Jump to content



Nvidia drivers και stutter κατά το άνοιγμα εφαρμογών σε Windows 10/11


Recommended Posts

Εδώ και καιρό παλεύω να λύσω ένα πολύ σπαστικό πρόβλημα που έχει να κάνει με το stutter του ποντικιού και του πληκτρολογίου κατά το άνοιγμα κάποιων εφαρμογών. 
Ισχύει και με παλαιότερες κάρτες γραφικών πχ 1660s καθώς και με τις latest and greatest όπως η 4080 super.

Διαβάζοντας απόψεις διαφόρων που φαίνονταν σίγουροι για αυτά που λένε άρχισα να πιστεύω πως έχει να κάνει με την AMD  και τα προβλήματα με το FTPM και τα hardware bugs του B550 και των BIOS της Asus μητρικής μου και ήμουν τόσο σίγουρος που ήθελα να αλλάξω σε intel γιατί απλά κουράστηκα να κάνω troubleshooting. Παλι καλά που ξαναδοκίμασα σε άλλο ένα intel συστημα πριν σουτάρω τον 5800x3d και πάρω s1700.

 

To πρόβλημα:

Μετά από boot και γενικά μετά από graphics reset (system sleep, monitor sleep), όταν ανοίγουν εφαρμογές με hw acceleration σε όλες μάλλον τις εκδόσεις drivers της NV υπάρχει mouse και keyboard stutter των 1-2 δευτερολέπτων. 

Γινεται reproduce πανευκολα και χωρίς reboot αν πατήσετε cntrl+shift+win+b και μετά ανοίξετε το steam. 

 

Στο παρακάτω video περιγράφεται ακριβώς το πρόβλημα:
 

 

Το πρόβλημα εξαφανίζεται με uninstall του malware των drivers της nvidia. 

Φυσικά τα έχω κάνει όλα, οτι troubleshooting υπάρχει, καθαρές εγκαταστάσεις, memtests τόσο σε win περιβάλλον όσο και σε λινουξ, stability tests, disk tests, τα άλλαξα απο μια φορά όλα, άλλαξα psu, καλώδια οθόνης, οθόνες, δοκίμασα σε 3 διαφορερικά συστήματα με διαφορετικό hardware.

 

Δεν πιστεύω πως διορθώνεται αυτό, just know it and fkin live with it οι Nvidia users. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, BloodMage said:

δοκιμασε να απενεργοποιησεις το Gsync απο το cp της πρασινης

 

Απ τα πρώτα που δοκίμασα ήταν.

Το έχω κάνει και έχω δοκιμάσει και όλους τους πιθανους συνδυασμους λειτουργίας του.

Μέχρι και cap τα μονιτορ στα 60HZ εκανα με κλειστο gsync.

 

Tώρα το έχω κλειστό τελείως και απ τις ίδιες τις οθόνες σκέψου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Απ τα πρώτα που δοκίμασα ήταν.

Το έχω κάνει και έχω δοκιμάσει και όλους τους πιθανους συνδυασμους λειτουργίας του.

Μέχρι και cap τα μονιτορ στα 60HZ εκανα με κλειστο gsync.

 

Tώρα το έχω κλειστό τελείως και απ τις ίδιες τις οθόνες σκέψου.

α εχεις και multi monitor....ειναι τελικα θεμα

εγω ειχα παρομοιο θεμα αλλα μονο στο chrome και λυθηκε με το να κλεισω τελειως το gsync

το βιντεο σου το ειδα πολυ πεταχτα γιατι ειμαι στη δουλεια, οταν παω σπιτι θα το δω καλυτερα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Αν ήταν αυτο το θέμα επαιρνα ένα 49άρι UW και το έληγα. Αλλά και σε single το κάνει.

Γενικα το mm δημιουργει περιεργα θεματα ειδικα αν δεν ειναι ολες οι οθονες στα ιδια Hz. Εγω ειμαι με 3 οθονες και δεν το αλλαζω αυτο με τπτ

δεν μπορω να δεχτω οτι εν ετη 24 δεν εχουν λυσει τοσο απλα θεματα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Γινεται reproduce πανευκολα και χωρίς reboot αν πατήσετε cntrl+shift+win+b και μετά ανοίξετε το steam. 

 

Νομιζα οτι σε εμενα δεν το κανει! 

Πωωω γιατι επρεπε να το μαθω. 😂

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Παίζει να μην έχω βάλει το pc σε sleep πότε όμως. Όλο προβλήματα.

