Jump to content



Canon Ω!! Μέγιστη!!!


Recommended Posts

Πελάτης μου αγόρασε από την αρχή του έτους 3 Canon iP5000 για να τυπώνει μαζικά CD/DVD και τα εξώφυλλά τους..

Μετά από μερικές μέρες ο ένας πάπαλα, γραμμές η κεφαλή κλπ άντε να τον στείλουμε για service... Επιστροφή μετά από έναν μήνα... Το tray που έχει για CD/DVD εκτός!

Σήμερα πήγε και τους τρείς ο ίδιος στην Canon μιας και πέρα από τον πρώτο που έχει ξανακάνει την βόλτα του, και οι άλλοι δύο άρχισαν να κάνουν νερά, σαφώς με πρόβλημα στις κεφαλές...

Ακούστε λοιπόν τί άκουσαν τα αυτάκια μου σήμερα και είμαι εν αναμονή τελικών απαντήσεων/κινήσεων από την αντιπροσωπεία...

ΚΟΥΦΟ ΠΡΩΤΟ... Αυτοί οι εκτυπωτές λέει, είναι για 1500-2000 σελίδες φωτογραφικό χαρτί ή κάνα 5χίλιαρο σελίδες απλό χαρτί, γι'αυτό τα παίξανε οι κεφαλές!

ΚΟΥΦΟ ΔΕΥΤΕΡΟ... Οι κεφαλές τους λέει, κάνουν 120 ευρώ έκαστη... ουδέν σχόλιον, ούτε EPSON να ήτανε που θέλει λύσιμο ο μισός εκτυπωτής!

ΚΟΥΦΟ ΤΡΙΤΟ.. αυτό από τον διανομέα που αγοραστήκαν οι εν λόγω εκτυπωτές.. Οι κεφαλές αυτές λέει, πρέπει να αλλάζουν κάθε 4-5 άντε 6 μελάνια....

ΚΟΥΦΟ ΤΕΤΑΡΤΟ.. Ο πελάτης πήρε τους εκτυπωτές λιανική, με απόδειξη ταμειακής την οποία και έχει χάσει... Του ήπανε λοιπόν, ότι πρέπει ή να πάει απόδειξη ή τιμολόγιο αγοράς, διαφορετικά θα πρέπει να τον χρεώσουνε... μιλάμε τώρα για 3-4 μηνών εκτυπωτές!!!

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες γιατί άν ισχύουν τα μισά από τα παραπάνω, εγώ θα πουλάω μόνο Laser της Xerox από δώ και πέρα και μόνο με συμβόλαιο συντήρησης.... αν είναι δυνατόν δηλαδή..

Και σκεφτήτε ότι με τόσο έγκυρα περιοδικά με τα συγκρητικά και της τόσες φανφάρες στα τεστ εκτυπωτών, δεν έχω ακούσει κουβέντα πουθενά για τις κεφαλές, ή το όριο ζωής των μηχανημάτων κλπ κλπ κλπ...

Τί στον κόρακα συγκρίνουνε ήθελα να ήξερα... εγώ προτιμούσα Canon με το σκεπτικό ότι είναι προσιτοί, η κεφαλές άν χρειαστούν άλλαγμα είναι φτηνότερες και τις αλλάζεις και μόνος χωρίς ανάγκη να πάει στο service και δεν είναι και HP να πέρνεις έναν εκτυπωτή δώρο με κάθε σετ μελάνια...

Για να ακούσουμε καμιά σοβαρή γνώμη ρε παίδες....

------------------------------------------------------------------------

Τρελαμένος για ακόμη μια φορά - μα, πού ζούμε ρε γμτ.....????

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΥΦΟ ΠΡΩΤΟ... : Όλοι οι εκτυπωτές έχουν όρια εκτύπωσης ανά μήνα. Δεν θυμάμαι πόσο είναι του συγκεκριμένου αλλά αν τις ξεπέρασε κατά πολύ, δεν είναι παράλογη η απάντηση.

ΚΟΥΦΟ ΔΕΥΤΕΡΟ... : Αν κάνουν τόσο, κάνουν τόσο! Τι να κάνουμε; Είχες ρωτήσει πριν την αγορά τιμές;

ΚΟΥΦΟ ΤΡΙΤΟ: Δεν νομίζω ότι ισχύει (ειδικά αν το άκουσες από τον Πουλιάδη, άστο καλύτερα....)

ΚΟΥΦΟ ΤΕΤΑΡΤΟ: Τυπικά έχουν δίκιο...(άλλο βέβαια αν οι σοβαρές αντιπροσωπείες σε εξυπηρετούν και μόνο με S/N).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

ΚΟΥΦΟ ΠΡΩΤΟ... : Όλοι οι εκτυπωτές έχουν όρια εκτύπωσης ανά μήνα. Δεν θυμάμαι πόσο είναι του συγκεκριμένου αλλά αν τις ξεπέρασε κατά πολύ, δεν είναι παράλογη η απάντηση.

