Jump to content



Hybrid mesh+powerline για δυνατούς λύτες...


gdp77

Recommended Posts

Λοιπόν στο σπίτι μου μέχρι στιγμής λειτουργεί άψογα η παρακάτω συνδεσμολογία:

 

hybridmeshpowerline.thumb.jpg.daffcc8689204918784e81f3731b5d62.jpg

 

Το πρόβλημα που μου έχει σπάσει τα νεύρα το τελευταίο διάστημα γιατί το συναντώ όλο και πιο συχνά είναι ότι αν π.χ. μιλάω στο viber από το κινητό και κινούμαι στο σπίτι αλλάζοντας όροφο (ενώ το κινητό είναι στο wifi) τρώω ΑΚΥΡΟ!!!! Αν ξεκινήσω τη συνομιλία στο ΕΠΙΠΕΔΟ 0 και την ώρα που μιλάω μετακινούμαι στο ΕΠΙΠΕΔΟ 1, το κινητό μένει πεισματικά συνδεδεμένο στο wifi του ΕΠΙΠΕΔΟΥ 0, με οριακό σήμα (χάνω τον συνομιλητή μου), μέχρι που θα αποσυνδεθεί και θα συνδεθεί στο WIFI του ΕΠΙΠΕΔΟΥ 1, οπότε συνήθως πέφτει και η γραμμή μέχρι να γίνει η επανασύνδεση. Και σε αρκετές άλλες περιπτώσεις έχω παρόμοια προβλήματα αλλά δεν χρειάζεται να τις αναφέρω όλες.

 

Η λύση είναι κάποιο σύστημα mesh. Δυστυχώς όμως ΔΕΝ μπορώ να χάσω το powerline. α) Χρειάζομαι το καλύτερο δυνατό latency στο ΕΠΙΠΕΔΟ 1 (λύση να φέρω ethernet από το ΕΠΙΠΕΔΟ 0 έχει απορριφθεί λόγω μερεμετιών και κόστους), ενώ ένα οποιοδήποτε ΑΠΛΟ σύστημα mesh θα παίρνει WIFI μέσω της πλάκας των ορόφων που σημαίνει ότι έχω μεγάλη απώλεια ταχύτητας (το έχω τσεκάρει, μέσω WIFI χάνω 50-75% από όροφο σε όροφο).

 

Ευτυχώς για περιπτώσεις σαν τη δικιά μου κυκλοφόρησαν προσφάτως λύσεις:

 

α) DEVOLO magic 2 next , το οποίο είναι powerline + mesh (hybrid).  Όμως για να παίξει το mesh, δεν ξεμπερδεύω με 2 σταθμούς (o κεντρικός δεν δίνει wifi). Επομένως χρειάζομαι το κεντρικό powerline + 2 δορυφόρους, έναν για κάθε όροφο. Με κεντρικό σταθμό και 2 δορυφόρους λοιπόν, το κόστος εκτοξεύεται και είναι απορριπτέο (~300€)

 

