Jump to content



Αγορά νέας οθόνης - OLED?


Recommended Posts

2 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

πως βλεπεις απο τετοια αποσταση? 

μια χαρά βλέπω 😁
στο σερφάρισμα βάζω μεγένθυνση 110-125% όταν αράζω στην καρέκλα(ανάκληση), είμαι γύρω στο 1,10m - 1,20m μακρυά απ'τις οθόνες 😂

 

Spoiler

image.thumb.png.861168776d1b58f92d344afc36d90408.png

 

περιμένουμε φώτο όταν παραλάβεις την οθόνη

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

μια χαρά βλέπω 😁
στο σερφάρισμα βάζω μεγένθυνση 110-125% όταν αράζω στην καρέκλα(ανάκληση), είμαι γύρω στο 1,10m - 1,20m μακρυά απ'τις οθόνες 😂

 

  Reveal hidden contents

image.thumb.png.861168776d1b58f92d344afc36d90408.png

 

περιμένουμε φώτο όταν παραλάβεις την οθόνη

Αρχηγέ μου! Δώσε ιντσες.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

άμα κάτσεις σε OLED τέλος, δεν υπάρχει γυρισμός !

αυτο ακριβως!! 

ισως και το μεγαλυτερο μειωνεκτημα της οθονης :laughing:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Ερασιτεχνες... εγω ειμαι με την 45αρα στους 66 ποντους απο τα ματια χαχαχαχαχαχαχ

και νομιζα οτι μονο εγω καθομαι τοσο κοντα 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, γραφω 2 λογια για την οθόνη μήπως κάποιος σκέφτεται να την αγοράσει ( @DEADLAZARUS)

 

Δυστυχώς δεν την εχω καλιμπραρει γιατι το spider που εχω δεν καθεται καθολου καλα πανω στο πανελ λογω της καμπύλης. Αλλα αποτι ειδα και στα review (TFTcentral + Rtings) τα δυο καλιμπραρισμενα προφιλ της οθονης (sRGB+DCI P3) ειναι σε παρα πολυ καλα επιπεδα για εργοστασιακο καλιμπραρισμα. Υποψην η οθονη ερχεται με calibration report σε στυφόμενο χαρτί!!

Εχει 10Bit panel (για να δουλέψει ήθελε custom resolution στο control panel της Nvidia) οπότε καταλαβαίνετε το εύρος χρωμάτων. Σύμφωνα με τα reviews ειναι το καλυτερο πανελ που κυκλοφορει σε μονιτορ οσον αφορα την αναλογια χρωματική κάλυψη/Hz

Γενικα θελει λιγες μερες για να την φέρεις στα μετρα σου brightness/contrast HDR/SDR/Gaming ρυθμίσεις, αλλα απαξ και το κανεις μετα δεν ξανασχολεισαι. Επισης εχει ευκολο μενου και το μαθαινεις απεξω γρηγορα. Εχει joystik πανω στην οθονη για τις ρυθμίσεις και την εφαρμογή για τα windows και αυτο βοηθαει πολυ

 

Burn in

Στην αρχη ημουν σκεπτικος μιας και η χρηση που της κανω δεν ειναι100% gaming. Μετα απο αρκετο διαβασμα δεν με απασχολεί. Εχω κατεβάσει το wallpaper engine και αλλάζει wallpaper καθε 1 λεπτο και εχω ρυθμίσει να μπαινει ss στα 5 λεπτα αδράνειας. Οι συντομεύσεις εχουν παει στην διπλα οθονη και το τασκμπαρ κρυβεται μονο του

Η οθονη καθε 4 ωρες κανε pixel refresh, ωστόσο αν την χρησιμοποιείς ακόμα δεν θα το κανει αλλα θα περιμενει μεχρι να μπει σε stand by. Γενικα το κανει μονη της χωρις εσυ να ασχοληθείς καθολου!

 

Εμπειρία χρήσης + εντυπώσεις

Γενικα δεν περιγραφεται ποσο ζωντανα ειναι τα χρωματα το ποσο μαυρο ειναι το μαυρο και ποσο ασπρο ειναι το ασπρο. Πρεπει να το δεις για να το καταλαβεις!

Το glossy panel προσωπικα μου αρεσει, δεν ειχα ποτε ξανα. Μιας και το δωμάτιο του γραφειου ειναι παντα σκοτεινο δεν με εχει απασχολήσει. 

