Jump to content



Τριβείο για μεταλλικά κάγκελα μπαλκονιού


Recommended Posts

Καλησπερα, θελω να βαψω τα καγκελα μπαλκονιων. Πολλων μπαλκονιων! Γυρω στα 70μετρα συνολικα τα υπολογιζω(και θελω να βαλω τα κλαματα:P). Μονο με βουρτσα και γυαλοχαρτο δεν βγαινει, και κοιτουσα για τριβειο. Αν και ειδα και σε αλλο θεμα να αναφερονται παλμικα και εκκεντρα, δεν ξερω τι χρειαζομαι. Με ενα στρογγυλο εκκεντρο των ~30ευρω θα κανω τι δουλεια μου, χρειαζεται κατι καλυτερο, κατι διαφορετικο; Ανοιξαν παρομοιο θεμα σε διπλανο φορουμ και μου εβγαλαν δουλειες..

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το πόσο περίτεχνα είναι τα καγκελα. Πχ το τριβείο δέλτα εισχωρεί σε πιο δυσπρόσιτα σημεία.

Γενικά έχουν σαθρά και θέλεις να τα τρίψεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι σε πολυ κακη κατασταση απο θεμα σκουριας, αλλα αρχισε να φευγει η τελευταια στρωση της μπογιας και λιγο τριψιμο να θελει μου φαινεται ατελειωτο με το χερι. Σχετικα απλα καγκελα ειναι και ελεγα να κανω τις μεγαλες ευθειες με το ηλεκτρικο και τις γωνιες με το χερι

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μία φώτο να τα δούμε!

Στα σίδερα πάντως, εχω εγκαταλείψει τα τριβεία και πάω με γωνιακό τροχό. Μεγαλύτερη δύναμη, πολλά εξαρτήματα και σίγουρα πιο γρήγορη δουλειά. Φυσικά θέλει πολύ περισσότερη προσοχή

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

kagkela.thumb.jpg.fab0156f24d7c33db0892878c0e48c43.jpg

 

Εδω ειναι ενα απο τα πιο σκουριασμενα σημεια. Παρηγγειλα τελικα ενα πολυ φτηνο τριβειο των 25ευρω απο τα δημοφιλη του σκρουτζ.

Έγινε επεξεργασία από god
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις τρελή σκουριά τουλάχιστον από αυτή τη φωτο που βλέπω. Σε στρογγυλά δύσκολα θα κάνεις δουλειά με το τριβείο. Καλή επιτυχία και πάνω από όλα καλή υπομονή.

Σαν συμβουλή αφού τα τρίψεις, πέρασε τα με ένα πανί που θα του έχεις βάλει ασετόν (καθαρό όχι με λάδια σαν αυτά για τα νύχια) να πάρει όλη τη βρωμιά. Και αν εντοπίσεις πουθενά τρυπούλα κλείσε την με μαστιχα για να μην πάει χαμένος ο κόπος σου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σε οποιοδηποτε χρωματοπωλείο και να πας και ζητήσεις μαστίχη ή σιλικόνη σφραγισης θα σου δώσουν. Οι επιλογές είναι πολλές. Προσωπικά παίρνω μόνο sika και mapei

Ενδεικτικά σου αφήνω δύο λινκ βγαινουν και σε διαφορα χρώματα για να σε βοηθησουν ανάλογα το χρώμα βαφής που θα επιλέξεις

 

WWW.SKROUTZ.GR
WWW.SKROUTZ.GR

 

 

Καλές εντυπώσεις μου άφησε πρόσφατα και αυτό το προϊόν

WWW.SKROUTZ.GR

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χτες ξεκινησα με το χερι με γυαλοχαρτο και περασα το πρωτο χερι μπογιας σε ενα μπαλκονι. Το ηλεκτρικο θα ρθει μεσα στη βδομαδα και μου φαινεται οτι θα βοηθησει καπως και ας μην ειναι οτι καλυτερο στα στρογγυλα καγκελα. Το να φοβαμαι μη λερωσω μου φαινεται και αυτο κουραστικο, οποτε ελπιζω να κανει δουλεια το τριβειο.

 

Μια ερωτηση ακομα. Τα καγκελα εχουν στις γωνιες σωληνες(οπως τα καγκελα που εδειξα, λιγο πιο χοντρα) που πηγαινουν μεχρι το πανω μπαλκονι. Στην ενωση σε κανα δυο απο αυτους φαινεται να εχει φυγει λιγο υλικο απο το πανω μπαλκονι και να ειναι ψιλο σκουριασμενος ο σωληνας. Οχι πολυ που να φαινεται απο μακρια, αλλα αμα πας απο κατω και προσεξεις μπορεις να το δεις. Χιλιοστα ειναι. Να ψεκασω τιποτα εκει μεσα και να το κλεισω; και αν ναι, τι να βαλω; Σιλικονη;

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, το μέλος god έγραψε:

Χτες ξεκινησα με το χερι με γυαλοχαρτο και περασα το πρωτο χερι μπογιας σε ενα μπαλκονι. Το ηλεκτρικο θα ρθει μεσα στη βδομαδα και μου φαινεται οτι θα βοηθησει καπως και ας μην ειναι οτι καλυτερο στα στρογγυλα καγκελα. Το να φοβαμαι μη λερωσω μου φαινεται και αυτο κουραστικο, οποτε ελπιζω να κανει δουλεια το τριβειο.

 

Μια ερωτηση ακομα. Τα καγκελα εχουν στις γωνιες σωληνες(οπως τα καγκελα που εδειξα, λιγο πιο χοντρα) που πηγαινουν μεχρι το πανω μπαλκονι. Στην ενωση σε κανα δυο απο αυτους φαινεται να εχει φυγει λιγο υλικο απο το πανω μπαλκονι και να ειναι ψιλο σκουριασμενος ο σωληνας. Οχι πολυ που να φαινεται απο μακρια, αλλα αμα πας απο κατω και προσεξεις μπορεις να το δεις. Χιλιοστα ειναι. Να ψεκασω τιποτα εκει μεσα και να το κλεισω; και αν ναι, τι να βαλω; Σιλικονη;

Δεν θα ζητησεις σιλικονη, υπαρχει σιδηροστοκος "σαν σιλικονη-μαστιχη" με αλλες ιδιοτητες..που ειναι για αυτη την δουλεια. Μπορει να εχει και μικρη συσκευασια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.