Jump to content



Πρόβλημα με LAN στο καινούριο pc!


Eldal

Recommended Posts

Όπως γράφω και στον τίτλο, έχω πρόβλημα με την θύρα ethernet στο pc της υπογραφής.

Δεν έχω καταφέρει να περάσω driver και πρακτικά δεν δουλεύει η LAN σύνδεση. Βλέπει την συσκευή αλλά ούτε τα windows αυτόματα βρίσκουν να περάσουν driver ούτε ο LAN driver από Gigabyte που κατεβάζω περνιέται. Μάλιστα ξεκινάει την εγκατάσταση αλλά κάποια στιγμή στα ματάει απλά και δεν έχει περάσει τίποτα.

Ποστάρω και κάποιες φώτο από τα prompts που μου βγάζει όταν προσπαθώ να λύσω το πρόβλημα. Το mb είναι αγορασμένο πριν ένα μήνα, οπότε είμαι μέσα στην εγγύηση, απλά ρωτάω μήπως κάτι κάνω λάθος και αποφύγω το στείλε πίσω, πάρε άλλη mb, ξαναστήσε απ' την αρχή...

 

Screenshot 2024-01-31 093145.png

Screenshot 2024-01-31 093205.png

Link to comment
Share on other sites

Οι preinistall ειναι για να τους φορτωσεις πριν την εγκατασταση για να δει το λειτουργικο τη καρτα, οι ιδιοι οδηγοι ειναι.

Δοκιμασε και τους drivers απο το σιτε της tplink https://www.tp-link.com/us/support/download/tx201/ ειναι μεσα στο φακελο "TX201(UN) 1.0 Windows driver.rar\Windows Driver\Archer TX201\Driver_files\Windows\"

 

Link to comment
Share on other sites

1.Κανε ενα BIOS update πρωτα να ειμαστε σιγουροι γιατι εχουν πολλοι θεματα. 

2.Κανε ενα live ubuntu και πες μας αν δουλευει η καρτα εκει. Αν δεν δουλευει και εκει επιστρεφεις μητρικη.

3.Επισης βγαλλε το καλωδιο μην γινεται κανενα θεμα απο εκει αν και χλωμο. 

 

μετα:

 

Παράθεση

I took the following steps which fixed the issue for me.

 

1. Did a network reset

2. Went to the Command Prompt and run as the Administrator

3. Typed in netsh int ip reset. Pressed Enter.

4. Typed in netsh winsock reset. Pressed Enter.

5. Typed in ipconfig /release. Pressed Enter.

6. Typed in ipconfig /renew. Pressed Enter.

7. Typed in ipconfig /flushdns. Pressed Enter.

8. Restarted Computer

9. Then I turned off the computer. Unplugged the cord to the Power Supply. Pressed the Power Button for 15 seconds. Plugged back in the Power Supply Cord. Turned on computer and the Realtek 2.5gbe gaming family controller was now listed as working properly in the Device Manager.

 

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Καλώδια έχω δοκιμάσει 3. Μάλλον δεν παίζει εκεί το πρόβλημα.

network reset έχω κάνει αλλά όχι τα τελευταία βήματα με από το 6, και μετά.

Θα κάνω και επανέρχομαι.

Α, BIOS update έχω κάνει μόλις πήρα το pc, έχω το πιο πρόσφατο (σταθερό, όχι το beta).

Windows 11 pro

Στο βήμα 6. πάντως μου έβγαλε αυτό...

 

Πάω να κλείσω υπολογιστή τώρα να δω αν θα ενεργοποιηθεί.

Screenshot 2024-01-31 105856.png

Link to comment
Share on other sites

Τζίφος, πάλι δεν δουλεύει. live ubuntu δεν έχω περάσει ποτέ (σήμερα δεν προλαβαίνω). Θα κοιτάξω και το σκ να το περάσω (να διαβάσω πως) και μετά πάω μάλλον για αλλαγή ε;

Το μόνο που δεν δοκίμασα είναι να αποσυνδέσω το WiFi μήπως δημιουργείται κανένα μπέρδεμα εκεί.

 

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, το μέλος Eldal έγραψε:

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Καλώδια έχω δοκιμάσει 3. Μάλλον δεν παίζει εκεί το πρόβλημα.

network reset έχω κάνει αλλά όχι τα τελευταία βήματα με από το 6, και μετά.

Θα κάνω και επανέρχομαι.

Α, BIOS update έχω κάνει μόλις πήρα το pc, έχω το πιο πρόσφατο (σταθερό, όχι το beta).

Windows 11 pro

Στο βήμα 6. πάντως μου έβγαλε αυτό...

 

Πάω να κλείσω υπολογιστή τώρα να δω αν θα ενεργοποιηθεί.

Screenshot 2024-01-31 105856.png

 

Στο εβγαλε γιατι βλεπει μονο την wireless καρτα δικτυου.

 

για το ubuntu απλα κατεβαζεις το iso και κανεις ενα στικακι με rufus.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Eldal said:

Καλώδια έχω δοκιμάσει 3. Μάλλον δεν παίζει εκεί το πρόβλημα.

network reset έχω κάνει αλλά όχι τα τελευταία βήματα με από το 6, και μετά.

Θα κάνω και επανέρχομαι.

Α, BIOS update έχω κάνει μόλις πήρα το pc, έχω το πιο πρόσφατο (σταθερό, όχι το beta).