και γω το ιδιο, παντα ειχε θεματα!!

δοκιμασε αυτο που λεει (cntrl+shift+win+b και μετά ανοίξετε το steam) και χωρις sleep το κανει

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, fatalara said:

Παίζει να μην έχω βάλει το pc σε sleep πότε όμως. Όλο προβλήματα.

 

Δεν χρειάζεται sleep. Και από cold boot το κάνει. 

 

 

3 hours ago, BloodMage said:

Νομιζα οτι σε εμενα δεν το κανει! 

Πωωω γιατι επρεπε να το μαθω. 😂

 

Ε είναι που δε πρέπει να παιρνουμε αμιντι γιατί έχουν θέματα με drivers. Τι ωραία θα ήμουν με την 7900ΧΤΧ τώρα. 

  • Like 1
  • horni 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Τι ωραία θα ήμουν με την 7900ΧΤΧ τώρα. 

Ναι μεν αλλα, με την amd δεν ξερεις τι αλλο θα ειχες, ή θα εχεις στο μελλον

μακαρι να ειναι αυτα τα προβληματα μας 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, BloodMage said:

Ναι μεν αλλα, με την amd δεν ξερεις τι αλλο θα ειχες, ή θα εχεις στο μελλον

μακαρι να ειναι αυτα τα προβληματα μας 

 

Ε προφανώς εκτός απ αυτά που ήδη ξέρουμε με τις AMD, θα υπάρχουν προβλήματα που οι κάτοχοι ντρέπονται να τα αναφέρουν ή κανουν πως δε τα βλέπουν.

Εγώ δε ντρέπομαι πάντως να πω πως χρυσοπλήρωσα μια πλακέτα που ρετάρει και δεν μπορεί να ανοίξει κομπιουτεράκι. 

Τι α κανς τωρα α κατσ α σκάεις;

 

50 minutes ago, tommybertsen said:

Νομίζω ότι είναι αρκετά minor issue ώστε να ασχοληθεί να βρει η πρασινοτετοια τι φταίει 

Μην είσαι picky ρε Κούκη , embrace the different 🔨

 

Μinor είναι σε καμια μπακατέλα με sata ssd και 60Ηζ μονιτόρι που το μισό freeze και βάλε δε το βλέπεις καν να συμβαίνει.

Με pcie4 nvme και 32g ram με μονιτορ στα 160-180Hz το λούζεσαι ολόκληρο και είναι απαράδεκτο.

 

 

Το μόνο για το οποίο χαίρομαι είναι το γεγονός οτι δεν έχει κάποιο πρόβλημα το pc μου.

Τα έλεγξα όλα τόσο καλά που όταν τα βάλω αγγελία να είστε σίγουροι οτι αγοράζετε τριπλοτσεκαρισμένο πράμα. :hehe:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Ε προφανώς εκτός απ αυτά που ήδη ξέρουμε με τις AMD, θα υπάρχουν προβλήματα που οι κάτοχοι ντρέπονται να τα αναφέρουν ή κανουν πως δε τα βλέπουν.

Α να γεια σου!

15 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Εγώ δε ντρέπομαι πάντως να πω πως χρυσοπλήρωσα μια πλακέτα που ρετάρει και δεν μπορεί να ανοίξει κομπιουτεράκι. 

ΜΑΓΚΑΣ!!! Και δεν το λεω καθολου ειρωνικα!!! Οπως οταν αναβαθημσα εγω σε ΑΜ5 και στο boot ετρωγε ξύλο απο ενα παλιο πψ που ειχα διπλα με 4770Κ, προφανώς και δεν ντράπηκα να το πω

18 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Τι α κανς τωρα α κατσ α σκάεις;

Οχι αλλα να μαλώσεις (με τον πετσινο) σε παιρνει 

 

Το αλλο θετικο ειναι οτι ειναι s/w issue και ΙΣΩΣ καποια στιγμη να το σαξουνε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι , σα τα παθαινει ενα χαζεμα στον broswer 

Θα το ελεγα artifacts αλλα το εκανε και η 1650 και η 3060 . 

