει κρατήσει ο 250 τόσο καιρό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αν ξαναπάρεις seagate θα σου βγάλει άλλα 10 χρόνια. Το πιο σημαντικό είναι να έχεις backup (επικαιροποιημένο).  Μόνο για HDD κοιτάς ή και SSD?

Link to comment
Share on other sites

Υπό τις παρούσες συνθήκες, η χρήση μηχανικού δίσκου ως δίσκου συστήματος είναι κοροϊδία ακόμη και ως σκέψη. Aυτά που πρέπει να πάρεις είναι ένας SSD nvme ή sata, αναλόγως του υπάρχοντος υλικού, και ένας εξωτερικός δίσκος για backup, ο οποίος, όταν δεν θα χρησιμοποιείται, θα είναι αποσυνδεδεμένος από τον υπολογιστή και το ρεύμα, βολεμένος κάπου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους,

 

ευχαριστω γιατις απαντησεις

 

το θεμα με τους ssd ειναι οτι δεν κρατανε πολλα χρονια λογω του οτι η δειαρκεια ζωης τους εξαρταται απο τα τα δεδομενα που γραφουνε...

 

για επεξεργασια βιντεο τα διακουνεμανα δεδομενα ειναι πολλα ενταξει οχι επι Καθημερινήs βασης...

 

ενα βιντεο απο minidv θελει 10 gb χωρο και αλλα τοσα στο φακελλο temporary...

 

οι τιμες για 1 terra  και 2 terra ssd εινα συγουρα πιο ψηλες

 

προσωπικα νομιζω οτι η αξιποιστια ενος μηχανικου δισκου σε βαθος χρονου ειναι καλυτερη...

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

καλημερα σε ολους,

 

ευχαριστω γιατις απαντησεις

 

το θεμα με τους ssd ειναι οτι δεν κρατανε πολλα χρονια λογω του οτι η δειαρκεια ζωης τους εξαρταται απο τα τα δεδομενα που γραφουνε...

 

για επεξεργασια βιντεο τα διακουνεμανα δεδομενα ειναι πολλα ενταξει οχι επι Καθημερινήs βασης...

 

ενα βιντεο απο minidv θελει 10 gb χωρο και αλλα τοσα στο φακελλο temporary...

 

οι τιμες για 1 terra  και 2 terra ssd εινα συγουρα πιο ψηλες

 

προσωπικα νομιζω οτι η αξιποιστια ενος μηχανικου δισκου σε βαθος χρονου ειναι καλυτερη...

Δικά σου χρήματα, δική σου επιλογή.

Να ξέρεις όμως ότι κάθε φορά που κάνεις κάτι στον SSD θα ευχαριστείς τον εαυτό σου για την αγορά του.

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

το θεμα με τους ssd ειναι οτι δεν κρατανε πολλα χρονια λογω του οτι η δειαρκεια ζωης τους εξαρταται απο τα τα δεδομενα που γραφουνε...

 

Άρα, οι λύσεις που έχεις στη διάθεσή σου είναι οι εξής: 

  1. Αν ο υπολογιστής δεν έχει έστω μία θύρα m.2, παίρνεις έναν Samsung 860 pro sata (δεν ξέρω πού θα βρεις, πλέον), στη χωρητικότητα που θέλεις, σε αλμυρή τιμή, και κάνεις τη δουλειά σου άνετα για τα επόμενα χρόνια.
  2. Αν ο υπολογιστής έχει έστω μία θύρα m.2, παίρνεις έναν Samsung 980 pro with heatsink σε πολύ καλή τιμή, και κάνεις τη δουλειά σου ακόμη καλύτερα. Για πολλά χρόνια. 
  3. Παίρνεις έναν μηχανικό δίσκο, κατά προτίμηση κάποιον που είναι τεχνολογίας CMR, και τα χρήματα που (υποτίθεται ότι) θα εξοικονομήσεις - κι ακόμα περισσότερα, θα τα δίνεις για τσιγάρα μέχρι να βάλεις SSD. 

Σημείωση: η αξιοπιστία και η αντοχή σε βάθος χρόνου, χρεώνεται και στους μηχανικούς δίσκους - μη νομίζεις ότι είναι φθηνότεροι, (π.χ. WD Gold, Seagate Exos, κλπ.). Επίσης, οι υποδεέστερης TLC τεχνολογίας SSD είναι μεν φθηνότεροι και έχουν συντομώτερη εγγύηση, αλλά η αντοχή τους είναι πολύ ανώτερη από αυτούς που κυκλοφορούσαν προ 5ετίας. (Αυτοί που σου πρότεινα πιο πάνω, είναι MLC. Οι SLC δεν έχουν θέση σε υπολογιστή γραφείου).

Link to comment
Share on other sites

Σκληρους εχω χασει μεχρι τωρα μονο wd green(χαλασαν ολοι). Οι παλιοι seagate 15χρονων με 5ετη εγγυηση και wd black 15χρονων δουλευουν ακομα αν και τους εβγαλα απο το pc με 50000-60000ωρες(οι περισσοτερες idle).  Seagate ironwolf και wd gold τους χρησιμοποιω και δεν φαινεται να εχουν θεματα. Γενικα τωρα πια δεν θα αγγιζα κατηγορια κατω απο ironwolf και gold οι οποιοι ειναι ακριβοι.

