Jump to content



Αθόρυβη ψύξη P4 3.4 LGA775


Spanaks

Asetek vs. Thermaltake  

23 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από MaGiCMaN [Σήμερα, στις 23:51]

σαν απομιμηση απο ενα w/c της Ζαλμαν μου φενεται... κατσε να δεις re..... .re.... το ξερετε?? :D :D :p

Έχει κάποιες διαφορές από το reserator.Για αυτό άλλωστε ρωτάω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN [Χθες, στις 23:41]

αυτο για τα λεφτα που λες ο καθενας το βλεπει διαφορετικα... πχ εγω λεω, γιατι να μην δωσω 70 ευροπουλα παραπανω και να κανω μια custom με πολυ καλυτερες επιδοσεις και να το ευχαριστηθω, οτι το εκανα μονος μου ? και με w/c μια χαρα ο/c κανεις. τωρα αν θες τρελα κλοκια πας σε phase change κατευθειαν και ολα τα τρελά που βλεπουμε!

Έδωσες κιόλας σχεδόν τα διπλάσια χρήματα :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno [Χθες, στις 22:32]

Δεν κατάλαβα τι θα άλλαζες στο BW.

Ψυγείο μάλλον. Βασικά πάντα είχα την απορία για την απόδοσή του... Όταν π.χ. βλέπω ειδικά ότι πετυχαίνει λίγο πολύ τις ίδιες θερμοκρασίες με την Τ112 στον επεξεργαστή μου, το σκέφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα γιατι επειμενετε σε ετοιμα ενω με 160 ευρω φτιαχνεις top υδροψυξη με

L20, Custom block, και διπλο ψυγειο τρανσιτ... και αν θελεις και δευτερο μπλοκ αντεχει ΜΙΑ ΧΑΡΑ το ψυγειο. Και η l20 αναλογα το μπλοκ βεβαια δεν θαχει ιδιατερο προβλημα με 2 μπλοκ...

Link to comment
Share on other sites

1) Γιατί κοστίζουν περισσότερο και σε χρήμα και σε χρόνο για την υπάρχουσα διαφορά σε επιδόσεις (ότι και να κάνεις πιο κάτω από θερμοκρασία περιβάλλοντος δεν πρόκειται να πας- έτσι δεν είναι?)

2) Δεν έχουν εγγύηση από ένα πωλητή

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno [Σήμερα, στις 11:12]

1) Γιατί κοστίζουν περισσότερο και σε χρήμα και σε χρόνο για την υπάρχουσα διαφορά σε επιδόσεις (ότι και να κάνεις πιο κάτω από θερμοκρασία περιβάλλοντος δεν πρόκειται να πας- έτσι δεν είναι?)

2) Δεν έχουν εγγύηση από ένα πωλητή

E μετα με την λογική αυτή ουτε το νερό αξιζει σαν καθεαυτου νερό αφου με μια xp120 εχεις κοντινές επιδόσεις με τα μισά λ7.

Και επίσης έχουν εγγύηση απλα είναι ξεχωριστή για κάθε part.

και η eheim 1250 έχει .

Και τα black ice [pro - micro & extreme] έχουν .

και το μπλόκ silverprop εχει

¨Ολα τα ανωτέρω δεν είναι custom υδρόψυξη ?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία έκλεισε. Για τον φίλο μας Spanaks ή και για μένα, θα ετοιμάσεις με 160Ε ένα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ (με αποδείξεις για να υπάρχει εγγύηση, μην τρέχουμε με τίποτα χαλασμένα ψυγεία κτλ) συστηματάκι με αυτά που λες, 1) block (αν είναι του ΜΙχάλη δεν χρειάζεται απόδειξη χεχε), 2) σωλήνες (πιστεύω 2 μέτρα είναι υπεραρκετά) μαζί με όλα τα παρελκόμενα (ρακόρ, σφιγκτήρες, βίδες, υγρό κτλ) 3) 12ρηδες ανεμιστήρες 3)το ψυγείο που ανέφερες με και φυσικά ένα ρελέ αν η αντλία δεν είναι 12ν.