Γενικα youtube και σελιδες τυπου 9gag οπου παιζουν gifs , παει κατα διαολου 

Συνηθως κατα το alt-tab μιας και παιζω/δουλευω/χαζευω ταυτοχρονα 

 

5600X με ειχε πεθανει σε μπλε οθονες , με το σφαλμα . Με αναγκασε να βαλω και τα καθυστεριμενα win11 σε μια ελπιδα να φτιαξει το προβλημα 

Παράθεση

SCEP Certificate enrollment initialization for Lokaal systeem via https://AMD-KeyId-907d65e9b562315997dd5ad086b2b7598957b92c.microsoftaik.azure.net/templates/Aik/scep failed:

GetCACaps

GetCACaps: Not Found

{"Message":"The authority \"amd-keyid-907d65e9b562315997dd5ad086b2b7598957b92c.microsoftaik.azure.net\" does not exist."}

HTTP/1.1 404 Not Found

Date: Thu, 02 Feb 2023 21:11:31 GMT

Content-Length: 121

Content-Type: application/json; charset=utf-8

X-Content-Type-Options: nosniff

Strict-Transport-Security: max-age=31536000;includeSubDomains

x-ms-request-id: de2906fa-254f-44ed-9158-1f8af38d8f71

Method: GET(296ms)

Stage: GetCACaps

Niet gevonden (404). 0x80190194 (-2145844844 HTTP_E_STATUS_NOT_FOUND)

 

 

Εχω εδω στην γωνια τον παλιο με τον i5 4690 και αναπολω τις εποχες οπου ολα δουλευαν σωστα

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Εμενα παλι , σα τα παθαινει ενα χαζεμα στον broswer 

Θα το ελεγα artifacts αλλα το εκανε και η 1650 και η 3060 . 

Γενικα youtube και σελιδες τυπου 9gag οπου παιζουν gifs , παει κατα διαολου 

Συνηθως κατα το alt-tab μιας και παιζω/δουλευω/χαζευω ταυτοχρονα 

αν εννοεις flickering το εκανε και εμενα και εστρωσε με απενεργοποιηση του g sync

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

αν εννοεις flickering το εκανε και εμενα και εστρωσε με απενεργοποιηση του g sync

 

Αυτο παιζει να ηταν .... 

Θα το βαλω να περνει μπρος μονο οταν ειμαι full screen γιατι τωρα φαινεται πως δουλευε και το desktop 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Ε προφανώς εκτός απ αυτά που ήδη ξέρουμε με τις AMD, θα υπάρχουν προβλήματα που οι κάτοχοι ντρέπονται να τα αναφέρουν ή κανουν πως δε τα βλέπουν.

Εγώ δε ντρέπομαι πάντως να πω πως χρυσοπλήρωσα μια πλακέτα που ρετάρει και δεν μπορεί να ανοίξει κομπιουτεράκι. 

Τι α κανς τωρα α κατσ α σκάεις;

 

 

Μinor είναι σε καμια μπακατέλα με sata ssd και 60Ηζ μονιτόρι που το μισό freeze και βάλε δε το βλέπεις καν να συμβαίνει.

Με pcie4 nvme και 32g ram με μονιτορ στα 160-180Hz το λούζεσαι ολόκληρο και είναι απαράδεκτο.

 

 

Το μόνο για το οποίο χαίρομαι είναι το γεγονός οτι δεν έχει κάποιο πρόβλημα το pc μου.

Τα έλεγξα όλα τόσο καλά που όταν τα βάλω αγγελία να είστε σίγουροι οτι αγοράζετε τριπλοτσεκαρισμένο πράμα. :hehe:

Δεν δίνω σημασία, εξακολουθεί να είναι minor. Μην κουνάς το ποντίκι όταν τρέχεις το steam μετά από κολντ μπουτ :hehe: 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tommybertsen said:

Δεν δίνω σημασία, εξακολουθεί να είναι minor. Μην κουνάς το ποντίκι όταν τρέχεις το steam μετά από κολντ μπουτ :hehe: 

 

Είναι δεν είναι εγώ άλλαζα κομμάτια pc και έτρωγα την ώρα μου ψάχνοντας και νομίζοντας οτι κάτι φταίει σε μένα και οτι δεν έχει σπιρτάδα o ΑMD επεξεργαστής μου.

Αυτά καλό είναι να μη γίνονται. 

 

Σκέψου οτι ξεκίνησε πέρσι ή προπερσι η αναζήτηση απ το ότι πάθαινε το ίδιο glitch με το software της Razer. Και όλοι λέγανε "ε φταίει η σαπιλα της razer πάρε άλλα" απ' αυτό μπήκα στο death spiral του να αλλάζω πλήρως λειτουργικά κομμάτια στο pc μου. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.