Jump to content



Πρόταση για αλυσοπρίονο για αρχάριο


Recommended Posts

Καλησπέρα, 

 

Έχω στο χωριό μου ένα χώρο που είναι όπως η φωτογραφία:

 

εικόνα_Viber_2023-10-06_18-00-57-719.jpg

 

Έχετε να μου προτείνετε ένα αλυσοπρίονο για αρχάριο, για να μπορέσω να καθαρίσω το χαμό; Τι θα προτείνατε, βενζίνη ή μπαταρία;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, astrolabos said:

αλυσοπρίονο για αρχάριο

 

Τότε ηλεκτρικό. Οποιοδήποτε επώνυμο θα είναι μια χαρά, αλλά δεν πρόκειται να έχεις τα πλεονεκτήματα της βενζίνης (ποικιλία μοντέλων, ισχύς, αυτονομία).

 

Όμως γλυτώνεις όλη τη συντήρηση, τη φροντίδα και τα λαδόξυδα.

 

Βέβαια, τα πιο χοντρά της φωτογραφίας σου δεν είναι παιχνιδάκι για ηλεκτρικό, αλλά για τα ψιλά είναι ό,τι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Με τίποτα μπαταρίας / ηλεκτρικό.

Πάρε Stihl MS 170 που είναι μικρό και άνετο και πολύ μαλακό στη χρήση.

Και σαν αρχάριο δεν θα σε δυσκολέψει καθόλου αφού έχει εκκίνηση με 2 βήματα και είναι πανεύκολο στη συντήρηση, αν θελήσεις να την κάνεις μόνος σου. Υπάρχει με διαφορετικές λάμες και φυσικά μπορείς να αλλάξεις και εσύ, έχει αρκετές συμβατές.

Για μένα, η 35cm είναι καλή μέση λύση για γενική χρήση, αλλά σαν αρχάριο μέσα στη ζούγκλα που έχεις εκεί ίσως σε βολέψει πιο πολύ η κοντύτερη λάμα. 

 

Εδώ λινκ από σκρουτζ και bestprice αν και προτείνω να ρωτήσεις και στα τοπικά εργαλειάδικα γιατί παίζει προσφορά γύρω στο 150άρι τώρα και αν το πάρεις τοπικά θα έχεις και ένα φυσικό σημείο να απευθύνεσαι για σέρβις, αναλώσιμα κλπ. 

 

WWW.STIHL.GR

Eύχρηστο αλυσοπρίονο βενζίνης με κινητήρα STIHL 2-MIX. Πολύ καλό για την κοπή καυσόξυλων και εργασίες με ξύλο. Καλό για την κοπή δέντρων διαμέτρου μέχρι 30 cm

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@astrolabos μέχρι πόσα λεφτά φτάνεις? και θα το χρησιμοποιείς 1-2 φορές τον χρόνο? θα πας και για ελιές με αυτο? ή οτι βλεπουμε στην φωτό και μετά παλί σε ένα χρόνο οταν γίνει πάλι κατι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Stihl MS193T με 40αρα λάμα αντί της stock 35cm το οποίο είναι σκυλί για ελιές και κλαδέματα. Ακόμα και ξερά ξύλα κόβω με αυτό.

Φέτος πήρα το Ingco CGSLI20682 μπαταρίας με καδένα 15cm και αυτόματη αντλία λαδιού. Δεν είναι τέλειο και με νευριάζει που θέλει πολύ καθάρισμα για να μη στάζει το λάδι από το ένωση των δύο πλαστικών μερών. Θα το εμπιστευόμουν για τα μέτρια κλαδιά αλλά για το χοντρό που φαίνεται μόνο βενζινοκίνητο. Καμία σύγκριση.

Η συκιά δεν είναι και το πιο σκληρό δέντρο πάντως.

Έγινε επεξεργασία από Thrael
Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ κατάλαβα ότι το πριόνι θα δουλέψει μια φορά τώρα και μετά θα κάθεται; 🤣

 

Επιμένω για ηλεκτρικό, ιδίως πρίζας, αν πρόκειται να χρησιμοποιείται σποραδικά και μόνο εντός εμβέλειας σπιτιού. Είναι φτηνότερο, δε χρειάζεται συντήρηση ή ανταλλακτικά αν δεν το χρησιμοποιείς και δεν παθαίνει τίποτα όσο το έχεις να κάθεται στην αποθήκη.

 

Ίσως μιλάω εκ του ασφαλούς, γιατί για μια φορά τον χρόνο προτιμώ να δανειστώ βενζινοπρίονο, αλλά μου φαίνεται περίεργο που τον πετάτε όλοι στα βενζίνης για τόσο μικρή χρήση.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος f117 έγραψε:

@astrolabos μέχρι πόσα λεφτά φτάνεις? και θα το χρησιμοποιείς 1-2 φορές τον χρόνο? θα πας και για ελιές με αυτο? ή οτι βλεπουμε στην φωτό και μετά παλί σε ένα χρόνο οταν γίνει πάλι κατι παρόμοιο?

