Jump to content



Nvidia drivers και stutter κατά το άνοιγμα εφαρμογών σε Windows 10/11


Recommended Posts

19 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

δεν έχει σπιρτάδα o ΑMD επεξεργαστής μου

Εγω λεω να το κατοχυρωσουμε σε τεχνικη ορολογια. 

Με μοναδα μετρισης (SDA) 

ποση Σπιρταδα εχει το pc σου? 10Ksda

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Fingers Crossed πως αυτό μπορεί να σηματοδοτήσει το τέλος αυτού του stutter? 

Λέτε να βγει κάνας πιο σοβαρός driver επιτέλους μαζί με ένα unified Control Panel&GFE ? 

 

Man. Στο PC της γυναίκας, δεν υπάρχει το stutter , or any stutter like this.

GTX 1080 Ti.

What sorcery is this?

  • Haha 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Fingers Crossed πως αυτό μπορεί να σηματοδοτήσει το τέλος αυτού του stutter? 

Λέτε να βγει κάνας πιο σοβαρός driver επιτέλους μαζί με ένα unified Control Panel&GFE ? 

Μακαρι! τι να πω.

Κατι αλλο επισης που πρεπει να φτιαξουν (δεν ξερωαν φταιει σε αυτο η microsoft ή η πρασινη, και αν το ιδιο προβλημα παιζει και με amd καρτες) ειναι το κοκομπλοκο που τρωει ολο το pc καθε φορα που ενεργοποιεις και απενεργοποιεις το HDR

12 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Man. Στο PC της γυναίκας, δεν υπάρχει το stutter , or any stutter like this.

GTX 1080 Ti.

What sorcery is this?

Are u sure about that? 

παω να δοκιμασω στο htpc που εχει μια gtx 970

το pc της γυναικας που φοραει μια 1060 ειναι under construction 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Are u sure about that? 

 

 

2 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:


You are doing it wrong. Δεν παίζει να μην ισχύει. 

Ξαναδοκίμασα μόλις τώρα. Είτε από cold boot είτε μετά από ctrl,shift,win,b , τπτ. Δεν το κάνει αυτό, στο steam τουλάχιστον. Έχει 3-4 εκδόσεις παλιότερους drivers , αλλά δεν νομίζω να παίζει και κανέναν ρόλο αυτό.

Πωτς γκένεν ατό; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

 

Ξαναδοκίμασα μόλις τώρα. Είτε από cold boot είτε μετά από ctrl,shift,win,b , τπτ. Δεν το κάνει αυτό, στο steam τουλάχιστον. Έχει 3-4 εκδόσεις παλιότερους drivers , αλλά δεν νομίζω να παίζει και κανέναν ρόλο αυτό.

Πωτς γκένεν ατό; 


Το κλείνεις όντως πριν δοκιμάσεις να το ανοίξεις; Αν ναι είναι ενεργό το hw acceleration στον client? 
Τι ρυθμίσεις έχεις στην καρτέλα με τα advanced graphic settings των windows? 
Τι οθόνη στα ποσά Hz και σε τι ανάλυση; 
Αν είναι να κοπιάρουμε τις ρυθμίσεις :hehe: 
 

Εκτός και αν τρέχει early κάποιο process που κάνει trigger το acceleration πριν το δεις. 
 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Το κλείνεις όντως πριν δοκιμάσεις να το ανοίξεις;

Ναι

6 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Αν ναι είναι ενεργό το hw acceleration στον client? 

Ναι

 

6 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Τι ρυθμίσεις έχεις στην καρτέλα με τα advanced graphic settings των windows? 

Ναι (δεν έχει και πολλά πράγματα εκεί)

6 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Τι οθόνη στα ποσά Hz και σε τι ανάλυση; 

60Hz 1080p

 

Νομίζω πως το κάνει τόσο ανεπαίσθητα, που δεν το προλαβαίνω. Θα έλεγα πως φταίνε τα 60Hz, αλλά δοκιμάζω πχ και στην 2η μου οθόνη, που είναι επίσης 60Hz, και το βλέπω καθαρά. 

