Jump to content



Χτισιμο gaming pc με 1500€ budget.


Recommended Posts

1 ώρα πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

θα σου πω την εμπειρία μου . τα χρήματα που λες είναι λίγα για όλα στο τέρμα . Το όλα στο τέρμα δεν υπάρχει . πάντα μπορεί να υπάρχει μια ρύθμιση που μπορεί να γονατίζει το πι σι και συγκεκριμένα την κάρτα γραφικών . 

εγώ παίζω σε ανάλυση 1440 τα τελευταία 13 χρόνια . Παλιά κυνηγούσα και εγώ τα όλα στο τέρμα . στο βασικό να τρέχει η οθόνη με 60 frames ισχύουν τα εξής . Ο επεξεργαστής κάθε 6 χρόνια θέλει αλλαγή εμπειρικά . Το έχω δει στα battlefield από το 12 . 

Η κάρτα γραφικών κάθε τρια χρόνια θέλει αλλαγή για όλα στο high . 

Δυστυχώς για εσένα έπεσες σε εποχή που ακρίβυναν οι κάρτες γραφικών και ταυτόχρονα τα παιχνίδια βάρυναν. 

Έβλεπα ένα βίντεο από την καινούργια 4070 σουπερ που θέλω να πάρω και νομίζω σε 1080 με μια ρύθμιση rt overdrive στο cyberpunk έτρεχε με 30 frames per second . δηλαδή το μισό από το βασικό . Αυτά λέει η εμπειρία μου τα τελευταία 13 χρόνια  με 3 αναβαθμίσεις . Απλα έπεσες σε εποχή που βάρυναν τα παιχνίδια. αυτά που σου έγραψα σε 3 χρόνια μπορεί να μην ισχύουν . 

Μην κυνηγάς το όλα στο τέρμα. Εαν απαντήσει και κανείς άλλος άκου μια γνώμη παραπάνω. 

 

 

 

Χμ, δηλαδή πχ στην 6ετια αν κατάλαβα καλά χρειάζεται ουσιαστικά ολική ας το πούμε αναβάθμιση γιατί αν αλλάξεις επεξεργαστή, θα έχει αλλάξει και το socket άρα πας για αλλαγή μητρικής και ό,τι άλλο συνεπάγεται. Σωστά;

 

40 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν υπαρχει ολα τερμα. Στο επομενο ΑΑΑ γονατισες.

 

Okay ναι παιδιά, το καταλαβαίνω. Όλα στο τέρμα δεν υπάρχει.

Θέλω να πω ενα gaming pc περίπου στα 1500 ευρώ από αυτά που είπατε, βγάζει μια 5ετία να παίζει τα παιχνίδια αξιοπρεπώς στα 60fps - 1440p;

Link to comment
Share on other sites

Στην τριετία η κάρτα γραφικών θέλει αλλαγή για όλα στο high . Στην τρέχουσα κατάσταση έχω επιδόσεις εξαετίας στην κάρτα γραφικών και μπορώ και παίζω στο high το call of duty με 40 τις εκατό gpu usage . Εάν είμαι τυχερός θα βγάλω και του χρόνου . 
αυτά που σου λέμε είναι εμπειρικοί κανόνες . Για τον επεξεργαστή θα αντέξει 6 χρόνια . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

Στην τριετία η κάρτα γραφικών θέλει αλλαγή για όλα στο high . Στην τρέχουσα κατάσταση έχω επιδόσεις εξαετίας στην κάρτα γραφικών και μπορώ και παίζω στο high το call of duty με 40 τις εκατό gpu usage . Εάν είμαι τυχερός θα βγάλω και του χρόνου . 
αυτά που σου λέμε είναι εμπειρικοί κανόνες . Για τον επεξεργαστή θα αντέξει 6 χρόνια . 

Τι καρτα γραφικων εχεις, τι cpu και τι αναλυση παιζεις?

 

1 ώρα πριν, το μέλος hwpel έγραψε:

 

Χμ, δηλαδή πχ στην 6ετια αν κατάλαβα καλά χρειάζεται ουσιαστικά ολική ας το πούμε αναβάθμιση γιατί αν αλλάξεις επεξεργαστή, θα έχει αλλάξει και το socket άρα πας για αλλαγή μητρικής και ό,τι άλλο συνεπάγεται. Σωστά;

 

 

Okay ναι παιδιά, το καταλαβαίνω. Όλα στο τέρμα δεν υπάρχει.

Θέλω να πω ενα gaming pc περίπου στα 1500 ευρώ από αυτά που είπατε, βγάζει μια 5ετία να παίζει τα παιχνίδια αξιοπρεπώς στα 60fps - 1440p;

Εχει να κανει με το τι παιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Το 2019 είχα αγοράσει την Radeon 7 και πριν από ένα χρόνο έκανα αναγκαστική αναβάθμιση και πήρα την 3060 . Η 3060 έχει τις ίδιες επιδόσεις με την Radeon 7 ή την 5700 χτ . Παίζω 1440 . Επεξεργαστή έχω τον 7950 χ . Το 40 τις εκατό gpu usage είναι με τη χρήση dlss . Δεν έχω bottleneck λόγω επεξεργαστή εάν εκεί πάει το μυαλό σου . 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

Το 2019 είχα αγοράσει την Radeon 7 και πριν από ένα χρόνο έκανα αναγκαστική αναβάθμιση και πήρα την 3060 . Η 3060 έχει τις ίδιες επιδόσεις με την Radeon 7 ή την 5700 χτ . Παίζω 1440 . Επεξεργαστή έχω τον 7950 χ . Το 40 τις εκατό gpu usage είναι με τη χρήση dlss . Δεν έχω bottleneck λόγω επεξεργαστή εάν εκεί πάει το μυαλό σου . 

με 7950Χ και 3060 δεν παιζει να εχεις cpu bottleneck και ειδικα σε 1440. Αλλα μου κανει εντυπωση που εχει 40% gpu usage. Με τι fps εισαι στο 40% gpu usage? μηπως εχεις βαλει κανενα vsync? 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Το υποθετεις? Γιατι δεν εχει πει κατι τετοιο.

ναι για αυτο το λόγo έχω tearing. έχω οθόνη 60 hz . δεν έχω μπει στη διαδικασία των 144 hz ή g sync .Σκεφτομαι τον τελευταίο καιρό να μεταβώ σε 4Κ . 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.