Jump to content



---ΕΝΑΣ ΝΤΑΒΑΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ(λεγε με ΟΤΕ)>>>MAJOR και FINAL UPDATE<<<---


greekfragma

Recommended Posts

απο που να αρχισω και απο που να τελειωσω.............

τεσπα απο καπου πρεπει να ξεκινησω.....εχουμε και λεμε:

εδω και μερικες μερες τα πινγκ μου αρχισαν να γινονται αθλια και παλι......της ταξης των 200ms και πανω.....εφτασε μαλιστα στο σημειο να πινγκαρω τη σχολη μου και να παιρνω ΜΟΝΟ time outs!!!!!

ας πω λοιπον την ιστοριουλα και για σημερα.

ξεκιναω απο το 134 all time classics να παραπονεθω.

το σηκωνει η δεσποινις και μου λεει μισο λεπτο να σας συνδεσω με τις βλαβες δσλ.......την προλαβαινω και της λεω......κοιταχτε να δειτε........ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΙΣ ΒΛΑΒΕΣ.εχω παρει 10αδες φορες και εχω κανει αρκετες αιτησεις για βλαβη και συντηρηση αλλα τιποτα.θελω να μου δωσετε ενα τηλεφωνο υπευθυνου των δσλαμ.........αρχισε να το παιζει νευρικη......ξερετε κυριε μου δεν εχω εδω καποιον υπευθυνο κλπ κλπ.......

τις λεω η ωρα ειναι 1 ακομα δεν εχει σχολασει κανεις και απαιτω να μιλησω με καποιον υπευθυνο επαναλαμβανω.........η επομενη κινηση μου ειναι για καταγγελια στην Ελληνικη Επιτροπη Τηλεπικοινωνιων και Ταχυδρομειων.στο διπλανο παραθυρο του μπροουζερ την εχω και ειμαι ετοιμος να την συμπληρωσω.μου λεει μισο λεπτακι να δω τι μπορω να κανω.

πραγματι γυρνωντας στο ακουστικο μου δινει ενα τηλεφωνο απο ΜΑρουσι στο οποιο στεγαζεται το τμημα οργανωσης και ελεγχου δσλαμ.......(ή κατι τετοιο τελος παντων)........

παιρνω τηλεφωνο εκει και το σηκωνει ενας ευγενεστατος και απολυτα συνεργασιμος κυριος με πραγματικες γνωσεις πανω στο αντικειμενο......μετα απο κανα 10λεπτο συζητησης μου ανελυσε τα εξης για το προβλημα που αντιμετωπιζω.......το δσλαμ στο οποιο ανηκω εχει ΠΛΕΟΝ !!!!!408!!!!! χρηστες με δσλ 384 και ολοι μοιραζονται μια πορτα με συνολικο ''ανοιγμα'' !!!!!9.12!!!!!!mbps

καντε δηλαδη μια διαιρεση για να καταλαβετε τι αντιστοιχει στον καθενα μας.........ΑΠΛΑ ΕΛΕΟΣ...........

πρεπει να υπογραμμισω ενα σημειο το οποιο δεν μου αρεσε καθολου στην κουβεντα.....μου ειπε για 512 το συγκεκριμενο δσλαμ εχει μονο 50ατομα.και μιας και ριξανε την 512 στην τιμη της παλιας 384 γιατι δεν κανω μια αναβαθμιση και να τελειωνει εκει η ολη φασαρια.......

ε εκει τα πηρα λιγακι..........του εξηγησα οτι οσοι δηλαδη επιθυμουν να μεινουν στα 384 πρεπει να συνεχισουν να τρωνε το μανικι και η μονη ελπιδα σωτηριας ειναι να πανε στα 512 χρυσοπληρωνοντας παλι τον οτε?

η κουβεντα εμεινε εκει και με παροτρυνε ο ιδιος μιας και η ωρα ηταν σχεδον 2 και σχολαγε να τον ξαναπαρω αυριο τηλεφωνο να συνεχισουμε την συζητηση και να δει τι μπορει να κανει.

