Jump to content



Αθόρυβη ψύξη P4 3.4 LGA775


Spanaks

Asetek vs. Thermaltake  

23 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Το asetek ειναι πιο επεκτασιμο και με καλυτερη αποδοση (prescott 540@3.6 -> 34 idle 42 full load στο μηχανημα φιλου).

Μιλάμε για το ίδιο κιτ που λέω εγώ με αλλαγή του μπλοκ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από gfa3 [Σήμερα, στις 14:08]

Μετατροπεας υπαρχει και παραυπαρχει και ειναι για το antarctica οχι γιαυτο που δινει μεσα στη συσκευασια του εν λογω κιτ η asetek.Υπαρχει βεβαια και το μπλοκ για 775 ξεχωριστο αλλα παντα σε antarctica. http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=subcategory&item=10

Συμφερει η αγορα του μπλοκ βεβαια.

Το bigwater ειναι για τα μπαζα μιας και το εχω δει σε λειτουργια και η αποδοση του περιοριζεται σε επιπεδα μιας πολυ καλης αεροψυξης.Το asetek ειναι πιο επεκτασιμο και με καλυτερη αποδοση (prescott 540@3.6 -> 34 idle 42 full load στο μηχανημα φιλου).

http://www.overclockercafe.com/Reviews/cooling/Tt_Bigwater/pg4.html

Αν έχεις κάποιο άλλο συγκριτικό ευχαρίστως να το δούμε γιατί προσωπικά έχω δει καλύτερες θερμοκρασίες από αυτές που αναφέρεις σε ίδιο σύστημα με μεγαλύτερο oc.

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για το antarctica για 775 κι ολα τα αλλα ιδια.Ανεμιστηρα χρησιμοποιει εναν 12αρη Δελτα στα 5ν (1400 στροφες δουλευει και δεν ακουγεται).Θα χρειαστεις κι ανεμιστηρα αφου το κιτ δεν δινει.Προτεινω τον Tt 12αρη με το πισω πανελακι που ρυθμιζει στροφες και τον κανει αθορυβο εχοντας καλο airflow.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno [Σήμερα, στις 14:26]

http://www.overclockercafe.com/Reviews/cooling/Tt_Bigwater/pg4.html

Αν έχεις κάποιο άλλο συγκριτικό ευχαρίστως να το δούμε γιατί προσωπικά έχω δει καλύτερες θερμοκρασίες από αυτές που αναφέρεις σε ίδιο σύστημα με μεγαλύτερο oc.

Τι εννοεις με το λινκ?Το Ασετεκ καλυτερα συμπεριφερεται κι εκει.Οι θερμοκρασιες που δινω ειναι με θερμιστορ στον επεξεργαστη κι οχι με το μονιτορ της μητρικης.Αυτη μπορει να λεει οτι θελει (αν κι εδειχνε 1 βαθμο πιο κατω σε idle και τα ιδια σε full).

O northwood στο τεστ ειναι πολυ πιο κρυος απο πρεσκοτ.Για δες πως παιζει σε αυτον το Tt και μου ξαναλες.Δεν διαβασα review τοκανα μονος μου αφου στο συστημα που σου λεω το ασετεκ αντικατεστησε το Tt.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορά 1 βαθμού με επιπλέον ρεζερβουάρ στο Asetek αν το διάβασες καλά που ουσιαστικά επιβεβαιώνει αυτό που είδα και εγώ.

Δώσε ένα link να δω τις θερμοκρασίες που είχες με το ΤΤ και μετά με το asetek στο ίδιο σύστημα γιατί μου φαίνεται περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gfa3

Μιλαμε για το antarctica για 775 κι ολα τα αλλα ιδια.Ανεμιστηρα χρησιμοποιει εναν 12αρη Δελτα στα 5ν (1400 στροφες δουλευει και δεν ακουγεται).Θα χρειαστεις κι ανεμιστηρα αφου το κιτ δεν δινει.Προτεινω τον Tt 12αρη με το πισω πανελακι που ρυθμιζει στροφες και τον κανει αθορυβο εχοντας καλο airflow.

Σημείωση αυτό το κιτ βγαίνει με ψυγείο που παίρνει 12άρη και με ψυγείο που παίρνει 8άρη...

Προφανώς να πάρω αυτό με το 12άρη έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Διαφορά 1 βαθμού με επιπλέον ρεζερβουάρ στο Asetek αν το διάβασες καλά που ουσιαστικά επιβεβαιώνει αυτό που είδα και εγώ.

Δώσε ένα link να δω τις θερμοκρασίες που είχες με το ΤΤ και μετά με το asetek στο ίδιο σύστημα γιατί μου φαίνεται περίεργο.

Δεν εχω λινκ ρε αδερφε γιατι δεν το ποσταρα καπου δεν ειναι δικο μου το μηχανημα.Δεν κανω promotion σε ενα απο τα δυο μιας και δεν εχω τιποτα να κερδισω.Απλα λεω αυτο που ειδα.Ειτε το πιστευεις ειτε το....γραφεις κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spanaks

Σημείωση αυτό το κιτ βγαίνει με ψυγείο που παίρνει 12άρη και με ψυγείο που παίρνει 8άρη...

Προφανώς να πάρω αυτό με το 12άρη έτσι?

Εννοειται το 12αρι

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και από multirama όπου μου είπαν ότι ο αντάπτορας για 775 για τα φθηνά κιτ της asetek θα αρχίσει να παρέχεται και από αυτούς με κόστος ~13.

Link to comment
Share on other sites

To bigwater το ειχα για πολυ λίγο, το μόνο σιγουρο ειναι οτι ειναι αθορυβο. Απο αποδοση ειχε καλυτερη απο μια XP-90 κατα 7-8 βαθμους (τουλαχιστον στο δικο μου συστημα), αν και το δικο ειχε προβλημα στο πλεξι του μπλοκ αλλα το ξεπερασα. Αλλά πιστευω οτι το Asetek ειναι καλυτερο. Πάντως τωρα τελειωνω οπου να'ναι την custom υδροψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spanaks [Σήμερα, στις 17:30]

Μου φαίνεται θα πάω και γω σε κάτι custom...

Δεν λέει να παίρνεις κιτ και να αλλάζεις τα μισά που περιέχει...

και καλα θα κανεις... :)
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ θα έδινα παραπάνω χρήματα για νερό από όσο κοστίζει το BW. Ότι και να κάνεις κάτω από θερμοκρασία δωματίου δεν θα πας ακόμα και με το καλύτερο σύστημα με νερό, οπότε δεν αξίζει τον κόπο. Μόνο το phase είναι για πραγματικό oc, όλα τα υπόλοιπα είναι για παρηγοριά.

Link to comment
Share on other sites

αυτο για τα λεφτα που λες ο καθενας το βλεπει διαφορετικα... πχ εγω λεω, γιατι να μην δωσω 70 ευροπουλα παραπανω και να κανω μια custom με πολυ καλυτερες επιδοσεις και να το ευχαριστηθω, οτι το εκανα μονος μου ? και με w/c μια χαρα ο/c κανεις. τωρα αν θες τρελα κλοκια πας σε phase change κατευθειαν και ολα τα τρελά που βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.