Jump to content



Χτισιμο gaming pc με 1500€ budget.


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια , εχω ενα παλιο pc με i7 2700k , gigabyte geforce gtx 1060 6gb oc , 2 ssd 500 gb samsung evo 960. Ακομα κραταει αλλα θα ηθελα να το αλλαξω γιατι πλεον δεν μπορω να παιξω τα παιχνιδια οπως θα ηθελα ( sea of thieves , pubg κτλ)

Θα ηθελα να μου προτεινετε ενα build με τα παρακατω στοιχεια. ( αν μπορω να κρατησω κατι απο το υπαρχων οπως ssd ή την gpu πειτε μου )

Ποσό που διαθέτουμε : 1000€-1500€

Χρήση υπολογιστή : gaming , δουλεια με microsoft office , πλοηγηση στο ιντερνετ

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: κανενα

Παιχνιδια : pubg , sea of thieves , hearthstone , path of exile.

Δεν χρειαζομαι οθονη , εχω μια dell 144hz 

Δεν χρειαζομαι ποντικι , πληκτρολογιο , ηχεια.

Περιοχη Αθηνα.

Θα προτιμουσα ολα τα εξαρτηματα να ειναι απο ενα Ελληνικο καταστημα για εγγυηση κτλπ 

Γνωριζω να το στησω και να περασω λειτουργικο συστημα , απλα μια ερωτηση αξιζει windows 11 ή αφηνω τα 10;

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Την κάρτα γραφικών μπορείς να την κρατήσεις στο νέο σύστημα. Όμως για τις καλύτερες επιδόσεις στα παιχνίδια που θέλεις, είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να αλλάξεις!

Τους SSD επίσης μπορείς να τους κρατήσεις αν υπάρχει (μεγάλη) δυσκολία με το budget. Διότι με ~70€ μπορείς να βάλεις 1TB nvme SSD (π.χ. Kingston KC3000) που είναι πιο γρήγορος, για λειτουργικό και προγράμματα. Τους δικούς σου να τους έχεις σαν αποθήκη για τα παιχνίδια (για γρηγορότερο φόρτωμα απ' ότι με έναν HDD).

Το κουτί θα μπορούσες να το κρατήσεις (αν θέλεις) εφόσον έχει καλό εξαερισμό, χωράει μεγάλες κάρτες γραφικών και ψηλές ψήκτρες επεξεργαστή.

Το τροφοδοτικό αν έχει κάποια ηλικία (γνώμη μου πάνω από 3 χρόνια) καλό είναι να αλλαχτεί.

Τυχόν υπάρχουσα ψήκτρα επεξεργαστή (όχι η στοκ του 2700Κ) δεν θα κουμπώνει στο νέο σύστημα. Εκτός αν είναι σχετικά πρόσφατη και μπορεί ο κατασκευαστής της να σου προμηθεύσει το απαραίτητο bracket (υπό την προϋπόθεση ότι αξίζει για να μπεις σε τέτοια ταλαιπωρία).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Δεν θα κρατησω τιποτα απο το παλιο συστημα εκτος απο τους ssd , επομενως θα ηθελα να μου προτεινετε ενα ολοκληρωμενο build με κουτι , τροφοδοτικο , επεξεργαστη , mobo , ψυκτρα , καρτα γραφικων , ραμ και nvme ssd. 

Ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

CPU = 400

MOBO = 246

RAM = 102

PSU =  137

CPU COOLER = 103

NVME = 67

CASE = 105

GPU = 450

 

Βγαινει περιπου 1600. Αν θες να κοψεις απο καπου πας στον 7700 η ακομα και στον 7600 και να παρεις την 4070

Σε τι αναλυση παιζεις δεν μας ειπες

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

PSU =  137

Μήπως είναι καλύτερα το RM850x; Διαβάζω κάτι "περίεργα" για θορύβους στην σειρά RMe. Επίσης το RMx έχει 10 χρόνια εγγύηση σε σχέση με τα 7 (νομίζω) του RMe (Η Corsair δεν γράφει τα χρόνια εγγύησης στο RMe).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Μήπως είναι καλύτερα το RM850x; Διαβάζω κάτι "περίεργα" για θορύβους στην σειρά RMe. Επίσης το RMx έχει 10 χρόνια εγγύηση σε σχέση με τα 7 (νομίζω) του RMe (Η Corsair δεν γράφει τα χρόνια εγγύησης στο RMe).