Το HDR ειναι απιστευτο(HDR1000) ακομα και σε παιχνιδια που δεν το υποστηρίζουν. Ζωντανεύει τα χρωματα και ειναι σαν να βλεπεις 3D εικονα!! Γενικα το εχω κλειστο το hdr και το ανοιγω μονο σε παιχνιδια.

Το motion reduction και τα 165Hz ειναι απολαυση μιας και ημουν με 60 τοσο καιρο. Το responce toy panel ειναι απιστευτο. Tearing/ghosting/stuttering ουτε για δειγμα. 

Το uniformity του panel ειναι απιστευτο!!! σε ολες μου τις οθονες παλιοτερα ειχα λιγο bleed οποτε εδω το εκτίμησα πολυ

Το μονο προβλημα ειναι οταν καθεσαι σε αλλη οθονη, πχ της δουλειας. νομιζεις οτι εχει προβλημα.

 

επομενη αγορα μια 4080, αν και το βλεπω να αργει 😅

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Couple of questions:

 

24 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

τα δυο καλιμπραρισμενα προφιλ της οθονης (sRGB+DCI P3) ειναι σε παρα πολυ καλα επιπεδα

Έχει, δηλαδή, δύο προφίλ και διαλέγεις όποιο θέλεις;

 

24 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Εχει 10Bit panel (για να δουλέψει ήθελε custom resolution στο control panel της Nvidia)

Τι εννοείς;

 

25 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Η οθονη καθε 4 ωρες κανε pixel refresh, ωστόσο αν την χρησιμοποιείς ακόμα δεν θα το κανει αλλα θα περιμενει μεχρι να μπει σε stand by. Γενικα το κανει μονη της χωρις εσυ να ασχοληθείς καθολου!

Αν παίζω τα παιχνίδια μου και κλείνω την οθόνη (και το pc) μετά από 2-3 ώρες max, κάνει το pixel refresh ή όχι (ενόσω, δηλαδή, είναι κλειστή);

 

28 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Μιας και το δωμάτιο του γραφειου ειναι παντα σκοτεινο δεν με εχει απασχολήσει. 

Ok, αν, ας πούμε, έχεις παράθυρο στο πλάι τι γίνεται; Παίζω απογευματινές-βραδινές ώρες, θα έχω θέμα με αντανακλάσεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι oled κάνουν το pixel refresh , οι oleds πρέπει να παίξουν στην αρχή ένα 4ωρο για να ενεργοποιηθεί και οποιαδήποτε παραμόρφωση έχει θα φτιαχτεί, κάθε 4 ώρες λειτουργίας κάνουν pixel refresh μετά , αν παίζει πχ 8 ώρες σερί θα το κάνουν μόλις την κλείσεις, η ταπεινή Panasonic oled που πείρα 42" όταν κάνει το pixel refresh ανάβει πορτοκάλι λαμπάκι όταν την κλείνω αντί για κόκκινο το stby ,μόλις ολοκληρωθεί 2 λεπτά περίπου γίνεται κόκκινο 

 

Για αυτό το λόγο δεν τις OLED δεν τις βγάζουμε από την μπριζα γιατί χάνεται ο timer και ξεκινάει από την αρχή 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
3 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

τα δυο καλιμπραρισμενα προφιλ της οθονης (sRGB+DCI P3) ειναι σε παρα πολυ καλα επιπεδα

Έχει, δηλαδή, δύο προφίλ και διαλέγεις όποιο θέλεις;

Ακριβως. Ειναι μεσα στο μενου της οθονης και ειναι hardware calibrations. 

 

3 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
3 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Εχει 10Bit panel (για να δουλέψει ήθελε custom resolution στο control panel της Nvidia)

Τι εννοείς;

 

Δεν θυμαμαι ακριβός την διαδικασία ειμαι και στη δουλεια τωρα. αλλα πειραζεις καποιες παραμέτρους. δεν χανεις ομως ουτε σε αναλυση ουτε Hz. 1 λεπτο παιρνει η διαδικασια

3 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
3 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Η οθονη καθε 4 ωρες κανε pixel refresh, ωστόσο αν την χρησιμοποιείς ακόμα δεν θα το κανει αλλα θα περιμενει μεχρι να μπει σε stand by. Γενικα το κανει μονη της χωρις εσυ να ασχοληθείς καθολου!

