Jump to content



Αγορά νέας οθόνης - OLED?


Recommended Posts

Καλημερίζω

Επιτέλους ήρθε η ωρα να αναβαθμίσω την 2711 μετα απο ΠΟΛΛΑ χρονια

Να δει και εμενα το ματακι μου κανενα Hz παραπάνω βρε αδερφε 😛

Αφου δεν προλαβα την προσφορα με την Hp του πλαισίου παράγγειλα την LG

Ωστόσο κατι μεσα μου με ετρωγε (η λαλακια ναι) και είμαι σίγουρος οτι θα ξενερώσω σε κάλυψη χρωμάτων σε σχεση παντα με αυτο που εχω τωρα

Ετσι σε μια στιγμή παραφροσύνης αποφάσισα να παω σε OLED/QD-OLED και συγκεκριμένα αυτή την DELL

Εχω δει/διαβάσει 3-4 review και σίγουρα δεν ειναι η τέλεια οθονη εχει και τα αρνητικά της τα οποια πιστευω δεν θα με ενοχλήσουν

Αυτο ομως που με αγχώνει ειναι το burn in. Και εδω θα ηθελα τις γνώμες - απόψεις σας. η χρήση της οθόνης θα είναι 50% παιχνίδια και 50% ολα τα αλλα

Εχει κάποιος για βασικη οθονη OLED? Θα παίρνατε OLED για βασικά μόνιτορ? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω ως πρώην κάτοχος της Dell U2711 και νυν της Alienware AW3420DW.

To συγκεριμένο monitor είναι εξαιρετικό αλλά η βασική του χρήση είναι κάτα κύριο λόγο για gaming.

Στη θέση σου και από τη στιγμή που θες ένα all around monitor, θα πήγαινα σε κάτι ανάλογο με Nano-IPS.

Υπάρχει ενδεχόμενο για burn in στις στατικές εικόνες και θα είσαι μόνιμα με ένα άγχος.

Eξαιρετική η τεχνολογία OLED αλλά δεν είναι για όλες τις χρήσεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

την παράγγειλα τελικά 😂

1 λεπτό πριν, το μέλος knight_77 έγραψε:

Θα σου απαντήσω ως πρώην κάτοχος της Dell U2711 και νυν της Alienware AW3420DW.

To συγκεριμένο monitor είναι εξαιρετικό αλλά η βασική του χρήση είναι κάτα κύριο λόγο για gaming.

Στη θέση σου και από τη στιγμή που θες ένα all around monitor, θα πήγαινα σε κάτι ανάλογο με Nano-IPS.

Υπάρχει ενδεχόμενο για burn in στις στατικές εικόνες και θα είσαι μόνιμα με ένα άγχος.

Eξαιρετική η τεχνολογία OLED αλλά δεν είναι για όλες τις χρήσεις.

 

 

τι επιλογες εχουμε με nano ips?

Spoiler


αθανατη αυτη η 2711

 

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
Link to comment
Share on other sites

Γρήγορος είσαι.

 

Να την ευχαριστηθείς και μακάρι να μη παρουσιάσει κάποιο θέμα.

 

Όσο για επιλογές, ας προτείνει κάποιος που παρακολουθεί στενά το χώρο των monitors, μιας και πλέον δεν ασχολούμαι τόσο.

 

 

P.S. ΄Οντως αθάνατη η 2711.

 

Έγινε επεξεργασία από knight_77
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος knight_77 έγραψε:

Γρήγορος είσαι.

 

Να την ευχαριστηθείς και μακάρι να μη παρουσιάσει κάποιο θέμα.

 

Όσο για επιλογές, ας προτείνει κάποιος που παρακολουθεί στενά το χώρο των monitors, μιας και πλέον δεν ασχολούμαι τόσο.

 

 

P.S. ΄Οντως αθάνατη η 2711.

