Jump to content



Σπασμενες Γωνιες Πυρηνα


giorgos_cupra

Recommended Posts

Ρε παιδια τι γινεται αμα σπασει η γωνια του πυρηνα?Καταφερα λοιπον σημερα,μη ρωτατε πως,και εσπασα την μια γωνια απο τον πυρηνα της 6600GT μου και φυσικα δεν σταματησα εκει,εσπασα και αλλη μια ε και μετα σταματησα:p .Τι επιπτωση εχει αυτο στην καρτα?Ετρεξα το 3d mark και μου το εβγαλε κανονικα χωρις κανενα προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από totally_wired [Σήμερα, στις 14:54]

Όταν έχει γωνίες στα γραφικά θα στις βγάζει σπασμένες...:tomato: :tomato:

Ωραια δεν θα μου βγαζει pixels:P :worship: .Περα απ'την πλακα ομως,τι προβλημα θα εχω?

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα που έσπασα λίγο τον πυρήνα με το μπλοκ της υδρόψυξης μετά από λίγες μέρες ενώ δούλευε κανονικά άρχισε να βγάζει κάτι κάθετες γραμμές και μετά παπαλα. Ελπίζω να την γλίτωσες

Link to comment
Share on other sites

Στον πυρήνα? Μάλλον στο package εννοείς, δηλ. στο πυρίτιο που είναι γύρω γύρω και όχι στο κεντρικό die. Ίσως και να τη γλύτωσες αν δεν περνούσε καμμιά γραμμούλα από κει.

Τι έκανες βρε παιδί μου? Πήγες να το συνδέσεις με κανένα intercooler??? :jump::)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Rayden [Σήμερα, στις 15:11]

Στον πυρήνα? Μάλλον στο package εννοείς, δηλ. στο πυρίτιο που είναι γύρω γύρω και όχι στο κεντρικό die. Ίσως και να τη γλύτωσες αν δεν περνούσε καμμιά γραμμούλα από κει.

Τι έκανες βρε παιδί μου? Πήγες να το συνδέσεις με κανένα intercooler??? :jump::)

Ασε,κατι τετοιο...Σπασανε ακριβως οι γωνιτσες,ισα-ισα που απο γωνιες γινανε καμπυλες:upside: .Λετε να παραδωσει κι εμενα μετα απο κανα δυο μερες?Πως να την κανω RMA που εχω βαλει ceramique και δεν εχω και "ολοκληρη":o την ψυκτρα απο το bridge...Mπας και παρει η αδερφη μου τωρα καμια GT και την ανταλλαξω χωρις να το καταλαβει:devil:

post-983-1416072050,2178_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

To die συνήθως έχει σε όλη του την έκταση κύκλωμα. Δε μπορείς να ξέρεις τι κύκλωμα έχει φύγει απο τις δυο γωνίες. Τρέξε ότι πρόγραμμα έχεις με γραφικά (3DMark,Games,Winamp Visual,...) για αρκετές ώρες και προσπάθησε να δείς να κάπου δε σου βγάζει σωστά γραφικά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η ζημιά φαίνεται μικρή και πολύ πιθανό να γλιτώσεις τα χειρότερα. Όσο για rma το βλέπω χλωμό μιας και η ζημιά προέρχεται από εξωγενή παράγοντα.:)

Link to comment
Share on other sites

το πιθανότερο είναι ότι δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά αυτό κανείς δεν μπορεί να στο πει και μόνο στην πράξη θα το δεις

πάντως καλού κακού πάρε μία 15αρα οθόνη έτσι ώστε οι 4 γωνίες που δεν θα απεικονίζονται σωστά πλέον να μην φαίνονται πολύ :p

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να μην έκανες τίποτα κακό. Έσπασες απλώς λίγο από το υπόστρωμα..

Μια και εκεί είναι που περνά το laser για να κόψει το die, δεν υπάρχει κύκλωμα εκεί κοντά, είναι πάντα πιο μέσα... Μόνον μην συνεχίσεις να τα σπας..

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς στο γύρω γύρω κεραμικό υπάρχουν συνήθως μόνο συνδέσεις των pins με τον πυρήνα και όχι λειτουργικά κυκλώματα. Γι' αυτό ο κίνδυνος είναι κυρίως να χαλάσει κάποια σύνδεση είτε αμέσως είτε με τον καιρό λόγω μεγαλύτερης θερμότητας στο σημείο αυτό (αυτοί είναι άλλωστε οι λόγοι (Pins, ψύξη) που υπάρχει τόσο μεγάλο κεραμικό)).

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συναντήσεις κανένα απολύτως πρόβλημα αν δουλεύει.........Θα ΠΡΕΠΕΙ όμως να ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ όταν το ξανανοίξεις κάποια στιγμή, να ΜΗΝ σου γίνει "ράγισμα" από κάποια σπασμένη γωνία του πυρήνα και πρός τα μέσα...... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.