Jump to content



Αθόρυβη ψύξη P4 3.4 LGA775


Spanaks

Asetek vs. Thermaltake  

23 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Κανονίστηκε για εμένα τουλάχιστον. Βάλε το ρελέ (ή μια 12ν αντλία), τα ρακόρια τους σγιγκτήρες, ένα υγρό της προκοπής μην μουχλιάσουμε και στείλε ή βρισκόμαστε να το παραλάβω. Θα το εγκαταστήσω μόνος μου και θα κάνω άμεσες συγκρίσεις με το BW

Μέχρι την Παρασκευή θα τα έχουμε όλα?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

1.Ολα εχουν διαφορετικα ρακορ.

2.Το λαστιχο πρεπει να επιλεγει με βαση τα τελικα ρακορ.

3.Λειπει το unit control και το τανκ.

EDIT: Ολο με προλαβαινουν :)

Link to comment
Share on other sites

Με ένα πρόχειρο υπολογισμό...

Μπλοκ 50ε...

ψυγείο τρανσιτ 60ε...

σωλήνες 2 μέτρα με 4ε από οποιδήποτε πετσοπ...

L30 45e...

2x12 ανεμηστήρια με 20ε θες...

179 ευρόπουλα που μπορείς να πάρεις την L20 και να κατεβάσεις κι άλλο την τιμή.

Συγνώμη που δεν υπολογίζω την τιμή του μπεταντίν ή το εξαιρετικά μεγάλο κόστος του μη-απαραιτητου ρελε

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι με ενα custom-made συστημα οντως θα υπαρχουν καλυτερα αποτελεσματα απο το bg.Αλλα το κοστος θα ειναι λιγο μεγαλυτερο.Αξιζει τον κοπο παρολα αυτα.Κι οντως το ρελε δεν ειναι απαραιτητο ειναι ομως πολυ πρακτικο.

Link to comment
Share on other sites

Τα χαρακτηριστικά του συστήματος ήταν καθορισμένα και οι προσφορές μερικών ήταν ότι θα κοστίσει 160Ε συνολικά. Συμφώνησα γιατί είναι αξιόλογη προσφορά. Τώρα περιμένουμε να κάνουν πράξη τα λεγόμενά τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Elu Thingol [Σήμερα, στις 10:44]

Ειλικρινα γιατι επειμενετε σε ετοιμα ενω με 160 ευρω φτιαχνεις top υδροψυξη με

L20, Custom block, και διπλο ψυγειο τρανσιτ... και αν θελεις και δευτερο μπλοκ αντεχει ΜΙΑ ΧΑΡΑ το ψυγειο. Και η l20 αναλογα το μπλοκ βεβαια δεν θαχει ιδιατερο προβλημα με 2 μπλοκ...

Μάλλον μόνο ο φίλος μας έμεινε να υποστηρίζει ότι με 160 μπορείς να έχεις την παραπάνω υδρόψυξη έτοιμη να λειτουργήσει (πιστεύω ότι μέσα στα 160Ε περιλαμβάνει και τους σωλήνες, σύνδεσμους, ρακόρ κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει μια ειρωνεια την προσπερναω, αν οχι σου ζητω συγγνωμη: Λοιπον.

Oχι δεν τα περιλαμβανα. Θες να τα περιλαβω, λοιπον:

1) Hydor l20 απο quicko mega pet (29,92 ευρω)

2)Μπλοκ απο 11 (11 45-50 ευρω)

3)Ψυγειο Silverprop Silverstorm 120. (59,50 ευρω)

140 ευρω maximum μεχρι εδω.

Και μετα:

4)Σωληνες απο το quicko 1,50 ευρω το μετρο (εφερνε eheim αλλα μου φαινεται πολυ φτηνο αυτο εδω, αν ειναι οι eheim ΠΟΛΥ μπραβο τους)συνολο 4 ευρω για 2,5 μετρα.

5) Νερο 1 ευρω τα 4 λιτρα απιονισμενο και πολλα λεω + παραφλου (της ελιν κανει 3 ευρω) 4 ευρω και απο εδω.

