Jump to content



Quick mouse poll


Chosen

fps και ασύρματα ποντίκια  

40 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Κάτοχος ενός ΜΧ500 εδώ και πολύ καιρό, λόγω ανωτέρας βίας θα χρειαστεί να πάρω καινούριο ποντικάκι (άλλο που δεν ήθελα). Αυτή τη φορά όμως θα είναι ασύρματο...

Διάβασα λοιπόν και αυτό, αλλά και αυτό το thread και μπορώ να πω ότι τα έκανα θάλασσα. Εκεί που είχα καταλήξει σε ένα ποντίκι, τώρα είμαι ανάμεσα σε τέσσερα.

’νοιξα αυτό το pollίδιον λοιπόν και ευελπιστώ να αποσπάσω τις εμπειρίες σας από τις συγκεκριμένες 4 επιλογές. Λάβετε υπ'όψην ότι παίζω ένα παιχνίδι μόνο (UT2004) και αυτό με μια ιδιαίτερη πόρωση και κόλλημα στην λεφτομέρεια, εξ ου και το όλο μπέρδaway...

Ειδικά αν το έχετε όντως δοκιμάσει και δεν το "έχετε δει μια φορά στη βιτρίνα" και ακόμα καλύτερα αν παίζετε κάποιο fps παιχνίδι και δεν κρίνετε βάση της απόκρισης του ποντικιού στο Excel, η γνώμη σας είναι ακόμα πιο ευπρόσδεκτη.

Πάω να τσεκάρω τιμές...

Link to comment
Share on other sites

χεχεχεχ εχω ριξει διατριβη εκει μεσα :p , το πιο καταληλλο για gaming mouse απτα παραπανω ειναι το mx700 λογω της τεχλογιας fast RF που επιτρεπει 125hz/sec ανανεωση δλδ την στανταρ ενος usb mouse,και του MX sensora που προσφερει αισθητα ομαλοτερο tracking απο τα mice της MS, προσωπικη εμπειρια δεν εχω απτο mx700 αλλα λενε οτι ειναι το πιο καταληλλο ασυρματο, αμα παιζεις με υψηλο sens μπορεις να δοκιμασεις και το mx1000 αλλα 70-80 euro ειναι ρισκο σε περιπτωση που δεν σου κανει

εγω παντως με το ms wireless xplorer ( 2001 )δεν ειχα προβληματα τοτε σε rtcw και sof2 περα απτο οτι ηθελε λιγο τακτικο καθαρισμα στα feet μιας και το ειχα στο γραφειο + οτι ειμαι αριστερος και το mouse ειχε ειδικο σχημα για το δεξι χερι

παραπονιοντουσαν πολλοι τοτε για τον χρονο αποκρισης αλλα μαλλον με τα τοτε settings μου ( mouse filter 1 medium-high sens ) δεν καταλαβαινα τπτ, βεβαια στο bnb με xplorer 3.0 απεδιδα σχετικα καλυτερα σε cs 1.4-1.5 dunno why :p

mx900 ξεχνα το μιας και χρησιμοποιηποιει bluetooth αντι για ραδιοφωνικα κυματα οποτε εχει ακομα πιο αργη αποκριση, εξαλλου 510/700/900/500/518 εχουν το ιδιο σχημα ακριβως, το Mx1000 απτην αλλη το εχουνε κραξει πολλοι low sens players δες εδω http://www.esreality.com/?a=post&id=753095#pid753095

επισης το mx500 το ειχες με η χωρις mouseware ?