β) Η TP-Link βγάζει μια πολύ συμπαθητική hybrid λύση, το DECO P9 το οποίο χρησιμοποιεί για network backhaul τεχνολογία powerline. Κόστος ~150€ και είμαστε εντός budget! Το μέγα πρόβλημα όμως είναι ότι δεν φαίνεται να υποστηρίζει την επιλογή “lower PLC-to-VDSL”. Τι είναι αυτή η επιλογή θα ρωτήσετε και δικαίως. Λοιπόν σε πολλές περιπτώσεις το powerline μαζί με VDSL δεν παίζουν καλά μαζί, καθώς υπάρχουν παρεμβολές. Έτσι μπορεί να έχεις αποσυνδέσεις ή και μείωση ταχύτητας στη VDSL σου. Τη λύση έρχεται να δώσει κάποιο ειδικό mode λειτουργίας του powerline που περιορίζει τις παρεμβολές αυτές με μια μικρή θυσία στην ταχύτητα διασύνδεσης μεταξύ των δορυφόρων του powerline, που όμως είναι αδιάφορη στην πράξη γιατί ούτως ή άλλως ξεπερνάμε την 100άρα VDSL. Αυτή την επιλογή την έχω ήδη ενεργοποιημένη (lower PLC-to-VDSL) στην υπάρχουσα διασύνδεσή μου για να μην έχω προβλήματα (που είχα πριν την ενεργοποιήσω). Αυτή η επιλογή δεν εμφανίζεται στο web interface του powerline, αλλά την ενεργοποιείς μέσω ειδικού app που μπορείς να κατεβάσεις από την TP-LINK. Αυτό το app λοιπόν δεν φαίνεται διαθέσιμο στις λήψεις του DECO P9 οπότε υποθέτω ότι δεν  υπάρχει και σαν δυνατότητα… Έχω στείλει ερώτημα στην TP-LINK για το θέμα, αλλά δεν ξέρω αν θα μου απαντήσουν.

 

γ) Η τρίτη λύση που σκέφτηκα είναι “μέσω Τριπόλεως” αλλά φαίνεται να είναι η μόνη που μου εξασφαλίζει (???) επιτυχία. Τα νέα “απλά” powerline της TP-LINK είναι συμβατά με τεχνολογία ΟneMesh της TPLINK, εφόσον συνεργάζονται με αντίστοιχης τεχνολογίας router της TP-LINK (συμβατό με OneMesh). Δηλαδή αγοράζω ένα ρουτεράκι της TP-LINK (archer C6 ~ 50€) και ένα καινούργιο powerline της TP-LINK (WPA 8631P ~ 90-100€). Το πακετάκι θα βγει 150++ € αναλόγως πού θα βρω διαθεσιμότητες και σε ποιες τιμές.

 

Δηλαδή η συνδεσμολογία μου θα διαμορφωθεί έτσι:

 

hybridmeshpowerlinearcher.thumb.jpg.069447d6c24cf929f9dfa0560f1c66d9.jpg

 

 

Όσοι λοιπόν είστε “δικτυάδες” ή έχετε παρόμοιες ανάγκες με εμένα, τι γνώμη έχετε?

 

Θα δουλέψει η τρίτη λύση?

 

Υπάρχει κάτι που δεν έχω σκεφτεί?

 

Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη!

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Για να μπορείς να έχεις viber κλήση χωρίς διακοπή ενώ μετακινείσαι από την κάλυψη μιας κεραίας προς μιας άλλης, θα χρειαστεί το τηλέφωνό σου να υποστηρίζει 802.11r όπως και η οποιαδήποτε mesh λύση που θα βάλεις.

 

WWW.TP-LINK.COM

Why my clients fail to connect to the Deco Wi-Fi when Fast Roaming is enabled?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Για να μπορείς να έχεις viber κλήση χωρίς διακοπή ενώ μετακινείσαι από την κάλυψη μιας κεραίας προς μιας άλλης, θα χρειαστεί το τηλέφωνό σου να υποστηρίζει 802.11r όπως και η οποιαδήποτε mesh λύση που θα βάλεις.

 

WWW.TP-LINK.COM

Why my clients fail to connect to the Deco Wi-Fi when Fast Roaming is enabled?

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το "Fast Roaming" είναι τεχνολογία που όντως απαιτεί 802.11r  και υπάρχει μόνο στις επαγγελματικές λύσεις "omada" της TP-LINK. Σαν feature στα υπόλοιπα deco (home) υπάρχει με τα πρωτόκολλα 802.11 k/v και όντως προσφέρει σούπερ χρόνους μετάβασης για περιπτώσεις που ακόμα και το χιλιοστό του δευτερολέπτου μετράει. Δεν χρειάζεται να έχεις ενεργοποιημένο το "fast roaming". Τα συστήματα mesh λειτουργούν με όλες τις συσκευές με "seamless roaming" με λίγο μεγαλύτερους χρόνους μετάβασης (αλλά χωρίς διακοπή σύνδεσης). Αυτοί οι χρόνοι μετάβασης είναι ικανοποιητικοί για τις απαιτήσεις μου (δεν θα χάσω την κλήση viber πάντως)

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Μόλις σκέφτηκα και μια άλλη λύση (????) αλλά δεν ξέρω αν είναι εφικτό να δουλέψει....

