Jump to content



Χαμηλές ταχύτητες usb


giorgos2187

Recommended Posts

Έχω το σύστημα της υπογραφής. Gigabyte x570 Aorus elite, αγορασμενη σχεδόν από τότε που πρωτοκυκλοφορησε το x570 chipset. Από την πρώτη μέρα αγοράς, παρατηρώ χαμηλές ταχύτητες κατά την αντιγραφη αρχείων σε usb flash. Νόμιζα ότι τα στικάκια ήταν για τα μπάζα (βασικά είναι..) και δεν είχα δώσει σημασία. Πρόσφατα όμως πήρα ένα 64αρι kingston usb3.1 και υποτίθεται θα έπρεπε να δουλεύει κάπως καλύτερα. Ε, σκατουλες. Στην αρχή της αντιγραφής πάει με 20-25 mb/s και μετά πέφτει στα 7-8 κάνοντας όμως συνέχεια σκαμπανεβάσματα. Μπορεί δλδ να πέσει μέχρι και κάτω από το 1mb/s. Έχω κάνει σχεδόν όλα όσα έχω δει δεξιά αριστερά. Drivers, ξανά drivers, windiws, όλα. Αυτό, εκεί, σέρνεται. Καμία ιδέα πέρα από τις προφανείς, έχετε; Γιατί διάολο δεν αντιγράφει με μια αξιοπρεπή ταχύτητα;

Link to comment
Share on other sites

Δε θα με ξάφνιαζε και το καινούριο στικάκι σου να είναι για κλάματα. Το ότι το USB 3.1 μπορεί να μεταφέρει δεδομένα με πολλαπλάσια ταχύτητα δε σημαίνει ότι και η NAND του flash disk καταφέρνει να τα γράψει το ίδιο γρήγορα. Ιδίως αν γράφεις πολλά μικρά αρχεία.

 

Μπορείς να κάνεις πιο αξιόπιστη δοκιμή ακόμη και με εξωτερικό HDD, που σε μεγάλο αρχείο λογικά θα σου δείξει 100+ MB/s ή εξωτερικό SSD, που -ανάλογα με τον δίσκο- ίσως περιμένεις να αξιοποιήσει το όριο του interface για κάποιο χρονικό διάστημα (500+ MB/s).

 

Ποιο στικάκι είναι; Για πόσο Read/Write είναι μετρημένο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@acct

 

Και σε μεγάλο δίσκο τα ίδια. Και πάντα αντιγράφω μεγάλους όγκους αρχείων. Backup, φωτογραφίες, μουσικές. Το φλασάκι ένα kingston είναι αλλά τώρα δε θυμάμαι ακριβώς μοντέλο. Όσο καλά και να είναι, είναι τόσο πιθανό το 5-6-7 mb/s ?

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ειναι USB 3.1 δε λεει τιποτα.

Και το δικο μου 64αρι 3.1 ειναι και ειναι οτι πιο αργο κυκλοφορει.

 

Ομως αν παρεις κανενα Corsair Voyager GT (3.0), ειναι 10 φορες γρηγοροτερο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Και το δικο μου 64αρι 3.1 ειναι και ειναι οτι πιο αργο κυκλοφορει.

Ok... Με τί ταχύτητες περίπου αντιγράφεις εσύ σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Σε generic Kingston, χωρίς συγκεκριμένα read/write ratings, δεν είναι παράλογα νούμερα γύρω στα 30 MB/s για μεμονωμένο αρχείο (πχ ένα μερικών GB) και <10 MB/s για πολλαπλά αρχεία.

 

Και υπάρχουν και χειρότερα. Μην ξέροντας ποιο ακριβώς έχεις, ενδεικτικά σου παραθέτω ένα φτηνό 64άρι στην Kingston, με σχόλιο αγοραστή (ανεκδοτολογικό, αλλά πολύ ρεαλιστικό):

https://shop.kingston.com/collections/usb-flash-drives/products/datatraveler-exodia-usb-flash-drive?variant=39392789496000

 

Quote

This is soooo slow. 10-12M write speed max. It is same as my USB 2.0 flash drive I purchased 10 years ago.

