Jump to content



Nvidia drivers και stutter κατά το άνοιγμα εφαρμογών σε Windows 10/11


Recommended Posts

τι έγινε έπαθε AMD η nvidia ...
γενικά τα έχουν σκατώσει στην MS,
και εμένα προχθές πήγαινε να με τρελάνει το πισί crash crash time out οι drivers παίζοντας Fifa.
σχεδόν το έλυσα καθάρισα επαφές, έτρεξα memtest κλπ κλπ δεν βρήκα τίποτα, έβαλα και pro drivers λίγο καλύτερα αλλά και πάλι.
windows 10 από το 2018 έχω , κάποιο update έκανε και @@@θηκε ο δίας .
λέω δεν κάνω το update στα w11 γιατί βαριέμαι. το κάνω βγαίνουν και οι καινούργιοι drivers τους βάζω κάπως δουλεύει όπως τα Χριστούγεννα.
όταν έχει multi monitor κάνει κάτι ηλίθια stutters και διορθώνονται στην περίπτωση μου κάνοντας eyefinity setup και disable μετά και στρώνει smoothila !


μαλακία της MS είναι ετοιμαστείτε τι έχει να γίνει μόλις βγει
 

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Πίσω στα δικά μας:

 

Quote

A technical side-note

The reason that this signal being 100% rock-solid matters is due to the way that DisplayPort actually works. DisplayPort 1.4 is backwards compatible with all previous DP standards that come before it, and the way that it works out which standard to use is done at the commencement of a connection via a process called Link Training. The source and the destination will do a little 'handshake' of sorts where they negotiate over the correct speed to use. This can mean that two DP1.4 connections can, in practice, agree upon a lower speed (usually DP1.2) if the signal doesn't seem to be able to handle DP1.4. And unfortunately, in our case, if it determines through this handshake that DP1.4 bandwidth isn't possible with a bad cable being used, it'll downgrade to 165Hz (the max limit at 1440p for DP1.2), and your GPU will not always detect this change and continue trying to send 240 frames to your monitor. This failed handshake will manifest itself in the dreaded tearing/stuttering/generally unplayable gameplay we're trying to diagnose.

This can explain why sometimes you might feel like your game is fine, then you alt tab out and back in and suddenly you're getting stuttering/tearing again. It's also why this is so hard to diagnose unless you know what's going on behind the scenes. Every time you go in and out of a fullscreen application, link training occurs (this is to do with Windows forcing vsync on non-fullscreen applications, thereby causing a connection reset when it gets disabled).

 

 

Πηγούλα:

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, BloodMage said:

If you are not playing on a 1440@240 monitor this does not apply to you, carry on!

 


Σκέφτηκα οτι μπορεί ένα hobo καλώδιο να κάνει ζημιά αν δε μπορεί να υποστηρίξει ούτε 1440 165/180 που είμαι εγώ πχ.

Γιατί δε ξέρω κάν τι βερσιον είναι αυτά που έχω. Λέω να πάρω έστω κοντά χάλκινα ugreen 1.4  να είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:


Σκέφτηκα οτι μπορεί ένα hobo καλώδιο να κάνει ζημιά αν δε μπορεί να υποστηρίξει ούτε 1440 165/180 που είμαι εγώ πχ.

Γιατί δε ξέρω κάν τι βερσιον είναι αυτά που έχω. Λέω να πάρω έστω κοντά χάλκινα ugreen 1.4  να είμαι σίγουρος.

εγω εχω αυτο στο main monitor. Στα αλλα δεν θυμαμαι καθολου. Εχω και της dell που ηταν μαζι με την οθονη αλλα εννοειται ειναι κοντό

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να φταίει το καλώδιο που χρησιμοποιώ πχ; Το καλώδιο, είναι αυτό που'ρθε με την οθόνη. Δηλαδή, τι φάση, nvidia certified καλώδιο θέλουμε; Μήπως να πάρουμε ένα πέτσινο; 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, tommybertsen said:

Είναι δυνατόν να φταίει το καλώδιο που χρησιμοποιώ πχ; Το καλώδιο, είναι αυτό που'ρθε με την οθόνη. Δηλαδή, τι φάση, nvidia certified καλώδιο θέλουμε; Μήπως να πάρουμε ένα πέτσινο; 

 

Εγώ πήρα επιχρυσα braided καλού κακου.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Γιάννης_84 said:

Έλυσαν το πρόβλημα;

 

Δεν έχω παραλάβει ακόμα αλλά δε πιστευω να αλλάξει κάτι. Πόσοι εδώ έχουν και αυτοί το ίδιο bug, όλοι δηλαδή έχουμε χαλασμένα καλώδια; Δε παίζει.