 

Στην βραση κολλαει το σιδερο λενε 😅

 

για το burn in εχει αρκετες δεικλειδες ασφαλειας, απο προχθες διαβαζω........εννοειται θα κανω και τα κλασικα οπως auto hide taskbar αλλαγη wallpaper καθε Χ λεπτα κλπκλπ

σαν εγγυηση δεινει 3 χρονια και λενε οτι καλυπτει και το burn in. σκεφτομαι να κανω την επεκταση 

θα κοιταω για βραχίονα

Link to comment
Share on other sites

θα σου έλεγα να περιμένεις για του χρόνου που θα κυκλοφορήσουν περισσότερες oled οθόνες (τουλάχιστουν έτσι έχω διαβάσει), και θεωρώ ότι θα είναι σε ποιο προσιτές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, BloodMage said:

τι επιλογες εχουμε με nano ips?

 

 

Και τι τις θες αφού πήρες ήδη άλλη :hehe:

 

 

Γενικά η go to επιλογή είναι οι LG ultragear και μετά όποιες άλλες φοράνε ίδιο LG πάνελ.

Εγώ έχω για main αυτή τη nano ips LG και έχει γράψει μέσα σε 14 μήνες που την έχω 4138 ώρες. Αψεγάδιαστη για τα λεφτά της.

Σκυλί και με καλή εικόνα.

 

Υπάρχουν τα πιο αναβαθμισμένα απ αυτή μοντέλα πλέον που μάλλον θα έχουν και καλύτερο HDR κλπ αλλά δεν έχω ασχοληθεί αναλυτικά να δω.

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

θα σου έλεγα να περιμένεις για του χρόνου που θα κυκλοφορήσουν περισσότερες oled οθόνες (τουλάχιστουν έτσι έχω διαβάσει), και θεωρώ ότι θα είναι σε ποιο προσιτές τιμές.

σωστος αλλα ποιος περιμενει ......

 

4 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Και τι τις θες αφού πήρες ήδη άλλη :hehe:

 

 

Γενικά η go to επιλογή είναι οι LG ultragear και μετά όποιες άλλες φοράνε ίδιο LG πάνελ.

Εγώ έχω για main αυτή τη nano ips LG και έχει γράψει μέσα σε 14 μήνες που την έχω 4138 ώρες. Αψεγάδιαστη για τα λεφτά της.

Σκυλί και με καλή εικόνα.

 

Υπάρχουν τα πιο αναβαθμισμένα απ αυτή μοντέλα πλέον που μάλλον θα έχουν και καλύτερο HDR κλπ αλλά δεν έχω ασχοληθεί αναλυτικά να δω.

για εγκυκλοπαιδικούς λίγους :bleh:

 

αυτη που εχεις εσυ ναι. εχει ωραιο πανελακι. η αλλη που ειχα παραγγείλει εγω ειχε πετσοκομμένο

ενταξει, εκανα την υπερβαση. δεν αλλαζεις οθονη καθε χρονο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

σωστος αλλα ποιος περιμενει ......

 

για εγκυκλοπαιδικούς λίγους :bleh:

 

αυτη που εχεις εσυ ναι. εχει ωραιο πανελακι. η αλλη που ειχα παραγγείλει εγω ειχε πετσοκομμένο

ενταξει, εκανα την υπερβαση. δεν αλλαζεις οθονη καθε χρονο

Τι εννοεις εγω εχω να αλλαξω σχεδον 3 χρονια και εχω παθει λιγο καταθλιψη. Δεν εχω τι να παρω. oled φοβαμαι αλλα θα μου πεις εισαι βλακας εχεις ηδη oled στο simulator. μηπως να το ξανασκεφτω; το θεμα ειναι οτι θελω 4κ/240 αλλα 28max ιντσες. οι 32 δεν χωρανε καν εκει που την εχω

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

την παράγγειλα τελικά 

Όταν έρθει με το καλό κι είναι όλα οκ, γράψε εντυπώσεις. Το σκέφτομαι να κάνω το βήμα.

