Jump to content



---ΕΝΑΣ ΝΤΑΒΑΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ(λεγε με ΟΤΕ)>>>MAJOR και FINAL UPDATE<<<---


greekfragma

Recommended Posts

σορρυ κιόλας αλλά πιστέυετε ότι ξέρει τι ακριβώς είναι το ping??

μια ξανθιά θα είναι που απλά την βάλανε σε ενα τηλεφωνο μπροστά και της είπανε.. παρε αυτά τα τηλ και ενημέρωσε ότι όλα οκ με τις γραμμές τους.

Κλασσικοί υπάλληλοι οργανισμών δημοσίου.

Καλο κουράγιο σου ευχομαι και γρήγορα να λυθεί το πρόβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 164
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από FrOsT

:TD::tomato:ΕΛΕΟΣ:tomato::TD:

Τουλάχιστον είναι ειλικρινείς!:hm:

Έχει κανείς την εντύπωση ότι θα απαντούσε το ίδιο αν με το καλημέρα σας ο Γιώργος της έλεγε οτι η συνομιλία καταγράφετε???

Δεν είναι η επίσημη θέση της εταιρείας αυτή και μήν το λέτε έτσι απλά.. επίσημο είναι ότι σου δώσουν σε χαρτί με υπογραφές σφραγίδες κλπ ή δημοσιευμένο...

Μπορείς να κάνεις πέρα από οτιδήποτε άλλο έχει αναφερθεί και καταγγελία στον ΙΝΚΑ ή σε μια άλλη ιστορία του Υπουργείου ανάπτυξης για παραπλανητική διαφήμιση...

Αυτά περί ΟΤΕ ...

Γιώργο, το μαγαζί είναι στην Μάρνη 57, 20 μέτρα από τον ΟΤΕ της Καρόλου, παίζει δηλαδή να είμαστε στο ίδιο κέντρο. ’ν θέλεις, είναι εύκολο να ρυθμίσουμε το δικό μου ρουτερ με τα δικά σου στοιχεία και να δοκιμάσουμε την σύνδεσή σου από άλλη γραμμή/ρουτερ μιας και εγώ έχω Σπάρκνετ...

Πάντως δεν έχω κάτσει ποτέ να μετρήσω επιδόσεις γιατί το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να είναι 24 ώρες ονλαιν και ας κάνει σκαμπανεβάσματα.. όχι ότι είχα μέχρι τώρα προβλήματα από πλευράς Σπαρκνετ απλά ότι πρόβλημα είχα ενάμιση χρόνο τώρα τελικά ήταν θέμα (Π)ΟΤΕ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να πώ κι εγώ.........Έκανα ένα reset σήμερα στο modem μου(γιατί είχα βάλει κωδικό για τις υπηρεσίες του και τον ξέχασα) και .....πάπαλα σύνδεση μετά......είχα ξεχάσει και τον κωδικό της σύνδεσης.......!.......Πήρα τηλέφωνο στο 80μπλα-μπλα κατά τις 4.00 π.μ. ξημερώματα......το σήκωσε ένα παλικάρι και σε χρόνο μηδεν , ήμουν έτοιμος.......Καινούργιος κωδικός κ.τ.λ......Αυτό για μένα είναι εξηπηρέτηση......Βέβαια θα μου πείς ότι θα πρέπει να πέσεις και στον κατάλληλο άνθρωπο......Ε ήμουν τυχερός (μέσα στην ατυχία μου - μου κάηκε και το κολλητήρι - κατάρα) .....Γνώστης του αντικειμένου το παλικάρι και μπράβο του.....Τον ευχαριστώ πολύ...... ;)

Link to comment
Share on other sites

@ greekfragma

''μετα το αιτημα σας αναδιαρθρωσαμε το bandwidth στο dslam κολωνου και η γραμμη σας ειναι ενταξει.....''

Αν σου είπε αυτή τη κουβέντα τότε σίγουρα δεν ήταν από ISP αφού κανένας ISP δεν έχει DSLAM και δεν ασχολείται με γραμμές.

Μήπως κράτησες όνομα?

Σε παλαιότερο post σου πρότεινα να δοκιμάσεις demo από άλλη εταιρία. Το έκανες? Είδες διαφορές?

Δε προσπαθώ να σε πείσω να κρατήσεις τη σύνδεση που έχεις, αλλά να ανακαλύψεις τι φταίει και να μη ταλαιπωρείσαι άδικα.