ΚΟΥΦΟ ΔΕΥΤΕΡΟ... : Αν κάνουν τόσο, κάνουν τόσο! Τι να κάνουμε; Είχες ρωτήσει πριν την αγορά τιμές;

ΚΟΥΦΟ ΤΡΙΤΟ: Δεν νομίζω ότι ισχύει (ειδικά αν το άκουσες από τον Πουλιάδη, άστο καλύτερα....)

ΚΟΥΦΟ ΤΕΤΑΡΤΟ: Τυπικά έχουν δίκιο...(άλλο βέβαια αν οι σοβαρές αντιπροσωπείες σε εξυπηρετούν και μόνο με S/N).

1. Ξέρω για τα όρια ζωής, ειδικά για Inkjet... αλλά συνήθως ακόμη και στα entry-level μηχανήματα είναι 10000-15000σελ χρόνος ζωής.. εδώ μιλάμε για 3 εκτυπωτές που δεν έχουν τυπώσει πάνω από 6-7000 σελίδες όλοι μαζί... ειδικά ο τρίτος που έλειπε και ένα μήνα στο service δεν έχει τυπώσει πάνω από 1000 σελίδες!!

2. Δεν είχα πάρει τιμές γιατί είναι σχετικά καινούριος ο εκτυπωτής αλλά μου είχαν πεί όπου ρώτησα για 30-40 ευρώ.... με 120 είναι σαν να σε κοροϊδεύουνε... αν ήταν EPSON κοντά είναι αλλά περιλαμβάνει και εργασία που σημαίνει λύσιμο όλος ο εκτυπωτής ... εδώ η κεφαλή είναι ένα πλαστικό με σφουγγαράκια που δεν πρέπει να κάνει πάνω από 10-15 ευρώ στην χειρότερη... όχι και 120 ρε παιδίά... ήμαρτον!

3. όχι Πουλιάδη....

4. το θέμα δεν είναι αν είναι σοβαροί ή όχι... αλλά πώς δικαιολογείτε αυτή η χρέωση και άν υπάρχει κάτι νομικά που να μπορεί να τους πεί κανείς για να βάλουν μυαλό.... χρέωση γιατί έχασε μια απόδειξη που έτσι κι αλλιώς δεν έγραφε πάνω τπτ??? Να τους κόψω άλλες δέκα με την ταμειακή να δώ τί θα πούνε??

Και καλά όλα τα άλλα... αλλά αυτό με τα όρια ζωής και τις κεφαλές, όσο κι άν έχω ψάξει στην Canon δεν αναφέρονται πουθενά... οπότε δεν είναι λίγο faoul με τόση διαφήμιση και promotion στους Canon αλλά και γενικά στους Inkjet???

Link to comment
Share on other sites

1. Απλό: Κοίτα τα specs του

2. Δεν διαφωνώ ότι η τιμή είναι εξωφρενική, απλώς αν είναι αυτή, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

3. Πουλιάδης να μην είναι, Interset να είναι...δεν αλλάζει κάτι

4. Τυπικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Όπως λες, πάρε μία από την ταμειακή και τελειώνεις

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα για τα πρωτα δεν ξερω, δλδ εαν μπορουν να τσεκαρουν εαν ενας εκτυπωτης εντος εγγυησης εχει τυπωσει χ σελιδες και οτι εχει ξεπερασει τα προβλεπομενα.Για το τελευταιο με την αποδειξη , απο την στιγμη που πηγε ο πελατης σου και δεν τα εστειλες εσυ λογικο ειναι να ζητησουν αποδειξη , τωρα εαν μπορουν να τσεκαρουν σειριακο αριθμο ( canon -Interset ) δεν ξερω.Καντα βρε αδερφε μια παραλαβη και στειλτα εσυ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Κοιτα για τα πρωτα δεν ξερω, δλδ εαν μπορουν να τσεκαρουν εαν ενας εκτυπωτης εντος εγγυησης εχει τυπωσει χ σελιδες και οτι εχει ξεπερασει τα προβλεπομενα.Για το τελευταιο με την αποδειξη , απο την στιγμη που πηγε ο πελατης σου και δεν τα εστειλες εσυ λογικο ειναι να ζητησουν αποδειξη , τωρα εαν μπορουν να τσεκαρουν σειριακο αριθμο ( canon -Interset ) δεν ξερω.Καντα βρε αδερφε μια παραλαβη και στειλτα εσυ....