Ξεκαθαρα καλυτερη επιλογη! Ειναι και μικρη η διαφορα τους στα χρηματα. Οποτε ναι RM850x!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια , αναλυση παιζω full hd (1920*1080).

Μπορειτε να μου προτεινετε και ενα build με intel επεξεργαστη ; Βεβαια αν  στα ιδια χρηματα ειναι ανωτερο της amd τοτε μην μπειτε στον κοπο.

Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν προτεινετε καποιο μαγαζι να τα παρω ολα μαζι.

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας , να ειστε καλα !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Καλυτερα 7600+4070 παρα 7700Χ+4060Ti.

 

Ιντελ? No way. 😛 

Παντος με αναλυση 1080 και τον 7600 θα τρωει μπουκαλι.

Απο την αλλη να μου πεις καλυτερα να φαει λιγο μπουκαλι και να παρει την καλυτερη καρτα που μπορει τωρα, γιατι πιο ευκολα θα αλλαξει cpu αργοτερα (ισως και σε 8000σειρα) παρα gpu

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Παντος με αναλυση 1080 και τον 7600 θα τρωει μπουκαλι.

Απο την αλλη να μου πεις καλυτερα να φαει λιγο μπουκαλι και να παρει την καλυτερη καρτα που μπορει τωρα, γιατι πιο ευκολα θα αλλαξει cpu αργοτερα (ισως και σε 8000σειρα) παρα gpu

 

...βασικα ο κυριος λογος ειναι να αποφυγει τις 60αρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικός κορμός
case

psu

ram x2 

ssd

cooler

ή

cooler

 

Graphics

card

ή

card

 

CPU

mobo

cpu

ή

cpu

 

mobo

cpu

ή

cpu

 

________________________________________________________________________________

 

Βασικός κορμός
case

psu

ram

ssd

cooler

ή

cooler

 

Graphics

card

ή

card

 

CPU

mobo

cpu

ή

cpu

 

mobo

cpu

ή

cpu

 

Σημειώσεις: 

  1. Δεδομένη υποενότητα ταιριάζει με οποιαδήποτε άλλη (όχι την αντίστοιχή της) υποενότητα, από το ένα, το άλλο κατάστημα, ή ο,τιδήποτε αντίστοιχο από οποιοδήποτε άλλο κατάστημα. 
  2. Μην πάρεις καινούργια παιχνιδόκαρτα με μόνο 8GB μνήμης. Είναι κοροϊδία δηλαδή. 

Και μια παλιομοδίτικη ευχή: Καλά παζάρια! :)

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Oric said:

Βασικός κορμός
case

psu

ram x2 

ssd

cooler

ή

cooler

 

Graphics

card

ή

card

 

CPU

mobo

cpu

ή

cpu

 

mobo

cpu

ή

cpu

 

________________________________________________________________________________

 

Βασικός κορμός
case

psu

ram

ssd

cooler

ή

cooler

 

Graphics

card

ή

card

 

CPU

mobo

cpu

ή

cpu

 

mobo

cpu

ή

cpu

 

Σημειώσεις: 

  1. Δεδομένη υποενότητα ταιριάζει με οποιαδήποτε άλλη (όχι την αντίστοιχή της) υποενότητα, από το ένα, το άλλο κατάστημα, ή ο,τιδήποτε αντίστοιχο από οποιοδήποτε άλλο κατάστημα. 
  2. Μην πάρεις καινούργια παιχνιδόκαρτα με μόνο 8GB μνήμης. Είναι κοροϊδία δηλαδή. 