συνοψιζω.

ειλικρινης ανθρωπος/γνωστης/και με σεβασμο προς τον συνομιλητη του.

παραδεχθηκε καθαρα οτι η πολιτικη στον σχεδιασμο και την υλοποιηση του δικτυου αλλα και το μονοπωλιο του οτε ειναι λανθασμενα.

παραδεχθηκε επισης οτι ειναι λαθος να μην εχει γινει μια αναβαθμιση στο δσλαμ μου αν και εχω κανει αιτησεις για συντηρηση/αναβαθμιση απο περυσι στον ΟΤΕ Καρολου στον οποιο υπαγομαι.

αυτα λοιπον καλοι μου συμφορουμιτες απο μενα.

>>>>>>>>>>>.408 ατομα με 384 για ενα δσλαμ δυναμικοτητας 9.15kbps<<<<<<<<<<<

καλο απογευμα σε ολους:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 164
  • Created
  • Last Reply

Και γιατί ρε συ γιώργο δεν καταθέτεις όλα αυτα τα στοιχεία με μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ να το κοιτάξει λιγο το θέμα γιατι το νταβατζιλίκι πάει σύννεγο πια!

’κου κει!

Βαλε 512 τώρα που είναι λίγοι...αλλά όταν έρθουν κι άλλοι..πάνε στην 1024 που πάλι θα έιναι λίγοι! Ουστ!

Link to comment
Share on other sites

Παντως μεταξυ σοβαρου και αστείου, αφού δεν σου είπανε να βαλεις 128Kbps ISDN παλι καλα να λες... οσο για την αναβαθμιση που σου προτεινε ο τυπος, επρεπε να του πεις, να σε βαλει εκει με τα ιδια που δινεις τωρα μιας και δεν ειναι δικο σου προβλημα... αλλιως να αρχισουμε οσοι μοιραζομαστε τα δσλαμ να κανονιζουμε ποτε θα μπαινει ο καθενας ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 16:16]

Και γιατί ρε συ γιώργο δεν καταθέτεις όλα αυτα τα στοιχεία με μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ να το κοιτάξει λιγο το θέμα γιατι το νταβατζιλίκι πάει σύννεγο πια!

’κου κει!

Βαλε 512 τώρα που είναι λίγοι...αλλά όταν έρθουν κι άλλοι..πάνε στην 1024 που πάλι θα έιναι λίγοι! Ουστ!

του ειπα οτι εαν μεχρι το τελος της εβδομαδας δεν εχει λυθει το προβλημα θα παω να κανω την καταγγελια.......χαλλλλαρα λεμε

η αληθεια ειναι οτι του εδειξα τις διαθεσεις μου μολις ειπε αυτο για να παω στην 512 που ειναι λιγοι........απλα αχρειαστο σχολιο ηταν κατα την αποψη μου και χαλασε την εικονα του που ηταν παραπανω απο εξαιρετικη μεχρι εκεινο το σημειο.

για να δουμε τι θα δουμε αυριοζζζζ:...:

Αρχική απάντηση από oktech [Σήμερα, στις 16:23]

.. οσο για την αναβαθμιση που σου προτεινε ο τυπος, επρεπε να του πεις, να σε βαλει εκει με τα ιδια που δινεις τωρα μιας και δεν ειναι δικο σου προβλημα... αλλιως να αρχισουμε οσοι μοιραζομαστε τα δσλαμ να κανονιζουμε ποτε θα μπαινει ο καθενας ....

το χω σκεφτει και αυτο σαν λυση......βεβαια απο την αλλη δεν ειναι απολυτα σωστο γιατι ετσι κοιταω μονο την παρτη μου........και οι υπολοιποι συνεχιζουν να υφιστανται το προβλημα......το σωστοτερο ειναι να ''ανοιξει'΄ κι αλλο το συνολικο bandwidth του δσλαμ:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oktech

αλλιως να αρχισουμε οσοι μοιραζομαστε τα δσλαμ να κανονιζουμε ποτε θα μπαινει ο καθενας ....