 

Δε θα το χρησιμοποιώ κάθε μέρα, θέλω να κάνω ένα γερό καθάρισμα στο χώρο και μετά θα το χρησιμοποιώ για συντήρηση και να κόβω ξύλα όταν πηγαίνω στο χωριό το χειμώνα. Η τιμή το sweet spot είναι τα 150 που είπε ο μπισκότος. Αν μπορέσω και βρω το MS-170 στα 150, το πήρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, acct said:

Μόνο εγώ κατάλαβα ότι το πριόνι θα δουλέψει μια φορά τώρα και μετά θα κάθεται; 🤣

 

Επιμένω για ηλεκτρικό, ιδίως πρίζας, αν πρόκειται να χρησιμοποιείται σποραδικά και μόνο εντός εμβέλειας σπιτιού. Είναι φτηνότερο, δε χρειάζεται συντήρηση ή ανταλλακτικά αν δεν το χρησιμοποιείς και δεν παθαίνει τίποτα όσο το έχεις να κάθεται στην αποθήκη.

 

Ίσως μιλάω εκ του ασφαλούς, γιατί για μια φορά τον χρόνο προτιμώ να δανειστώ βενζινοπρίονο, αλλά μου φαίνεται περίεργο που τον πετάτε όλοι στα βενζίνης για τόσο μικρή χρήση.

 


 

Σε περίπτωση zombie apocalypse το αξιόπιστο και ευέλικτο βενζινοκίνητο MS 170 θα κάνει δουλίτσα.
Το ηλεκτρικό μη πω που θα το βάλει. 

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Για αυτό έχει κανείς άποψη;

 

WWW.LIDL-HELLAS.GR

Parkside® Βενζινοκίνητο αλυσοπρίονο PBBPS 700 A1 - Ανθεκτικός και

 

 

 

Ρε συ που θα βρεις να το φτιαξεις αυτο αν χαλασει? δεν λυπασαι τα λευτα σου?

 

Οτι ειπε ο @Cyber_Cookie , ειμαι απο χωριο δεν μπορω να προτείνω κατι αλλο. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, astrolabos said:

Για αυτό έχει κανείς άποψη;

 

WWW.LIDL-HELLAS.GR

Parkside® Βενζινοκίνητο αλυσοπρίονο PBBPS 700 A1 - Ανθεκτικός και

 


Παιχνιδι μιας χρήσης. Σκουπίδι. Απ το να πάρεις κατι τέτοιο καλυτερα δώσε κανα μεροκάματο σε κανένα στο χωριο να στο καθαρίσει αυτος. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον άρθρο για τα Parkslide

 

WWW.SUPEREVERYTHING.GR

Γνώμες, απόψεις και πληροφορίες για τα εργαλεία Parkside από την Lidl. Γιατί είναι τόσο δημοφιλή και αν όντως αξίζουν τα λεφτά τους.

 

Link to comment
Share on other sites

Το παίρνει ....το δοκιμάζει ....μέσα σε τρείς μήνες το επιστρέφει αν δεν του κάνει και παίρνει τα λεφτά του πίσω χωρίς ερωτήσεις .... έχει τρία χρόνια εγγύηση και αρκετά καλό σέρβις που πολλές φορές σου στέλνει άλλο εργαλείο.

Πάντως το ηλεκτροκίνητο της Parkside που έχω ....έχει κόψει τόνους ξύλα οποιασδήποτε διαμέτρου.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι τύχερος που έχει βγάλει το Lidl. Καθόλου παιχνίδι δεν είναι. Για αυτό που το θες είναι ταμάμ.

Parkside value from money. Είχα πάρει το μπαταρίας το τηλεσκοπικό. Όλα κομπλέ. Και ότι είπαν για εγγύηση και τέτοια no questions asked.

Έχει και πολλά βίντεο στο YouTube.

 

https://youtu.be/Bs3rO9Prabo?si=JMEMN24-4PK8XyJL

 

Προχωρα άστρο με αυτό. Χθες. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το MS170 αλλά συμφωνώ με τους υπόλοιπους που το προτείνουν. Με το MS193Τ κόβω μέχρι και 25εκ. ξύλο ελιάς αν και κανονικά έπρεπε να χρησιμοποιώ ένα μεγαλύτερο Tanaka που έχουμε στο χωριό.

 

Το Ingco 20V μπαταρίας που ανέφερα πιο πάνω έχει τα καλά του και τα κακά του. Με βολεύει στα κλαδέματα στον κήπο (λεμονιές, πορτοκαλιές, βανίλιες, κλπ.) και για να κόβω κάτι απλό (2-10εκ.) αν βαριέμαι να γεμίσω το βενζινοκίνητο. Είναι υποτίθεται απ' τα καλά για το μέγεθος του με δυνατό μοτέρ. 'Ομως δε συγκρίνεται το βενζινοκίνητο σε ευκολία κοπής παρά το βάρος του. Έδωσα 141€ με έκπτωση και πήρα την έκδοση με 2 μπαταρίες 2000mAh και φορτιστή. Αν σκεφτείς πως η 5αρα κάνει ~50 ευρώ... Όμως έχω βάλει στο μάτι κι άλλα εργαλεία Total/Ingco παίρνουν τις ίδιες μπαταριες.

 

TL;DR Βενζινοκίνητο με χίλια.

Έγινε επεξεργασία από Thrael
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.