Και μια παλιομοδίτικη ευχή: Καλά παζάρια! :)

 

Μου αρεσει αρκετα ο Intel Core i5-13600K , η καρτα Asus GeForce RTX 3060 Phoenix 12GB V2 αξιζει ή να παω σε κατι μεγαλυτερο; Θυμιζω 1080p gaming ( pubg , sea of thieves κ.α.)
Η αλλη που μου προτεινες  MSI GeForce RTX 4060 Ti Ventus 3X OC 16GB DLSS 3 ειναι λιγο ακριβη , εχουμε καποια πιο ενδιαμεση λυση ;
Ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν όλα τα μαγαζιά επάρκεια καρτών, πολλώ δε μάλλον στην τιμή που θα θέλαμε. Αν μπορείς να πάρεις την κάρτα χωριστά και να την τοποθετήσεις μόνος σου, διάλεξε μία, προτιμώντας κάποια (με 16GB μνήμη). Πάντως, για 1080p gaming, μια 3060 - 12GB είναι επαρκής.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, θέλω να ρωτήσω το εξής.

Ας πούμε με ένα budget των 1500 ευρώ πάνω κάτω μόνο για κουτί, περίπου πόσα χρόνια μπορεί να αντέξει ένας υπολογιστής να παίζει παιχνίδια σε τέρμα ρυθμίσεις χωρίς κάποια αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, το μέλος hwpel έγραψε:

Παιδιά για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, θέλω να ρωτήσω το εξής.

Ας πούμε με ένα budget των 1500 ευρώ πάνω κάτω μόνο για κουτί, περίπου πόσα χρόνια μπορεί να αντέξει ένας υπολογιστής να παίζει παιχνίδια σε τέρμα ρυθμίσεις χωρίς κάποια αναβάθμιση;

θα σου πω την εμπειρία μου . τα χρήματα που λες είναι λίγα για όλα στο τέρμα . Το όλα στο τέρμα δεν υπάρχει . πάντα μπορεί να υπάρχει μια ρύθμιση που μπορεί να γονατίζει το πι σι και συγκεκριμένα την κάρτα γραφικών . 

εγώ παίζω σε ανάλυση 1440 τα τελευταία 13 χρόνια . Παλιά κυνηγούσα και εγώ τα όλα στο τέρμα . στο βασικό να τρέχει η οθόνη με 60 frames ισχύουν τα εξής . Ο επεξεργαστής κάθε 6 χρόνια θέλει αλλαγή εμπειρικά . Το έχω δει στα battlefield από το 12 . 

Η κάρτα γραφικών κάθε τρια χρόνια θέλει αλλαγή για όλα στο high . 

Δυστυχώς για εσένα έπεσες σε εποχή που ακρίβυναν οι κάρτες γραφικών και ταυτόχρονα τα παιχνίδια βάρυναν. 

Έβλεπα ένα βίντεο από την καινούργια 4070 σουπερ που θέλω να πάρω και νομίζω σε 1080 με μια ρύθμιση rt overdrive στο cyberpunk έτρεχε με 30 frames per second . δηλαδή το μισό από το βασικό . Αυτά λέει η εμπειρία μου τα τελευταία 13 χρόνια  με 3 αναβαθμίσεις . Απλα έπεσες σε εποχή που βάρυναν τα παιχνίδια. αυτά που σου έγραψα σε 3 χρόνια μπορεί να μην ισχύουν . 

Μην κυνηγάς το όλα στο τέρμα. Εαν απαντήσει και κανείς άλλος άκου μια γνώμη παραπάνω. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν, το μέλος hwpel έγραψε:

Παιδιά για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, θέλω να ρωτήσω το εξής.

Ας πούμε με ένα budget των 1500 ευρώ πάνω κάτω μόνο για κουτί, περίπου πόσα χρόνια μπορεί να αντέξει ένας υπολογιστής να παίζει παιχνίδια σε τέρμα ρυθμίσεις χωρίς κάποια αναβάθμιση;

Δεν υπαρχει ολα τερμα. Στο επομενο ΑΑΑ γονατισες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.