 

6 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Εκτός και αν τρέχει early κάποιο process που κάνει trigger το acceleration πριν το δεις. 

Παίζει αυτό, άνετα. Πες μου κάνα άλλο common app που το κάνει μήπως γίνει περισσότερο αισθητό.  

 

Αυτό που παρατηρώ, είναι πως πριν μπει στο Steam λέει για 3-4 sec "waiting for network" (ίσως επειδή είναι με WiFi ? Δεν έχω ιδέα). Λες αυτό να κάνει τη δουλειά; 

Είμαι σίγουρος πως το κάνει και απλά είναι πιο σύντομο, αλλά το γιατί, δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

Παίζει αυτό, άνετα. Πες μου κάνα άλλο common app που το κάνει μήπως γίνει περισσότερο αισθητό.  

 

Αυτό που παρατηρώ, είναι πως πριν μπει στο Steam λέει για 3-4 sec "waiting for network" (ίσως επειδή είναι με WiFi ? Δεν έχω ιδέα). Λες αυτό να κάνει τη δουλειά; 

Είμαι σίγουρος πως το κάνει και απλά είναι πιο σύντομο, αλλά το γιατί, δεν το γνωρίζω.

 

Θα πρέπει να κολλάει για λίγο το ποντικι ακριβώς μετά το waiting for network.

Αλλες εφαρμογές είναι Skype, Viber desktop app, nvidia control panel, razer app, logitech app, postman κλπ

 

Νομίζω απλά δε προλαβαίνεις να το δεις. Θα είχε παντως σημασία να δουμε τι ξεκινάει στο start αλλά και τι ακριβώς έχεις ρυθμισμένο εδω και στο απο πάνω μενου του, τι έχεις στη λιστα και με τι ρυθμίσεις:

 

image.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Θα πρέπει να κολλάει για λίγο το ποντικι ακριβώς μετά το waiting for network.

Αλλες εφαρμογές είναι Skype, Viber desktop app, nvidia control panel, razer app, logitech app, postman κλπ

 

Νομίζω απλά δε προλαβαίνεις να το δεις. Θα είχε παντως σημασία να δουμε τι ξεκινάει στο start αλλά και τι ακριβώς έχεις ρυθμισμένο εδω και στο απο πάνω μενου του, τι έχεις στη λιστα και με τι ρυθμίσεις:

 

image.png

 

 

image.png

 

Έτσι είναι εμένα

Αλλά στην Όλγα είναι κλειστό το πρώτο :o :o (τα άλλα δεν υπάρχουν προφανώς)

 

Και ρε φίλε, ντάξ το'κανα 2 φορές τώρα πάλι, τίποτα δεν αντιλαμβάνομαι.

 

Στην εκκίνηση λίγα πράγματα έχω εγώ, τα βασικά μου που'χω σχεδόν πάντα

H Όλγα έχει και το viber στην εκκίνηση αλλά της το'βγαλα, μήπως έπαιρνε όλη την δόξα και δεν έβλεπα κάτι στο steam. Λες; Πλάκα θα 'χει. Περιμένω να κάνει κάτι και το ξαναβλέπω.

Εδιτ: Όχι, δεν το κάνει. Δε μπορώ να καταλάβω.  Το HW accelerated gpu scheduling σε συνάρτηση με τους drivers να το κάνει; Δεν θα το'χες δοκιμάεσι;

2 ώρες πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Δε καταλαβα ρε παιδια. Τι δοκιμαζουμε ; απλα ανοιγουμε το steam και γυρναμε γυρω γυρω το ποντικι μεχρι να κολλησει ; 😛

 

Θα κάνει ένα στιγμιαίο stutter όταν ανοίξεις το steam μετά από cold boot ή αν κάνεις επανεκκίνηση τον driver με τον συνδυασμό που λέμε παραπάνω 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GoMaR said:

Δε καταλαβα ρε παιδια. Τι δοκιμαζουμε ; απλα ανοιγουμε το steam και γυρναμε γυρω γυρω το ποντικι μεχρι να κολλησει ; 😛

 

 

Οχι ακριβώς, αλλά ναι. 