 

Αν θέλεις αξιοπρεπείς ταχύτητες, αναγκαστικά πας σε κάποια καλύτερα και ακριβότερα, που αναγράφουν ταχύτητες για read/write και συνήθως τις επιτυγχάνουν. Και, ακόμη καλύτερα, σε external SSD. Ας πούμε, από Kingston κάτι τέτοιο (500 GB, rated @2000 MB/s read/write με USB 3.2 Gen 2x2) :

https://shop.kingston.com/products/xs2000-external-ssd?variant=40686324875456

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι μια διαδικασια αντιγραφης απο τον 970 evo plus, σε εξωτερικο δισκο western digital elements usb3.0. Τον δισκο αυτον τον εχω αρκετα χρονια, χρησιμοποιειται σπανια, εχει 100% υγεια και φυσικα εχω κανει αντιγραφες παλαιοτερα με αρκετα υψηλοτερες ταχυτητες. Ο παραγοντας λοιπον της κακης ποιοτητας του usb flash, μπορει να αποκλειστει. Εξακολουθω να πιστευω οτι κατι γινεται με τα usb της μητρικης. Καποια ιδεα;

wd copy.png

Το καπως καλυτερο της υποθεσης ειναι οτι η αντιγραφη στον εξωτερικο δισκο γινεται με σταθερη ταχυτητα και δεν εχει σκαμπανεβασματα

Link to comment
Share on other sites

Δε συμφωνώ ότι έχεις αποκλείσει την ποιότητα των flash disks, αλλά όντως αυτό το τελευταίο νούμερο θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο. Δεν είναι εξωφρενικά παράλογο για έναν δίσκο 2.5" με κάποιο fragmentation, αλλά θα περίμενα να το δω εύκολα να ανεβαίνει τουλάχιστον για λίγο στα ~80-100 MB/s.

 

Έχεις τέτοιες ταχύτητες σε όλες τις USB ή λχ μόνο στο front panel; Αν είναι μόνο στις μπροστινές, θα μπορούσε να φταίει η εσωτερική καλωδίωση του κουτιού. Μέχρι στιγμής όλα σου τα νούμερα είναι σε ταχύτητες USB 2.0.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

Δεν είναι εξωφρενικά παράλογο για έναν δίσκο 2.5" με κάποιο fragmentation, αλλά θα περίμενα να το δω εύκολα να ανεβαίνει τουλάχιστον για λίγο στα ~80-100 MB/s.

Δεν ειναι δυομισαρης ο δισκος νομιζω.... Πραγματι, τα 80-100 MB/s ειναι νουμερα τα οποια εβλεπα παλαιοτερα. Με τον ιδιο δισκο!

1 ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

Έχεις τέτοιες ταχύτητες σε όλες τις USB ή λχ μόνο στο front panel; Αν είναι μόνο στις μπροστινές, θα μπορούσε να φταίει η εσωτερική καλωδίωση του κουτιού. Μέχρι στιγμής όλα σου τα νούμερα είναι σε ταχύτητες USB 2.0.

Οι δοκιμες γινονται με τις πισω θυρες. Οι συσκευες ειναι απευθειαν συνδεδεμενες πανω στη μητρικη. Μπροστα, δεν θελω καν να σκεφτομαι τι ταχυτητες θα δω 😛

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, giorgos2187 said:

Οι δοκιμες γινονται με τις πισω θυρες. Οι συσκευες ειναι απευθειαν συνδεδεμενες πανω στη μητρικη. Μπροστα, δεν θελω καν να σκεφτομαι τι ταχυτητες θα δω 😛

 

Από ό,τι βλέπω, πίσω έχεις 4 θύρες USB 2.0. Για μπροστά επίσης έχεις ένα εσωτερικό header για άλλες 4 θύρες USB 2.0.

Φαντάζομαι είσαι σίγουρος ότι δε μιλάμε γι αυτές, ε; 😉

 

Quote

� 4 x USB 2.0/1.1 ports
� 2 x SMA antenna connectors (1T1R)j
� 1 x HDMI port
� 4 x USB 3.2 Gen 1 ports
� 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A ports (red)
� 1 x RJ-45 port
� 1 x optical S/PDIF Out connector
� 5 x audio jacks

 

Επόμενο βήμα να επιβεβαιώσεις ότι είναι ενεργοποιημένο το USB 3.2 από BIOS.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

Από ό,τι βλέπω, πίσω έχεις 4 θύρες USB 2.0

Σωστό

 

3 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

Για μπροστά επίσης έχεις ένα εσωτερικό header για άλλες 4 θύρες USB 2.0.