6) Ανεμιστιρια: πχ 2xcoolermaster silent fan για να εχουμε και την υσυχιια μας 15 ευρω απο το eshop...

Συνολο 163 ευρω.

ΥΓ δεν μετρησα τα εισητηρια των λεωφορειων και τα tie wraps σορρυ...:D :D :p :p

Link to comment
Share on other sites

Kαι εναλλακτικες λυσεις: Για ψυγειο ενα τρανσιτ με 60-65 ευρω με ετοιμα ρακορ 1/2.

Σωληνες επισης απο το quicko μονο που ειναι διαφανοι και περιεχουν ενα ματσουκι μαζι που μπορει να χρησιμοποιηθει σαν Τ για εξαερωση. Δειτε εδω το ματσουκι στο πισω μερος του κουτιου στο συστημα μου...http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=227102#post227102

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Πότε θα είναι έτοιμο να το πάρω γιατί αυτός ήταν ένας από τους βασικούς λόγους προτίμησης του έτοιμου (αποφυγή του ψάξε από δω-τρέχα από κει).

160Ε και έτοιμο για εγκατάσταση έτσι? Θα το παραλάβω ο ίδιος. ΑΝ είσαι σύμφωνος θέλω και ένα δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω και εχω και αλλο συστημα να στησω...τωρα μην το ψαχνεις εχω εξετασεις. Εδω για μενα θελω να κατεβω κατω(μενω λιγο μακρια πο θεσσαλονικη στα προαστια) να παρω ενα μπλοκ απο τον 11 και δεν προλαβαινω με τπτ...αν προλαβω στις επομενες 6 μερες που θα εχω πριν φυγω για κατασκηνωση ΚΑΝΕΝΑ απολυτως προβλημα και για 5 αν θελεις. Στις 17 ιουνιου τελειωνω.

Link to comment
Share on other sites

Μπες msn...να τελειωνουμε...

ΥΓ 12αρια ειναι ολα τα ψυγεια που προτεινα...για ρελε φτιαξε ενα δεν ειναι τπτ. Στην φωτο ακρη ακρη κατω αριστερα τερμα φαινεται το δικο μου...

Link to comment
Share on other sites

Και εννοειται οτι με τους συνδυασμους που ειπα πιο πανω εχουμε και ενα πολυ αθορυβο συστημα

(Δεν θα πω τελειως γιατι θα με βρισει ο nosdio...). Aυτο που ζητησε ο spanakis δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Τελικά για την ιστορία...

Thermaltake Bigwater

idle 40-42° (μετά από αρκετή ώρα)

full 55-56° (δεν το άφησα πάνω από 10λεπτο όμως για να μην το ζορίσω)

Ανεμιστήρας στις 1250rpm, ψυγείο απέξω. Σε max δεν δοκίμασα... Αν πάει έτσι στο low μου φτάνει και μου περισεύει...

Added... αν βγάλουμε το ψυγείο από το πίσω (έξω) μέρος του κουτιού και το αφήσουμε στο πάτωμα οι θερμοκρασίες γίνονται αντίστοιχα 36 και 51... Με τον ανεμιστήρα πάντα στο min. Χμμμμ... Not bad.

Θερμοκρασία δωματίου 24.9°

Θόρυβος... τέλος. Με την Tower112 και 2 9άρηδες να στροφάρουν στις 2200 ήταν idle στους 56°, με πολύ παραπάνω θόρυβο.

Πρόβλημα... βγάζοντας τους ανεμιστήρες από το κουτί ζεσταίνεται υπερβολικά μια ψύκτρα για mosfet (?) ανάμεσα στον επεξεργαστή και τις θύρες της μητρικής... Όχι ότι η ψύκτρα της μητρικής νιώθει καλά και αυτή...

Τι προτείνετε για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με ανεμιστήρια στο πλάι αλλά πρέπει να δουλεύουν ψηλά για να φτάνει η ροή τους... Έχω βάλει ένα τώρα να φυσάει παράλληλα με τη μητρική και κάτι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.