 

1 hour ago, tommybertsen said:

Το HW accelerated gpu scheduling σε συνάρτηση με τους drivers να το κάνει; Δεν θα το'χες δοκιμάεσι;

 

Οχι δε το προκαλεί αυτό. 

Αλλά και να το έκανε στις RTX πρέπει να το έχεις ενεργό το scheduling γιατί το χρειάζεται το frame generation, σε πολλά games εχει χειρότερες επιδόσεις με κλειστό (το scheduling).

Μήπως έχει να κάνει και με το bios της κάρτας?  🤔

Link to comment
Share on other sites

  

Just now, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Μήπως έχει να κάνει και με το bios της κάρτας?  🤔

Το σκέφτηκα. Δεν έχω φλασάρει κάτι στην 1080Ti , είναι η Aorus Xtreme version. 

Το τσέκαρα και σε μένα στο Viber το κάνει με το που πατάω να ανοίξει. Στην Όλγα, τίποτα. 

What kind of sorcery is this 

God Of War Magic GIF by Santa Monica Studio

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το κανει και σε μενα με 3 οθονες. Η μια 165hz και οι αλλες 60.

Ενα στιγμιαιο παγωμα ουτε μισο δευτερολεπτο. Δηλαδη δε το ειχα παρει καν χαμπαρι οτι υπαρχει θεμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Cyber_Cookie

Ξέχασα να πω πως, η Όλγα, έχει Windows 10. Αλλά λες ότι γίνεται καιρό , από εποχή δεκαριών.

Άναψα και το hw gpu scheduling, πάλι τίποτα. 

Δεν ξέρω τι στην ευχή ρε συ. Συνέχισε να δίνεις ιδέεες μήπως είναι κάποιο Windows Setting, εν τέλει.

Είσαι σίγουρος πως το'βλεπες και με την 1660S?

8 λεπτά πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

λοιπον το κανει και σε μενα με 3 οθονες. Η μια 165hz και οι αλλες 60.

Ενα στιγμιαιο παγωμα ουτε μισο δευτερολεπτο. Δηλαδη δε το ειχα παρει καν χαμπαρι οτι υπαρχει θεμα.

Ναι ρε συ, δεν είναι κάτι Major, αλλά μιας που θα το δεις, δεν το ξε-βλέπεις :p 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, tommybertsen said:

Είσαι σίγουρος πως το'βλεπες και με την 1660S?


Ναι και σε ιντελ και σε αμδ και με 10αρια και με 11. 
Ξεκίνησα να ψάχνομαι με αυτό ακόμα από όταν πρωτοπήρα τον 5600x και έβαλα πάνω την 1650 Super. 
Η 1650 με τον 920 δε το έκανε γιατί ήταν απ τις πρώτες δοκιμές που είχα κάνει.
Το οτι φταίει τελικά ο driver το ανακάλυψα τη μέρα που άνοιξα το θρεντ αυτό. Μου πήρε 3 χρόνια ψαξίματος. 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:


Ναι και σε ιντελ και σε αμδ και με 10αρια και με 11. 
Ξεκίνησα να ψάχνομαι με αυτό ακόμα από όταν πρωτοπήρα τον 5600x και έβαλα πάνω την 1650 Super. 
Η 1650 με τον 920 δε το έκανε γιατί ήταν απ τις πρώτες δοκιμές που είχα κάνει.
 

Τότε τι συμβαίνει με της Όλγας το PC και την 1080Ti ρε γμτ; Έχει Intel i5 11600, for the record. 

 

5 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Το οτι φταίει τελικά ο driver το ανακάλυψα τη μέρα που άνοιξα το θρεντ αυτό. Μου πήρε 3 χρόνια ψαξίματος. 

