Jump to content



WD SN850 500Gb: "S.M.A.R.T. Status is Bad"


Recommended Posts

Εναμιση χρονο μετά λοιπον, ενώ είναι εγκατεστημένος σε NUC11 το οποιο ειναι μονο για internet, καμια ταινία κοκ...

 

Μετά απο κάθε restart, εκκινηση κοκ το NUCάκι αναφέρει:

image.thumb.png.edfba71ca04d4d0d381479008dbbcf6f.png

 

Το HWInfo64 συμφωνεί:

image.jpeg.d21f9777bb1d01e2a65dd0cd172107e5.jpeg

 

Και το app της WD επαυξάνει:

image.thumb.png.ad8f48f6fc9aa248d88f88bde3716509.png

 

Ξεκινησα την διαδικασία RMA κατευθειαν στη WD...

 

2024 σε λιγο και παίζουν τέτοια κουκουρουκου failures ωρε καρντάσια?

 

(ρητορική ερώτηση, δεν περιμένω απάντηση)

 

Αντε και υγεία σε όλους παιδες!

  • Like 1
  • Confused 2
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Spike Lee What GIF by NETFLIX

 

Enable/Disable το smart δοκίμασες; Μήπως και έχει φρακάρει τίποτα;

 

Εχει νόημα αδερφέ?

 

Να το δοκιμάσω, δεν τρεχει τιποτα αλλά αν δεν ήρθε στα ίσα του με φλασάρισμα firmware, δεν είμαι και πολυ αισιόδοξος...

 

Δεν βαριέσαι...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Freedom said:

Να το δοκιμάσω, δεν τρεχει τιποτα αλλά αν δεν ήρθε στα ίσα του με φλασάρισμα firmware, δεν είμαι και πολυ αισιόδοξος...

 

 

Α εκανες και φλασάρισμα;

Ε, μάλλον δεν έχει και πολύ νόημα τότε. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Α εκανες και φλασάρισμα;

Ε, μάλλον δεν έχει και πολύ νόημα τότε. 

 

 

Αμ το εκανα και αυτο...

 

Γιατι με το που άρχιζε και "βαραγε" το NUCάκι, και το επιβεβαιωσα και με το HWInfo, λεω δεν κατεβαζω και το νταραβερι της WD...υπηρχε firmware update, το μπουμπουνισα και αυτό αδερφε με την ελπίδα οτι θα ισιώσει...

 

Disable το SMART θα το κανω παντως μέχρι και να αντικαταστήσω τον  SN850 γιατι ειναι ενοχλητικο το μηνυμα και κανει μισο λεπτο για να φυγει (BT πληκτρολογιο, καλό το press any key αλλα σε αυτή την φάση, το BT κοιμάται όρθιο).

Έγινε επεξεργασία από Freedom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δε βαριέσαι, βάλε μία εικόνα με όλα τα SMART attributes (raw), μήπως και φαίνεται τι ακριβώς έχει χτυπήσει στον δίσκο. Το Drive Failure λογικά πρέπει να είναι απότοκο κάποιου συγκεκριμένου προβλήματος και ίσως έχει ενδιαφέρον να δούμε αν αποτυπώνεται στην αναλυτική λίστα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Freedom said:

Μας κάνουν αυτά?

 

Νομίζω ναι. Υποψιάζομαι ότι ενδεχομένως τα 282 Media (and Data Integrity) Errors είναι που ενεργοποίησαν το Critical Warning. Ειδικά αν είναι όλα πρόσφατα. Ίσως κάποιο πρόβλημα στη NAND. 🤷‍♂️

 

Εύχομαι γρήγορα ξεμπερδέματα με το RMA. Πες μας πώς θα πάει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

 

Νομίζω ναι. Υποψιάζομαι ότι ενδεχομένως τα 282 Media (and Data Integrity) Errors είναι που ενεργοποίησαν το Critical Warning. Ειδικά αν είναι όλα πρόσφατα. Ίσως κάποιο πρόβλημα στη NAND. 🤷‍♂️

 

Εύχομαι γρήγορα ξεμπερδέματα με το RMA. Πες μας πώς θα πάει.

