Jump to content



Και μια πρωτιά για την Ελλάδα? 10%-16% η χρήση Linux στο desktop, ένα από τα μεγαλύτερα ποσοστά παγκοσμίως, αν όχι το μεγαλύτερο!


gdp77

Recommended Posts

Γιατί δεν το πιστεύεις? Εγώ μια χαρά το πιστεύω και μπορώ να το συνδέσω και με την άθλια οικονομική κατάσταση της χώρας μας. Πολύς κόσμος ψάχνει τρόπους να δώσει ζωή σε παλιότερα μηχανήματα ή προτιμά ελεύθερο (και δωρεάν λογισμικό) από τα proprietary windows. Ακόμα και σε επαγγελματικά περιβάλλοντα με web based εφαρμογές, το Linux είναι απείρως καλύτερη και οικονομικότερη λύση. Το linux gaming επίσης ανεβαίνει μέρα με τη μέρα. Στο thelab μπορεί να μην φαίνεται αυτό, μια που η πλειονότητα είναι ευκατάστατοι οικονομικά gamers, αλλά αυτό δεν είναι η εικόνα όλης της Ελλάδας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξανά παίρνεις μια σχετικά αναξιόπιστη μέτρηση και στη συνέχεια προσπαθείς να βρεις μια λογικοφανή εξήγηση για να την ερμηνεύσεις.

 

Καταρχάς, για να είμαι σαφής, το ποσοστό των εγκαταστάσεων Linux μπορεί κάλλιστα να είναι κάπου τόσο και είναι κάτι που θα με έκανε κι εμένα χαρούμενο. Αλλά τα στοιχεία εξακολουθούν να είναι αναξιόπιστα. Καταρχάς γιατί δε μετρώνται μοναδικές εγκαταστάσεις, αλλά page views. Και μπορώ να βρω αρκετούς λόγους τα page views ανά εγκατάσταση να είναι πολύ περισσότερα σε Linux.

 

Επιπλέον, μου κάνει τεράστια εντύπωση η διακύμανση του Unknown από το ~3% τον Φλεβάρη σε >18% Απρίλη και Μάη και πίσω στο ~6% τον Ιούνιο, με σχεδόν το σύνολο να προσθαφαιρείται από το ποσοστό των Windows. Η πλάκα είναι ότι ένα συμπαθητικό ποσοστό από αυτό θα μπορούσε να είναι Linux based, privacy oriented browsers. Αλλά το γεγονός ότι τα ποσοστά αυξομειώνονται τόσο ραγδαία σηματοδοτεί ότι η ακρίβεια της δειγματοληψίας είναι θέμα συζήτησης.

 

Εν τέλει, ενδιαφέρουσα μέτρηση, ευπρόσδεκτη (όπως και πέρυσι), αλλά μη φανταζόμαστε περισσότερα από όσα μπορούν να μας δώσουν τα δεδομένα. Δηλαδή, ότι πολλές προβολές σελίδων που καταγράφονται στη δειγματοληψία του StatCounter και αποδίδονται στην Ελλάδα φαίνονται να έχουν γίνει από Linux.

 

Α, κι ας μην ξεχνάμε ότι, ακόμη και στην Ελλάδα, ο συντριπτικός όγκος των προβολών γίνεται από φορητές συσκευές. Το 52% με Android, αλλά και 7% με iOS. Δηλαδή, αν κάναμε την ίδια ριψοκίνδυνη απλούστευση με παραπάνω, υπάρχουν ~2 φορές περισσότερα iPhones από ό,τι Linux clients, διαπίστωση που ενδεχομένως διαψεύδει την αισιόδοξη ερμηνεία ότι έχουμε στραφεί τόσο μαζικά στο FOSS ή ότι σημαντικός αριθμός παλαιών υπολογιστών περισώζεται χάρη στο Linux.

Έγινε επεξεργασία από acct
a word
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Ξανά παίρνεις μια σχετικά αναξιόπιστη μέτρηση και στη συνέχεια προσπαθείς να βρεις μια λογικοφανή εξήγηση για να την ερμηνεύσεις.

 

Καταρχάς, για να είμαι σαφής, το ποσοστό των εγκαταστάσεων Linux μπορεί κάλλιστα να είναι κάπου τόσο και είναι κάτι που θα με έκανε κι εμένα χαρούμενο. Αλλά τα στοιχεία εξακολουθούν να είναι αναξιόπιστα. Αφενός γιατί δε μετρώνται μοναδικές εγκαταστάσεις, αλλά page views. Και μπορώ να βρω αρκετούς λόγους τα page views ανά εγκατάσταση να είναι πολύ περισσότερα σε Linux.

