Jump to content



---ΕΝΑΣ ΝΤΑΒΑΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ(λεγε με ΟΤΕ)>>>MAJOR και FINAL UPDATE<<<---


greekfragma

Recommended Posts

Ουυυυυφφφφφφφφ........... :mad: :mad:

ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ έκλεισα το τηλέφωνο.......Είχα μια συνομιλία με τον ΟΤΕ και συγκεκριμένα:

Παράγγειλα ένα DSL ΑΣΥΡΜΑΤΟ modem-router - το 1133 - της "δείνα" εταιρείας.........Μου το έφερε η courier τους εχτές στο σπίτι - ΔΩΡΕΑΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ - και το παρέλαβε η κόρη μου........Παίρνω τηλέφωνο το μεσημεράκι την κόρη και τη ρωτάω: Ήρθαν τα πράγματα?........Ήρθαν μου απαντάει........Α μπράβο λέω.......Πάω κατά τις 3+ το μεσημέρι, το ανοίγω το κουτί, βγάζω τα καλώδια, ξεσκίζω τα σακουλάκια, το στήνω, κουμπώνω και τα φισάκια πάνω και πάω να βάλω την ΚΕΡΑΙΑ του για να το σετάρω......ΠΟΥΘΕΝΑ η κεραία του.......Βρε ψάχνω από δω, ψάχνω από κει, ψάχνω κάτω από το εσωτερικό χαρτόνι μπας και έχει σφηνωθεί εκεί.......ΤΙΠΟΤΑ.....ΚΑΤΑΡΑ - λέω......Τέλος πάντων θα τους πάρω τηλέφωνο να δω τι γίνεται........ΑΣ επεξεργαστώ λίγο το ΑΣΥΡΜΑΤΟ modem-router - λέω.......Μικρούλι το βλέπω, μπράβο η τεχνολογία που έχει φτάσει!........Διακοπτάκι ΟΝ-OFF από πίσω, βύσμα που ενώνεται με το φίλτρο, βύσματα για LAN, βύσμα τροφοδοσίας, κονέκτορας για την ΚΕΡΑΙΑ.................................................κονέκτορας για την κεραία!..............κονέκτορας για την κεραία?...............ΚΟΝΕΚΤΟΡΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΑΙΑ??..........ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΝΕΚΤΟΡΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΑΙΑ το κέρατό μου μέσα??........ΟΥΤΕ κεραία είχε μέσα, ούτε και κονέκτορα από πίσω για να μπει!.........ΚΑΤΑΡΑ - δεύτερη φορά - .........ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 1133, είναι το 1131.........ΣΥΜΦΟΡΑ που με βρήκε!..........Αυτό ΔΕΝ είναι ΑΣΥΡΜΑΤΟ modem-router.........Αυτό είναι το ΑΠΛΟ......... :mad: :mad:

Εεεεεεεε τώρα θα σας πάρω τηλέφωνο να σας χ@σω...........!..........Ντρίν........ντρίν...........βρε ΝΤΡΙΝΝΝΝΝ..........Τίποτα..........ΞΑΝΑΠΕΡΝΩ το 134 και μου λένε ότι τώρα δε δουλεύουν, έχει περάσει η ώρα.........Μόνο ώρες καταστημάτων!..............ΠΟΙΕΣ ώρες καταστημάτων κύριε μου?......Γιατί και τα super markets καταστήματα είναι και δουλεύουν μέχρι τις 9........... :unsure::getlost: :getlost:

Τέλος πάντων.............Τους παίρνω σήμερα και τους λέω ότι έχουν κάνει λάθος στην αποστολή και θα ήθελα αλλαγή........Το τιμολόγιό τους γράφει για το 1133 κι εγώ παρέλαβα το 1131.........Εντάξει κύριε, ελάτε να κάνουμε την αλλαγή στη Πατησίων μου λέει........ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η "ΔΩΡΕΑΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ" της λέω?.....Δηλαδή με τον όρο "ΔΩΡΕΑΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ" που γράφετε, εννοείτε να ΑΠΟΣΤΕΙΛΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ "ΔΩΡΕΑΝ" στο κατάστημά σας για να πάρω το modem μου?......... :eek::D:unsure:ΑΝ ήταν έτσι θα πήγαινα στη Αθήνα να πάρω κάποιο άλλο - της λέω...........