 

Μήπως να αγόραζα δύο router με υποστήριξη ΟneMesh (2 x Archer C6 = 100€) με στόχο να τα λειτουργήσω σε AP mode (όχι router mode) καρφωμένα το ένα στο LAN του router του ISP (ΕΠΙΠΕΔΟ 0) και το άλλο (ΕΠΙΠΕΔΟ 1) στον υπάρχοντα powerline δορυφόρο? Να δημιουργήσω το ίδιο δίκτυο wifi (cloning) και στους δυο ορόφους. Θα παίξουν άραγε σαν mesh???? ΛΕΣ ?

 

Την ιδέα την πήρα από εδώ

 

 

Βέβαια ο τύπος παίζει με OpenWRT αλλά σαν λογική γιατί να μην μπορεί να υλοποιηθεί και με τα 2 "φθηνά" router της TP-LINK με built-in support για ΟneMesh ?

 

Θέλει ψάξιμο....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και ενώ αρχικά είχα αποκλείσει τα "απλά" mesh με ethernet backhaul, γιατί υποτίθεται ΔΕΝ μπορείς να συνδέσεις το ethernet backhaul πάνω στο υφιστάμενο powerline, τώρα διαβάζω ότι παίζει κανονικά σε πολλούς χρήστες.... Ρε θα μας τρελάνουν.

 

Αν ισχύει πάντως, ξεμπερδεύω με ένα σετάκι DECO M4 (~80-90€). Καρφώνω το ένα dome στο router ενσύρματα (ΕΠΙΠΕΔΟ 0) και το άλλο ενσύρματα στον powerline δορυφόρο (ΕΠΙΠΕΔΟ 1).... Να το ρισκάρω?

Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Η λύση να επιτρέψεις στο 4g του κινητού σου να τσοντάρει όταν το ασύρματο δεν αρκεί; Την έχουν τα περισσότερα αντρόιντ

 

Στον κάτω όροφο (ημιυπόγειο) δεν παίζει 4G δυστυχώς... Πολλές φορές δεν πιάνει και το κινητό. Το έχω over Wi-fi (voip) για να μπορούν να με καλούν και να μιλάω. Άλλος ένας λόγος που θέλω να δοκιμάσω mesh... Δεν είναι μόνο το viber δηλαδή, έχω θέμα και με την κλασσική ομιλία μέσω κινητής.

48 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Τοσο πολυ κοστος εχει να περασεις ενα καλωδιο? 

 

Ε ναι, να φέρω εξειδικευμένο "δικτυά" ηλεκτρολόγο σπίτι, να πληρώσω εργασία + πρίζες στους τοίχους + μανούρα με τα μερεμέτια κτλ νομίζω το κόστος ανεβαίνει + ούτως ή άλλως θα χρειαστεί να αγοράσω κάποιο σύστημα mesh. Η όλη ιστορία δηλαδή είναι για το ethernet backhaul του mesh.

 

51 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Εχω βαλει τα Deco σε σπιτι φιλου, δεν εχει θεμα.

 

Ναι αλλά το έχεις βάλει να παίζε με ethernet backhaul μέσω poweline? Ποιο μοντέλο, θυμάσαι ? Αν ναι, προχωράω σε αγορά deco.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ε ναι, να φέρω εξειδικευμένο "δικτυά" ηλεκτρολόγο σπίτι, να πληρώσω εργασία + πρίζες στους τοίχους + μανούρα με τα μερεμέτια κτλ νομίζω το κόστος ανεβαίνει + ούτως ή άλλως θα χρειαστεί να αγοράσω κάποιο σύστημα mesh. Η όλη ιστορία δηλαδή είναι για το ethernet backhaul του mesh.

