Jump to content



Αθόρυβη ψύξη P4 3.4 LGA775


Spanaks

Asetek vs. Thermaltake  

23 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αυτή τη στιγμή λειτουργώ με μια Τ112 της Thermaltake. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση παραπάνω θόρυβο... Η κάρτα γραφικών θα αποκτήσει μια VF700-Cu της Zalman...

Να υποθέσω ότι για το κιτ της Asetek θα χρειαστεί αντάπτορας για να κάτσει στον επεξεργαστή μου ή μπορεί να βιδώσει όπως είναι?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Πιο εύκολο στην χρήση και εγκατάσταση το bigwater. Το Asetek δεν έχει 12ν αντλία που σημαίνει ότι πρέπει να καταφύγεις σε πατέντες για να το κάνεις να ανάβει μαζί με τον υπολογοστή ή να επιβαρυνθείς με το επιπλέον κόστος για να πάρεις το αντίστοιχο της asetek.

ΕΠιδόσεις πάνω κάτω ίδιες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno Το Asetek δεν έχει 12ν αντλία που σημαίνει ότι πρέπει να καταφύγεις σε πατέντες...

Ντάξει, το χέρι μου πιάνει... δεν με χαλάει να φτιάξω ένα ρελεδάκι... Εκείνο που με απασχολεί είναι το αν μπαίνει το μπλοκ του στον επεξεργαστή... Και αν όχι, που θα βρω αντάπτορα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Stratos

του ασετεκ το μπλοκ δεν κανει για 775 και ουτε υπαρχει μετατροπεας...αρα ξεχνα το...;)

Μετατροπέας υπάρχει μωρέ, στο site της asetek τουλάχιστον, αλλά άντε ψάξε βρες...

Μέχρι τώρα βλέπω ένα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα του bigwater, η ψύκτρα του μπορεί να μπει όπως είναι στις βάσεις της ήδη υπάρχουσας χωρίς να βγει η μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Θέλετε να δείτε ένα silverprop @462 socket να κάθεται πάνω σε 939 ?

Ναι θέλουμε.....!!! Θέλω να κάνω μια τέτοια πατέντα και ψάχνω υλικό. Έχω φτιάξει κάτι αλλά τραβάει βελτίωση...

Για δείξε για δείξε...στείλτο μου πμ μην χαλάσουμε το θρεντ του παιδιου όμως....

σόρρυ για το οτ

Link to comment
Share on other sites

Θα το ποστάρω εδώ μιάς και οι Δικτάτορες κλέισανε το thread έτσι άδικα :p:P [και είχα πράγματα να πώ , και έπαινους για το asetek . τεσπα , no hard feelings]

Βραχίονας απο υαλοκαθαριστήρα [προτίμησα αυτό γιατί είναι ελαφρύ το υλικό δεν λυγίζει με τίποτα και τρυπάει κιόλας] παλιό αυτκινήτου κομμένος με dremel και 1 τρύπα σε κάθε άκρη ,

Επισης κοπήκανε και τα γατζάκια του 462κλίπ ώστε να πιάνουν στον 939 .

Τόσο δυσκόλο .

Γενικά με μία οποιαδήποτε ''λάμα '' με 2 τρύπες έχουμε ένα κλίπ για 939 .

dsc016501td.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά, θα περάσω από κανά multirama μπας και έχουν κανά block και μια μητρική 775 πρόχειρα να τσεκάρω αν γίνεται τίποτα... Μην το πάρω το asetek και μείνω με αξεσουάρ στο χέρι...

Το κακό είναι ότι το εν λόγω μπλοκ της asetek έχει την είσοδο νερού στο κέντρο οπότε δεν παίζει η πατέντα σου. Ίσως με στήριξη στις άκρες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Stratos [Σήμερα, στις 11:31]

του ασετεκ το μπλοκ δεν κανει για 775 και ουτε υπαρχει μετατροπεας...αρα ξεχνα το...;)

Μετατροπεας υπαρχει και παραυπαρχει και ειναι για το antarctica οχι γιαυτο που δινει μεσα στη συσκευασια του εν λογω κιτ η asetek.Υπαρχει βεβαια και το μπλοκ για 775 ξεχωριστο αλλα παντα σε antarctica. http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=subcategory&item=10

Συμφερει η αγορα του μπλοκ βεβαια.

Το bigwater ειναι για τα μπαζα μιας και το εχω δει σε λειτουργια και η αποδοση του περιοριζεται σε επιπεδα μιας πολυ καλης αεροψυξης.Το asetek ειναι πιο επεκτασιμο και με καλυτερη αποδοση (prescott 540@3.6 -> 34 idle 42 full load στο μηχανημα φιλου).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.