Jump to content


Stacker και Asus


Hawk1416003173

Recommended Posts

Καλησπερα

εχω την asus a8n-sli και εκανα αλλαγη κουτιου(coolermaster stacker)και εχω μπερδευτει,δεν μπορω να βρω,αν και διαβασα της οδηγιες εγκαταστασης,που συνδεονται καποια καλωδια του

κουτιου πανω στην m/b,ξερεται αν ηπαρχει καποιο σχεδιαγραμμα η κανα guide για την

asus σε stacker.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hawk

το κοιταξα power,reset,speαker,hd led και αλλα τα εχω συνδεσει

τωρα ειναι και μερικα τα οποια δεν βοηθησε και πολυ το manual!!:confused:

Τα μόνα που έμειναν είναι τα USB και Firewire...

Τα άλλα για τον ήχο μην τα βάλεις...

Link to comment
Share on other sites

Firewire είναι σαν τις USB αλλά ποιο φαρδύ...

Πάρε το καλώδιο και βάλτο έχει που λέει το manual (αν έχει το m/b firewire)

Έβαλαν case open στο Stacer? Τεσπα το θεωρό άχριστο και δεν θα το έβαζα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired [Σήμερα, στις 07:42]

Γενική ερώτηση...

Υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημεία εάν βάλεις ανάποδα τα hdled-power-powerled-reset-speaker?

Ανάποδα δεν παίζουν αλλά γενικά έχει γίνει ζημία σε κανένα?

ναι υπαρχει περιπτωση να περασει ρευμα απο το ιδιο το λεντ :nuke: προς την μητρηκη κ να σου καψει τον pci controler... :tomato:

πολυ επικινδινο ειναι κ το speaker ειδικα σε πολυ τρελες συχνοτητες που πιανει :upside: ειναι ικανο να καταστρεψει ακομα κ το chipaki του ηχου γι`αυτο προσεξε στο +,- που δινουν τα καλωδια κ στο πως θα τα βαλεις στιν μητρηκη

:bye:

Link to comment
Share on other sites

ΌΧι δεν υπάρχει απλά δεν θα λειτουργούν ,,, η στην καλύτερη θα λειτουργούν αλλα δεν θα έχεις λεντ. [στο msi και σtο dfi , και σε ορισμένα gigabyte τουλάχιστον έτσι είναι]

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ταραμας

Οπως τα είπαν οι φίλοι + του ήχου αν θέλεις βάλτα είναι εξυπηρετικά για ακουστικά και μικρόφωνο, περιγράφει το mobo manual (πιθανόν να χρειαστεί να αφαιρέσεις 2 jumper locks).

Έχω μια απορία:

Αν όντως συνδέσουμε τα καλωδιάκια για τον ήχο, τότε αυτά που είναι πάνω στη μητρική λειτουργούν ή όχι ;

Αν δεν λειτουργούν, υπάρχει τρόπος να λειτουργήσουν ταυτόχρονα ; Ή μόνο με πατέντα ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Alexisferos

ναι υπαρχει περιπτωση να περασει ρευμα απο το ιδιο το λεντ :nuke: προς την μητρηκη κ να σου καψει τον pci controler... :tomato:

πολυ επικινδινο ειναι κ το speaker ειδικα σε πολυ τρελες συχνοτητες που πιανει :upside: ειναι ικανο να καταστρεψει ακομα κ το chipaki του ηχου γι`αυτο προσεξε στο +,- που δινουν τα καλωδια κ στο πως θα τα βαλεις στιν μητρηκη

:bye:

Εντάξει τότε... Βάλε ανάποδα ένα usb cable στην μητρική και μετά βάλε ένα ποντικί στην usb... Πες μας σε όλους τι θα γίνει... αλλά φρόντισε να έχεις και δεύτερο pc για να μας πεις... Μήπως περάσει ρεύμα από το ποντίκι?

Ορισμένα πράγματα δεν είναι αυτονοήτα σε σχέση με τους υπολογιστές...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

Γενική ερώτηση...

Υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημεία εάν βάλεις ανάποδα τα hdled-power-powerled-reset-speaker?

Ανάποδα δεν παίζουν αλλά γενικά έχει γίνει ζημία σε κανένα?

τα led (power led, hd ld) δε θα ανάψουν αν τα βάλεις ανάποδα. δεν θα πάθουν όμως τίποτα.

τα power + reset δεν έχουν πολικότητα, ενεργοποιούνται με το αν βραχυκυκλωθούν.

δηλαδή και με κατσαβίδι να τα βραχυκυκλώσεις πιάνει, οπότε δεν παίζει ρόλο το + και το -.

για το μεγαφωνάκι δεν ξέρω, και δεν το βάζω για να μην βρεθεί κοντά σε κάνα δίσκο:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 12:57]

τα led (power led, hd ld) δε θα ανάψουν αν τα βάλεις ανάποδα. δεν θα πάθουν όμως τίποτα.

τα power + reset δεν έχουν πολικότητα, ενεργοποιούνται με το αν βραχυκυκλωθούν.

δηλαδή και με κατσαβίδι να τα βραχυκυκλώσεις πιάνει, οπότε δεν παίζει ρόλο το + και το -.

για το μεγαφωνάκι δεν ξέρω, και δεν το βάζω για να μην βρεθεί κοντά σε κάνα δίσκο:p

Συμφωνώ με τον sotiri και συμπληρώνω για τον ήχο οτι η σύνδεση των ακουστικών + μικροφώνου είναι ξεχωριστή και θα δουλεύουν όλα, τουλάχιστον στα chips ALC845 / ALC850 και μεταγενέστερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired [Σήμερα, στις 10:01]

Εντάξει τότε... Βάλε ανάποδα ένα usb cable στην μητρική και μετά βάλε ένα ποντικί στην usb... Πες μας σε όλους τι θα γίνει... αλλά φρόντισε να έχεις και δεύτερο pc για να μας πεις... Μήπως περάσει ρεύμα από το ποντίκι?

Ορισμένα πράγματα δεν είναι αυτονοήτα σε σχέση με τους υπολογιστές...

οχι αλλα ειναι αυτονοητα τα καλωδια για τα λενδ κ για το ηχειο.

ειναι σαν να ρωτας αν δεν τα συνδεσω πως θα το ανοιξω?

πολυ απλα ακουμπα τις επαφες

ειδες τι απλα που ειναι τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

Εντάξει τότε... Βάλε ανάποδα ένα usb cable στην μητρική και μετά βάλε ένα ποντικί στην usb... Πες μας σε όλους τι θα γίνει... αλλά φρόντισε να έχεις και δεύτερο pc για να μας πεις... Μήπως περάσει ρεύμα από το ποντίκι?

Ορισμένα πράγματα δεν είναι αυτονοήτα σε σχέση με τους υπολογιστές...

α, παρεπιπτόντως, επειδή το χω κάνει, ένα τσαφ είχε κάνει αλλά δουλεύαν όλα μια χαρά μετά, δεν ξέρω γιατί:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.