Θα κόψω τώρα ένα τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών 100 Ευρώ και θα πάω στην Πατησίων να αλλάξω το modem........Θα τους πασάρω και το τιμολόγιο και θα τους πω: Εμείς ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ δουλεύουμε δωρεάν.......100 Ευρώ παρακαλώ.........!........ ;):D

EDIT: ΠΩ, ΠΩ..........ΠΟΣΑ έγραψα σήμερα!......... :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 164
  • Created
  • Last Reply
Θα κόψω τώρα ένα τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών 100 Ευρώ και θα πάω στην Πατησίων να αλλάξω το modem........Θα τους πασάρω και το τιμολόγιο και θα τους πω: Εμείς ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ δουλεύουμε δωρεάν.......100 Ευρώ παρακαλώ.........!........ ;):D

:worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship:

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβατε τον τονο μου παλικαρια.Δεν ειπα εγω οτι δε πρεπει ο ΟΤΕ να σου παρεχει full γραμμη που πληρωνεις.Εγω ειπα οτι οταν ειναι μερικες εκατονταδες ατομα πανω σε μερικα Μbit γραμμη δε παιρνεις τηλεφωνο για να παραπονεθεις για το 25 kb/s μόνο αλλα και για την σταθεροτητα της γραμμης πρωτα-πρωτα.Ξερω εκ πειρας δηλωση του γνωστου αγνωστου κυριου να μην πω το ονομα του Κωνσταντινουπολεως ειμαι και εγω'Δεχομαι τοσα τηλεφωνα και ολα παραπονιουνται να αυξηθει το max dload και στα @@ τους to ping

Αλλιως αν ανοικετε και εσεις σε αυτη την κατηγορια θα σας συμβουλευα να πατε μια βολτα απο τον ΟΤΕ και ζητηστε Cable η ακομα καλυτερα παρτε χαρτακι να ενταχθειται στην κατηγορια των χρηστων του ADSLgr που λενε αν θες online gaming παρε ΙSDN.

Edit:Ασχετο αλλα μολις εκανα το post αυτο "επεσε" η H.O.L LoL

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναλέω.....

Για να μην πληρώσει ΚΑΝΕΙΣ ή έστω μια πολύ μεγάλη μερίδα χρηστών ΤΙΠΟΤΕ για κάνα 4μηνο να σου πώ εγώ.. απλά μαθηματικά...

Οσοι τα πέρνουν απο το dsl θα χάσουν ας υποθέσουμε συνολικά ένα μέσω όρο 40 ευρώ ανά πελάτη.... αν πούμε ότι είμαστε με dsl πες 10000 σε όλη την χώρα και μετέχουν στο πείραμα οι μισοί... μιλάμε για 5000χ40=200,000 ευρώ το μήνα μείον στα ταμεία τους!

’ν σκεφτεί κανείς ότι επί της ουσίας μας πουλάνε αέρα.. βάλε να δείς τι ταράκουλο θα πάθουνε... σου πώ μετά άν έχουνε καλές γραμμές ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Helly [Σήμερα, στις 11:17]

'Δεχομαι τοσα τηλεφωνα και ολα παραπονιουνται να αυξηθει το max dload και στα @@ τους to ping

από τα λίγα που μπορώ να καταλάβω γύρω από το θέμα, πιστεύω ότι αν το κέντρο είχε υποδομή σωστή για τα άτομα που υπάρχουν πάνω σε αυτό δεν θα είχε κανένας πρόβλημα είτε για κατέβασμα είτε για παιχνίδια. είμαι σίγουρος ότι αν μάθουμε το ratio "Mbps κέντρου/χρήστες" θα είναι τραγικά χαμηλότερο από αυτό του κέντρου του fragma... η κατάσταση είναι άθλια γενικά, από κει και πέρα πιστεύω η συζήτηση δεν έχει νόημα, άλλος θέλει pings άλλος θέλει κατέβασμα, τι να κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, εγώ ψαχνόμουνα να βάλω dsl από εποχής intraconnect, όταν τελικά αποφάσισα να τη βάλω είχε κλείσει (6 μήνες περίπου πριν φέρει ο οτε).

ο οτέ άρχισε να δίνει dsl περίπου αύγουστο - σεπτέμβρη 2003, οκτώβρη είχα κάνει αίτηση και ήρθε δεκέμβρη. στην αρχή πήγαινε σ φ α ι ρ α. Από καλά fpt κάτω από 40 δεν έπεφτε με τίποτα. μετά το πρώτο εξάμηνο άρχισε να ναι λίγο χειρότερη η κατάσταση (μερικά ping στο colin που έπαιζα τότε δεν ήταν και πολύ καλά) αλλά τώρα τελευταία έχει παραγίνει. δηλ. εδώ κι ένα χρόνο, η ποιότητα των υπηρεσιών έχει μειωθεί πάρα πολύ. αυτός είναι και ο λόγος που πήρα 256άρα σύνδεση, τα 32 σχεδόν πάντα τα πιάνω (όχι πάντα όμως με αξιοπρεπή ping).

πιστεύω ότι και σε μένα είναι θέμα dslam. ( έχω δει 2sec κέντρο - γέρακα, 2000ms για να μην τα μπερδεύουμε;) )

προσωρινά σίγουρα η λύση λέγεται 512. ο οτέ πιστεύω ότι πολύ δύσκολα θα κάνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oktech

Και ξαναλέω.....

Για να μην πληρώσει ΚΑΝΕΙΣ ή έστω μια πολύ μεγάλη μερίδα χρηστών ΤΙΠΟΤΕ για κάνα 4μηνο να σου πώ εγώ.. απλά μαθηματικά...

