Jump to content



---ΕΝΑΣ ΝΤΑΒΑΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ(λεγε με ΟΤΕ)>>>MAJOR και FINAL UPDATE<<<---


greekfragma

Recommended Posts

θα προσπαθησω να εξηγησω ηρεμα τι παιζει για αλλη μια φορα με την γραμμη αδσλ μου 384 και την οτενετ.

ειμαι στο siemens dslam κολωνου και εχω συνδεση απο τον νοεμβριο.μεχρι πριν 1 μηνα ολα καλα.

εδω και 30μερες το ping ειναι εξαιρετικα αθλιο.πανω απο 250ms σε σαητ εσωτερικου και εξωτερικου(πλην αυτο της οτενετ οπου εχω 45-55)

εχω δοκιμασει πολλα online games οπως lineage(server BNB 240-260ms) και unreal tournament(server noobwars 150-200ms συνηθως μεχρι 988ms<αρκετες φορες>)

η ταχυτητα κατεβασματος επεσε απο 42-45 που ειχα στα 30-32 kb/s.

εχω επικοινωνησει καπου 5 φορες το τελευταιο μηνα με οτενετ next2u και με 1242(dslam τμημα οτε) και ο ενας με κανει μπαλακι στον αλλον.εχω στειλει και μεηλ στο noc αλλα και εκει η απαντηση ηταν ερασιτεχνικη μην πω ειρωνικη(θα την ποσταρω αργοτερα)

μεσα σε αυτο το μηνα υπαρχει μια εξαιρεση 2ημερων οπου προηγηθηκε τηλεφωνημα απο καποιον υπευθυνο συντηρησης των δσλαμ και μου εξηγησε οτι η γραμμη εγινε refresh/reset(δεν ξερω και γω τι κανανε και αν κανανε) και τα πραγματα εφτιαξαν για τις 2 αυτες μερες ΜΟΝΟ

ξαναπηρα σημερα και εγινα μπαλακι στα ακουστικα τους.

εαν καποιος ειναι στο ιδιο δσλαμ θα παρακαλουσα να ποσταρει την κατασταση της δσλ του ωστε να ξερω τι ακριβως να τους πω αν αμφισβητησουν τα λεγομενα μου.

πειτε καμια γνωμη γιατι θα παω σε καναν οτε καρολου οπου υπαγεται το νουμερο μου και θα τα κανω λαμπογυαλο με τους νταβαδες που εμπλεξα.......

οποιος ποσταρει να ποσταρει ουσιωδη πραγματα και οχι απαντησεις για να κατηγορησουμε αλλη μια φορα τον οτε.αυτα ειναι πλεον συνηθισμενα.λυσεις και προτασεις θελω του τι μπορω να διεκδικησω ή τι κινηση να κανω

ευχαριστω προκαταβολικα,

ο (μη) κλασσικος (σκεπτομενος) ελληνας(οχι μλκας δηλαδη)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 164
  • Created
  • Last Reply

ιδου και η απαντηση του NOC

Αγαπητέ κύριε *******

Η ταχύτητα λήψης μίας ADSL συνδρομής, εξαρτάται από τo ADSL

modem/router

που διαθέτετε, από την κατάσταση του ΑΤΜ δικτύου του ΟΤΕ, από την

κατάσταση

του δικτύου της ΟΤΕnet και φυσικά από τον κόμβο - server από τον οποίο

γίνεται

η λήψη πακέτων.

Στην περίπτωση που στο ΑΤΜ δίκτυο του ΟΤΕ υπάρχει σχετική πληρότητα,

τότε είναι

πιθανό να υπάρξει σχετική καθυστέρηση στη λήψη των δεδομένων.

Πληρότητα στο δίκτυο

της OTEnet δεν έχει παρουσιαστεί, μιας και διαθέτουμε 1,244 Gbps

ταχύτητα με το

εξωτερικό. Συχνά το πρόβλημα της λήψης δεδομένων εντοπίζεται στον

server/hop, από

όπου γίνεται και η λήψη. Εάν ο συγκεκριμένος server έχει π.χ.

δυνατότητα αποστολής

δεδομένων έως 500.000bps και ταυτόχρονα κάνουν λήψη πάνω από 15

χρήστες, τότε είναι

λογικό να περιορίζεται η ταχύτητα λήψης.

Επίσης στην περίπτωση που κάνετε λήψη αρχείων με πάνω από ένα

Πρόγραμμα, εκτός από

το Kazaa, όπως το Winmx, είναι λογικό να παρουσιάζεται η εν λόγω

ταχύτητα αφού η

ταχύτητα λήψης μοιράζεται.