 

Να εισαι καλα acct.

 

Αν ολα πανε καλα, αυτη την εβδομαδα θα εχω εναν 980Pro (και ενα M2 NVME case), να τον καρφώσω επανω, να κανω το migration (από παλιο backup του συστήματος) για να τελειώνει αυτό. Το RMA εχει ήδη εγκριθεί, οπότε μετά καπάκι τον στέλνω (Τσεχια θα παει αν θυμαμαι καλα τι έλεγε το label). Απο εκει και περα δεν περιμενω κατι τραγικο, καααααποια στιγμή, όταν εχουν παρει τον παλιό θα στείλουν αντικατασταση (δεν ξερω αν θα ειναι καινουριος).

 

Ξέχασα να αναφέρω (ειχα κάνει αρκετά πειράματα πριν ποστάρω) οτι πολλες φορές υπηρχαν αντιστοιχα entries και στον Event Viewer (σε τετοιες περιπτωσεις οταν κανω troubleshooting, καθαρίζω τα logs, δοκιμαζω κοκ, αυτη την στιγμη ειναι "καθαρό").

 

Το PCάκι εκτός από ελαχιστοτατα κολληματα (που αν δεν ξερεις το συγκεκριμενο σύστημα μαλλον θα περάσουν απαρατήρητα) δεν φαινεται να έχει κανένα θέμα. Λειτουργικότατο.

 

Και ένα SMART διαγνωστικό της WD:

image.thumb.png.de170365ac165a8f595c2f77e175c9bc.png

 

"NVM Subsystem degraded" αναφέρει ο μάστορας...

 

 

EDIT: τι @#$#@ είμαι...ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΕΣ, υγεία χωρίς πονο ευχομαι σε όλους!

Έγινε επεξεργασία από Freedom
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως μετα απο αυτα που εχω δει δυσκολα ξαναπαιρνω samsung m2. Εχει σκασει ο δικος μου μια φορα και βλεπω και αλλους. Παει και η samsung...

Τωρα βλεπω και WD που ελεγα θα ειναι η επομενη επιλογη. Ολα καλα... χαχαχα

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Εγω παντως μετα απο αυτα που εχω δει δυσκολα ξαναπαιρνω samsung m2. Εχει σκασει ο δικος μου μια φορα και βλεπω και αλλους. Παει και η samsung...

Τωρα βλεπω και WD που ελεγα θα ειναι η επομενη επιλογη. Ολα καλα... χαχαχα

 

Τηλεπάθεια much?

 

Μολις ακυρωσα τον Samsung (ή καλυτερα, εστειλα μηνυμα για ακυρωση, παραλαβή απο το κατάστημα και πληρωμη εκει πέρα ειναι ουτως ή αλλως, οπότε μπλέξιμο μηδέν) και θα πάρω εναν Kingson KC3000 να τελειώνει η υποθεση.

 

Το βασικό μου συστημα εχει Kingston 4Tb (Fury), so far so good...θα μου πεις μέχρι να σου τυχει...φτου φτου φτου...

 

Την Samsung την αποφευγω εδω και χρόνια για M2 τουλαχιστον και εγώ, πιο πριν και στους sata γιατι δεν καταλαβαίνω πως ειναι δυνατον να βγαζεις προιον με θεματάκι, το οποιο τελικά να μην λυνεται ποτε (παλιοτερα την ειχα πατησει με εναν Sata3 Evo, δεν θυμαμαι ποιος ηταν).

 

Φακ ιτ, με στεναχωρησε η WD...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Freedom έγραψε:

 

Τηλεπάθεια much?

