Jump to content



Μας κοροϊδεύουν ? - Περί ΜΑC της Apple


kreach

Recommended Posts

’ντε ... εγκαινιάζω το Φόρουμ με ΜΑΚ (βλ.TheLab.gr ) !!!!!

Με βάση τα apple.com, plaisio.gr αν συγκρίναμε τους δύο αυτούς υπολογιστές, αν δεν κάνω λάθως ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΚΟ ΕΧΕΙ Η ΦΑΒΑ :nuke: !!!!!

Έχουμε από την μιά το pc της Apple : 2.7 Ghz, 512MB RAM (2x256) ... = 2000£ ~ 3000Ευρά *

Από την άλλη το pc των Windows: P4 3,2GHz (64bit), 512 MB RAM ** ~ 1200Ε

Καλά ... αν κι έχει κάποια προτερήματα του ΜΑΚ (πχ στον σκληρό κ τις θύρες), δεν "εξουδετερώνωνται" από τα προτερήματα του Windows ?????

Βλέπουμε ότι ένας Turbo X έχει ΟΥΤΕ την ΜΙΣΗ τιμή με έναν ΜΑΚ χειρότερης ποιότητας.

Τί γίνεται εδώ ????? Μας κοροϊδεύουν ????? !!!!! !!!!! !!!!!

Τα φώτα σας παρακαλώ !

*Από ότι ξέρω 1£ ~ 1.5 Ε, παρακαλώ όποιος ξέρει ας μου δώσει την σωστή αναλογία

** Το site λέει ότι έχει 512ΜΒ, αν ήταν 512 έχοντας 2χ256 δεν θα το έλεγε ?????

*** Δεν ξέρω γιατί άλλα πιθανόν να μην δουλεύει το link για το apple.gr Πληροφοριακά, αν πάτε www.apple.com --> store --> Macintosh, Power Mac G5 ---> Dual 2.7 Ghz

**** Από ΜΑΚ είμαι 99.9999999% ΑΣΧΕΤΟΣ :tw:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από tristeno

Δώσε link του κάθε μηχανήματος για να σου πούμε που είναι οι διαφορές και γιατί είναι ακριβότερο το Mac.

Οκ ! Το έφτιαξα ! Δεν ξέρω γιατί, αλλά κάνοντας Copy & Paste του Url μου γράφει "For security and privacy reasons, your session has timed out." και με πετάει στην κεντρική σελίδα ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά έχεις κάνει το εξής λάθος. Συγκρίνεις ένα pc που δεν είναι international brandname (τα turboX δεν είναι ούτε για ελλάδα imo) με ένα άλλο που είναι.

Δηλαδή θα έπρεπε να κάνεις σύγκριση με ένα HP, ΙΒΜ ή με ένα Dell desktop (ή με ένα compaq βγαίνουν πια ή οχι?). Που είναι το ίδιο ή εδώ το πάρεις ή στην γαλλία ή στην νέα ζηλανδία.

Από την άλλη είναι γνωστό ότι είναι ακριβότερα τα software καθώς και όλα τα κομμάτια που δεν είναι κοινά με τα pc. πχ CPU.

Τέλος πληρώνεις την μοναδικότητα. Βάλε στο μυαλό σου pc να αγόραζες ΜΟΝΟ από την IBM. Θα είχαν πέσει οι τιμές τόσο? Θα είχε προχωρίσει η τεχνολογία? Θα είχαμε εμείς την δυνατότητα να φτίαξουμε το pc που θέλουμε?

Μην ξεχνάτε ότι για λίγα χρόνια υπήρχαν mac συμβατοί σε πολύ χαμηλώτερες τιμές....

Link to comment
Share on other sites

Totally_Wired (δεν ξέρω γιατί αλλά το κουμπί Quick Quote δεν δουλεύει στο post σου) και πάλι, δεν μπορώ να καταλάβω... ένας υπολογιστής σε διπλάσια τιμή από έναν άλλο να είναι υπολογιστικά κατώτερος ?????