Windows 11 pro

 

Καλώδιο δεν είναι το θέμα σου.

Ψάξε σε παρακαλώ το ακριβές build W11. Settings > About your PC > Windows specifications.

Και δοκίμασε εναλλακτικά τον driver της Realtek:

https://www.realtek.com/en/directly-download?downloadid=9978235bfa480f7aa5ab71e57a8d5f2a

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος Eldal έγραψε:

Windows 11 pro

 

Σβήσε το iso των windows που έχεις κατεβάσει, και ξανακατέβασέ το από τη Microsoft (το επισημαίνω για το ενδεχόμενο να έχεις κατεβάσει το iso από αλλού), και ξαναφτιάξε το usb stick από την αρχή. Επίσης, δοκίμασε να εγκαταστήσεις windows προσωρινά σε άλλον δίσκο, αν υπάρχει διαθέσιμος, κατά προτίμηση sata. Επίσης, δοκίμασε να αλλάξεις θέση στον SSD, στον οποίον εγκατέστησες το προβληματικό σύστημα. Επίσης, κάνε reseat τις ηλεκτρικές συνδέσεις του motherboard, καθώς επίσης και τα ram modules.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Oric έγραψε:

 

Σβήσε το iso των windows που έχεις κατεβάσει, και ξανακατέβασέ το από τη Microsoft (το επισημαίνω για το ενδεχόμενο να έχεις κατεβάσει το iso από αλλού), και ξαναφτιάξε το usb stick από την αρχή. Επίσης, δοκίμασε να εγκαταστήσεις windows προσωρινά σε άλλον δίσκο, αν υπάρχει διαθέσιμος, κατά προτίμηση sata. Επίσης, δοκίμασε να αλλάξεις θέση στον SSD, στον οποίον εγκατέστησες το προβληματικό σύστημα. Επίσης, κάνε reseat τις ηλεκτρικές συνδέσεις του motherboard, καθώς επίσης και τα ram modules.

Παλια που είχαμε DFI λέγαμε και για τον θερμοσίφωνα © 🤣

  • Like 1
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τα Windows τα έχω κατεβασμένα από Microsoft κανονικά. Τα άλλα μπορώ να τα δοκιμάσω, έχω sata ssd τον παλιό μου τον 250αρη. Όταν λες reseat εννοείς να βγάλω βάλω ξανά ρεύματα και μνήμες δεν σου ξέφυγε reset ε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Eldal έγραψε:

Τα Windows τα έχω κατεβασμένα από Microsoft κανονικά. Τα άλλα μπορώ να τα δοκιμάσω, έχω sata ssd τον παλιό μου τον 250αρη. Όταν λες reseat εννοείς να βγάλω βάλω ξανά ρεύματα και μνήμες δεν σου ξέφυγε reset ε;

 

με linux δοκιμασε για να δουμε αν ειναι θεμα hardware ή software.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έκδοση    Windows 11 Pro
Έκδοση    23H2
Έγινε εγκατάσταση στις    ‎27/‎12/‎2023
Δομή λειτουργικού συστήματος     22631.3085
Εμπειρία    Windows Feature Experience Pack 1000.22684.1000.0

 

Για αυτό που ρωτήσατε για τα Windows

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος Eldal έγραψε:

Τα Windows τα έχω κατεβασμένα από Microsoft κανονικά. Τα άλλα μπορώ να τα δοκιμάσω, έχω sata ssd τον παλιό μου τον 250αρη. Όταν λες reseat εννοείς να βγάλω βάλω ξανά ρεύματα και μνήμες

 Ναι ναι! Επανατοποθέτηση.

Link to comment
Share on other sites

 

Φτιάξε ένα live linux usb (ubuntu, fedora, whatever) και μπούταρε με αυτό. Αν δεν παίζει ούτε εκεί, στείλε την μητρική για αντικατάσταση.

 

Απλά κατεβάζεις το iso και το "καις" σε ένα usb και μπουτάρεις με αυτό.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις ubuntu, mint ή κάποιο άλλο distro

Κατεβάζεις το rufus

Βρίσκεις ένα usb flash drive που έχεις κάνει back up τα όποια δεδομένα του, εφόσον σε ενδιαφέρουν, και το βάζεις στο πισί σου

Ανοίγεις το rufus

JvC7s5Y.png

Επιλέγεις το drive σου

Στο select επιλέγεις το iso που κατέβασες στο πρώτο βήμα

Πατάς start

όταν τελειώσει, αφαιρείς το usb flash drive σου, και το βάζεις στο προβληματικό μηχάνημα

Το επιλέγεις από το BIOS/EFI ως 1st boot device

Επιλέγεις να δοκιμάσεις το Linux πριν το εγκαταστήσεις. Όταν φορτώσει το desktop, θεωρητικά, θα πρέπει να παίζει το ethernet σου

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, το μέλος navaho7 έγραψε:

Κατεβάζεις ubuntu, mint ή κάποιο άλλο distro

Καλύτερα Ubuntu, γιατί το mint έχει ελαφρώς παλιότερο kernel by default (5.15), ενώ ubuntu, fedora και άλλα έρχονται με νεότερο kernel 6.2+.

 

ΥΓ Απ' ό,τι διαβάζω τα realtek 2.5 gbps παίζουν κανονικά με 5.15 kernel και πάνω.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.