 

Επιπλέον, μου κάνει τεράστια εντύπωση η διακύμανση του Unknown από το ~3% τον Φλεβάρη σε >18% Απρίλη και Μάη και πίσω στο ~6% τον Ιούνιο, με σχεδόν το σύνολο να προσθαφαιρείται από το ποσοστό των Windows. Η πλάκα είναι ότι ένα συμπαθητικό ποσοστό από αυτό θα μπορούσε να είναι Linux based, privacy oriented browsers. Αλλά το γεγονός ότι τα ποσοστά αυξομειώνονται τόσο ραγδαία σηματοδοτεί ότι η ακρίβεια της δειγματοληψίας είναι θέμα συζήτησης.

 

Εν τέλει, ενδιαφέρουσα μέτρηση, ευπρόσδεκτη (όπως και πέρυσι), αλλά μη φανταζόμαστε περισσότερα από όσα μπορούν να μας δώσουν τα δεδομένα. Δηλαδή, ότι πολλές προβολές σελίδων που καταγράφονται στη δειγματοληψία του StatCounter και αποδίδονται στην Ελλάδα φαίνονται να έχουν γίνει από Linux.

 

Α, κι ας μην ξεχνάμε ότι, ακόμη και στην Ελλάδα, ο συντριπτικός όγκος των προβολών γίνεται από φορητές συσκευές. Το 52% με Android, αλλά και 7% με iOS. Δηλαδή, αν κάναμε την ίδια ριψοκίνδυνη απλούστευση με παραπάνω, υπάρχουν ~2 φορές περισσότερα iPhones από ό,τι Linux clients, διαπίστωση που ενδεχομένως διαψεύδει την αισιόδοξη ερμηνεία ότι έχουμε στραφεί τόσο μαζικά στο FOSS ή ότι σημαντικός αριθμός παλαιών υπολογιστών περισώζεται χάρη στο Linux.

 

O τίτλος του θέματος είναι με ερωτηματικό όπως βλέπεις επομένως δεν παίρνω σαν δεδομένο τίποτα. Από κει και πέρα, συζήτηση να γίνεται.

 

Αξιόπιστες μετρήσεις για το desktop ούτε υπάρχουν, ούτε μπορούν και να υπάρξουν. Ούτε πωλήσεις μπορούμε να μετρήσουμε, ενώ από την άλλη η μέτρηση με βάση τα page views έχει εκατοντάδες παραμέτρους που μπορεί να την επηρεάζουν προς τα πάνω ή προς τα κάτω για το κάθε OS.

 

Υπάρχει λοιπόν ένα site, αρκετά διαδεδομένο (stacounter) που κάνει αυτές τις μετρήσεις. Για κάποιο λόγο αυτά τα σφάλματα που λες εμφανίζονται μόνο στην Ελλάδα, δηλαδή ενώ παγκοσμίως δίνει 3% και σε άλλες χώρες επίσης τέτοια ποσοστά, ξαφνικά στην Ελλάδα ο αλγόριθμος που χρησιμοποιεί δεν δουλεύει/έχει τόσο τεράστια απόκλιση από την πραγματικότητα ????  και δίνει εσφαλμένα αποτελέσματα ????? Περίεργο μου φαίνεται....

 

ΥΓ τα στατιστικά του steam στην gaming κοινότητα, ένας χώρος που κυριαρχείται από "σκληροπυρηνικούς" windows only gamers, δίνουν ~1,5% στο Linux.  Προσωπικά δεν μου φαίνεται περίεργο η διάχυση του Linux για υπόλοιπες χρήσεις  (το gaming δεν είναι και ό,τι πιο διαδεδομένο για Linux) να ξεπερνά το 5% και να πλησιάζει το 10%.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 9/7/2023 at 6:56 ΜΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

Γιατί δεν το πιστεύεις? Εγώ μια χαρά το πιστεύω και μπορώ να το συνδέσω και με την άθλια οικονομική κατάσταση της χώρας μας. Πολύς κόσμος ψάχνει τρόπους να δώσει ζωή σε παλιότερα μηχανήματα ή προτιμά ελεύθερο (και δωρεάν λογισμικό) από τα proprietary windows. Ακόμα και σε επαγγελματικά περιβάλλοντα με web based εφαρμογές, το Linux είναι απείρως καλύτερη και οικονομικότερη λύση. Το linux gaming επίσης ανεβαίνει μέρα με τη μέρα. Στο thelab μπορεί να μην φαίνεται αυτό, μια που η πλειονότητα είναι ευκατάστατοι οικονομικά gamers, αλλά αυτό δεν είναι η εικόνα όλης της Ελλάδας.

Πολλοι ειναι οι απιστοι και το ποσοστο που αναφερεται υπαρχει η περιπτωση να ειναι και μικροτερο.

Ανεκαθεν ειχα linux , κατα πολυ ανωτερο απο τα ελεεινά παραθυρα της microsoft , απλα εχουν πεσει οι περισσοτεροι ασχετοι στο γιαουρτι με το μελι , ολα δεν χρειαζεται να τα λεμε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.