@hipro5

Σ'ευχαριστώ. Ήσουν από την αρχή ευγενικός και καλοπροέραιτος και αυτό πάντα βοηθάει στο να κάνεις τη δουλειά σου καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από power [Σήμερα, στις 07:13]

@ greekfragma

''μετα το αιτημα σας αναδιαρθρωσαμε το bandwidth στο dslam κολωνου και η γραμμη σας ειναι ενταξει.....''

Αν σου είπε αυτή τη κουβέντα τότε σίγουρα δεν ήταν από ISP αφού κανένας ISP δεν έχει DSLAM και δεν ασχολείται με γραμμές.

Μήπως κράτησες όνομα?

Σε παλαιότερο post σου πρότεινα να δοκιμάσεις demo από άλλη εταιρία. Το έκανες? Είδες διαφορές?

το τηλεφωνο ηταν απο τον ΟΤΕ(πιθανον Καρολου στο οποιο ανηκω)

δοκιμασα ενα ντεμο απο φορθνετ και δεν καταλαβα τρομερη διαφορα στο κατεβασμα.

ayτο που διορθωθηκε ηταν το πινγκ σταθερα κατω απο 180-200 + οτι δεν ειχα χαμενα πακετα κατα το κατεβασμα αρχειων.δηλαδη πριν οταν κατεβαζα ενα αρχειο καμια φορα ακυρωνοταν το κατεβασμα ή ειχα το κλασσικο σφαλμα ληψης μεσω msn messenger.με το ντεμο της φορθνετ δεν ετυχε κατι τετοιο(βεβαια μπορει να ηταν και συμπτωση μιας και ασχοληθηκα περιπου μιση ωρα)

οπως και να χει θα αλλαξω σε τελλας μιας και τα παγια πλεον ειναι καθαρη ληστεια.ειδα τον προσφατο συγκριτικο πινακα τιμων απο αδσλ φορουμ και τους πληρωνω χρυσαφι σε σχεση με αλλους παροχεις.

επισης αν καταλαβα καλα δουλευεις στην Οτενετ.μιας και φαινεσαι προθυμος και συνεννοησιμος ανθρωπος απο την περιπτωση και του χαηπρο μετεφερε τα μηνυματα δυσαρεσκειας μας στους ανωτερους σου τουλαχιστον απο τη μερια μου και για την συγκεκριμενη περιοχη καθως ξερω μερικα ατομα ακομα με τα ιδια προβληματα.

συγκεκριμενα να μεταφερεις οτι το dslam κολωνου ειναι φουλ πλεον και χρειαζεται οπωσδηποτε συχνοτερους ελεγχους προσθηκες bandwidth ή δεν ξερω και γω τι αλλο.

και κατι ακομα..........με διαβεβαιωσαν οτι θα περασει τεχνικος απο το σπιτι να τσεκαρει και προσωπικα το προβλημα στη συνδεση μου αλλα 3 βδομαδες ακομα τον περιμενω

:dots:

καλη σου μερα:)

Link to comment
Share on other sites

Man αυτό σου εξηγώ, οτί η Οτενετ και κάθε ISP δε μπορεί να κάνει τίποτα για το dslam σου.

Και εγώ τα ίδια προβλήματα έχω στο Μαρούσι (όχι με τα ping αλλά με τις ταχύτητες).

Το θέμα είναι τεράστιο και έχουν γραφτεί εκατοντάδες ποστ στο adslgr.com

Anyway καταλαβαίνω αυτό που λες με τις τιμές κλπ και την απόφασή σου να δοκιμάσεις και άλλους ISP.

Δυστυχώς έτσι έχει η κατάσταση στην Ελλάδα και καθόμαστε και συζητάμε για το αν κατεβάζουμε με 30 ή 35 (πληρώνοντας 40-50Ε το μήνα), αντί να έχουμε 1-2-3 Mbit και να κάνουμε τη δουλειά μας (όποια και αν είναι αυτή ;-) ).

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

οπως λεει και ο τιτλος του θρεντ εγω απο τον ΟΤΕ ψαχνω να βρω λυση..........η οτενετ μπορει να φταιει εν μερει(τουλαχιστον στα παγια φταιει σιγουρα)

εγω το δσλαμ θελω να φρεσκαρουν και να συντηρουν σωστα...........δηλαδη τι εγινε ξαφνικα....βαλαμε τον κομβο μας με ενα Α Bandwidth και μετα ολα ωραια και καλα......ΑΜ ΔΕ ΚΥΡΙΟΙ......οι αναγκες και η ζητηση αυξανεται.......μην αυξανεται μονο τα παγια σας.........

