Jump to content



Μας κοροϊδεύουν ? - Περί ΜΑC της Apple


kreach

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από kreach

αλλά δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι ένας 2.7Ghz MAC είναι πιο γρήγορος από έναν 3.2 Ghz Turbo X. Παόλαυτά το Herz είναι ένα Διεθνές Σύμβολο για την ταχύτητα ενός cpu&gpu οπότε είναι σαν να λένε "Ψέματα" ότι το MAC είναι 2.7 Ghz ενώ είναι πιό γρήγορο από ένα pc με 3.2.

Λολ ποιός είναι πιο γρήγορος ενας Αthlon 64 στα 2.8 GHz ή ενας P4 στα 3.2 Ghz?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Καταρχας ο mac εχει ΔΥΟ επεξεργαστες με πληρη υποστηριξη απο το λειτουργικο και πολλες απο τις εφαρμογες που κυκλοφορουν. Μοναχα αυτο αρκει για να δικαιολογηθει η τιμη. Οπως και να εχει ενας υπολογιστης με 2 cpu και υποστηριξη απο το λογισμικο ειναι γρηγοροτερος απο εναν με 1 cpu εστω και λιγο αυξημενης συχνοτητας. Εκτος αυτου οι mac ειναι ανεκαθεν πιο γρηγοροι απο τα pc ιδιας συχνοτητας οπως και οι amd ειναι πιο γρηγοροι απο τους intel ιδιας (πραγματικης) συχνοτητας λογω διαφορετικης αρχιτεκτονικης.

Link to comment
Share on other sites

ρε kreach δηλαδή ο δικός ο celeron στα 2.9 είναι πιο γρήγορος από τον fx55 στα 2.4?

το hertz δεν είναι αυτό που λες θα το μάθεις σε μερικούς μήνες.....

όσο για τα mac είναι αποδεδειγμένα πολύ ποιοτικά όμως εδώ δεν μας αρέσουν τα windows που είναι κλειστού κώδικα τι να πούμε για τα mac? και επίσης ακόμα και μνήμη να πάρεις πρέπει να είναι ειδική για mac.....

τι να τον κάνεις τον υπολογιστή αν δεν μπορείς να τον ανοίξεις, να τον ξεχρβαλώσεις να επιλέξεις ότι κομμάτι θες να τον φτιάξεις μόνος, να τον overclockάρεις να τον χαρείς?

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι για τους πιο "ηρεμους¨ χρηστες (γραφεια κτλ) οι mac ειναι ιδανικοι με εξαιρεση το κοστος γιατι ειναι πολυ σταθεροτεροι και δεν ακουγονται καθολου. Βεβαια για τα περισσοτερα μελη του lab κρινονται ακρως ακαταλληλοι...:D

Link to comment
Share on other sites

Το Hz είναι μονάδα μέτρησης συχνότητας, ενώ μια μονάδα μέτρησης επεξεργαστικής ισχύος είναι το flop.

Τέλος να συμπληρώσω ότι το mac osx είναι πολύ γρήγορο στα γραφικά όχι λόγω επεξεργαστή αλλά γιατί το rendering γίνεται στην κάρτα γραφικών, κάτι που η ms θα το υποστηρίζει από τα longhorn και έπειτα. Αυτό που είδα ήταν τα παράθυρα και όλο το γραφικό του panther να δουλεύει απροβλημάτιστα ακόμη κι όταν οι 2 cpu είχαν χτυπήσει 100% utilization.

Link to comment
Share on other sites

"Το Hz είναι μονάδα μέτρησης συχνότητας, ενώ μια μονάδα μέτρησης επεξεργαστικής ισχύος είναι το flop.

Τέλος να συμπληρώσω ότι το mac osx είναι πολύ γρήγορο στα γραφικά όχι λόγω επεξεργαστή αλλά γιατί το rendering γίνεται στην κάρτα γραφικών, κάτι που η ms θα το υποστηρίζει από τα longhorn και έπειτα. Αυτό που είδα ήταν τα παράθυρα και όλο το γραφικό του panther να δουλεύει απροβλημάτιστα ακόμη κι όταν οι 2 cpu είχαν χτυπήσει 100% utilization." (Δεν δουλεύει στο ποστ σου να κάνω Quick Quote)

Πραγματικά, ΠΡΩΤΗ φορά ακούω την έννοια Flops !!!!!

Μα καλά, σε όποια περιοδικά, ιστοσελίδες, μαγαζιά έχω πάει να δω τις διαφορές μεταξύ CPU και το ΜΟΝΟ που αναφέρουν είναι σαν μονάδα το Herz και ΑΝΤΕ πόσο μνήμη έχουν !!!!!!

:OT: Αλλά μιας και είμαι σε αναζήτηση για CPU (όχι μεταχειρισμένο), ξέρει κανείς καμια ιστοσελίδα η οποία αναφέρει ΚΑΙ την Μονάδα "Flop" ... και όσες άλλες χρειάζονται ?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kreach

:OT: Αλλά μιας και είμαι σε αναζήτηση για CPU (όχι μεταχειρισμένο), ξέρει κανείς καμια ιστοσελίδα η οποία αναφέρει ΚΑΙ την Μονάδα "Flop" ... και όσες άλλες χρειάζονται ?????

γι' αυτό η amd έχει υιοθετήσει το p-rating, οπότε σου λέει, βγάζω 2.2GHz επεξεργαστή και είναι 3000+. Αυτό δεν το χεις δει?