Αν παίζω τα παιχνίδια μου και κλείνω την οθόνη (και το pc) μετά από 2-3 ώρες max, κάνει το pixel refresh ή όχι (ενόσω, δηλαδή, είναι κλειστή);

Ουσιαστικα ειναι αυτο που ειπε ο @ARMAGEDDON

Το σημαντικο ειναι οτι οταν παιζεις 5 ωρες σερι δεν θα σε διακοψει. Αλλα αν θελεις υπαρχει και η ρυθμιση να στο θυμιζει ανα 4 ωρες

Τωρα αν παιζει 3 ωρες και κλεισει το pc και μπει σε stand by δεν θα τρεξει to pixel refresh. αλλα μπορεις να το τρέξεις χειροκίνητα 

και οταν το τρεχει το καταλαβαινεις γιατι το λαμπακι του power αναβοσβηνει πρασινο αντι για λευκο οταν ειναι stand by.  To pixel refresh krataei 6 με 8 λεπτα

στις 500ωρες (αν δεν καω λαθος) κανει Panel refresh που κραταει 1 ωρα

(επισης δεν κλεινεις ποτε την οθονη, την αφηνεις παντα στο stand by για να μπορει να κανει την διαδικασια)

3 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
3 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Μιας και το δωμάτιο του γραφειου ειναι παντα σκοτεινο δεν με εχει απασχολήσει. 

Ok, αν, ας πούμε, έχεις παράθυρο στο πλάι τι γίνεται; Παίζω απογευματινές-βραδινές ώρες, θα έχω θέμα με αντανακλάσεις;

δεν θα εχεις κανενα απολυτος προβλημα

εκει που θα ειχες θεμα ειναι αν ειχες παραθυρο απεναντι απο την οθονη και να βαραει ο ηλιος κοντρα χωρις καμια κουρτινα

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Καταρχάς, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Couple of questions:

 

Έχει, δηλαδή, δύο προφίλ και διαλέγεις όποιο θέλεις;

 

Τι εννοείς;

 

Αν παίζω τα παιχνίδια μου και κλείνω την οθόνη (και το pc) μετά από 2-3 ώρες max, κάνει το pixel refresh ή όχι (ενόσω, δηλαδή, είναι κλειστή);

 

Ok, αν, ας πούμε, έχεις παράθυρο στο πλάι τι γίνεται; Παίζω απογευματινές-βραδινές ώρες, θα έχω θέμα με αντανακλάσεις;

Αυτό με το pixel refresh είναι πονεμένη ιστορία, γιατί ο κάθε κατασκευαστής υλοποιεί δικό του αλγόριθμο για πότε πρέπει να τρέξει, και ενίοτε το "ξεχνάει" κιόλας λόγω bug 😛
Δεν έχω πολλές πληροφορίες για τις οθόνες, αλλά στις τηλεοράσεις η πιο ολοκληρωμένη αποτύπωση που έχω πετύχει είναι στο rtings. H πιο πρόσφατη ενημέρωση εδώ:

WWW.RTINGS.COM

Our accelerated longevity test has been running for over a year now, and we've already encountered some very interesting results.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:

Αυτό με το pixel refresh είναι πονεμένη ιστορία, γιατί ο κάθε κατασκευαστής υλοποιεί δικό του αλγόριθμο για πότε πρέπει να τρέξει, και ενίοτε το "ξεχνάει" κιόλας λόγω bug 😛
Δεν έχω πολλές πληροφορίες για τις οθόνες, αλλά στις τηλεοράσεις η πιο ολοκληρωμένη αποτύπωση που έχω πετύχει είναι στο rtings. H πιο πρόσφατη ενημέρωση εδώ:

WWW.RTINGS.COM

Our accelerated longevity test has been running for over a year now, and we've already encountered some very interesting results.

 

Λες να το κανω χειροκινητα για να ειμαι σιγουρος? αν και μεχρι τωρα το κανει καθε φορα, το βλεπω γιατι αναβοσβήνει πρασινο οταν το κανει

 

καλα οι τυποι στο rtings εχουν τα απειρα respect μου. εχω διαβασει το αρθρο. Εχουν κανει και την Dell αλλα το προηγούμενο revesion την DW. μικρες οι διφορες βεβαια

με τα firmware update φτιάξανε πολλα bugs παντως και με την DWF μπορεις να κανεις πλεον Firmware update. Η δικια μου ηρθε με το τελευταιο firm

επισης εχουν και ενα αρκετα ενδιαφερον βιντεο και οι monitor unboxed που λεει 1 χρονο μετα την χρηση της οθονης τις εντυπωσεις του, βεβαια παλι αφορα την DW. Πολυ enlightening ωστόσο 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.