 

Ναι αλλά το έχεις βάλει να παίζε με ethernet backhaul μέσω poweline? Ποιο μοντέλο, θυμάσαι ? Αν ναι, προχωράω σε αγορά deco.

 

https://www.skroutz.gr/s/21960514/TP-LINK-Deco-M4-v2-WiFi-Mesh-Network-Access-Point-Wi-Fi-5-Dual-Band-2-4-5GHz-σε-Διπλό-Kit.html

 

αυτα εδω καλυψαν πετρινη μονοκατοικία σε μορφη Γ τοποθετημενα αντιδιαμετρικα στην κατοψη. Βασικα και ολη την αυλη και τον δρομο. 😛

 

Σιγα την εξειδικευση, μια πρεσα με 15 ευρα + καλωδιο + βυσματα και λιγο ορεξη. 

 

Δες μηπως η γραμμη τηλεφωνου ειναι με καλωδιο CAT απο τον πανω στον κατω οροφο μπας και μπορεσεις και παιξεις με ηδη ριγμένο καλωδιο.

 

Αν ημουν εκει θα ερχομουν εγω. Ενας Λαμπης ολοκληρος δεν θα βρεθει καποιος να ερθει? 😛

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρόμοιο δίκτυο με σένα. Έχω βάλει τα Unifi AC-Lite σε κάθε όροφο. Αυτό που χρειάστηκε να κάνω ήταν να ρυθμίσω το Minimum RSSI ώστε όταν απομακρύνεται από το ένα να προτιμάει να συνδεθεί στο άλλο από το να παραμένει συνδεδεμένο με ασθενές σήμα. Τα mesh μην τα κοιτάς καν εφόσον έχεις λύση για backhauling από το ένα στο άλλο μέσω powerline.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι στο διαδίκτυο βρήκα κάποια (πολύ σποραδικά και δυσεύρετα) success stories για χρήση του powerline σαν ethernet backhaul αποφάσισα να τραβήξω τη σκανδάλη και να το ρισκάρω με αυτά εδώ (που τα βρήκα στα 98€):

 

WWW.TP-LINK.COM

The Deco M4 mesh WiFi system delivers a strong WiFi signal to every corner in your home. Enjoy whole-home WiFi coverage up to...

 

Το v2 το έβρισκα 20€ φθηνότερα, αλλά είδα ότι στα firmware upgrades το v4 έπαιρνε κάποια features που δεν διατίθονταν στο v2, οπότε προτίμησα το v4.

 

Στο χειρότερο σενάριο θα παίξουν μέσω wifi backhaul με την όποια απώλεια μεταξύ ορόφων. Σκέφτηκα ότι δεν με πολυνοιάζει, εφόσον για τις απαιτητικές ανάγκες διατηρείται το υφιστάμενο powerline (π.χ. το playstation ή το pc παραμένουν συνδεδεμένα ενσύρματα στο powerline). Αυτό που με νοιάζει είναι να πετύχω σωστή λειτουργία mesh όταν κινούμαι μεταξύ ορόφων και αυτό συμβαίνει κυρίως όταν χρησιμοποιώ το κινητό. Αν αυτό δουλέψει, χωρίς να χάνω τον συνομιλητή μου στην κλήση, τότε τέλεια.

 

Στο καλύτερο σενάριο, θα παίξει το ethernet backhaul μέσω poweline, οπότε θα έχω και τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα στον δορυφόρο του mesh.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα εχουν και καλυτερη εμβελεια αυτα οποτε μπορει να λυσεις το προβλημα σου ετσι.

 

Καλυτερα να δοκιμασεις πρωτα μεσω powerline.

 

Δες αν μπορεις να το βαλλεις και με μια προεκταση το ενα πιο κοντα στην σκαλα.