Βασικά το πάω στο εξής: Ένας φίλος μου έχει διαθέσιμα ~1500Ε και θέλει να αγοράσει έναν υπολογιστή (κυρίως για επεξεργασία media). Το θέμα είναι είναι στο δήλλειμα Windows-Apple, αλλά από ότι φαίνεται θα του προτείνω Windows διότι είναι ΠΟΛΥ πιο οικονομικά (+το ότι υπάρχει service κτλ)

Αρχική απάντηση από tristeno

Αρκετές διαφορές λοιπόν:

Δύο επεξεργαστές

Υδρόψυξη

Wifi

Δεν μπορώ να καταλάβω ...(χωρίς να είμαι ειρωνικός) αλλά την Υδρόψυξη ΠΟΥ τη βρήκες ? Επίσης το Wifi ΤΙ είναι ?

Link to comment
Share on other sites

kreach εισαι πολυ ανισος στο πρωτο σου ποστ και συμφωνω απολυτα με τον wired σχετικα με το brand name...

Εξαλλου αλλη τεχνολογια εχει ο ενας υπολογιτης με τον αλλον.

Bασικα, η τιμη του ειναι πολυ καλη για αυτα που προσφερει...

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετική και πολύ καλύτερη αρχιτεκτονική στα mac, πιο στοιβαρή κατασκευή, περιφερειακά που συνεργάζονται απολυτα μεταξύ τους και το κερασάκι στην τούρτα είναι ένα πολύ ανώτερο λειτουργικο.

Kreach άμα είσαι 99,99% άσχετος να είσαι πιο προσεκτικος με τον τίτλο και το περιεχομενο των post σου.

Link to comment
Share on other sites

LOL!

Aπό πότε τα Turbo-X είναι καλύτερης ποιότητας από τα συστήματα της Apple. :laughing:

kreach. Συγκρίνεις Μήλα με... πατάτες... Εσύ τι προτιμάς? Προφανώς όχι τα μήλα.

Αυτό όμως δε σημαίνει οτι τα μήλα σε κοροϊδεύουν επειδή δε σου αρέσουν.

’λλωστε, αν φτιάξεις ένα σύστημα x86 που να έχει πιάνει τις επιδόσεις ενός DUAL G5 2.7GHz θές περισσότερα χρήματα.

Όχι, δεν είσαι 99,9999999% άσχετος (με ΜAC)

Απλά μην εκτοξεύεις χλεύη ενάντια σε κάτι που δεν γνωρίζεις.

Αν θες πραγματικά να μάθεις κάτι κάνε ένα Googlάρισμα να μάθεις τι εστί PowerPC.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε παιδιά κατώτερης ποιότητας ο Mac....ιεροσύλία....έλεος...

’σε που ο mac είναι 2 φορές πιο γρήγορος.....όχι μόνο από hardware αλλά και από soft....

Συμφωνώ απόλυτα με τον JimmyFox

Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστόν οι mac χρησιμοποιούν τελείως διαφορετικούς επεξεργαστές από τα PC. Οι επεξεργαστές αυτοί λέγονται powerpc, τους κατασκευάζει η IBM αποκλειστικά για την apple (άσχετα με το οτι ο cell που φοράει το PS3 βασίζεται στον Powerpc), έχουν τελείως διαφορετική αρχιτεκτονική (σε αντίθεση με τους intel και amd που βασίζονται στην κοινή x86 αρχιτεκτονική) και αποδίδουν πολύ περισσότερα κυρίως στον τομέα των γραφικών. Εδώ επίσης μπορείς να πεις οτι παίζει μια σύγκριση MAC vs PC όπως AMD vs ΙΝΤΕL. Χωρίς να είμαι ταγμένος σε κάποια εταιρία, είναι αποδεδιγμένο οτι συχνά οι επεξεργαστές της amd, παρόλο που λειτουργούν σε χαμηλότερες συχνότητες από τους αντίστοιχους intel, αποδίδουν καλύτερα χρησιμοποιώντας διάφορες άλλες τεχνικές αύξησης επιδόσεων. Δηλαδή το οτι ο PowerMac έχει π.χ. χαμηλότερα χρονισμένο επεξεργαστή ή την ίδια ποσότητα μνήμης ram, δε σημαίνει απόλυτα οτι θα έχει επιδόσεις χαμηλότερες ή ίδιες με ένα PC, τουλάχιστον όχι σε όλους τους τομείς.