Λάθος. Μπροστά έχω 2 usb2.0 και 2 usb 3.0 θύρες, και φυσικά μέσα στο κουτί είναι σε δύο διαφορετικά βύσματα σε διαφορετικά Πορτ της μητρικης. 

Τόσο η μητρική όσο και το κουτί έχουν διαφορετικά χρώματα στα διαφορετικά είδη των usb θυρών (μαύρο, μπλε κόκκινο) οπότε όχι, δε μιλάμε για usb2.0 θύρες. Δλδ και να θες να κάνεις λάθος, δύσκολα το κάνεις. Στις usb 2.0 εχω συνδεδεμένα ποντίκι, μικροφωνο,καμερα blutooth dongle οπότε είναι ήδη γεμάτες, δε χωράνε κάτι άλλο. 

 

3 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

Επόμενο βήμα να επιβεβαιώσεις ότι είναι ενεργοποιημένο το USB 3.2 από BIOS.

Αυτό δεν το έχω κάνει. Αλλά θυμάμαι κάποια στιγμή είχα ψάξει μέσα στο bios και δεν είδα τέτοια επιλογή... Θα ξαναδώ. Μέσω λειτουργικού, υπάρχει κάποια ρύθμιση; 

Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2023 at 12:15 ΜΜ, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Εδω ειναι μια διαδικασια αντιγραφης απο τον 970 evo plus, σε εξωτερικο δισκο western digital elements usb3.0. Τον δισκο αυτον τον εχω αρκετα χρονια, χρησιμοποιειται σπανια, εχει 100% υγεια και φυσικα εχω κανει αντιγραφες παλαιοτερα με αρκετα υψηλοτερες ταχυτητες. Ο παραγοντας λοιπον της κακης ποιοτητας του usb flash, μπορει να αποκλειστει. Εξακολουθω να πιστευω οτι κατι γινεται με τα usb της μητρικης. Καποια ιδεα;

wd copy.png

Το καπως καλυτερο της υποθεσης ειναι οτι η αντιγραφη στον εξωτερικο δισκο γινεται με σταθερη ταχυτητα και δεν εχει σκαμπανεβασματα

Μη τρελαινεσαι, το ιδιο ακριβως εδειξε και εμενα σε 750ρη αδειο δισκο

Link to comment
Share on other sites

Για το USB Ξεκαθαρα φταιει η δυνατοτητα της μνημης του USB..και το τι μεγεθος αρχεια ριχνεις. To USB 3.1 ειναι απλα ενας δίαυλος.

 

Επίσης συμαντικο ρολο παιζει και το μεγεθος τον αρχειων που αντιγραφεις.

 

Αν ριξεις ενα ISO 7GB θα εχεις μεγαλυτερη και πιο ομαλη ταχυτητα. 

 

Αν ριξεις πολλα μικρα πχ φωτο ή κατι αλλο θα δεις πολυ μικροτερες ταχυτητες.

 

Εχω στικακι σε X570 που μεταφερει με 190-200ΜΒ/s απο τον SSD. Αλλα το πληρωσα...

 

Αν θες γρηγορο εξωτερικο μεσο..παρε εναν SSD και βαλτον σε θηκη. Τhank me later. 😛

 

Τωρα για τον elements..θεωρω οτι τα 90 mb/s θα επρεπε να τα βλεπεις αν ειναι USB3 με single αρχειο.

 

Δοκιμασες σε αλλη USB? Μεταφερεις με το καλωδιο της συσκευασιας ή ειναι καποιο αλλο απο παλιοτερη συσκευη?

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Επίσης συμαντικο ρολο παιζει και το μεγεθος τον αρχειων που αντιγραφεις.

 

Αν ριξεις ενα ISO 7GB θα εχεις μεγαλυτερη και πιο ομαλη ταχυτητα. 

 

Αν ριξεις πολλα μικρα πχ φωτο ή κατι αλλο θα δεις πολυ μικροτερες ταχυτητες.