Η ονομαστική ταχύτητα των ADSL συνδρομών της OTEnet (384 kbps/128 kbps,

512 kbps/128 kbps, 1024 kbps/256 kbps) αναφέρεται στην ταχύτητα μεταξύ

του ADSL

modem του χρήστη και του DSLAM του OTE (ταχύτητα στην οποία

'κλειδώνουν' τα modems).

Η μέγιστη θεωρητικά ταχύτητα μεταγωγής δεδομένων, από και προς το

διαδίκτυο, για τον

χρήστη OnDSLHOME 384 είναι περίπου 320kbps, αν αφαιρέσουμε κάποια

overheads των πρωτοκόλλων.

Η "σύνδεση UBR" αφορά το ATM δίκτυο του ΟΤΕ που παρεμβάλλεται ανάμεσα

στα DSLAMs και

την OTEnet και εξ' ορισμού αναιρεί οποιαδήποτε έννοια εγγυημένης

ταχύτητας στον τελικό χρήστη.

Η χωρητικότητα που επιτυγχάνεται προσδιορίζεται από το διαθέσιμο

bandwidth κάθε στιγμή.

Επίσης, τo bandwidth που διαθέτει η ΟΤΕnet (αλλά και όλοι οι ISPs

οπουδήποτε στον

κόσμο παρέχεται ADSL υπηρεσία) για τους ADSL χρήστες της, δεν είναι ίσο

με το άθροισμα

των ονομαστικών χωρητικοτήτων σύνδεσης των χρηστών της με το ADSL

δίκτυο του ΟΤΕ.

Αποτέλεσμα των παραπάνω παραγόντων είναι, να δημιουργείται σχετική

"συμφόρηση" και

να μην απολαμβάνουν οι ADSL χρήστες τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα. Το

γνώρισμα αυτό της

υπηρεσίας OnDSL, η ΟΤΕnet το αναφέρει στη λίστα των FAQs, στην

ιστοσελίδα της

υπηρεσίας (www.ondsl.gr).

Η μόνη κατηγορία ευρυζωνικής πρόσβασης στο διαδίκτυο με εγγυημένη

ταχύτητα σύνδεσης,

επιτυγχάνεται μέσω μισθωμένης γραμμής, με διαφορετική όμως κοστολόγηση.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή

διευκρίνιση.

Με τιμή,

***********

Link to comment
Share on other sites

στο παραπανω μεηλ που μου εστειλαν μου λενε δηλαδη......

ή

φταιει το μοντεμ σας......(το οποιο ειναι απο τα καλυτερα+οτι μεχρι προσφατα ηταν τελειο......χαλασε ξαφνικα για 20μερες.....εφτιαξε για 2 και ξαναχαλασε?)

ή οτι δεν ξερω να ξεχωρισω την διαφορα κατεβασματος απο 1ή παραπανω προγραμματα

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''Επίσης στην περίπτωση που κάνετε λήψη αρχείων με πάνω από ένα

Πρόγραμμα, εκτός από

το Kazaa, όπως το Winmx, είναι λογικό να παρουσιάζεται η εν λόγω

ταχύτητα αφού η

ταχύτητα λήψης μοιράζεται''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

(ΤΟ ΞΕΡΩ ΡΕ ΥΠΑΛΛΗΛΙΣΚΕ ΤΟΥ ΟΤΕ ΟΤΙ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ.........ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑΤΟΣ ΜΟΥ?ΓΙ ΑΥΤΟ ΒΓΗΚΑΝ ΚΑΙ ΚΩΛΟΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΥΠΟΥ DUMETER......ΠΑΛΙΟΑΣΧΕΤΕΕΕΕΕΕΕΕ)

πληροτητα στο ΑΤΜ(που προσθετει ομως οτι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΜΑΜΙΣΤΕΡΟ ΑΤΜ με ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ)

ή προβλημα στον σερβερ/χοπ/δσλαμ.......