Τα 2 πρώτα τα ερευνώ όσο μπορώ.. το θέμα με την απόδειξη το προσπερνάω σαν επί της ουσίας μιας και απλά θα τους στείλω με fax τα τιμολόγια αγοράς τα δικά μου... το θέμα είναι για ποιόν λόγο να πληρώσει ο πελάτης... αφού τα ρημαδιασμένα δεν έχουν κλείσει καλά καλά χρόνο στην αγορά .... και γιατί να πληρώσει δηλαδή??? ποιά η διάκριση στον έχοντα και μή απόδειξη αγοράς??

Και μην μου πείτε ότι χωρίς την απόδειξη μπορεί να είναι κλεμμένοι γιατί τότε έπρεπε να φωνάξουν αστυνομία, όχι να ζητήσουν λεφτά από τον κλέφτη άρα να γίνουν συννένοχοι !!

Όποιος δεί να αναφέρονται σελίδες ανά μήνα ή έτος ή κάτι παρόμοιο ή τον χρόνο ζωής της κεφαλής για τους Canon ας μου πει... εγώ ή τυφλός είμαι ή απλά δεν δίνουν τέτοια στοιχεία... http://consumer.usa.canon.com/ir/controller?act=ModelTechSpecsAct&fcategoryid=117&modelid=10439

Φανταστήτε ότι ο iP5000 θεωρείτε καλό και οικονομικό μοντέλο... άν κάνει κανείς την διαίρεση 250 ευρώ που κάνανε οι εκτυπωτές αρχές του χρόνου που αγοραστήκανε δια 2000 σελίδες photo, τότε προσθέστε και το κόστος original μελανιών και καλού χαρτιού για να βγάλετε σύνολο.... και δεν πέρνω πινέλο να ζωγραφίζω τα χρώματα μόνος μου??? 13 λεπτά βγαίνει το κόστος ανα σελίδα μόνο με την αγορά του εκτυπωτή !!!!

Link to comment
Share on other sites

από αντιπροσωπείες και αποδείξεις δεν ξέρω.

αυτό που ξέρω είναι ότι όλοι οι εκτυπωτές δίνουν ένα όριο ζωής ΑΝΑ ΜΗΝΑ.

δηλαδή μπορείς το μήνα να τυπώνεις π.χ. 500 σελίδες. αυτό εξαρτάται καθαρά από το μοντέλο και τις αντοχές του, π.χ. η HP στον 960c (που είναι professional series) δίνει 2500 σελίδες το μήνα.

Όσον αφορά τις κεφαλές, εννοείται ότι κάθε τόσο θέλουν αλλαγή. Στους HP αλλάζουν ΚΑΘΕ φορά που αλλάζεις μελάνι. Στους Canon (τουλάχιστον στο δικό μου) η κεφαλή είναι ανεξάρτητη από τα μελάνια, αλλά είναι κι αυτή αναλώσιμο. Κι εγώ στα 5-6 μελάνια θα σου έλεγα για αλλαγή. Πάντως η τιμή των 120 ευρώ είναι Ε Ξ Ω Φ Ρ Ε Ν Ι Κ Η αν μιλάμε για μια απλή κεφαλή και όχι τίποτα άλλο (κεφαλή = εκεί που μπαίνουν τα μελάνια).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτο που εχω συμπεράνει απο τον δικο μου εκτυπωτη (Canon BJC 4300 - παλιος, αλλα καλος, ηταν το μετριο μοντελο τοτε, εκανε 78.000) και αλλους φιλων πιο καινουριους HP και Epson οι κατω απο "ακριβοι" Inkjet ειναι εντελώς αναλώσιμοι. Το οτι η κεφαλή έχει οσο ο μισος εκτυπωτης ειναι ενε μερει λογικο γιατι στην προσπαθεια μειωσης του κοστους μενουν μονο τα απαραίτητα, μεταξυ αυτων η κεφαλη! Για τον δικο μου βεβαια εχει 50 με ενα σετ μελανια μεσα που μονα τους εχουν γυρα στα 20.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι κεφαλές πάνε μαζί με τα μελάνια.

Από την άλλη όμως το τελευταίο που είχα ακούσει, είναι ότι για τους εκτυπωτές της σειράς iP οι κεφαλές έχουν ισόβια εγγύηση.

Κάπου στο insomnia.gr υπάρχει ανάλογο thread.

Edit: Εδώ

Link to comment
Share on other sites

..@sotiris.......ακριβως ετσι οπως τα λες ειναι ;) ..

..@schumifer ......υπαρχει τροπος ..να σου πουν ακριβως ποσες σελιδες εχει τυπωσει;) ...λες να τον κοιτανε μονο αν δουλευει σωστα ...ή και αν του χουν πεταξει τα ματια εξω....

