Jump to content



η νέα μου υδρόψυξη


ok1gr

Recommended Posts

Καλησπέρα,

η νέα μου υδρόψυξη είναι επιτέλους έτοιμη. Αυριο βράδυ θα ανεβάσω φωτογραφίες.

Υλικά:

waterblock από skinny για cpu

l30

παλιό σκουριασμένο ψυγείο αυτοκινήτου

σωλήνες ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ κατασκευής:(

ένα χαρτόκουτο για shroud:rolleyes:

Μπουκάλι 1,5λ από νερό ΑΥΡΑ για ΤΑΝΚ

12άρι fan 220V china tech:( extra noisy:mad: :mad: :mad:

ΠΡΟΣΕΧΩΣ block για gpu

Θερμοκρασίες:

normal fsb: p4 2.8 northwood 28C:p

o/ced@3.6 GHz 36-38C:D

Το δωμάτιο πλυμήρισε ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ επειδή δεν άκουσα την συμβουλή του skinny και τα έστησα κατευθείαν.:boxed:

Προς το παρών υπάρχουν ΜΟΝΟ 2 προβληματάκια:

1) Ο ανεμηστήρας κάνει πολύ θώρυβο:X: (προτείνετε κανέναν αθόρυβο)

2)Πάνω από τα 3,6ghz ΔΕΝ ΠΑΕΙ:boxed: :boxed:

Γιατί???????? Θα σκάσω!!!:sick:

Ακούω εντυπώσεις και συμβουλές!

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε το vcore. Ειναι παρα πολυ. Οι northwood ειχαν συνδρομο και πεθαιναν μετα απο λιγο καιρο. Μην νομιζεις επειδη εβαλες νερο οτι μπορεις να δινεις πολυ ταση στον επεξεργαστη σου.

Βy the way οι θερμοκρασιες σου ειναι κατι παραπανω απο καλες για καλοκαιρι. Με τι τις μετρησες?

Τα υλικα που διαλεξες ελπιζω να μην τα κρατησεις... Χαρτοκουτι,σκουριασμενο ψυγειο,μπουκαλι αυρα,αλφαδολαστιχο και extra noisy ανεμηστηρα??? Μαζευτηκαν πολλα...

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχός τώρα είναι πολύ δύσκολο να τα βγάλω γιατί το σπίτι πλυμήρησε μια φορά από το wc, δεύτερη πολύ είναι. Σωλήνες χρησιμοποίησα διάφορες διαμέτρους κυρίως 2/3''. Το χαρτόκουτο θα το αλλάξω όπως και τον ανεμιστήρα. Τί προτείνεται για shroud και ανεμιστήρα? ΤΟ τανκ είναι αρκετά αποδοτικό και δεν περνάει καθόλου αέρας. Ψυγείο αν βάλλω ένα από μηχανή αυτοκινήτου με αρκετά 12άρια φαν α έχω μεγάλη διαφορά? Πόσους βαθμούς? Vcore 1.7 καλά είναι? Πάνω από 3.6 γιατί δεν μπορώ να το πάω?

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να τα αλλαξεις για μην εχεις προβληματα αργοτερα. και οι σωληνες πρεπει να ειναι ιδιας διαμετρου παντου. τσακιζεις τη ροη αν εχεις διαφορετικους.

Link to comment
Share on other sites

εγω απο οτι ξερω καλο ειναι να αποφευγεται η διαφορετικη διατομη σωληνων στο ιδιο συστημα. αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος. βαλε καλυτερα 1/2 παντου

Link to comment
Share on other sites

Όπως με συμβούλεψε και ο φίλτατος skinny από τον οποίο αγόρασα το block, έπρεπε πρότα να το συναρμολογίσω και να το αφήσω έξω 2-3 ώρες να δώ για διαροές. Εγώ το έστησα κατευθείαν πάνω στο pc. Πίστεψέ με, δεν είναι καθόλου ωραίο θέαμα να βλέπεις να βγαίνουν νερά από τη cpu και να στάζουν πάνω στην κάρτα γραφικών (η οποία δυστηχός παρέδωσε το πνέυμα) και στους σκληρούς δίσκους. ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΗΝ χρησιμοποιήσεις ΕΛΛΗΝΙΚΑ λάστιχα. Σε μερικά σημεία είναι λεπτά και νομίζεις είναι το ιδανικό πάχος, και σε μερικά υπερβολικά φαρδια.

Link to comment
Share on other sites

μα καλα ρε φιλε κ εσυ μεσα στο πσ το εστεισες το νερο.

(αντε πες οι συμβουλες του skinny για να το στισεις εξω δεν σου αρεσαν αλλα κ εσυ μονος δεν γνωριζεις οτι νερο κ ηλεκτρονικα δεν τα πηγεναν ποτε καλα...)

οπως κ ολα τα αλλα παιδια θα σου πω λυσε το νερακι σου κ δεσε το με καλους σωλινες (πχ απο πρακτικερ ειναι τζαμπα κ αρκετα καλοι)

τον 220βολτ και το χαρτονι θελει πεταμα ...παρε εναn 120αρι

οσο για το μπουκαλακι/τανκ απλα δεν το σχολιαζω.... για μενα κλειστο κυκλωμα 1000φορες

καμια φωτο παιζει να δουμε πως τα καταφερες ολα αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 10:37]

μπορεις να μας πεις γιατι χρησιμοποιησες τοσο χαλια υλικα? Με λιγο ψαξιμο βρισκεις αξιολογα και παμφθηνα(πχ στις αγγελιες)

Τί είναι χάλια? Η λ30 ή το block του skinny? Για μένα και τα δύο είναι κορυφαία! Τί ήθελες να πάρω eheim και κάνα block της asetec? Τον ενεμιστήρα θα τον αλλάξω.

@alexisferos 12V είναι?

Το μπουκάλι τί έχει? Εσείς δεν λέγατε ότι για το τάνκ χρειάζεται ΦΑΝΤΑΣΙΑ! Για μένα είναι πολύ καλό, μολύ καλύτερο από της asetec ας πούμε που έχει και 30-35Ε! Νόμιζα ότι το τανκ χρησιμεύει για να γεμίζεις το κύκλωμα με νερό και για εξαέρωση αλλά μάλλον είχα άδικο καθώς εσείς αφήνεται να ενοειθει ότι είναι για εμφάνιση!

Το κουτί και τον ανεμηστήρα θα τα αλλάξω!

Και σωλήνες μπορεί αλλά στο μέλλον. Τώρα τους έχω μεγάλους αλλά υπάρχει λόγος καθώς θα μπεί άλλο ένα γραφείο!

Φωτογραφίες θα ανεβάσω σε λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.