 

Στους ssd δεν εχω χασει κανενα μεχρι τωρα, απο τους 7 που εχω. Ο πιο παλιος ειναι vertex 3 64gb και δουλευει 12χρονια ασταματητα. Απο αλλους που εχω ακουσει να χαλανε, ηταν οι πολυ απλες σειρες, που μαλλον χαλανε τα ηλεκτρικα τους και οχι η nand. Σε ssd αυτη τη στιγμη για αξιοπιστια εγω προτιμησα wd sn570. Οι αξιοπιστοι σατα ειναι ακριβοτεροι αυτη τη στιγμη και τους φτηνους δεν θα τους εμπιστευομουν τοσο.

 

Αν χωρανε m.2 nvme στο συστημα σου και σε παιρνει οικονομικα, θα πηγαινα για sn570.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους,

 

ευχαριστω για τις απαντησειs

 

ο samsung 860pro 1 terra ssd  υπαρχει στοamazon (us dollars 325)

 

θα κοιταξω και στο ebay.de...

 

μια αλλη λυση για εμενα ειναι να παρω εναν  ssd 960 gb

 

https://www.skroutz.gr/s/24639103/GoodRAM-CL100-gen-3-SSD-960GB-2-5-SATA-III-SSDPR-CL100-960-G3.html

 

η δουλεια μου γινεται και με  512 gb ssd disk οποτε αγοραζω και εναν  sata 2 terra !

Link to comment
Share on other sites

H πρότασή μου είναι για δίσκο συστήματος (εφόσον κοιτάς και το budget) να χρησιμοποιήσεις αυτόν:

 

Crucial MX500 SSD 2TB 2.5'' SATA III

 

Έχει 5ετή εγγύηση και 700 ΤΒ εγγραφές αντοχή. Αυτό σημαίνει ότι αν γράφεις 20 GB την ημέρα (επειδή έδειξες ανησυχία πιο πριν) θα αντέξει βάσει προδιαγραφών:

 

700 ΤΒ / 20GB = 35.000 μέρες, ήτοι 95 χρόνια. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

 

Αν γράφεις 100GB την ημέρα το αποτέλεσμα διαμορφώνεται ως εξής:

 

700ΤΒ / 100GB = 7.000 μέρες, ήτοι ~ 19 χρόνια.

 

Νομίζω τελειώσαμε με τις ανησυχίες περί αντοχής.

 

Για backup 4 TB, προτείνω να πάρεις έναν μηχανικό δίσκο, τον οποίο να τον συνδέσεις ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ με SATA to USB3 adaptor, για να τον συνδέεις μόνο όταν παίρνεις backup και το υπόλοιπο διάστημα να είναι offline. Για δίσκο backup προτείνω να επιλέξεις τον ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ που θα βρεις, ανεξαρτήτως εταιρείας, με 5ΕΤΗ ΕΓΓΥΗΣΗ.

 

Αυτή τη στιγμή, η επιλογή σου είναι αυτή:

 

Seagate Ironwolf Pro 4TB HDD Σκληρός Δίσκος 3.5" SATA III 7200rpm με 256MB Cache για NAS

 

Συνολικά το κόστος θα ανέλθει ~ 220-230 € και για τους δύο.

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/6/2023 at 9:41 ΠΜ, το μέλος nikonick έγραψε:

για επεξεργασια βιντεο τα διακουνεμανα δεδομενα ειναι πολλα ενταξει οχι επι Καθημερινήs βασης...

 

ενα βιντεο απο minidv θελει 10 gb χωρο και αλλα τοσα στο φακελλο temporary...

 

προσωπικα νομιζω οτι η αξιποιστια ενος μηχανικου δισκου σε βαθος χρονου ειναι καλυτερη...

 

Επεξεργασία βίντεο με HDD το 2023? 10GB/20GB δεν είναι τίποτα. SSD (ή NVMe) asap και backup σε εξωτερικό HDD όπως αναφέρθηκε.
Άσε την αξιοπιστία και βάλε στο πρόγραμμα backup. Ότι και δίσκο να πάρεις χωρίς backup ζεις επικίνδυνα. Εκτός αν δεν σε ενδιαφέρουν τα δεδομένα του δίσκου.
 

 

11 ώρες πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

ο samsung 860pro 1 terra ssd  υπαρχει στοamazon (us dollars 325)

 

θα κοιταξω και στο ebay.de...

 

μια αλλη λυση για εμενα ειναι να παρω εναν  ssd 960 gb

 

https://www.skroutz.gr/s/24639103/GoodRAM-CL100-gen-3-SSD-960GB-2-5-SATA-III-SSDPR-CL100-960-G3.html

 

η δουλεια μου γινεται και με  512 gb ssd disk οποτε αγοραζω και εναν  sata 2 terra !

 

Αν πας για SATA δες ΜΧ500 / 870 EVO. Μην κοιτάς τίποτε άλλο ειδικά αυτό που έβαλες.
Επίσης δες τι board έχεις και αν υποστηρίζει NVMe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολουs

 

ευχαριστω για τις απαντησεις σας

 

ως προς στο θεμα δισκου  για backup... εχουμε εναν εξωτερικο  seagate 4 terra ''store n save usb 3''

 

για δισκο ssd βολευουμαι και και με512 gb, οποτε να μπει η παραγγελεια απο σκρουτζ...
 

seagate store n save 4 terra.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.