Οτι αρχειο και να αντιγραψω, τις ιδιες τραγικες ταχυτητες αντιγραφης βλεπω

 

8 ώρες πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Τωρα για τον elements..θεωρω οτι τα 90 mb/s θα επρεπε να τα βλεπεις αν ειναι USB3 με single αρχειο.

Εμ, γι αυτο λεω οτι μαλλον εχω καποιο αλλο γενικοτερο προβλημα...

 

8 ώρες πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Δοκιμασες σε αλλη USB? Μεταφερεις με το καλωδιο της συσκευασιας ή ειναι καποιο αλλο απο παλιοτερη συσκευη?

Σε ολες τις usb. Της μητρικης, του κουτιου, usb hub, usb του πληκτρολογιου, usb του mousepad.... Με το δικο του καλωδιο δοκιμαζω παντα. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

Εν τέλει κοίταξες στο BIOS;

Ναι, έκανα την αλλαγή που μου είπες. Καμία διαφορά.

 

1 ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

Στο Settings και στο Settings > USB Configuration έχεις δοκιμάσει να τα κάνεις force στις μεγαλύτερες ταχύτητες που υποστηρίζουν; Τα έχεις Auto;

Θα το τσεκαρω αύριο και θα απαντήσω! 

 

On 15/12/2023 at 12:20 ΠΜ, το μέλος Matia έγραψε:

Οι Chipset drivers επηρεάζουν τις usb, οι τελευταίοι είναι του 2022 στο site της GB, αν τους έβαλες πάλι και δεν έγινε τπτ τότε δοκίμασε και του 2023 στο site της AMD.

Το έκανα. Τζιφος. Πάλι σέρνονται.

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε ή πάς με τον elements σε άλλο μηχάνημα, όχι αρχαίο 😛 να τσεκάρεις τι γίνεται ή δανείζεσαι έναν άλλο usb δίσκο ή stick που έχει πιάσει αποδεδειγμένα ταχύτητες καλές αλλού για να το  τεστάρεις στο δικό σου πισί. Το x570 είχε κάτι κουλά με τις usb αλλά σε μητρικές που είχαν και bluetooth, πχ έκλεινες το bluetooth και ανέβαζαν ταχύτητες οι usb, εσένα δεν έχει όμως..

Έγινε επεξεργασία από Matia
Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2023 at 8:45 ΜΜ, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Οτι αρχειο και να αντιγραψω, τις ιδιες τραγικες ταχυτητες αντιγραφης βλεπω

 

Εμ, γι αυτο λεω οτι μαλλον εχω καποιο αλλο γενικοτερο προβλημα...

 

Σε ολες τις usb. Της μητρικης, του κουτιου, usb hub, usb του πληκτρολογιου, usb του mousepad.... Με το δικο του καλωδιο δοκιμαζω παντα. 

 

Πιστευω να αντιγραφεις στον δισκο και οχι σε αλλο δισκο συνδεδεμενο με USB ε?

 

On 17/12/2023 at 12:00 ΠΜ, το μέλος Matia έγραψε:

Ε τότε ή πάς με τον elements σε άλλο μηχάνημα, όχι αρχαίο 😛 να τσεκάρεις τι γίνεται ή δανείζεσαι έναν άλλο usb δίσκο ή stick που έχει πιάσει αποδεδειγμένα ταχύτητες καλές αλλού για να το  τεστάρεις στο δικό σου πισί. Το x570 είχε κάτι κουλά με τις usb αλλά σε μητρικές που είχαν και bluetooth, πχ έκλεινες το bluetooth και ανέβαζαν ταχύτητες οι usb, εσένα δεν έχει όμως..

 

Εμενα εχει BT δεν εχει θεμα....κυριως BSOD πετουσαν σε ακυρο χρονο και δεν μπορουσαν να δουν τι ειναι αλλα μαλλον ειμαι απο τους τυχερους.

 

https://forums.guru3d.com/threads/is-there-any-fix-of-the-x570-usb-issues.445253/

 

Εδω ενας τυπος λεει οτι φταιει οτι εχει συνδεδεμενο τον gen4 m2 στο m2 slot του CPU.

 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/o9x4gi/amd_x570_usb_issues_its_still_happening/

 

εδω δεν εχουν βγαλλει ακρη..

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.