απο τη στιγμη που πληρωνω οπως λες και ο ιδιος κοροιδιστικα λεφτα για 30-40ΚΒ που στα ιδια λεφτα θα μπορουσα να εχω 150-200 ΚΒ θελω και καποιο φιλοτιμο

δεν μπορω να χαλιεμαι αλλο............η οτενετ θα παρει ποδι......μακαρι να ειχα και καμια βιβοντι με ιδιοκτητο κομβο να τον εκοβα οριστικα.........αλλα οταν διαλεξα παροχεα ειπα να διαλεξω τον ελληνικο και οχι κανεναν του εξωτερικου

τοματες γμτττττττττττ:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Είναι που είναι τα πράγματα στην Αθήνα τίνγκα, εσύ ψάχνεις να βρείς στο μελίσσι μέσα τον πούστη! Αφού ξέρεις ότι δεν θα βγάλεις άκρη τι χολοσκάς. Για τον απλούστατο λόγο ότι στατιστικά για μια εταιεία σαν τον Ο.Τ.Ε. ή και την οτενετ αν θέλεις είσαι το στατιστικό λάθος. Ή τελος πάντων αμειλιτέα ποσότητα, αν με καταλαβαίνεις. Και κάτι άλλο κι εμείς πληρώνουμε και ζούμε και 800 χλμ μακριά αμαλάχει από τα 100 μέτρα που είσαι εσύ από τα Dslam και δεν παραπονιώμαστε, μην είσαι αχάριστος. Δεν μπορείς να απαιτείς κάτι που ξέρεις οτι στην Ελλάδα έτσι είναι η κατάσταση. Τον Ο.Τ.Ε. τον ξέρουμε και από την καλή και από την ανάποδη. Γι'αυτό κι εγώ πήρα 256 γραμμή forthnet για να μην γινατιαζω κάθε φορά που ανεβαίνει το ping και να πληρώνω λίγο.

Και αυτό έιναι λίγο κακό αλλά να ξέρεις man μαζί σου είμαι, λοιπόν μοιάζεις σαν κάτι παιδιά που όταν έπαιζαν CS με ποντίκια με μπίλια παραπονιόντουσταν που χανάνε για το ποντίκι, μετά αλλάξανε τα ποντίκια σε optical πάλι τα ίδια παιδιά παραπονιόντουσταν για το ποντίκι αλλά τώρα λέγανε ότι ήταν καλύτερα με τη μπίλια. Ε λοιπόν τους έλεγα κι εγώ "ρε μήπως να σας καρφώναμε μερικά ηλεκτρόδια στο κεφάλι για να παίξετε με την ησυχία σας.........."

Ρε μαν πάντως μην τρελένεσαι διότι το τέλειο για να το πετύχεις πρέπει να πας στη Νότια Κορέα.

Και για να γίνει αυτό πρέπει να μάθεις κορεάτικα........δε λέει....:p :P :p :P :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από H.A.Balafoutre [Σήμερα, στις 11:16]

Είναι που είναι τα πράγματα στην Αθήνα τίνγκα, εσύ ψάχνεις να βρείς στο μελίσσι μέσα τον πούστη! Αφού ξέρεις ότι δεν θα βγάλεις άκρη τι χολοσκάς. Για τον απλούστατο λόγο ότι στατιστικά για μια εταιεία σαν τον Ο.Τ.Ε. ή και την οτενετ αν θέλεις είσαι το στατιστικό λάθος. Ή τελος πάντων αμειλιτέα ποσότητα, αν με καταλαβαίνεις. Και κάτι άλλο κι εμείς πληρώνουμε και ζούμε και 800 χλμ μακριά αμαλάχει από τα 100 μέτρα που είσαι εσύ από τα Dslam και δεν παραπονιώμαστε, μην είσαι αχάριστος. Δεν μπορείς να απαιτείς κάτι που ξέρεις οτι στην Ελλάδα έτσι είναι η κατάσταση. Τον Ο.Τ.Ε. τον ξέρουμε και από την καλή και από την ανάποδη. Γι'αυτό κι εγώ πήρα 256 γραμμή forthnet για να μην γινατιαζω κάθε φορά που ανεβαίνει το ping και να πληρώνω λίγο.

Και αυτό έιναι λίγο κακό αλλά να ξέρεις man μαζί σου είμαι, λοιπόν μοιάζεις σαν κάτι παιδιά που όταν έπαιζαν CS με ποντίκια με μπίλια παραπονιόντουσταν που χανάνε για το ποντίκι, μετά αλλάξανε τα ποντίκια σε optical πάλι τα ίδια παιδιά παραπονιόντουσταν για το ποντίκι αλλά τώρα λέγανε ότι ήταν καλύτερα με τη μπίλια. Ε λοιπόν τους έλεγα κι εγώ "ρε μήπως να σας καρφώναμε μερικά ηλεκτρόδια στο κεφάλι για να παίξετε με την ησυχία σας.........."

