Jump to content


Σπασμενες Γωνιες Πυρηνα


giorgos_cupra

Recommended Posts

Κοίτα, δε νομίζω ότι θα είναι το overclocking αυτό που θα την πειράξει. ’λλωστε τα σπασιματάκια είναι σε σημεία που *λογικά* απέχουν από γραμμές, οπότε δε θα έχεις πρόβλημα.

Πρόσεξε: τα σπασιματάκια δε θα προκαλούσαν αύξηση της θερμοκρασίας σε καμμία περίπτωση! Απλώς καθιστούν πιο ευάλωτες τις γραμμές που περνούν κοντά τους. Αυτό όμως είναι αρκετά θεωρητικό και επαναλαμβάνω ότι αφού σου δουλεύει τώρα πιστεύω ότι θα σου δουλεύει και αργότερα. ’λλωστε, στην αδερφή σου θα παίζει σε stock clocks! :devil: :innocent:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Rayden

Αν σπάσει γωνίτσα απ' το die που είναι στο κέντρο όμως την πάτησες!

από ότι φαίνεται όμως στη φωτογραφία του giorgos_cupra

attachment.php?s=&postid=251925

έχει σπάσει κομμάτι από τον πυρήνα-die. και μένα έχει σπάσει γωνία από το nf4, για την ακρίβεια ήταν έτσι από όταν έβγαλα την ψύκτρα για να βάλω κεραμικ. δουλεύει κανονικά και κλοκαρισμένος από τον Μάρτιο!!! δεν ξέρω πως εξηγείται αυτό εκτός αν το ολοκληρωμένο δεν είναι στην επιφάνεια αλλά χαμηλά στο ίδιο επίπεδο με το υπόλοιπο chip???

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσα σπασμένα τσιπάκια που όλα όμως δουλεύουν, όχι μόνο απροβλημάτιστα, αλλά και πουσαρισμένα, ένα είναι το συμπέρασμα: Οι κάρτες παίρνουν δύναμη από τις βίδες, hail to the Skrewzzz!

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dorian [Σήμερα, στις 19:25]

από ότι φαίνεται όμως στη φωτογραφία του giorgos_cupra έχει σπάσει κομμάτι από τον πυρήνα-die. δεν ξέρω πως εξηγείται αυτό εκτός αν το ολοκληρωμένο δεν είναι στην επιφάνεια αλλά χαμηλά στο ίδιο επίπεδο με το υπόλοιπο chip???

Ναι, έτσι εξηγείται. Είναι τελικά χοντρό το NV43!

Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα προσέξει τη φωτογραφία ούτε έχω δει πόσο μεγάλες είναι οι σπασμένες γωνίες.

Καλά ρε giorgos_cupra, πώς κατάφερες να σπάσεις το die? Είσαι ταλέντο!!! :clap:

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Rayden [Σήμερα, στις 20:52]

Καλά ρε giorgos_cupra, πώς κατάφερες να σπάσεις το die? Είσαι ταλέντο!!! :clap:

:)

Συμφωνούμε λοιπόν οτι είναι το die.

Όσο για το πιο κομμάτι κύκλωμα πιάνει το μεγαλύτερο χώρο είναι ανάλογα το chip. Αν δεις chip το οποίο κάνει πολλούς υπολογισμούς pipeline και δε χρειάζεται πολύ μνήμη τότε το μεγαλύτερο μέρος του κυκώματος είναι πολλαπλασιαστές,αθροιστές,διαιρέτες,... και όχι η μνήμη. Τα chipάκια που έχουμε στα pc έχουν όλα αρκετή μνήμη, για αυτό πιάνει και τη μεγαλύτερη επιφάνεια.

Αν δείς το chipακι που έβαλα πριν screenshot, το οποίο κάνει πολλούς υπολογισμούς και έχει πολύ λίγη μνήμη θα καταλάβεις :

post-254-1416072056,0976_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aσε ρε Rayden, και ,μονο που το σκεφτομαι:cry: :cry: .Εγω εξ αρχης, ειχα φορεσει πανω μια ψυκτρα απο presscot socket 775 και η καρτα πηγαινε κομματια:flex: .Μεχρι που ενας φιλος μου με επεισε να δοκιμασουμε ενα μονταρισμενο block που ειχε κυκλικη χαλκινη βαση και "περιπου" γυρω-γυρω ειχε αλουμινιο:shifty: :wassat: .Ε το τροποποιησα κι εγω λιγο με το δραπανο:whistling .Πανω που παω να το βαλω,ολα πηγαιναν στραβα σπαγανε κλιψακια,ελατηρια τιναζοντουσαν,πατηματα που με την πρωτη φορα ηρθαν ακριβως,τωρα δεν ταιριαζαν ε και αλλα τετοια ωραια....Μεσα σε ολο αυτο το μπαχαλο λοιπον εμενα αρχισαν να μου αναβουν τα λαμπακια και αρχισα να την πιεζω περισσοτερο και καποια στιγμη "στρογγυλεψα" τον πυρηνα:eek::D

Rayden και Backgman,εσεις που ξερεται την δομη των πυρηνων τι λετε να παιζεται στην προκυμενη περιπτωση?Δεν μπορουμε να βρουμε το διαγραμμα απο το die της 6600?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από backgman [Σήμερα, στις 21:49]

Συμφωνούμε λοιπόν οτι είναι το die.

Αν δείς το chipακι που έβαλα πριν screenshot, το οποίο κάνει πολλούς υπολογισμούς και έχει πολύ λίγη μνήμη θα καταλάβεις :

Φίλε backgman τι να καταλάβω? Τον floorplanner τον δούλευα πριν από 5 χρόνια ;) (από αυτόν δεν είναιη εικόνα?)

Αλλά επαναλαμβάνω: ΜΗ συγκρίνεις FPGA με ASIC. Δεν έχει νόημα η συγκριση. Πιστεύω πως καταλαβαίνεις το γιατί. Ούτε στην αρχιτεκτονική έχουν σχέση ούτε και στο placement του λογικού κυκλώματος. ;)

Και βέβαια όταν αναφέρθηκα σε on-chip μνήμη αναφερόμουν στην πλειονότητα των chips και όχι σε εξειδικευμένα (αν και δυσκολεύομαι να σκεφτώ κάποιο ψηφιακό chip χωρίς εσωτερική μνήμη) και πάντα σε ASICs.

Φίλε giorgos_cupra, τη δομή του NV43 ίσως μπορούμε να τη βρούμε (χοντρικά) αλλά μην περιμένεις να βγάλουμε κάποιο σοβαρό συμπέρασμα απ' αυτήν...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.