 

Εχει και ενα Wifi-Planner η Ubiquiti που βαζεις την κατοψη και βλεπεις πανω κατω που πιανει και τι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Θα εχουν και καλυτερη εμβελεια αυτα οποτε μπορει να λυσεις το προβλημα σου ετσι.

 

Πρόβλημα με την εμβέλεια δεν έχω. Έχω 100% κάλυψη όλου του σπιτιού, όπως είμαι. Το πρόβλημά μου είναι η μετάβαση από τον πάνω όροφο στον κάτω και το ανάποδο. Αν κάνουν αυτό που υπόσχονται τα "mesh" δηλαδή ομαλή μετάβαση χωρίς το κινητό να παραμένει πεισματικά συνδεδεμένο στο wifi του ορόφου από το οποίο πρωτοσυνδέθηκε. Για αυτό το "feature" πλήρωσα τα 100€. Τώρα, αν πετύχω και ethernet backhaul μέσω του υφιστάμενου powerline, θα είναι added bonus (βεβαίως επιθυμητό), αλλά αγόρασα εν γνώσει μου ότι αυτό είναι ζαριά....

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Πρόβλημα με την εμβέλεια δεν έχω. Έχω 100% κάλυψη όλου του σπιτιού, όπως είμαι. Το πρόβλημά μου είναι η μετάβαση από τον πάνω όροφο στον κάτω και το ανάποδο. Αν κάνουν αυτό που υπόσχονται τα "mesh" δηλαδή ομαλή μετάβαση χωρίς το κινητό να παραμένει πεισματικά συνδεδεμένο στο wifi του ορόφου από το οποίο πρωτοσυνδέθηκε. Για αυτό το "feature" πλήρωσα τα 100€. Τώρα, αν πετύχω και ethernet backhaul μέσω του υφιστάμενου powerline, θα είναι added bonus (βεβαίως επιθυμητό), αλλά αγόρασα εν γνώσει μου ότι αυτό είναι ζαριά....

Γιατι να ειναι ζαρια?

 

απλα θα εχεις cap το transfer speed των Powerline και ισως καλυτερο latency σε σχεση με το Wifi backhaul που πιθανον να εχεις καλύτερο Throughput λόγο 5GHz...αν και κρατας μικρο καλαθι για την εμβέλεια του τελευταίου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Γιατι να ειναι ζαρια?

 

Γιατί απ´όσα διαβάζω για 100% σιγουριά πρέπει για ethernet backhaul να συνδέονται απευθείας τα mesh domes μεταξύ τους. Αν μεσολαβούν switches (ή στην περίπτωσή μου powerline) ενδέχεται κάποια πακέτα, που είναι απαραίτητα για το ethernet backhaul, να μην περνάνε (ανάλογα με τον δικτυακό εξοπλισμό που μεσολαβεί).

 

4 ώρες πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

απλα θα εχεις cap το transfer speed των Powerline και ισως καλυτερο latency σε σχεση με το Wifi backhaul που πιθανον να εχεις καλύτερο Throughput λόγο 5GHz...αν και κρατας μικρο καλαθι για την εμβέλεια του τελευταίου. 

 

Το cap transfer δεν με απασχολεί αυτή τη στιγμή. 100άρα VDSL έχω και το powerline πετυχαίνει 250mbps εκεί που είναι συνδεδεμένο. Οπότε μέεεεεεεεεχρι να αναβαθμίσω σε fiber όοοοοοοοοταν  του αγίου ποτέ προσφέρεται και είναι και οικονομικό, δεν έχω πρόβλημα. Το latency είναι σαφώς καλύτερο στο powerline σε σχέση με οποιαδήποτε wifi λύση που επικοινωνεί μέσω πλάκας ορόφου.... Δεν το συζητάμε. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που το χρειάζομαι απαραιτήτως.

