Jump to content


PC Mark 2005 WR!!!


dimcar

Recommended Posts

Μερικές παρατηρήσεις για το PCM05. Τώρα που δεν έχω το Vapo και μέχρι να ξαναέρθει από RMA. Έστεισα το RAID το οποίο μου έδωσε περίπο 250 μονάδες περισσότερο. Το overclocking στη κάρτα γραφικών (7800GTX( δίνει περίπου 150 μονάδες ακόμα. Σύνολο 400 μονάδες χωρίς να πειραχτεί τίποτα στον επεξεργαστή και όλα αυτά με μνήμες 533 3/3/3/8. Από τα 3.2 στα 4,6 για τον Extreme Edition 840, αύξηση 1400 μονάδες (100 μονάδες για κάθε 100MHz??? ίσως). Υπολογίζω έτσι ότι οι 8000 μονάδες (επόμενος στόχος) θα έρθουν στα 4,7-4,8GHz. Εκτός και αν πρώτα βρω μια δεύτερη GTX. Τότε ακόμα και με τα 4,6GHz θα είναι εφικτό.

Αυτά προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν πρώτα βρω μια δεύτερη GTX. Τότε ακόμα και με τα 4,6GHz θα είναι εφικτό.

Μα καλα μαρουλια ειναι και την βρισκεις ετσι ευκολα???Οπως και να'χει αφου τα εχεις,ξεσκισε τα να βλεπουμε πως πανε...

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά μεταξύ 6800GT με 7800είναι περίπου 450 μονάδες.. Προσθέτωντας μια δεύτερη GTX και με τους υπολογισμούς μου (120 FPS παραπάνω στο Pixel shader τεστ έναντι 180fps μεταξύ 6800U με 7800GTX) 2xGTX σε SLI είναι 300 μονάδες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7

Μα καλα μαρουλια ειναι και την βρισκεις ετσι ευκολα???Οπως και να'χει αφου τα εχεις,ξεσκισε τα να βλεπουμε πως πανε...

Υπάρχει εύκολη πρόσβαση στο υλικό :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από helloween

Πως απενεργοποιείται το throttling από το bios ρε παιδιά γιατί κόλλησα τώρα

Στην μητρικη σου πατα Ctrl+F1 στο bios γιατι πολλες επιλογες δεν φαινονται και ισως και ειναι μια απο αυτες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι τόσο μικρή η διαφορά τους γιατί μια 6800ultra βγάζει ένα score γύρο στα 5450 ενώ η 7800 δες παρακάτω.

Οσο για το throttling που θα βρώ αυτό το προγραμματάκι (RM Clock)

post-2709-1416072072,7856_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από helloween

Δεν νομίζω να είναι τόσο μικρή η διαφορά τους γιατί μια 6800ultra βγάζει ένα score γύρο στα 5450 ενώ η 7800 δες παρακάτω.

Οσο για το throttling που θα βρώ αυτό το προγραμματάκι (RM Clock)

Η διαφορά που αναφέρω έχει να κάνει με το σκορ του PCM 05 και όχι του 3DM05 όπου είναι σαφώς μεγαλύτερη καθώς πρόκειται καθαρά για 3D bench. Το RM Clock μπορείς να το βρείς στο http://cpu.rightmark.org/download/rmclock_16_bin.exe

Αρχική απάντηση από stakid

Μαλλον βρηκαμε και το πρωτο bug του pcmark.

ΔΕν είναι bug, αλλά χρήση ramdisk!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimcar

Η διαφορά που αναφέρω έχει να κάνει με το σκορ του PCM 05 και όχι του 3DM05 όπου είναι σαφώς μεγαλύτερη καθώς πρόκειται καθαρά για 3D bench. Το RM Clock μπορείς να το βρείς στο http://cpu.rightmark.org/download/rmclock_16_bin.exe

ΔΕν είναι bug, αλλά χρήση ramdisk!!!!

ok ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ! ! !

Link to comment
Share on other sites

To SLI δεν πρόκειται να δώσει τίποτα από μόνο του. Θέλει πείραγμα με coolbits 10 (hex a) ώστε να δημιουργήσεις νέο προφίλ για PCMark05 με alternate frame rendering 1 ενεργοποιημένο, αλλά και πάλι η διαφορά μην φανταστείς οτι θα είναι σημαντική. Με coolbits 10 (hex a) μπορείς και να υπερχρονίσεις την κάρτα γραφικών και να φτιάξεις δικά σου προφίλ. Ο υπερχρονισμός της κάρτας γραφικών δίνει μεγαλύτερη διαφορά στο σκόρ του PCMark05. Θυμίσου να υπερχρονίσεις και το 2D και το 3D όσο περισσότερο μπορείς. Επίσης μείωσε την ποιότητα του image settings στο high performance και σώσε το προφίλ με ένα όνομα όπως PCMark05.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.