Ρε μαν πάντως μην τρελένεσαι διότι το τέλειο για να το πετύχεις πρέπει να πας στη Νότια Κορέα.

Και για να γίνει αυτό πρέπει να μάθεις κορεάτικα........δε λέει....:p :P :p :P :p

γιαπωνεζικα σου κανουν?

kaite uo kydesai:D

το οτι ειμαι ενα τιποτα μπροστα στον ΟΤΕ το ξερω.και ξερω επισης οτι ο δυνατος τον αδυνατο στην ελλαδα τον εχει Χ@!#@!#ενο.αλλα το πόσο εχει και ενα οριο..............την μετριοτητα της ελλαδας(και πολλα λεω) σε αρκετους τομεις την ξερω......αυτο που δεν αντεχω ειναι η τελεια εξευτελιση.........αυτο που λενε ουτε ιερο ουτε οσιο.........λιγη προσπαθεια να παμε μπροστα......μην ειμαστε παρατημενοι στη μοιρα μας:TD:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το είπανε και τα παιδιά πιο πάνω, με ευγένεια να τους αντιμετοπίζεις, ακόμη και όταν τα νεύρα σου έχουν γίνει ένα με το χώμα. Η δουλειά σου ίσως έχει περισσότερς πιθανότητες να γίνει. Το έχω παρατηρήσει κι έγώ.

Υ.Γ. Btw, τα γιαπωνέζικα τι σημαίνουν?

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τη Βιβόντι, μάλλον πήγαινε κάπου πιο αξιόπιστα.

Ρώτα 100αδες ανθρώπους που έστελναν 10 επιστολές τη μέρα μπας και τους αφήσει να κόψουν τα συμβόλαια.

Μέχρι και ομαδική για δικηγόρους ψάχνανε να κάνουν.

Η μόνη συμβουλή που έχω να σου δώσω : μη προπληρώσεις τίποτα.Μόνο αορίστου χρόνου συνδρομές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από power [Σήμερα, στις 11:39]

Όσο για τη Βιβόντι, μάλλον πήγαινε κάπου πιο αξιόπιστα.

Ρώτα 100αδες ανθρώπους που έστελναν 10 επιστολές τη μέρα μπας και τους αφήσει να κόψουν τα συμβόλαια.

Μέχρι και ομαδική για δικηγόρους ψάχνανε να κάνουν.

Η μόνη συμβουλή που έχω να σου δώσω : μη προπληρώσεις τίποτα.Μόνο αορίστου χρόνου συνδρομές.

μα φυσικα με αοριστου ειμαι τοσα χρονια.......απο καιρο pstn.και ετσι θα το συνεχισω.μπορει να μην κερδιζω στιγμιαια απο τις προσφορες ανα 2μηνο 3μηνο αλλα τουλαχιστον ειμαι ησυχος και χωρις δεσμευσεις.βιβοντι δεν θα βαλω παντως γιατι δεν περναει απο δω κομβος.....μονο φουλ llu θα εβαζα που συμφερει οικονομικα.......τεσπα......η τελλας πιστευω να με καλυψει.......την εχω περιπου απο τοτε που ξεκινησε σε σταθερα και σε ολα τους ειναι αψογοι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Είμαι και εγώ στο κέντρο Κολωνού με Βιβόντι 384 με USR 9106 και όντως τον τελευταίο μήνα σέρνομαι απίστευτα αλλά σήμερα (να μην το ματιάσω...) πάει σχετικά καλά. Κατεβάζω με κάτι 35αρες. Ποτέ δεν έπιανα 42-45 όπως ο greekfragma, συνήθως ήμουν 30-32. Έλεγα να πάρω και γω να διαμαρτυρηθώ αλλά όλο βαρριόμουνα. Να πω επίσης πως το dslam είναι Ιντρακομ και όχι Siemens από όσο ξέρω.

@greekfragma : Αν θες να συγκρίνουμε γραμμές με κανά τεστάκι πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Revils [Σήμερα, στις 12:42]

Λοιπόν... Είμαι και εγώ στο κέντρο Κολωνού με Βιβόντι 384 με USR 9106 και όντως τον τελευταίο μήνα σέρνομαι απίστευτα αλλά σήμερα (να μην το ματιάσω...) πάει σχετικά καλά. Κατεβάζω με κάτι 35αρες. Ποτέ δεν έπιανα 42-45 όπως ο greekfragma, συνήθως ήμουν 30-32. Έλεγα να πάρω και γω να διαμαρτυρηθώ αλλά όλο βαρριόμουνα. Να πω επίσης πως το dslam είναι Ιντρακομ και όχι Siemens από όσο ξέρω.

