Jump to content



Help!nvidia=ολική καταστροφή


jara

Recommended Posts

Παιδιά γεια σας.

το σάββατο έπαθα το εξής κουφό:

έχω την geforce4 mx 440 τις nvidia.Εδώ και κάνα μηνα είχα τους αρχικούς drivers που έβαλαν τα windows χρ μόλις τα εγκατέστησα.

Το σάββατο θέλησα να δω ταινία από τον υπολογιστή μέσο svideo στην tv.

πριν το format έμπαινα στο νόιες και το έκανα.

Όμως διαπίστωσα πως δεν είχα τους drivers τις nvidia εγκατεστημένους.οποτε έκανα install τους τελευταίους τις nvidia(71.89)και έκανα restart.

το pc έτρεχε κανονικά ώσπου κάποια στιγμή έκανε freeze.έκανα restart και επειδή πριν το format μου το έκανε συνεχεια κάθε μιση ώρα νόμισα πως φταίνε οι drivers.Έκανα uninstall και restart.

Τώρα ξεκινάει η φρίκη:ξεκινάει κανονικά ο pc δείχνει τα προκαταρτικά και φτάνει στην εικόνα τον windows που φορτώνουν.Η επομενη εικόνα είναι το desktop μου κανονικά.Αλλα που!μαύρη οθόνη και παρόλα αυτά να ακούω τους ηχους του load κτλ.Δηλαδή έμπαινε κανονικά στα windows αλλα χωρίς να βλέπω την τυφλά μου!Λέω εντάξει

θα μπω σε safe mode.κάνω restart και μπαίνω με safe mode.βλέπω πάλι το windows is loading και μετά πάλι μαύρη οθόνη.Δοκίμασα τα πάντα αλλα τίποτα!μαύρη οθόνη!Να φανταστείτε έβαλα και την κάρτα γραφικών ενός φίλου και πάλι τα ίδια!

Δεν μπορώ να καταλάβω τι συνέβη...

εντωμεταξύ ξαναπέρασα τα windows σε παλιό σκληρό και κατάφερα και χρησιμοποίησα το pc.

Το θέμα είναι πως τώρα θέλω να αποκαταστήσω το πρόβλημα και δεν θέλω να βρεθώ πάλι στα τυφλά...

Ποίους drivers να βάλω?

Πως μπορώ να μπω αλλιώς στα windows?

Θα ήθελα πολύ τα φώτα σας...

ΕΥΧAΡΙΣΤΟ ΠΟΛΎ!!!

P.S.συγγνώμη για το κατεβατό!

__________________

P4 2.4Ghz,512 ddr 2700 Ram, 1*80gb maxtor,1*120gb Western Digital,geforce mx 440 64mb,teac dvd player,nec 3520 dvd-r,creative audigy 2 platinum pro on kx drivers,hitachi cm621f crt.

Win XP Pro EN.

1 Vestax PDX-2000 BLK LTD,Vestax pmc 05 pro 2,jb systems q-30,jb systems 4 ch mixer,boss sp-303,M-audio keystation 49e.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το ίδιο πρόβλημα με εσένα είχα και εγώ με μία ατι 9600!Μάυρη οθόνη αλλά τα παραθύρια φόρτωναν κανονικά!Τι με ασφαλή λειτουργία τι απεγκατάσταση των αδηγών κτλ δεν κατάφερα να κάνω τίποτα!Τελικά έκανα format και δουλέβουν όλα ρολοι!Στην έσχατη κάντο και εσύ!Καλά ξεμπερδέματα! :T:

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι απεγκαταστούν τους detonator drivers της nvidia πλήρως , καθώς το απλό uninstall τους αφήνει κατάλοιπα στο σύστημα

Και λέω υποτίθεται καθώς δεν το γνωρίζω 100% , καθώς ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τους drivers

Πάντως οι περισσότεροι που θέλουν να τους βγάλουν , χρησιμοποιούν παρόμοιου τύπου προγράμματα με αυτά της προαναφερθήσας τοποθεσίας που σου παρέθεσα

Κάτι θα ξέρουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα λες ενα πραγμα μπορει να εχει συμβει, τι οθονη εχεις?

Το ποιο πιθανο ειναι να εχει δηλοθει απο την καρτα γραφικων (τους drivers για την ακριβια, τωρα που τους ξαναπερασες) υψηλο refresh rate , μεγαλυτερο αποτι μπορει να δειξει η οθονη σου και ετσι δεν εχεις οικονα ενω ακους τους ηχους και τα windows φορτονουν κανονικα απο πισω...

Η λυση που μου ερχεται ειναι να ξαναπερασεις απο πανω τα windows.. :-(

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να συμβαίνει αυτό που λέει ο

AlienHack.

Δοκίμασε να βάλεις άλλη οθόνη που να σηκώνει μεγάλες αναλύσεις

και μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις ένα reset στα settings της

οθόνης σου μπας και μπλόκαρε κάτι από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι και αυτο που λεει ο Rayden. Λογικα σε safe mode βαζουν απο μονα τους τα windows χαμηλο refresh.. Εκτος αν εχουν κολησει ασχημα οι drivers και δεν τα αφηνουν να αλαξουν refresh.. μπορει να παιζει και αυτο.. Περνα απο πανω τα Windows να τελειωνεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Johnakis12

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να συμβαίνει αυτό που λέει ο

AlienHack.

Δοκίμασε να βάλεις άλλη οθόνη που να σηκώνει μεγάλες αναλύσεις

και μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις ένα reset στα settings της

οθόνης σου μπας και μπλόκαρε κάτι από εκεί.

Αν το πρόβλημα είναι η ανάλυση, μια επανεκκίνηση σε VGA MODE θα έλυνε το πρόβλημα. Το πιθανότερο είναι να έχουν πειραχτεί οι drivers σε σημείο που να "χτυπάνε" τα windows... άν δεν μπαίνει σε safe mode & vga mode το μηχάημα, η ποιό απλή λύση είναι format και φτού κι απτην αρχή.. Η λύση με τους detonator destroyer δεν παίζει μιας και δεν μπορεί να μπεί στα Windows με οποιονδήποτε τρόπο.

Φυσικά δεν θέλω να μπώ στην λογική να φταίει η κάρτα μιας και όπως αναφέρει ο φίλος έχει στήσει σε άλλον δίσκο windows και δεν έχει πρόβλημα.... μια φορά πάντως, σε MX κάρτες ειδικά MSI ή noname μου έχει τύχει να μην θέλουν να δουλέψουν σωστά με άλλους drivers εκτός από τους δικούς τους.. να μήν αναγνωρίζονται σωστά από το σύστημα για την ακρίβεια και να κάνουν κόλπα... προσοχή λοιπόν στους drivers άν κάνεις format, προτίμησε να κρατήσεις τους drivers που ήρθαν με την κάρτα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.