 

Όσο για το 5G τρώει disable από την πρώτη μέρα (όπως και στην υπάρχουσα διάταξη δικτύου). Παντελώς άχρηστο είναι όταν μεσολαβούν χοντροί τοίχοι. Λεφτά να έχεις να στήσεις mesh με dome σε κάθε δωμάτιο για να δουλέψουν οι διαφημιζόμενες ταχύτητες. Δεν θα πάρω, ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το mesh δεν έχει καμία σχέση με το roaming, που είναι η μετάβαση από το ένα access point σε άλλο. To mesh έχει να κάνει ότι τα access points μπορούν να σχηματίσουν wireless backhauls αν δεν υπάρχει ενσύρματη σύνδεση. Αν το κινητό σου επιμένει να είναι συνδεδεμένο σε ένα μακρυνό ap και το σήμα είναι ελάχιστο, δε θα σε ωφελήσει σε κάτι πως δεν έχεις το powerline για backhaul. Θέλει ρύθμιση της ισχύος και min rssi για να μην καμπεριάζει το κινητό σε ένα access point.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το mesh σαν τεχνολογία δικτύωσης υπάρχει εδώ και δεκαετίες.

 

Και μόλις διαπίστωσα τους αστερίσκους για το "seamless roaming"

 

Παράθεση

Seamless Roaming με ένα όνομα Wi-Fi

TP-Link Mesh σημαίνει ότι οι μονάδες Deco συνεργάζονται για να σχηματίσουν ένα ενοποιημένο δίκτυο. Το τηλέφωνο ή το tablet σας συνδέεται αυτόματα με το ταχύτερο Deco καθώς μετακινείστε στο σπίτι σας, δημιουργώντας μια πραγματικά απρόσκοπτη εμπειρία Wi-Fi.

 

και ο αστερίσκος:

 

Παράθεση

Οι πελάτες πρέπει να υποστηρίζουν 802.11k / v / r και ενδέχεται να απαιτούν πρόσθετη ρύθμιση. Η απόδοση ενδέχεται να διαφέρει ανάλογα με τη συσκευή πελάτη.

 

Στα ψιλά γράμματα ήταν.....

 

Ακυρώνω την παραγγελία... Η συσκευή μου μάλλον δεν υποστηρίζει 801.11 k/v/r

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

 

UPDATE:

 

Άλλαξα γνώμη, είμαι τρομερά περίεργος. Ο courier παρέλαβε οπότε δεν την ακυρώνω. Θέλω να το δοκιμάσω.

 

α) Ενώ η TP-LINK στα ψιλά γράμματα λέει, όπως ανέφερα παραπάνω, ότι ο πελάτης πρέπει να υποστηρίζει 802.11 k/v/r, η ίδια η TP-LINK στις προδιαγραφές του προϊόντος της δεν αναφέρει ΠΟΥΘΕΝΑ το k/v/r

 

image.thumb.png.447185dd34f9339fb4cd1edb67b75563.png

 

Β) Σε ό,τι αφορά τους κατασκευαστές, πλην της Samsung σε ορισμένα μοντέλα, οι περισσότεροι δεν αναφέρουν υποστήριξη k/v/r

 

Γ) από ό,τι διαβάζω είναι συγκεχυμένες οι πληροφορίες για το αν τελικά το k/v/r είναι υλοποίηση σε software ή hardware ή συνδυασμός και τα δύο. Γενικά υπάρχει πολλή θολούρα στο τοπίο....

 

Η περιέργειά μου λοιπόν να δω αν τελικά θα παίξει αυτό το "seamless roaming" κορυφώνεται.... Μήπως επειδή ακριβώς το δίκτυο είναι "mesh" οι κόμβοι είναι λίγο πιο έξυπνοι και όταν αλλάζω όροφο χαμηλώνουν την ισχύ του κάτω κόμβου στο σήμα προς το κινητό μου (με αξιοποίηση του beamforming) και έτσι δίνουν την δυνατότητα στο κινητό να συνδεθεί με τον κόμβο που είναι πιο κοντά σε αυτό; Αύριο θα ξέρω.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.