Να κανονιζεται και ποτε θα πληρωνει ο καθενας...

Ο Οτε ειναι για τον @@@@

:TD: :TD:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από krisiun82

Να κανονιζεται και ποτε θα πληρωνει ο καθενας...

Ο Οτε ειναι για τον @@@@

:TD: :TD:

Κιαν κανονισουμε σταση πληρωμών?? να μην πληρώσουμε ολοι για κανα δίμηνο να τα φανε λιγο στην μαπα τα δσλαμ τους να δεις τη γλυκα και ποιος ποναει περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

ελεεινή αντιμετώπιση απ'το 134, καταπληκτική από το τμήμα του dslam.

ίσως πέτυχες κάποιον απ'τους λίγους χάριν των οποίων δουλεύει ακόμη ο οτέ;)

με την καταγγελία στην ΕΕΤΤ κάτι θα πετύχεις, αλλά μπορεί και τίποτα.

στη χειρότερη (για σένα) άλλο ένα πρόστιμο για τον οτέ.

έχω μάλλον κι εγώ αντίστοιχα προβλήματα, αλλά η 512 ΔΕΝ είναι λύση (και να του το πεις) διότι

1) θα μπουκώσει από τους φοιτητές

2) ούτος ή άλλος κάποτε θα μπουκώσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [09-06-2005 09:56]

με παιρνει λοιπον σημερα μια κυρια τηλεφωνο και μου λεει.....

''μετα το αιτημα σας αναδιαρθρωσαμε το bandwidth στο dslam κολωνου και η γραμμη σας ειναι ενταξει.....''

και προσθετει

''τι ακριβως προβλημα ειχατε.......?''

απανταω

''χαλια ping και μειωμενη ταχυτητα''

μου λεει οτι

''για το downloading ολα ειναι ενταξει αλλα για το ping δεν μπορουμε να σας το εξασφαλισουμε''

ρωταω

''τι εννοειτε?''

απανταει

''η οτενετ adsl προσφερει γρηγoro και εγγυημενο downloading αλλα οχι εγγυημενα καλα ping''

την ρωταω

''μηπως γνωριζετε γιατι ειναι σημαντικο εκτος απο την ταχυτητα κατεβασματος και το χαμηλο ping?''

απανταει

''αυτο που γνωριζω ειναι οτι η οτενετ προσφερει downloading speed και πουθενα δεν αναφερει για ping στις υπηρεσιες της''

ρωταω.......

''αυτο ειναι επισημη θεση της εταιριας?''

απανταει

''φυσικα''

απανταω.....

''ειδα ομως οτι διαφημιζετε για γρηγορο σερφαρισμα για ονλαην γκεημινγκ και αλλα τετοια στη διαφημιση σας τα οποια με ping >250 που εχω εγω αλλα και με lost packets ειναι αδυνατο να γινουν''

δεν απανταει

ξαναμιλαω

''οποτε μου λετε οτι η οτενετ και ο οτε δεν προσφερουν χαμηλο ping στο πακετο τους''

''οκ της λεω.......να το δημοσιευσω σε μερικα φορουμ στο ιντερνετ μιας και ασχολουμαι αρκετα με το αντικειμενο και γνωριζω οτι η πλειοψηφια των χρηστων ενδιαφερεται ΚΑΙ για καλο ping να τους ανακοινωσω οτι οποιος θελει καλο ping να παει σε αλλη εταιρια που το προσφερει ουτως η αλλως με μια adsl συνδρομη''

απανταει

''δημοσιευστε οτι νομιζετε μου λεει......καλημερα σας''

ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ...........ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.........ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΝΕ ΑΝΟΙΧΤΑ..........ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΟΥΣΩ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΔΕΙΡΩ:tomato:

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΤΟ ΧΑΛΙΑ PING ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΙΑ........

(ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΕΠΕΣΕ ΚΑΙ Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΤΟΜΑΤΑΣ ΣΗΜΕΡΑ............ΑΣ ΠΑΡΩ 5 ΚΙΛΑ ΝΑ ΕΧΩ ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ)

:tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato:

Καλως ηρθες στο Club!

Υπαρχει και το επομενο σταδιο αυτο που ειναι το DSLAM Πατρας που το ping εκτος απο πρωινες ωρες 5+ ανεβαινει γραμμικα μεχρι που απειριζετε στα οnline games(fps) οποτε καθεσαι και καμαρωνεις ενα cl_flushentity packet η ενα connection interrupted.Φυσικα να σου πω να κλαψεις οπως εσυ και εγω παραπονιομαστε για το ping υπαρχουν 100 *******σμενα (sorry για το χαρακτηρισμο αλλα ετσι ειναι)που απαιτουν μονο μεγιστο dload.ΝΑΙ στην πλειοψηφια τους φοιτητες(κοριτσακια που κατεβαζουν video clips και mp3,αγορακια που κατεβαζουν τσοντες για να ...και να της σβησουν στο καπακι)Οποτε ο οτε τι κανει απ το να εχει max dload 25 kb/s και ping 70-80 το 250+ριζει για να ναι το dload στα 30-31 και να κοροιδευει περισοτερες και ταπεινοτερες κατ εμε συνειδησεις περι σωστης εξικονομησης bandwith.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι το γελοιο της υποθεσης ειναι οτι το free 512 κραταει δε κραταει μεχρι τα Χριστουγεννα το καλο ping.Eιμαι σιγουρος οτι η κλασικη συνομοταξια leechaδων θα απαιτει 52 kb/s με 384 συνδεση απο HOL φυσικα στα 448 KBs

Link to comment
Share on other sites

νομίζω κάπου το έχουμε μπερδέψει το θέμα... εγω ξέρω ότι όταν μου πουλάνε μία σύνδεση 384 περιμένω να κατεβάζω με 48 ή με την 512 να κατεβάζω με 64. και προφανώς το ping να είναι αξιοπρεπές. και εγώ είμαι στο dslam κωσταντινουπόλεως και το μέγιστο που έχω δει σε download είναι 38 και αυτό τον αύγουστο που λείπανε όλοι. επίσης έπαιζα και guild wars, αρκετά συχνά άθλια... ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ 2 ΦΤΑΙΕΙ Ο ΟΤΕ ΚΑΙ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΣΤΑ DSLAM._ τελεία και παύλα. δεν σου φταίει ο οποιοσδήποτε που βάζει να κατεβάζει όλη μέρα, όταν σου πουλάνε τη σύνδεση, αυτό σου πουλάνε... δεν μπορεί να λέει κανένας "τους μ@λάκες... βάζουν όλη μέρα να κατεβάζουν", ο μόνος που φταίει για όλη αυτή την κατάσταση είναι ο ΟΤΕ, κανένας άλλος. για ρώτα στο εξωτερικό, όταν ο γάλλος βάζει (έβαζε, πριν 4 χρόνια να το θέσω καλύτερα) μια 512 με πόσο κατέβαζε, με 52 ή με 64? και μάθε αν είχε προβλήματα με pings... όσο για το αν κατεβάζουν στο εξωτερικό, ας το αφήσουμε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

@ helly

H OTEnet και ο κάθε ISP δε σε παίρνει τηλέφωνο να σου πεί για αναβαθμίσεις dslam και τέτοια. Μίλαγες με τον ΟΤΕ. Αν θες επίσημες απαντήσεις, και δη δημοσιεύσημες, τότε να στέλνεις mail. Οι τηλεφωνικές συνομιλίες μπορεί να αμφισβιτηθούν απο οποιονδήποτε.