 

20 ώρες πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

θα σου έλεγα να περιμένεις για του χρόνου που θα κυκλοφορήσουν περισσότερες oled οθόνες (τουλάχιστουν έτσι έχω διαβάσει), και θεωρώ ότι θα είναι σε ποιο προσιτές τιμές.

Προφανώς και θα κυκλοφορήσουν αρκετές 27''/32'' 2nd gen qd oled οθόνες, αλλά θα περιοριστώ στις uw, επειδή ανέφερε την alienware.

Μόνο η Αsus έχει ανακοινώσει 34άρα uw 2nd gen qd oled. Η τιμή της -το πιθανότερο- θα τσούζει (Αsus είναι αυτή).

Λογικά, κι άλλοι κατασκευαστές θα ανακοινώσουν/δείξουν νέες uw 2nd gen qd oled οθόνες στη CES, αλλά πότε θα έρθουν αυτές στην αγορά, πόσο θα κάνουν, τι θέματα θα έχουν δεν το ξέρουμε.

Καλύτερα, λοιπόν, να δώσει τώρα 900-1.000 ευρώ για την καλύτερη qd oled uw της αγοράς παρά να περιμένει 8-10 μήνες για να πέσουν οι καινούργιες (αν πέσουν) στα 1.200 ευρώ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Όταν έρθει με το καλό κι είναι όλα οκ, γράψε εντυπώσεις. Το σκέφτομαι να κάνω το βήμα.

 

Προφανώς και θα κυκλοφορήσουν αρκετές 27''/32'' 2nd gen qd oled οθόνες, αλλά θα περιοριστώ στις uw, επειδή ανέφερε την alienware.

Μόνο η Αsus έχει ανακοινώσει 34άρα uw 2nd gen qd oled. Η τιμή της -το πιθανότερο- θα τσούζει (Αsus είναι αυτή).

Λογικά, κι άλλοι κατασκευαστές θα ανακοινώσουν/δείξουν νέες uw 2nd gen qd oled οθόνες στη CES, αλλά πότε θα έρθουν αυτές στην αγορά, πόσο θα κάνουν, τι θέματα θα έχουν δεν το ξέρουμε.

Καλύτερα, λοιπόν, να δώσει τώρα 900-1.000 ευρώ για την καλύτερη qd oled uw της αγοράς παρά να περιμένει 8-10 μήνες για να πέσουν οι καινούργιες (αν πέσουν) στα 1.200 ευρώ.

Εννοειται θα γραψω εντυπωσεις και να λυσω οτι αποριες εχει ο καθενας που θελει να την αγορασει

σημερα λογικα θα την εχω

 

Οσον αφορα το uw της υποθεσης, στην αρχη δεν ηθελα να παω σε uw μετα ομως εωλεπα τιμες και οι 27αρα της LG ειναι στα ιδια λεφτα με την 34uw της dell

και χειροτερο πανελ και μικροτερο στα ιδια λεφτα δεν ειχε νοημα. εξαλλου αν θες να παιξεις/δεις κατι σε 16/9 απλα εχεις τις μπαρες δεξια αριστερα στην uw. κατι το οποιο δεν με ενοχλει . Την 27αρα δεν μπορεις να την κανεις uw

Spoiler

 

 

 

Spoiler

20231129_002535.jpg

 

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Όταν έρθει με το καλό κι είναι όλα οκ, γράψε εντυπώσεις. Το σκέφτομαι να κάνω το βήμα.

 

Προφανώς και θα κυκλοφορήσουν αρκετές 27''/32'' 2nd gen qd oled οθόνες, αλλά θα περιοριστώ στις uw, επειδή ανέφερε την alienware.

Μόνο η Αsus έχει ανακοινώσει 34άρα uw 2nd gen qd oled. Η τιμή της -το πιθανότερο- θα τσούζει (Αsus είναι αυτή).

Λογικά, κι άλλοι κατασκευαστές θα ανακοινώσουν/δείξουν νέες uw 2nd gen qd oled οθόνες στη CES, αλλά πότε θα έρθουν αυτές στην αγορά, πόσο θα κάνουν, τι θέματα θα έχουν δεν το ξέρουμε.