Γενικά το βασικό είναι να μην χρειαστεί τίποτα επιπλέον.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχαρίστως :) . Για σένα ετοιμάζω 100% μιάς και μένουμε κοντά ;) . Για τον φίλο μας δεν ΄πιστεύω να βολέυει ./

Πές μου μέχρι ποσό $ διαθέτεις να ξεκινήσω παραγγελίες , . Και το βασικό δωρεάν τοποθέτηση κατ'οικον . :) [αφού τελειώσω με το chiller , θα γίνει το κονε]

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 11:24]

E μετα με την λογική αυτή ουτε το νερό αξιζει σαν καθεαυτου νερό αφου με μια xp120 εχεις κοντινές επιδόσεις με τα μισά λ7.

Και επίσης έχουν εγγύηση απλα είναι ξεχωριστή για κάθε part.

και η eheim 1250 έχει .

Και τα black ice [pro - micro & extreme] έχουν .

και το μπλόκ silverprop εχει

¨Ολα τα ανωτέρω δεν είναι custom υδρόψυξη ?

Μια χαρά είναι η ΧΡ120 (Link παρακαλώ που να κοστίζει μαζί με τον ανεμιστήρα λιγότερο από 60Ε (σου βάζω 120Ε την υδρόψυξη αν και κοστίζει λιγότερα))

μόνο που

1) για παρόμοιες επιδόσεις θα ανεχτείς παραπάνω θόρυβο (όχι μεγάλες διαφορές πάντως)

2) Δεν μπορείς να ψύξεις και άλλα υποσυστήματα για ένα αθόρυβο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Χεχε... αυτό θέλω να το δω και γω... Τουλάχιστον να μην πηγαίνουμε στα τυφλά...

Τελικά το κιτ της asetek με τον αντάπτορα για 775 από τα multirama πάει στα 125.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα τα περάσει ή όχι. Η συμφωνία είναι για 160. Gfa3 εμένα μου φαίνεται καλή η προσφορά. Περιμένουμε τον Elu να απαντήσει εδώ για να κλείσει η συμφωνία (ίσως χρειαστώ 2 συστήματα τελικά).

Link to comment
Share on other sites

κάτω από 250 ευρώ δεν φτιάχνεται αξιόλογη υδρόψυξη ούτε με σφαίρες . όσο και να κόψεις , όσο και να τρέχεις στα μαγαζιά για ψυγεία και μπλόκ και σωλήνες και ρακόρια και σφιγκτήρες ,δύσκολο το βλέπω να πάει κάτω από 250 ευρώπουλα . Μιλάμε να έχεις και κάποιες αξιώσεις , όχι του κιλού . Και στα παραπάνω δεν βάζω και το προσωπικό , χαμαλίκι , τρέξιμο , που χρειάζεται να τα μαζέψεις όλα , γιατί όλο και κάτι δεν θα έχει ο ΄Μήτσος αλλά θα το έχει ο Κίτσος ,που με τη σειρά του θα έχει έλλειψη σε άλλα ........και ο χορός καλά κρατεί . Σκέψου τώρα να τα έχεις μαζέψει όλα και να μην βρίσκεις φαρμακείο να αγοράσεις μπενταντίν .:blink: :blink: :flower:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ,,,.

αντλία l30 --->44 ευρώ .

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=1721

Ψυγείο black ice pro 2 --> 57 ευρώ

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=WaterComponentCooling&cp_id=55497

Μπλόκ asetek antartica --> 45 ευρώ .

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=1990

ως εδώ 146 ευρώ /. --> 5 ευρώ 2 μέτρα λάστιχο[απο pet shop] --> 151 ευρω

2Χ12fans = 12 ευρώ . [12αρηδες coolermaster -> e-shop]

Mε 163 ευρώ λοιπόν , έχουμε ένα σύστημα που απλά δεν έχει καμία σχεση με έτοιμο .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.