@ Fragma

Δυστυχώς έτσι είναι και δε θα καταφέρεις τίποτα. Αυτό είναι το contetion ratio του ΟΤΕ, είναι στα πλαίσια των ορίων που έχει θέσει, και τυπικά δεν υποχρεούται να σου δίνει κάτι παραπάνω. Αν δε σου αρέσει την κόβεις. Αν θές κάτι παραπάνω γιατί είναι η δουλειά σου, βάζεις HellasCom. Μαζί σου όλοι, αλλά δε θα βγεί τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από power [Σήμερα, στις 01:14]

@ Fragma

Δυστυχώς έτσι είναι και δε θα καταφέρεις τίποτα. Αυτό είναι το contetion ratio του ΟΤΕ, είναι στα πλαίσια των ορίων που έχει θέσει, και τυπικά δεν υποχρεούται να σου δίνει κάτι παραπάνω. Αν δε σου αρέσει την κόβεις. Αν θές κάτι παραπάνω γιατί είναι η δουλειά σου, βάζεις HellasCom. Μαζί σου όλοι, αλλά δε θα βγεί τίποτα.

η απαντηση μου στην απαντηση σου.............(

(ελα μωρε.....δεν ειναι γιαννης.....ειναι γιαννακης........51% εχει ο ΟΤΕ......)

[μαζι μου ολοι?]

[αν ηταν ολοι μαζι μου τοτε απλα το μονοπωλιο του οτε δεν θα υπηρχε ουτε στο μικροτερο ποσοστο και θα ειχαμε 2ΜΒ γραμμη με 10ευρω το μηνα σημερα.........]

:TD:

post-596-1416072218,4401_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpresv

νομίζω κάπου το έχουμε μπερδέψει το θέμα... εγω ξέρω ότι όταν μου πουλάνε μία σύνδεση 384 περιμένω να κατεβάζω με 48 ή με την 512 να κατεβάζω με 64. και προφανώς το ping να είναι αξιοπρεπές. και εγώ είμαι στο dslam κωσταντινουπόλεως και το μέγιστο που έχω δει σε download είναι 38 και αυτό τον αύγουστο που λείπανε όλοι. επίσης έπαιζα και guild wars, αρκετά συχνά άθλια... ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ 2 ΦΤΑΙΕΙ Ο ΟΤΕ ΚΑΙ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΣΤΑ DSLAM._ τελεία και παύλα. δεν σου φταίει ο οποιοσδήποτε που βάζει να κατεβάζει όλη μέρα, όταν σου πουλάνε τη σύνδεση, αυτό σου πουλάνε... δεν μπορεί να λέει κανένας "τους μ@λάκες... βάζουν όλη μέρα να κατεβάζουν", ο μόνος που φταίει για όλη αυτή την κατάσταση είναι ο ΟΤΕ, κανένας άλλος. για ρώτα στο εξωτερικό, όταν ο γάλλος βάζει (έβαζε, πριν 4 χρόνια να το θέσω καλύτερα) μια 512 με πόσο κατέβαζε, με 52 ή με 64? και μάθε αν είχε προβλήματα με pings... όσο για το αν κατεβάζουν στο εξωτερικό, ας το αφήσουμε καλύτερα.

Συμφωνω απολυτα..Αλοιμονο αν φταινε οι χρηστες που χρησιμοποιουν την συνδεση τους οπως θελουν..

Ο Οτε ειναι το προβλημα που δεν τον εχουν υποχρεωσει(αγου απο μονος τυο δεν νομιζω να δειξει ευαισθησια) να παρεχει τις υπηρεσιες του με εγγυησεις ποιοτητας...

Το Quality of Service πρεπει να ειναι η "κακια" λεξη στον ΟΤΕ που δεν πρεπει να αναφερεται ουτε για αστειο..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.