’σε τα mac, αυτά δεν μπορείς να τα συγκρίνεις γιατί όπως έχουμε ξαναπεί δεν έχουν x86 αρχιτεκτονική αλλά PPC.

Είναι σα να συγκρίνεις ανόμοια μεταξύ τους πράγματα.

το site εν ελλάδι είναι

www.rainbow.gr

Πάντως σε σύγκριση με ισάξια pc συνήθως τα mac βγαίνουν γύρω στα 200-300 ευρώ ακριβότερα. Αν υπολογίσεις και το software τότε καλά είναι.

Πάντως αν ο φίλος σου που λες ψάχνεται για pc ή mac, άρα δεν ξέρει τι είναι, καλύτερα να πάρει pc. ( προσωπική άποψη;) )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kreach [Σήμερα, στις 14:27]

Πραγματικά, ΠΡΩΤΗ φορά ακούω την έννοια Flops !!!!!

Μα καλά, σε όποια περιοδικά, ιστοσελίδες, μαγαζιά έχω πάει να δω τις διαφορές μεταξύ CPU και το ΜΟΝΟ που αναφέρουν είναι σαν μονάδα το Herz και ΑΝΤΕ πόσο μνήμη έχουν !!!!!!

:OT: Αλλά μιας και είμαι σε αναζήτηση για CPU (όχι μεταχειρισμένο), ξέρει κανείς καμια ιστοσελίδα η οποία αναφέρει ΚΑΙ την Μονάδα "Flop" ... και όσες άλλες χρειάζονται ?????

Αν σκεφτούμε τι καράσχετοι γράφουν σε περιοδικά δε μου κάνει έκπληξη που δεν ξέρουν το flop. Για αυτό και έχω σταματήσει να αγοράζω περιοδικά, ας είναι καλά το inet.

Πέραν αυτών το flop δύσκολα θα το βρεις να αναφέρεται κάπου. To μόνο μέρος που έχω δει να αναφέρεται είναι στους υπερυπολογιστές, που βάσει αυτού γίνεται η κατάταξη σε παγκόσμια κλίμακα.

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρινηστική ερώτηση: Πώς ορίζεται η συνολική απόδοση ενός μηχανήματος; Δηλαδή όχι μόνο ενός chip (π.χ. cpu) αλλά όλων των υποσυστημάτων. Αθροιστικά πάει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Μια διευκρινηστική ερώτηση: Πώς ορίζεται η συνολική απόδοση ενός μηχανήματος; Δηλαδή όχι μόνο ενός chip (π.χ. cpu) αλλά όλων των υποσυστημάτων. Αθροιστικά πάει;

Φαντάζομαι πως ναι αλλά ίσως να μην έχει νόημα κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Μάκη έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο !!!!!

Τελικά ... πώς και τί κριτίρια θα θέτουμε όταν, σαν κι εμένα, έρθει το δίλλειμα "Ποιόν PCU συμφέρει να πάρω". Μήπως λόγω των απείρων κριτιρίων (Herz, Cache, Flops...) θα ήταν λογικό να έχουμε ως κριτίριο τα Ευρά ?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kreach

Ρε Μάκη έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο !!!!!

Τελικά ... πώς και τί κριτίρια θα θέτουμε όταν, σαν κι εμένα, έρθει το δίλλειμα "Ποιόν PCU συμφέρει να πάρω". Μήπως λόγω των απείρων κριτιρίων (Herz, Cache, Flops...) θα ήταν λογικό να έχουμε ως κριτίριο τα Ευρά ?????

ένα είναι το κριτήριο: bench. όποιος benchάρει καλύτερα είναι καλύτερος, όταν μιλάμε για την ίδια αρχιτεκτονική.

μόνο mflops-mips να μετράς είσαι ok, ούτε hertz ούτε τίποτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

ένα είναι το κριτήριο: bench. όποιος benchάρει καλύτερα είναι καλύτερος, όταν μιλάμε για την ίδια αρχιτεκτονική.

μόνο mflops-mips να μετράς είσαι ok, ούτε hertz ούτε τίποτα ;)

Υπάρχουν σελίδες στις οποίες μπορείς να συγκρίνεις cpu, gpu με βάση το bench τους ? Υπάρχει κανένα τέτοιο επίσημο site ?

Link to comment
Share on other sites

"Επίσημο" όχι και φυσικά ούτε πρόκειται να υπάρξει (ειδικά μεταξύ διαφορετικών εταιριών). Απλά συγκρίνεις εσύ με βάση τα bench σε άλλα "ανεπίσημα" sites συσχετίζοντας τα αποτελέσματα με τις γνώσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιοι δεν έχουν γνώση ... ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ?????

Προσωπικά δεν κατέχω τις γνώσεις να επεξεργαστώ τις εκατομμύριες πληροφορίες με τις οποίες θα αναγνωρίσω ποιές πληροφορίες είναι βάσιμες και ποιές "Αρκούδες κ Αρώματα" των διάφωρων εταιρειών.

Την επιφώτησή σας παρακαλώ !

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και ένα bench μπορεί πολύ εύκολα να "φτιαχτεί" ώστε να γέρνει προς μία ή άλλη πλευρά, οπότε δυστυχώς αν θέλει κάποιος να είναι σίγουρος θα πρέπει να συγκρίνει πολλά τέτοια tests. Θα έλεγα πως περισσότερο βάση πρέπει να δίνουμε στο τι λέγεται μεταξύ μας από τις εμπειρίες μας, παρά από όσα βγάζουν οι μετρήσεις υπό άγνωστες συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.