@greekfragma : Αν θες να συγκρίνουμε γραμμές με κανά τεστάκι πες μου.

οντως απο χθες και μενα πηγαινε οπως παλια.40σταθερα.ομως τι να το κανω οταν συμβαινει 1 μερα το μηνα.

καλο ειναι να κανεις και συ τα παραπονα σου στο τηλεφωνο βλαβων του ΟΤΕ.απο οτι εχω δει στην επισημη λιστα με τα dslams απο το adslgr.com ειμαστε σε siemens και οχι σε intracom.

την κανω για 3ημερο.απο δευτερα βραδυ θα μιλησουμε μεσω πμ να κανονισουμε καποιο τεστακι

ευχαριστω για την απαντηση σου:)

Link to comment
Share on other sites

Το καπέλωμα στις ταχύτητες μέσω ΟΤΕ είναι γνωστό

Αυτά που λένε περί μη τιγκαρισμένων DSLAM είναι π*παριές , όταν έχεις πχ. ένα κέντρο που έχει φτάσει να εξυπηρετεί Ανω Τούμπα , Κάτω Τούμπα ΚΑΙ Πανόραμα , πώς να έχεις το 40άρι στα download που πληρώνεις για να έχεις? Έχεις ένα 30άρι , και λες και ευχαριστώ γιατί θα μπορούσε να είναι και χειρότερα

Δυστυχώς έτσι έχει η κατάσταση , και φυσικά δεν υπάρχει λόγος να συγκρίνουμε ελλάδα με εξωτερικό , το μόνο που θα κερδίσουμε θα είναι να τσατιστούμε περισσότερο

Και με όλες αυτές τις διαφημίσεις περί νέων πακέτων , φοβάμαι πως τα πράγματα θα γίνουν δυστυχώς χειρότερα

Είναι γνωστή η τακτική του ΟΤΕ να απομυζεί τα μέγιστα χωρίς να ξοδεύει φράγκο για τις αναγκαίες αναβαθμίσεις

Παρεπιπτώντος , αν θυμάμαι καλά , ο ΟΤΕ ΔΕΝ αναγνωρίζει πρόβλημα στην γραμμή , εκτός και αν το download rate πέσει ΚΑΤΩ ΤΩΝ 10kb/s . Και φυσικά , όποτε τους αναφέρεις πρόβλημα , αυτομάτως δεν έιναι πρόβλημα δικό τους , αλλά του ISP :TD: :TD: :TD: :TD: :TD: :TD: :TD:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CaptainMilo

Το καπέλωμα στις ταχύτητες μέσω ΟΤΕ είναι γνωστό

Αυτά που λένε περί μη τιγκαρισμένων DSLAM είναι π*παριές , όταν έχεις πχ. ένα κέντρο που έχει φτάσει να εξυπηρετεί Ανω Τούμπα , Κάτω Τούμπα ΚΑΙ Πανόραμα , πώς να έχεις το 40άρι στα download που πληρώνεις για να έχεις? Έχεις ένα 30άρι , και λες και ευχαριστώ γιατί θα μπορούσε να είναι και χειρότερα

Δυστυχώς έτσι έχει η κατάσταση , και φυσικά δεν υπάρχει λόγος να συγκρίνουμε ελλάδα με εξωτερικό , το μόνο που θα κερδίσουμε θα είναι να τσατιστούμε περισσότερο

Και με όλες αυτές τις διαφημίσεις περί νέων πακέτων , φοβάμαι πως τα πράγματα θα γίνουν δυστυχώς χειρότερα

Είναι γνωστή η τακτική του ΟΤΕ να απομυζεί τα μέγιστα χωρίς να ξοδεύει φράγκο για τις αναγκαίες αναβαθμίσεις

Παρεπιπτώντος , αν θυμάμαι καλά , ο ΟΤΕ ΔΕΝ αναγνωρίζει πρόβλημα στην γραμμή , εκτός και αν το download rate πέσει ΚΑΤΩ ΤΩΝ 10kb/s . Και φυσικά , όποτε τους αναφέρεις πρόβλημα , αυτομάτως δεν έιναι πρόβλημα δικό τους , αλλά του ISP :TD: :TD: :TD: :TD: :TD: :TD: :TD:

Εάν βρούμε χάρτες με τοπολογία του δικτύου και τι περνάει και πόσο από κάθε τι θα γελάμε χρόνια κυρίως με το bandwith των ISP με τις μικρές πόλεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.