Εκτώς απ'αυτό, όπως έιπαν και άλλοι, συγκρίνεις ένα μηχάνημα διεθνώς αναγνωρισμένο που προτιμάται από γραφίστες και λοιπούς του χώρου με ένα μηχάνημα συναρμολογημένο από ελληνικό κατάστημα και όλοι λίγο πολύ ξέρουμε τι μηχανήματα στήνουν τα ελληνικά καταστήματα και εταιρίες. Ένα θα σου πω. Κάποτε έτυχε να έχω ένα desktop pc compaq με northy στα 2.0GHz, 256MB ddr266 και διάφορα παρόμοια. Λοιπόν, το μηχάνημα αυτό, προοριζόταν για ελαφρυά χρήση γραφείου ωστόσο το μηχάνημα ΦΥΣΟΥΣΕ, η ποιότητα κατασκευής ήταν κορυφαία και ήταν ένα πάρα πολύ σταθερό μηχάνημα. Φυσικά και τέτοια μηχανήματα είναι πιο ακριβά από "αντίστοιχα" ελληνικών καταστημάτων. Σε κάθε περίπτωση πάντως, δεν γίνεται με τίποτα να συγκρίνεις ένα τέτοιο θεριό με ένα "ταπεινό" μπροστά του PC και τα χρήματα που ζητάει πιστεύω είναι απολύτως δικαιολογημένα... :)

Υ.Γ.: Η apple δε βγάζει pcs. ’λλο τα pcs και άλλο τα macs... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Ως γνωστόν οι mac χρησιμοποιούν τελείως διαφορετικούς επεξεργαστές από τα PC. Οι επεξεργαστές αυτοί λέγονται powerpc, τους κατασκευάζει η IBM αποκλειστικά για την apple (άσχετα με το οτι ο cell που φοράει το PS3 βασίζεται στον Powerpc), έχουν τελείως διαφορετική αρχιτεκτονική (σε αντίθεση με τους intel και amd που βασίζονται στην κοινή x86 αρχιτεκτονική) και αποδίδουν πολύ περισσότερα κυρίως στον τομέα των γραφικών. Εδώ επίσης μπορείς να πεις οτι παίζει μια σύγκριση MAC vs PC όπως AMD vs ΙΝΤΕL. Χωρίς να είμαι ταγμένος σε κάποια εταιρία, είναι αποδεδιγμένο οτι συχνά οι επεξεργαστές της amd, παρόλο που λειτουργούν σε χαμηλότερες συχνότητες από τους αντίστοιχους intel, αποδίδουν καλύτερα χρησιμοποιώντας διάφορες άλλες τεχνικές αύξησης επιδόσεων. Δηλαδή το οτι ο PowerMac έχει π.χ. χαμηλότερα χρονισμένο επεξεργαστή ή την ίδια ποσότητα μνήμης ram, δε σημαίνει απόλυτα οτι θα έχει επιδόσεις χαμηλότερες ή ίδιες με ένα PC, τουλάχιστον όχι σε όλους τους τομείς.