[ακουστε σχολιο]

''''''''''''''''''''''''''Αποτέλεσμα των παραπάνω παραγόντων είναι, να δημιουργείται σχετική

"συμφόρηση" και

να μην απολαμβάνουν οι ADSL χρήστες τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα'''''''''(καμαρια μου στους αλλους παροχεις οι χρηστες μια χαρα μεγιστα απολαμβανουν)

........τα σχολια περιττευουν.......νομιζουν οτι ειμαστε ολοι ασχετοι........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 03:22]

τι ψαχνεις βρε γιωργο , ακρη δεν θα βρεις. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να ελπιζεις

ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ?????γιωργη τα 150ευρω που τους δινω το 2μηνο ειναι καλα?ας τους δινω και γω 150-30% αφου τοσο πεφτει η γραμμη σε ταχυτητα......με τους νταβατζηδες.........πραγματικα θελω να δω αλλοι στο ιδιο δσλαμ τι κανουν...........δεν μπορει ρε φιλε να με κανουν μπαλακι ενα μηνα..........ΕΝΑ ΜΗΝΑ για μια ΚΩΛΟΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΣΤΟ ΚΟΜΒΟ ΤΟΥΣ.........:TD:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 03:26]

εγω στα λεω για να μην στεναχωριεσε, τα ξερω τα του ΟΤΕ και εμαθα προσφατα τα της ΒΙΒΟΔΙ, σου λεω μην στεναχωριεσε αδικα

φιλε δεν στεναχωριεμαι.

αληθεια.

την εχω συνηθισει την μπ@@ρδελο κατασταση του ιντερνετ στην ελλαδα.

απλα θελω να κανω οτι μπορω για να μην τους εχω αναγκη καθε 3 και λιγο.δεν μπορει δηλαδη καθε 7-10μερες που θα πεφτει η ταχυτητα και το πινγκ να φτανει 1000 να παιρνω 30τηλεφωνα για να βγαλω ακρη.θελω να στρωσουν το κωλο τους και να σεβαστουν τα χρηματα που δινω ανταποδιδοντας υπηρεσιες.τουλαχιστον να προσπαθησουν.αν δεν μπορεσουν να μου πουν κυριε αυτες ειναι οι δυνατοτητες μας.να το ξερω να στραφω αλλου για παροχη ιντερνετ.οχι ομως να παιζουν με την υπομονη μας και να μας εχουν στην απεξω......παλιολαμογια:dots:

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο το 384 ΔΕΝ ειναι εγγυημενο, αυτο σημαινει οτι ΔΕΝ μπορεις να τους κανεις τιποτα για τα προβληματα που εχεις.

:hmm: 150 το διμηνο ε? Εγω τουλαχιστον πληρωνω 30 το μηνα οποτε δε θα τρελαθω κι ολας!

περαστικα!

Link to comment
Share on other sites

μετα απο σχετικη ερευνα στον τιμοκαταλογο των παροχεων και αφου εχω ηδη τελλας για το σταθερο μου τηλεφωνο θα κανω το εξης.

κοβω την οτενετ και πηγαινω σε τελλας δσλ.

ετσι αντι 60ευρω το μηνα θα πληρωνω 44 και θα παρω και 3 ωρες επιπλεον τσαμπα ομιλια στο σταθερο τελλας.εχω ηδη 1 ωρα δωρεαν αστικες κλησεις και θα γινουν 4.

εαν φταιει το δσλαμ ειτε εχω τελλας ειτε εχω οτενετ ειτε φορθνετ τα προβληματα θα μεινουν αλλα θα πληρωνω αρκετα λιγοτερα.

ακομα καλυτερα αν οντως φταιει η οτενετ.

αυριο παω για διακοπη συμβολαιου με οτενετ και θα κανω αιτηση για τελλας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από feanorian82 [Σήμερα, στις 09:26]

EETT. Στείλε ένα e-mail στην ΕΕΤΤ, sit back and wait. Εμένα μου έβγαλαν PCM μετά από 3 χρόνια, σε 3 μέρες.

βασικα δεν βρισκω λογο να κανω κατι τετοιο.......ηδη πηρα την αποφαση μου να φυγω απο τους νταβαδες.γιατι να καταγραψω και τις συνομιλιες μου μαζι τους?μπας και πειστουν οτι προσπαθω να βρω λυση τοσο καιρο με χειροπιαστες αποδειξεις και τος πιασει το φιλοτιμο?δεν αξιζει να ασχοληθω:cool:

εκτος και αν εννοεις κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοώ κάτι άλλο. H EETT είναι κρατικός φορέας ο οποίος διασφαλίζει την ποιότητα των τηλεπικοινωνιων. http://www.eett.gr/gr_pages/index2n.htm

Στείλε ένα e-mail με το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις με κάθε λεπτομέρεια και περίμενε νέα τους...

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που στο ΑΤΜ δίκτυο του ΟΤΕ υπάρχει σχετική πληρότητα,

τότε είναι

πιθανό να υπάρξει σχετική καθυστέρηση στη λήψη των δεδομένων.