Οσοι τα πέρνουν απο το dsl θα χάσουν ας υποθέσουμε συνολικά ένα μέσω όρο 40 ευρώ ανά πελάτη.... αν πούμε ότι είμαστε με dsl πες 10000 σε όλη την χώρα και μετέχουν στο πείραμα οι μισοί... μιλάμε για 5000χ40=200,000 ευρώ το μήνα μείον στα ταμεία τους!

’ν σκεφτεί κανείς ότι επί της ουσίας μας πουλάνε αέρα.. βάλε να δείς τι ταράκουλο θα πάθουνε... σου πώ μετά άν έχουνε καλές γραμμές ή όχι...

Είδες πως δεν ξέρεις τον ΟΤΕ φίλε

Είναι πολύ απλό , απλά θα κάνουν το dsl ακόμα πιο ακριβό

Το είπανε καθαρά "Οι τιμές εξαρτώνται από τους χρήστες που έχουν δσλ , αν αυξηθούν οι χρήστες , θα μειωθούν οι τιμές"

Αν δεν μπει ο ανταγωνισμός και αρχίσει να στήνει δικό του δίκτυο , και όλοι σιγά σιγά να αρχίσουν να γράφουν τον ΟΤΕ στα @@ τους , δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

η περιπτωση σου μοιαζει πολυ με τη δικη μου,μονο που εγω εχω φορθνετ.ποτε δεν ειxa καλο ping αλλα τωρα τελευταια ηταν πολυ αθλιο τοσο που εφτανε 988 σε ολους τους σερβερ του unreal.πηγα στο site πριν τους παρω τηλεφωνο και ειδα την εξης ανακοινωση.

http://www.forthnet.gr/templates/support.aspx?c=10003817

Προβλήματα σε εφαρμογές VoIP & Multicast

<<Τις τελευταίες ημέρες παρουσιάζονται σε ορισμένους χρήστες ADSL καθυστερήσεις και ιδιαίτερα υψηλοί χρόνοι απόκρισης , τα αποτελέσματα των οποίων γίνονται ιδιαιτέρως αισθητά σε εφαρμογές που λειτουργούν με χρήση πρωτοκόλλων VoIP & Multicast. Τα συγκεκριμένα προβλήματα φαίνεται πως παρουσιάζονται ανεξαρτήτως παροχέα υπηρεσιών Internet. Η FORTHnet σε συνεργασία με τον ΟΤΕ ( και εξωτερικούς του συνεργάτες ) προσπαθούν να εντοπίσουν τα αίτια του προβλήματος ώστε τυχόν δυσλειτουργίες να εξαλειφθούν το συντομότερο δυνατόν.>>

και να σκεφτεις οτι εβαλα dsl για να παιζω καλυτερα online games και ειναι χειροτερα απο το 56 modem που ειχα.και πανω που σκεφτομουν να αλλαξω isp....

μετα μου κοπηκε η ορεξη και να παρω τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

ειναι μια στιγμη που θελω να την μοιραστω μαζι σας..........

σημερα αναβαθμισα την γραμμη μου σε 512 οπου συμφωνα με τον κυριο Β. υπευθυνο των δσλαμ στο μαρουσι οι χρηστες ειναι 50 σε αντιθεση με τα 408 ατομα στα 384.

οποτε και γω περιμενα αναλογες ταχυτητες..........δυστυχως ολα τα speedtest με απογοητευσαν πληρως.

αυριο που θα μιλησω με τον κυριο Β γιατι σημερα δυστυχως δεν προλαβα να παρω πριν τις 2 τηλεφωνο θα του σφυριξω κλεφτικα...............ή θα κανουν κατι ή θα κανω καταγγελια στην ΕΕΤΤ(κατι που μαλλον επρεπε να κανω εδω και καιρο)

post-596-1416072225,5251_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο Φάνης μου έδωσε μια ιδέα. Γιώργο, για κοίτα η πόρτα του ρούτερ σου και γενικότερα το ρούτερ σου, γιατί είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα πρίν από κανα τετράμηνο και έφταιγε τελικά το ρουτερ το οποίο έφυγε για RMA. έχεις να δοκιμάσεις κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 17:22]

To routerάκι το έκανες reset ε? δώστου μία, δεν χάνεις τίποτα.

Από την άλλη δες και το θετικό, έχεις συμμετρικό down/up :hehe:

το ρουτερακι εχει φαει reset και on/off

Αρχική απάντηση από astrolabos [Σήμερα, στις 17:26]

Ο Φάνης μου έδωσε μια ιδέα. Γιώργο, για κοίτα η πόρτα του ρούτερ σου και γενικότερα το ρούτερ σου, γιατί είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα πρίν από κανα τετράμηνο και έφταιγε τελικά το ρουτερ το οποίο έφυγε για RMA. έχεις να δοκιμάσεις κάτι άλλο;

απο πορτες δεν ειμαι σχετικος και δεν εχω ξαναασχοληθει.οπως το πηρα ετσι και το αφησα

post-596-1416072226,2002_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.