Εκτώς απ'αυτό, όπως έιπαν και άλλοι, συγκρίνεις ένα μηχάνημα διεθνώς αναγνωρισμένο που προτιμάται από γραφίστες και λοιπούς του χώρου με ένα μηχάνημα συναρμολογημένο από ελληνικό κατάστημα και όλοι λίγο πολύ ξέρουμε τι μηχανήματα στήνουν τα ελληνικά καταστήματα και εταιρίες. Ένα θα σου πω. Κάποτε έτυχε να έχω ένα desktop pc compaq με northy στα 2.0GHz, 256MB ddr266 και διάφορα παρόμοια. Λοιπόν, το μηχάνημα αυτό, προοριζόταν για ελαφρυά χρήση γραφείου ωστόσο το μηχάνημα ΦΥΣΟΥΣΕ, η ποιότητα κατασκευής ήταν κορυφαία και ήταν ένα πάρα πολύ σταθερό μηχάνημα. Φυσικά και τέτοια μηχανήματα είναι πιο ακριβά από "αντίστοιχα" ελληνικών καταστημάτων. Σε κάθε περίπτωση πάντως, δεν γίνεται με τίποτα να συγκρίνεις ένα τέτοιο θεριό με ένα "ταπεινό" μπροστά του PC και τα χρήματα που ζητάει πιστεύω είναι απολύτως δικαιολογημένα... :)

Υ.Γ.: Η apple δε βγάζει pcs. ’λλο τα pcs και άλλο τα macs... ;)

Αρχική απάντηση από JimmyFox

LOL!

Aπό πότε τα Turbo-X είναι καλύτερης ποιότητας από τα συστήματα της Apple. :laughing:

kreach. Συγκρίνεις Μήλα με... πατάτες... Εσύ τι προτιμάς? Προφανώς όχι τα μήλα.

Αυτό όμως δε σημαίνει οτι τα μήλα σε κοροϊδεύουν επειδή δε σου αρέσουν.

’λλωστε, αν φτιάξεις ένα σύστημα x86 που να έχει πιάνει τις επιδόσεις ενός DUAL G5 2.7GHz θές περισσότερα χρήματα.

Όχι, δεν είσαι 99,9999999% άσχετος (με ΜAC)

Απλά μην εκτοξεύεις χλεύη ενάντια σε κάτι που δεν γνωρίζεις.

Αν θες πραγματικά να μάθεις κάτι κάνε ένα Googlάρισμα να μάθεις τι εστί PowerPC.

Με κάλυψαν στο έπακρο οι προλαλήσαντες...

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχουν οι mac στην ελλάδα είναι, όπως έχει πει σε πάνω από 3 πόστ εδώ, η αντιπροσωπία τους. H rainbow computers. Η εταιρία αυτή εξακριβωμένα ΔΕΝ θέλει να πουλάει. Κάνει ίσως τα πάντα για να μην πουλήσει.

Μάλιστα έχω ακούσει ότι δεν μπορείς να αγοράσεις κάτι από τα μαγαζιά της. Αυτά που υπάρχουν -> στουρνάρα και ακαδημίας είναι μόνο για show και όχι για πώληση. Για να αγοράσεις κάτι πρέπει να κάνεις κατάθεση σε τράπεζα. (εάν δεν ισχύ αυτό παρακαλώ διαψευτε με)

Ακόμα η εταιρία έκανε ένα μεγάλο άνοιγμα με το mini mac και ένω σαν ιδέα είναι υπέροχη και θα μπορούσαμε να έχουμε όλοι άπο ένα minimac σπίτι μας δεν βάζει dvdrw. Ακόμα μου την δίνει που έχει εδώ κοντά στα 550 ευρώ Ενώ στις USA κάπου είδα 400$

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

LOL!

Aπό πότε τα Turbo-X είναι καλύτερης ποιότητας από τα συστήματα της Apple. :laughing:

kreach. Συγκρίνεις Μήλα με... πατάτες... Εσύ τι προτιμάς? Προφανώς όχι τα μήλα.

Αυτό όμως δε σημαίνει οτι τα μήλα σε κοροϊδεύουν επειδή δε σου αρέσουν.