Πληρότητα στο δίκτυο

της OTEnet δεν έχει παρουσιαστεί, μιας και διαθέτουμε 1,244 Gbps

ταχύτητα με το

εξωτερικό.

καταλαβαίνω το θυμό σου, αλλά για μένα ο noc απάντησε σωστά.

αυτό που σου γράφει ήταν όλα τα λεφτά. ότι η otenet δεν έχει πρόβλημα να σου δώσει bandwidth, αλλά από τον ote -> otenet είναι άλλο θέμα.

λογικά θα χρειάζεται κάποια αναβάθμιση στα dslam της περιοχής σου (προσθήκη περισσότερων). επίσης το γεγονός ότι δεν έχεις εγγυημένο bandwidth σημαίνει ότι δεν μπορείς εσύ να ζητάς 44-45KB/sec, διότι δεν πληρώνεις για κάτι τέτοιο (τον οτέ).

Προσωπικά, έχω επιλέξει να βάλω 256άρα, διότι έτσι και πολύ φθηνά μου έρχεται και σχεδόν πάντα πιάνω το 30-32.

Όσον αφορά τα ping, δεν ξέρω, αλλά μάλλον dslam φταίει. αυτό ίσως πρέπει να το διεκδικήσεις με κάποιο τρόπο (ως ποιότητα τηλεπικοινωνίας).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 10:42]

καταλαβαίνω το θυμό σου, αλλά για μένα ο noc απάντησε σωστά.

αυτό που σου γράφει ήταν όλα τα λεφτά. ότι η otenet δεν έχει πρόβλημα να σου δώσει bandwidth, αλλά από τον ote -> otenet είναι άλλο θέμα.

λογικά θα χρειάζεται κάποια αναβάθμιση στα dslam της περιοχής σου (προσθήκη περισσότερων). επίσης το γεγονός ότι δεν έχεις εγγυημένο bandwidth σημαίνει ότι δεν μπορείς εσύ να ζητάς 44-45KB/sec, διότι δεν πληρώνεις για κάτι τέτοιο (τον οτέ).

Προσωπικά, έχω επιλέξει να βάλω 256άρα, διότι έτσι και πολύ φθηνά μου έρχεται και σχεδόν πάντα πιάνω το 30-32.

Όσον αφορά τα ping, δεν ξέρω, αλλά μάλλον dslam φταίει. αυτό ίσως πρέπει να το διεκδικήσεις με κάποιο τρόπο (ως ποιότητα τηλεπικοινωνίας).

1μηνα τους φωναζω και στον οτε στο 1242 οτι το δσλαμ θελει φρεσκαρισμα και μου λενε θα το κοιταξουν.........ε αμα συνεχιστουν τα ιδια και με την τελλας που θα βαλω θα επικοινωνησω με ΕΕΤΤ οτι μας κλ@νουν στο θεμα συντηρησης των δσλαμ και θα δουμε την συνεχεια........

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΟΝ ΟΤΕ ΓΙΑ 44-45?συμφωνω.....αλλα η ΟΤΕΝΕΤ ειναι υποχρεωμενη να διαταξει τον ΟΤΕ να μου δωσει τοσο οσο της πληρωνω στα παγια του 384............αλλιως να μου πει οτι δεν εχει τετοια δυνατοτητα και να παω και γω στα 256.......σωτηρη νομιζω μαζι μιλαμε.....ελπιζω μαζι να καταλαβαινουμε κιολας

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω δεν ξερω αν μενω κοντα σου αλλα μια ταχυτητα της ταξης των 4-5kβ σε ταχυτητα εχω παρατηρησει και εγω.Ταχυτητες 35 kb download σε 384/128.Μονο σε εξαιρετικες περιπτωσεις σε αδειους σε servers να πιασει τα 39 και αν.

Ερωτηση:Πως αναγνωριζω τι dslam εχει η περιοχη μου?Γινεται απο καποιο προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gtr_84 [Σήμερα, στις 11:08]

Να σου πω δεν ξερω αν μενω κοντα σου αλλα μια ταχυτητα της ταξης των 4-5kβ σε ταχυτητα εχω παρατηρησει και εγω.Ταχυτητες 35 kb download σε 384/128.Μονο σε εξαιρετικες περιπτωσεις σε αδειους σε servers να πιασει τα 39 και αν.

Ερωτηση:Πως αναγνωριζω τι dslam εχει η περιοχη μου?Γινεται απο καποιο προγραμμα?