 

Απλά αυτά που έχω είναι κοντά για 2 pc και 2 οθόνες συνδεδεμένα όλα αναμεταξύ τους οπότε μια που θα έπαιρνα πιο μεγάλα έτσι και αλλιώς άρχισα να ψάχνομαι με τα βερσιονς και πήρα αυτά που υποστηρίζουν τα τελευταία πρωτόκολλα. Της ugreen είναι, κινεζιές, αλλά καλές κινεζιές. 

 

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, θα με κάνετε να αλλάξω κι εγώ το DP της Alienware... Νομίζω πως έχω παρόμοιο θέμα, αλλά πάντα το έριχνα στα windows που έχω να κάνω format κάτι αιώνες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το θέμα είναι πως δεν είναι...θέμα αυτό. Απλά το ψειρίζουμε παραπάνω απ'όσο θα έπρεπε. Αν δεν το'λεγε εδώ ο σατανάς ο Κούκης, δεν θα το πρόσεχε κανείς ή δεν θα το έλεγε κανείς. 

Σιγά μην αλλάξω το ΜΑΜΑ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ καλώδιο επειδή κάνει 0.5sec stutter όταν μπαίνω στο στημ και στο βάιμπερ. 

Κούκη, γκετ γιορσελφ τουγκεδα μπρο :p 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το εντόπισα και γω το συγκεκριμένο κατά το " bootαρισμα " του steam όταν μόλις έχει φρεσκοφορτωσει. 

 

Θα δοκιμάσω να κάνω "αναπαράσταση" τη διαδικασία που αναφέρατε προηγουμένως (αν και δεν αξιοποιώ sleep λειτουργίες εδώ και 10 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Σε multi monitor setup ειναι παραπανω, κοντα στο 1sec 😥

Multi όταν λες, εννοείς από 3 και πάνω; :p Έχω 2 monitors. Αν ξεκουμπώσω το 1 λές να το βλέπω για 0.25; :bleh: 

1 ώρα πριν, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Θα δοκιμάσω να κάνω "αναπαράσταση" τη διαδικασία που αναφέρατε προηγουμένως (αν και δεν αξιοποιώ sleep λειτουργίες εδώ και 10 χρόνια)

ctrl+shift+win+B και θα το κάνεις άνετα αναπαραγωγή. Γίνεται και με το Viber σε μένα. Με το viber είναι good 1.5-2 sec, εκεί το διασκεδάζει 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SpirosKGR said:

Θα δοκιμάσω να κάνω "αναπαράσταση" τη διαδικασία που αναφέρατε προηγουμένως (αν και δεν αξιοποιώ sleep λειτουργίες εδώ και 10 χρόνια)

 

Δεν είναι απαραίτητο το sleep, συμβαίνει μετά από κάθε σβήσιμο της οθόνης.

 

 

13 hours ago, tommybertsen said:

Κούκη, γκετ γιορσελφ τουγκεδα μπρο :p 

 

Spoiler

crazy-nicolas-cage.gif

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Multi όταν λες, εννοείς από 3 και πάνω; :p Έχω 2 monitors. Αν ξεκουμπώσω το 1 λές να το βλέπω για 0.25; :bleh: 

Οχι ενταξει απο 1 και πανω θεωρειται μουλτι. Αν πας με σινγκλ παιζει να πεσει στο μισο ναι 😂

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Tώρα αν σας πω οτι με αλλαγή καλωδίου άλλαξε η συμπεριφορά; 

 

Επιφυλάσσομαι βέβαια γιατί με τις δοκιμές επι δοκιμών έχω σκισμένο installation από tweaks στη registry που πάει για format, αλλά το stutter αυτό πλέον το κάνει αμέσως μόλις ανοίγει το desktop και αν δεν είσαι ακριβώς από πάνω δεν προλαβαίνεις να το πιάσεις.

Δοκιμή με το displayport το καινούριο. Το 48GBps HDMI δε το δοκίμασα ακόμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

αλλά το stutter αυτό πλέον το κάνει αμέσως μόλις ανοίγει το desktop και αν δεν είσαι ακριβώς από πάνω δεν προλαβαίνεις να το πιάσεις.

με ctrl+shift+win+B δοκιμασες? 

1 ώρα πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Το 48GBps HDMI

πηρες αυτο που εχει και συγκεκριμενη φορα? in/out

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.