’λλωστε, αν φτιάξεις ένα σύστημα x86 που να έχει πιάνει τις επιδόσεις ενός DUAL G5 2.7GHz θές περισσότερα χρήματα.

Όχι, δεν είσαι 99,9999999% άσχετος (με ΜAC)

Απλά μην εκτοξεύεις χλεύη ενάντια σε κάτι που δεν γνωρίζεις.

Αν θες πραγματικά να μάθεις κάτι κάνε ένα Googlάρισμα να μάθεις τι εστί PowerPC.

Βασικά ΕΠΙΤΙΔΕΣ έκανα σύγκριση με τον Turbo X διότι ξέρω ότι είναι ΜΑΠΑ, αλλά δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι ένας 2.7Ghz MAC είναι πιο γρήγορος από έναν 3.2 Ghz Turbo X. Παόλαυτά το Herz είναι ένα Διεθνές Σύμβολο για την ταχύτητα ενός cpu&gpu οπότε είναι σαν να λένε "Ψέματα" ότι το MAC είναι 2.7 Ghz ενώ είναι πιό γρήγορο από ένα pc με 3.2. Είναι ΑΤΟΠΟ ! Πώς γίνεται ένα Σύμβολο να μην εκφράζει την πραγματικότητα ! Σαν να μου λέτε ότι ένα αυτοκίνητο που έχει μέση ταχύτητα 50Km/h είναι πιό γρήγορο από ένα που τρέχει με 70Km/h(...για ένα μαθητή που μόλις τελείωσε το Γυμνάσιο...)

Τέσπα, αν και με φάγατε σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις :o :hi:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Όχι, δεν είσαι 99,9999999% άσχετος (με ΜAC)

Απλά μην εκτοξεύεις χλεύη ενάντια σε κάτι που δεν γνωρίζεις.

Αν θες πραγματικά να μάθεις κάτι κάνε ένα Googlάρισμα να μάθεις τι εστί PowerPC.

μήπως δεν είναι σωστό και συ να υποδεικνύεις στον άλλο το τι θα γράψει. σε τελική ανάλυση η ίδια η apple αποφάσισε να παρατήσει τους σουπερντούπερ powerPC για intel. γιατί ο kreach να μη σχολιάσει ότι του φαίνεται πως οι apple έχουν εξωφρενικές τιμές για αυτά που προσφέρουν , καθώς μάλιστα τα υπόλοιπα στοιχεία του hardware μνήμες κάρτες γραφικών σκληροί είναι ολόιδια με τα αντίστοιχα για PC. το λάθος του ήταν ότι το σύγκρινε με turbox

:eek::D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kreach

είναι σαν να λένε "Ψέματα" ότι το MAC είναι 2.7 Ghz ενώ είναι πιό γρήγορο από ένα pc με 3.2. Είναι ΑΤΟΠΟ ! Πώς γίνεται ένα Σύμβολο να μην εκφράζει την πραγματικότητα ! Σαν να μου λέτε ότι ένα αυτοκίνητο που έχει μέση ταχύτητα 50Km/h είναι πιό γρήγορο από ένα που τρέχει με 70Km/h(...για ένα μαθητή που μόλις τελείωσε το Γυμνάσιο...)

ε τώρα το ξεφτίλισες όντως λίγο...

Link to comment
Share on other sites

@Kreach: κάνεις τεράστιο λάθος εδώ. Το να σου λέει κάποιος το τάδε παίζει στα τόσα GHz είναι σα να σου λέει οτι ένα αμάξι έχει τόσους ίππους... Δεν είναι μόνο η συχνότητα που μετράει, πίστεψέ με... O πιο αξιόπιστος τρόπος για να μετρήσεις την πραγματική απόδοση ενός συστήματος πιστεύω είναι να μετρήσεις σε flops (πράξεις κινητής υποδιαστολής ανα δευτερόλεπτο). Τα Hz πλέον έχουν γίνει στραγάλια και πλεόν μετράνε άλλα πράγματα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.