ξαναλεω οτι το μεγαλο μου προβλημα δεν ειναι το να χασω 5 ΚΒ απο τα 40 δηλαδη να εχω 35......το πινγκ ομως οταν ξεπερναει το 250 που συμβαινει πολυ συχνα ειναι ενας λογος να χανεις πακετα=κοψιμο κατεβασματος αρχειων/δεν μπορεις να παιξεις παιχνιδια.......

(μ αρεσει που εβγαλε και διαφημιση για το κονεξ που εστιαζει στην multiplayer gaming χρηση του)

ΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΘΕΙΤΕ:TD:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι παθών σου προτείνω:

1. Ηρέμησε.

2. Δοκίμασε demo από άλλες εταιρίες για να δείς αν όντως έχει να κάνει με την Otenet.

3. Μολις δοκιμάσεις θα καταλάβεις οτι έχει να κάνει με τον ΟΤΕ και το DSLAM σου, οπότε δε θα ασχοληθείς με την Οτενέτ αλλά με τον ΟΤΕ και τότε δε θα γίνεσαι μπαλλάκι.

4. Αν περιμένεις να βάλει ο ΟΤΕ κάρτες στο DSLAM σου, επειδή εσύ κατεβάζεις με 32ΚΒ είσαι γελασμένος.

5. Δοκίμασε να συγκεντρώσεις παραδείγματα και συγκεκριμένες πληροφορίες και στείλε ένα mail ή επιστολή στον ΟΤΕ.

6. Το παραπάνω δημοσιοποίησέ το και στην ΕΕΤΤ.

7. Το 1242 είναι helpdesk για την παραμετροποίηση των router. Αν θες να ελεγχθεί η γραμμή σου ή/και να παραπονεθείς, θα πρέπει να καλέσεις τις βλάβες στο 121.

8. Κάνε μια βόλτα στο adslgr.com να δείς πως αντιμετωπίστηκαν ανάλογες περιπτώσεις.

Ελπίζω να λυθεί το προβλημά σου.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

με παιρνει λοιπον σημερα μια κυρια τηλεφωνο και μου λεει.....

''μετα το αιτημα σας αναδιαρθρωσαμε το bandwidth στο dslam κολωνου και η γραμμη σας ειναι ενταξει.....''

και προσθετει

''τι ακριβως προβλημα ειχατε.......?''

απανταω

''χαλια ping και μειωμενη ταχυτητα''

μου λεει οτι

''για το downloading ολα ειναι ενταξει αλλα για το ping δεν μπορουμε να σας το εξασφαλισουμε''

ρωταω

''τι εννοειτε?''

απανταει

''η οτενετ adsl προσφερει γρηγoro και εγγυημενο downloading αλλα οχι εγγυημενα καλα ping''

την ρωταω

''μηπως γνωριζετε γιατι ειναι σημαντικο εκτος απο την ταχυτητα κατεβασματος και το χαμηλο ping?''

απανταει

''αυτο που γνωριζω ειναι οτι η οτενετ προσφερει downloading speed και πουθενα δεν αναφερει για ping στις υπηρεσιες της''

ρωταω.......

''αυτο ειναι επισημη θεση της εταιριας?''

απανταει

''φυσικα''

απανταω.....

''ειδα ομως οτι διαφημιζετε για γρηγορο σερφαρισμα για ονλαην γκεημινγκ και αλλα τετοια στη διαφημιση σας τα οποια με ping >250 που εχω εγω αλλα και με lost packets ειναι αδυνατο να γινουν''

δεν απανταει

ξαναμιλαω

''οποτε μου λετε οτι η οτενετ και ο οτε δεν προσφερουν χαμηλο ping στο πακετο τους''

''οκ της λεω.......να το δημοσιευσω σε μερικα φορουμ στο ιντερνετ μιας και ασχολουμαι αρκετα με το αντικειμενο και γνωριζω οτι η πλειοψηφια των χρηστων ενδιαφερεται ΚΑΙ για καλο ping να τους ανακοινωσω οτι οποιος θελει καλο ping να παει σε αλλη εταιρια που το προσφερει ουτως η αλλως με μια adsl συνδρομη''

απανταει

''δημοσιευστε οτι νομιζετε μου λεει......καλημερα σας''

ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ...........ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.........ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΝΕ ΑΝΟΙΧΤΑ..........ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΟΥΣΩ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΔΕΙΡΩ:tomato:

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΤΟ ΧΑΛΙΑ PING ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΙΑ........

(ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΕΠΕΣΕ ΚΑΙ Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΤΟΜΑΤΑΣ ΣΗΜΕΡΑ............ΑΣ ΠΑΡΩ 5 ΚΙΛΑ ΝΑ ΕΧΩ ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ)

:tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.