δεν καταλαβαινω ομως γιατι σωνει και καλα ασυρματο, το razer diamondback δλδ που εχει 2 μετρα ευλιγιστο καλωδιο, τον 2ο καλυτερο sensora της aligent στην αγορα και σηκωνει 1000hz/1ms χρονο αποκρισης o/c στην usb port se χαλαει ? : P

Link to comment
Share on other sites

τι να πω, εγώ δεν είμαι UTας, αλλά το mx900 έχω. καλό μου φαίνεται. τώρα για το πιο αργή απόδοση του bluetooth επίσης ντεν ξέρει, πάντως πιάνει μακριά, αλλά από τα συμφραζόμενα δεν είναι αυτό που σε ενδιαφέρει:p

Link to comment
Share on other sites

MX900 κι εδω... Δεν ειμαι τρελλος gamer. Ο,τι εχω παιξει δεν εχω προβλημα αλλα και παλι δεν ειμαι και headshot Xpert. Απλα θεωρω οτι το ΜΧ900 εχει καλο value for money δεδομενου οτι στην τιμη παιρνεις και bluetooth hub... Αν εχεις ηδη κατι τετοιο δεν βρισκω λογο να το προτιμησεις απο ενα αλλο ασυρματο με καλυτερη αποκριση και dpi... (π.χ. ΜΧ1000)

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο ποντικάκι από τη λίστα σου που έχω χρησιμοποιήσει είναι το mx700 που έχω στη δουλειά.

Το μόνο που έχω να πω για δάυτο είναι ::: IT SUCKSSSS ::: Μακράν το χειρότερο ποντίκι που έχω πιάσει στα χέρια μου. Ακόμα και στο excel είναι μάπα.

Να σημειώσω ότι στη δουλειά πάιζω από farcry - ut200x - guild wars - και διάφορα άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 09:11]

Να σημειώσω ότι στη δουλειά πάιζω από farcry - ut200x - guild wars - και διάφορα άλλα...

καλη δουλεια ακουγεται αυτη.

που στελνω βιογραφικο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

καλη δουλεια ακουγεται αυτη.

που στελνω βιογραφικο;

τη πατησες , ο darkcount ειναι το αφεντικο :hehe:

ιν τοπικ, λεω το ΜΧ1000, το εχω δοκιμασει και μου αφησε καλες εντυπωσεις

Link to comment
Share on other sites

.....και γω το mx1000 ψηφισα ......στο σπιτι εχω αυτο και στην δουλεια το mx900 ...χαλαρα πολυ πιο γρηγορο (το mx1000) και πιο ακριβες για αυτο που το θελέις ...και εχει και τρελη αυτονομια..;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 10:49]

ειναι ομως αρκετα βαρυ το 1000 παιδια.......μην το ξεχναμε.........για πανω απο 2 ωρες παιχνιδιου να προσεχουμε και καμια τενοντιτιδα........

Καθημερινα για 2 εβδομαδες 5 ωρες kotor 2 !

Καθημερινα για 3 εβδομαδες 5 ωρες hl2!

Νο προπλεμο!

ΥΓ Εδω δεν παθαμε τενοντιτιδα στα νιατα μας...........

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπολικα ποντίκια στο συρτάρι... Τελικα κατέληξα οτι τα ασύρματα δε με πολυβολεύουν για ωρες gaming.... (Ειδικά τωρα με το wow :p) Αν και το ΜΧ1000 ήταν πολύ καλύτερο απο όλα τα ασύρματα που δοκίμασα. Αυτό που χρησιμοποιώ τώρα ειναι το 518 και ειναι άψογο... Πολύ καλή αίσθηση, εγινε αμέσως το αγαπημένο μου..

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν είμαι gamer έχω εδώ και πολύ καιρό το mx700 και σε όσα παιχνίδια το έχω χρησιμοποιήσει δεν είχα κανένα πρόβλημα με την απόκριση - το βάρος στην αρχή κουράζει αλλά μετα συνηθίζεται

Link to comment
Share on other sites

darkcount μπορεις να μας πεις για ποιον ακριβως λογο suckari to mx700 ? απορω παντως πως πηρε 14 ψηφους ενα ποντικι που εχει δηλωσει η ιδια η εταιρεια που το εφτιαξε οτι η τεχνολογια laser δεν ειναι ακομη καταλληλη για gaming, οσο για τενοντιτιδα οριστε τι παθαινει το χερι μου μετα απο 10 mins ut/30 mins cs

http://www.esreality.com/?a=post&id=809039#pid809039 , εχω δοκιμασει τα παντα, την καρεκλα τερμα πανω, τα χερια μεχρι τον αγκωνα να ακουμπανε διαφορετικα mousepads κλπ, ε, εδω περα οταν πρωτοβγηκε το cod την εβγαζα με αυτο εδω http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=504&Nav_Section_Id=205&Catalog_Id=1&Product_Id=152775&Merchant_Id=1&sts_cid=3