Δες λίγο αυτό το thread (είναι άσχετο). Έχει πλάκα να το διαβάσεις, για να δεις τι φρίκες έτρωγα με αυτό το πρόβλημα (αυτό ήταν σοβαρότερο απ'ότι φαινόταν  και από ότι είναι αυτό που περιγράφουμε στο παρόν θρεντ, με κάθε μέρα που περνούσε, "εξελισσόταν", έκανε evolve κανονικότατο, και γινόταν περισσότερο εκνευριστικό). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον διαβαζοντας τα ευρηματα του @tommybertsen και αφου εχω κανει και γω πολλα πειραματα στο HTPC της υπογραφης μου (το οποιο ειναι συνδεδεμενο με μια τηλεοραση 4K 60Hz ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΟΘΟΝΗ) καταληγω οτι σε σεταπ με single monitor και 60hz ειναι τοσο ανεπαισθητο που πρεπει να προσπαθησεις πολυ για να το δεις. Ενω στο δικο μου σεταπ που εχω 3 οθονες, η μια DELL 165Hz και οι αλλες 60Hz το κανει πιο εντονα

Στο HTPC της υπογραφης μου εχω ακριβως την ιδια συμπεριφορα που περιγραφει και ο @tommybertsen

2 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ναι ρε συ, δεν είναι κάτι Major, αλλά μιας που θα το δεις, δεν το ξε-βλέπεις :p 

I double that

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Λοιπον διαβαζοντας τα ευρηματα του @tommybertsen και αφου εχω κανει και γω πολλα πειραματα στο HTPC της υπογραφης μου (το οποιο ειναι συνδεδεμενο με μια τηλεοραση 4K 60Hz ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΟΘΟΝΗ) καταληγω οτι σε σεταπ με single monitor και 60hz ειναι τοσο ανεπαισθητο που πρεπει να προσπαθησεις πολυ για να το δεις. Ενω στο δικο μου σεταπ που εχω 3 οθονες, η μια DELL 165Hz και οι αλλες 60Hz το κανει πιο εντονα

Στο HTPC της υπογραφης μου εχω ακριβως την ιδια συμπεριφορα που περιγραφει και ο @tommybertsen

Που ακόμη και αν το κάνει, είναι άφαντο, ανεπαίσθητο/είμαι τόσο γκαβός για να το δω φάση.

 

25 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

I double that

Ένας τρόπος να μην το αντιμετωπίζεις, είναι να μην κλείνεις ποτέ το PC σου :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, BloodMage said:

Λοιπον διαβαζοντας τα ευρηματα του @tommybertsen και αφου εχω κανει και γω πολλα πειραματα στο HTPC της υπογραφης μου (το οποιο ειναι συνδεδεμενο με μια τηλεοραση 4K 60Hz ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΟΘΟΝΗ) καταληγω οτι σε σεταπ με single monitor και 60hz ειναι τοσο ανεπαισθητο που πρεπει να προσπαθησεις πολυ για να το δεις. Ενω στο δικο μου σεταπ που εχω 3 οθονες, η μια DELL 165Hz και οι αλλες 60Hz το κανει πιο εντονα

Στο HTPC της υπογραφης μου εχω ακριβως την ιδια συμπεριφορα που περιγραφει και ο @tommybertsen

I double that

 

Το έχω παρατηρήσει και εγώ. Σίγουρα όσο πιο χαμηλά Hz τοσο λιγότερο το βλέπεις. Ειδικά αν κλείσεις και το mouse acceleration και τo animation των windows.

 

1 hour ago, tommybertsen said:

Ένας τρόπος να μην το αντιμετωπίζεις, είναι να μην κλείνεις ποτέ το PC σου :p 

 

Kαι πάλι συμβαίνει γιατί κάποιες φορές όταν κλείνουν και ξανανοιγουν οι οθόνες σκανάρει τα port η gpu και κάνει reset o driver.

Oπότε πρέπει να έχεις και τις οθόνες να καίνε συνέχεια. 

 

fallout-smoking-eyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.