Καλύτερα, λοιπόν, να δώσει τώρα 900-1.000 ευρώ για την καλύτερη qd oled uw της αγοράς παρά να περιμένει 8-10 μήνες για να πέσουν οι καινούργιες (αν πέσουν) στα 1.200 ευρώ.

Αν δεν μπορεί να περιμένένει (όπως και έκανε 😆) ας πάρει τώρα την οθόνη. Το έγραψα από την άποψη ότι θα έχει περισσότερες επιλογές και λογικά καλύτερες τιμές.
Λογικά θα βγάλουν και οι υπόλοιπες εταιρίες 34ες oled.

Περιμένω να βγει καμιά 40" UW oled 😂 μπας και πάρω κι εγώ καμια οθονούλα (στην χειρότερη 32αρα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

Αν δεν μπορεί να περιμένένει (όπως και έκανε 😆) ας πάρει τώρα την οθόνη. Το έγραψα από την άποψη ότι θα έχει περισσότερες επιλογές και λογικά καλύτερες τιμές.
Λογικά θα βγάλουν και οι υπόλοιπες εταιρίες 34ες oled.

Περιμένω να βγει καμιά 40" UW oled 😂 μπας και πάρω κι εγώ καμια οθονούλα (στην χειρότερη 32αρα)

εννοειται οτι κανεις δεν εχασε περιμενοντας σε θεματα τεχνολογιας. (αρκει να εχεις υπομονη😅)

 

Αυτη εδω ειναι μια καλη περιπτωση για τα γουστα σου αλλα αποτι φαινεται στις οθονες το πανελ της samsung (QD-Oled) ειναι καλυτερο απο της LG

 

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

εννοειται οτι κανεις δεν εχασε περιμενοντας σε θεματα τεχνολογιας. (αρκει να εχεις υπομονη😅)

 

Αυτη εδω ειναι μια καλη περιπτωση για τα γουστα σου αλλα αποτι φαινεται στις οθονες το πανελ της samsung (QD-Oled) ειναι καλυτερο απο της LG

 

38-40" το πολύ ώστε να έχει το υψος 32αρας, flat και under 1000€, αν ζητάω πολλά θε περιμένω περισσότερο 🤣

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

38-40" το πολύ ώστε να έχει το υψος 32αρας, flat και under 1000€, αν ζητάω πολλά θε περιμένω περισσότερο 🤣

38-40 και flat δεν πανε μαζι. Και να βγαλουν δεν ειναι σωστη εκτος και την βαλεις 1 μετρο πισω.

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, το μέλος fatalara έγραψε:

38-40 και flat δεν πανε μαζι. Και να βγαλουν δεν ειναι σωστη εκτος και την βαλεις 1 μετρο πισω.

Αυτο!

Και οσον αφορα το "κατω απο 1000Ε" παλι ασχημα τα νεα 😅

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

38-40 και flat δεν πανε μαζι. Και να βγαλουν δεν ειναι σωστη εκτος και την βαλεις 1 μετρο πισω.

στην 32αρα που έχω είμαι ήδη στο 1μέτρο περίπου ( το γραφείο έχει βάθος 115cm ) :whistling:

 

44 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Αυτο!

Και οσον αφορα το "κατω απο 1000Ε" παλι ασχημα τα νεα 😅

καλύτερα, οικονομία στην τσέπη 😂 το πολύ πολύ να πάω πάλι σε 32"

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

στην 32αρα που έχω είμαι ήδη στο 1μέτρο περίπου ( το γραφείο έχει βάθος 115cm ) :whistling:

 

καλύτερα, οικονομία στην τσέπη 😂 το πολύ πολύ να πάω πάλι σε 32"

Προχώρα.

1 ώρα πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

πως βλεπεις απο τετοια αποσταση? 

Παίζει να έχει lag και να μην το ξέρει.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.