ειναι να μην το παθεις, αμα το παθεις την πο*τσισες :rip:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

MX1000 με απειρες ωρες χρησης σε CoD, πολυ ικανοποιημενος

:T:

Το μόνο μειονέκτημα που βρήκα είναι πως πάνω από 1-1.5 μέτρα θέλει άμεση οπτική επαφή με την βάση και πάνω από τα 2 να βρίσκεται σε συγκεκριμένη γωνία.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με τη σειρά μου θα προτείνω το ΜΧ-1000. Περύφανος κάτοχος αυτού, κανένα πρόβλημα σε UT2004, και δεν παρατήρησα και το lag που λένε ότι έχει αν ο σηκώσεις για λίγα δευτερόλεπτα. Αν το πιάσεις, το σηκώσεις και το πετάξεις κάτω, τοτε ναι, θα δείς οτι λαγγάρει για λίγο. Για φυσιολογική χρήση, μεσα σε λογικά όρια πιστεύω ότι το ΜΧ-1000 είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

το esreality thread (http://www.esreality.com/?a=post&id=753095#pid753095)δεν το κοιταξε κανεις ? τεσπα οριστε μερικα αποσπασματα

" But if you use more than 20cm @ 360 degree turn, DO NOT BUY THIS MOUSE!

I play instagib, so I have like 30cm @ 360 degrees, The mouse is totally crap for me. The 'negative accelration' kicks in as soon as I do a some-what fast turn. Negative acc. is basically just the mouse being incapable of processing you moving the mouse at faster speeds.

So if you do 360 degree turns on 5cm, go ahead, buy the mouse.

But don't say I didn't warn you. :) "

" well, the only advantage of the laser-technology is that it works on nearly every surface... "

" It's 800dpi.

IMO, everything over 400dpi is overkill anyway.

What I'm looking for is the image capture rate. This is where the MX510 sesnsor shines. MX510 sensor is the best one made to date.

Don't get fooled by this "laser 20x better than any optical bla bla" crap from Logitech.

The mouse just sucks, period. (Unless you're a really, really high sens gamer, but then you might as well go for a Razer mouse, which has better drivers and higher dpi) "

"this mouse is horrible, if you pick your mouse up much when you game it takes like half a second to start tracking the surface again, major p.o.s."

οριστε και ενα αρθρο του raziel, ενας απτους καλυτερους aim-ers που ειχε ποτε το RTCW community http://www.swertcw.com/default.php?c=news&p=comments&id=3620

"Costumers are getting fooled all the time. It's either "yeh, it fits my hand", "it looks SO cool", "dang, it's so responsive on my pc. I play with 1600*1200 though LCD monitor on 70hz. And my sens is 12.". But almost none other than the serious gamers asks the right questions, "how's the functionality?".

And all these "perfect" previews of the Razer Viper.And later when the more experienced gamers tried it. It was the worst thing ever.

The ones that know what I tell about, they keep shut, for keeping their advantage.. SK still plays with Intellimouse, and default /intellimouse drivers.Figures...

So are you really gonna get fooled by these new "fancy" improved mice, when it's all for the sake of earning more money? "

επισης με το mousepad που ελεγα παραπανω πηγαινα καλα στον 222 public pre-1.2 εποχες αλλα ut2k4 ο περιορισμος στις κινησεις του χεριου μου λογω του στηριγματος καρπου ητανε αρκετα πιο αισθητος με αποτελεσμα να ζοριζομαι να fragarw ακομα και adept bots !!!

συμπερασμα : αλλο cod αλλο ut ;-)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.