 

Μολις ακυρωσα τον Samsung (ή καλυτερα, εστειλα μηνυμα για ακυρωση, παραλαβή απο το κατάστημα και πληρωμη εκει πέρα ειναι ουτως ή αλλως, οπότε μπλέξιμο μηδέν) και θα πάρω εναν Kingson KC3000 να τελειώνει η υποθεση.

 

Το βασικό μου συστημα εχει Kingston 4Tb (Fury), so far so good...θα μου πεις μέχρι να σου τυχει...φτου φτου φτου...

 

Την Samsung την αποφευγω εδω και χρόνια για M2 τουλαχιστον και εγώ, πιο πριν και στους sata γιατι δεν καταλαβαίνω πως ειναι δυνατον να βγαζεις προιον με θεματάκι, το οποιο τελικά να μην λυνεται ποτε (παλιοτερα την ειχα πατησει με εναν Sata3 Evo, δεν θυμαμαι ποιος ηταν).

 

Φακ ιτ, με στεναχωρησε η WD...

Πφφφ ειχε σκασει και σε μενα 970 evo plus με πολυ λιγα host writes, βεβαια τα πηραμε τα data.

 

Εχω αρχισει και πιστευω οτι με αυτες τις τιμες ειναι ολα θεμα τυχης...

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Εχω αρχισει και πιστευω οτι με αυτες τις τιμες ειναι ολα θεμα τυχης...

Πάντα ήταν  θέμα τύχης και σε SSD και σε HDD. Γι' αυτό φροντίζουμε πάντα να έχουμε αποθηκευτικά μέσα με χωρητικότητα τέτοια ώστε το 50% να χρησιμοποιείται και το άλλο 50% να είναι backup και σωστή πολιτική backup. Εγώ προσωπικά είμαι 1/3 χρήση + 1/3 backup + 1/3 backup του backup (offline)

 

H αναφορά σου όμως στις τιμές με εκπλήσσει... Έχεις καταλάβει φαντάζομαι ότι τα πάντα έχουν πάει στο θεό (ναι ναι φταίει ο πόλεμος μπεεε) και ότι η ποιότητα έχει πέσει δραματικά;

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Ναι μεν θέμα τύχης αλλά κάποιες μάρκες είναι πολύ πιο χάλια από άλλες. Π.χ. είχα 100% failure rate σε ολοκαίνουριους με 5ετή εγγύηση ssd της intel (7/7 τεμάχια, όχι όλα μαζί αγορασμένα, ούτε ίδιο μοντέλο), ~60% σε teamgroup L3 (3/5), 50% σε L7 (1/2), 100% σε patriot (12/12), 100% σε intenso (1/1 και δεν ξαναπήρα), 2~3% PNY (σε αρκετά μεγάλη ποσότητα), 0% σε WD Blue και Black (μέτρια ποσότητα), 5% σε Samsung (μέτρια ποσότητα) και 1~2% σε kingston (άπειρη ποσότητα). Οι 3 τελευταίες μάρκες είναι και αυτές που προτιμώ και έχω εμπορευτεί και μακράν μεγαλύτερες ποσότητες και σπανιότατα έως ποτέ δεν γυρνάνε πίσω. Σίγουρα τα στατιστικά μου δεν μπορούν να συκγριθούν με μεγάλους retailer, άρα μπορεί και να είναι όντως εξαιρέσεις, ειδικά τα πολύ μεγάλα ποσοστά αστοχίας σε κάποιες μάρκες.

Link to comment
Share on other sites

Για patriot, intenso κτλ εχω ακουσει αρκετες φορες για προβληματα. Για τους ιντελ μου φαινεται πολυ περιεργο. Ουτε εχω ακουσει ποτε για χαλασμενους, ουτε οι δικοι μου ειχαν ποτε προβλημα και ας τους κακομεταχειριζομαι. Με encryption χωρις trim, 3 χρονων οι πιο καινουριοι, μεχρι και 11-12χρονια ο πιο παλιος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.