..@oktech .....παντως οντως τα λεφτα ειναι υπερβολικα για την καθε κεφαλη.....:eek:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από oktech [20-06-2005 22:17]

Όποιος δεί να αναφέρονται σελίδες ανά μήνα ή έτος ή κάτι παρόμοιο ή τον χρόνο ζωής της κεφαλής για τους Canon ας μου πει... εγώ ή τυφλός είμαι ή απλά δεν δίνουν τέτοια στοιχεία... http://consumer.usa.canon.com/ir/controller?act=ModelTechSpecsAct&fcategoryid=117&modelid=10439

Φανταστήτε ότι ο iP5000 θεωρείτε καλό και οικονομικό μοντέλο... άν κάνει κανείς την διαίρεση 250 ευρώ που κάνανε οι εκτυπωτές αρχές του χρόνου που αγοραστήκανε δια 2000 σελίδες photo, τότε προσθέστε και το κόστος original μελανιών και καλού χαρτιού για να βγάλετε σύνολο.... και δεν πέρνω πινέλο να ζωγραφίζω τα χρώματα μόνος μου??? 13 λεπτά βγαίνει το κόστος ανα σελίδα μόνο με την αγορά του εκτυπωτή !!!!

Έχω βαρεθεί να ακούω πόσο οικονομικοί είναι οι Canon εκτυπωτές. Δεν είναι αλήθεια αυτό, ή τουλάχιστον όχι σε όλες τις περιπτώσεις. Αν χρειαστεί αντικατάσταση κεφαλής, το κόστος είναι τόσο που να υπερβαίνει το χαμηλότερο κόστος των μελανιών.

Υπάρχουν στοιχεία για το χρόνο ζωής της κεφαλής αλλά κρατιούνται κατά κάποιο τρόπο "κρυφά". Τα στοιχεία π.χ. για τον Canon iP4000 είναι εδώ .

Kαι όταν η Canon λέει ότι η κεφαλή έχει "lifetime" εγγύηση εννοεί ότι η κεφαλή αντέχει όσο ο εκτυπωτής. Δηλαδή όταν η κεφαλή φτάσει στο τέλος ζωής της την ίδια στιγμή φτάνει και ο εκτυπωτής στο τέλος ζωής του. Και στην περίπτωση αυτή (θεωρητικά) η Canon δεν είναι υποχρεωμένη να αντικαταστήσει την κεφαλή αφού ο εκτυπωτης έφτασε στο τέλος του...

Στην περίπτωση που αναφέρεις η αγορά ενός iP3000 θα ήταν πολύ καλύτερη/φθηνότερη λύση και από άποψη κατανάλωσης, και φυσικά κόστους αγοράς. Ίδιος κατ' εκτίμηση χρόνος ζωής του εκτυπωτή/κεφαλής, χαμηλότερη κατανάλωση μελανιών.

Και σκεφτήτε ότι με τόσο έγκυρα περιοδικά με τα συγκρητικά και της τόσες φανφάρες στα τεστ εκτυπωτών, δεν έχω ακούσει κουβέντα πουθενά για τις κεφαλές, ή το όριο ζωής των μηχανημάτων κλπ κλπ κλπ...

Τί στον κόρακα συγκρίνουνε ήθελα να ήξερα... εγώ προτιμούσα Canon με το σκεπτικό ότι είναι προσιτοί, η κεφαλές άν χρειαστούν άλλαγμα είναι φτηνότερες και τις αλλάζεις και μόνος χωρίς ανάγκη να πάει στο service και δεν είναι και HP να πέρνεις έναν εκτυπωτή δώρο με κάθε σετ μελάνια...

Για να ακούσουμε καμιά σοβαρή γνώμη ρε παίδες...

Σωστή η παρατήρηση, γι' αυτό είπα στην αρχή έχω βαρεθεί να ακούω μα...ς συνεχώς. Η αντίληψη αυτή προέρχεται κύρια από κάποιους που έχουν βγει και προπαγανδίζουν υπέρ

Canon. Δεν είναι απόλυτα λάθος, αλλά αυτή η ένταση έχει κάνει μόδα τους Canon. Kάτι αντίστοιχο με το χρηματιστήριο παλιότερα... Και σημείωση ο iP5000 είναι η χειρότερη αγορά!!!

Ένας iP3000 ή 4000 θα ήταν μια πολύ καλύτερη επιλογή από κάθε άποψη. Το 1pl είναι που έχει κάνει τη δουλειά του... Επίσης ένας Epson R200 θα ήταν επίσης μια καλή (ή καλύτερη!) επιλογή.

Και από την άλλη το 1pl είναι που μειώνει το χρόνο ζωής της κεφαλής στο μισό!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω, η ζωή κεφαλής/εκτυπωτή είναι η εκτύπωση όλων των περιπτώσεων στον πίνακα συνολικά. Αν κάποιος τυπώνει σε μεγαλύτερη ανάλυση και φωτογραφίες προφανώς το όριο των 18.000 σελίδων μειώνεται σημαντικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.