Jump to content



NoName DDR 266MHz @ ??? (Τρελλά MHz!!!)


DMylonas

Recommended Posts

Χτες πήρα από έναν φίλο 2 dimm (διαφορετικές μάρκες δυστηχώς) των 512MB αλλά είναι DDR266MHz... Γενικά το παιδί τις είχε σε ένα ράφι εδώ και 3-4 μήνες...

Είπα λοιπόν να δώ αν δέχονται overclocking... Έτσι χτες έβαλα το ένα dimm και έμεινα με το στόμα ανοιχτό....

Με 2.6v στα 2.5-3-3-6 πήγε μέχρι τα 360MHz :jump: :jump: :jump:

Την έβαλα μετά όλο το βράδυ να τρέχει memtest #5 και σήμερα το πρωί πήρα ως αποτέλεσμα: 390MHz στα 2.5-3-2-5 με 2.7v :worship: :worship: :worship:

Πόσο το κόβετε να φτάσει αυτό το dimm?! Αργότερα θα βγάλω και face-φωτό της μνήμης...

post-419-1416072053,4844_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

DMylona είμαι και εγώ σε φάση καψίματος.

Έχω ακριβώς τις ίδιες μνήμες με τις πρώτες σου twinmos.

Βέβαια για την ώρα δεν μπορώ να πω πως έχω φτάσει ψηλά αλλά ούτε και θα φτάσω αφού η dfi δίνει μέχρι 2.9vdim

Link to comment
Share on other sites

Τα τελικά σημερινά αποτελέσματα πριν την βάλω για ένα νυχτερινό burn-in... Δυστηχώς μου τα χαλάσανε λίγο τα timings, αλλά που θα πάει θα στώσουνε....

Έχω λοιπόν μέχρι τώρα: 422MHz, 2.5-3-3-6, 2.9v

post-419-1416072055,4122_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το 1ο dimm το σταμάτησα στα 420MHz@2.9v, θα ρωτήσω το παιδί που τις έχει αν μου δίνει την άδεια για πάνω από 3v να δούμε που θα φτάσει...

Σήμερα εγώ ξεκίνησα με το 2ο dimm, το οποίο με 2.6v@2.5-3-3-6 πήγε μόνο 350MHz...

Φωτό από το 1ο dimm....

post-419-1416072055,7138_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

....καλη φαση ....ετσι...ετσιιι.......ειναι φανερο πλεον οτι και τα 2 dimm ειναι με Μicron τσιπακια...;) ....χαρακτηριστικο αυτες οι εγκωπες που εχουν στα πλαγια.....βαλε και ενα φαν βρεε για πανω απο 3v....γιατι συνηθως αυτα ζεσταινονται αρκετα.....:cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy [Σήμερα, στις 15:44]

....καλη φαση ....ετσι...ετσιιι.......ειναι φανερο πλεον οτι και τα 2 dimm ειναι με Μicron τσιπακια...;) ....χαρακτηριστικο αυτες οι εγκωπες που εχουν στα πλαγια.....βαλε και ενα φαν βρεε για πανω απο 3v....γιατι συνηθως αυτα ζεσταινονται αρκετα.....:cool:

Έβαλα πάλι το 1o dimm, το καλό και ξεκινάω για πάνω από τα 3v!!! Του έβαλα και Heatsink Tt Aluminum και όπως έχω πάντα, 2x80cm fan να το φυσάνε....

post-419-1416072055,7518_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κάνω δυο ερωτησούλες για μνήμες και είπα να μην ανοίγω καινούργιο thread μιας και είναι απλές και γρήγορες.

Έχω 2x512MB Corsair ValueSelect 2.5C DDR400 σε ASUS P4C800E-DLX και τις δούλευα (BOINC) αρκετό καιρό (10-12 μήνες) στα 380 (2-3-3-5) (4:5) με 2.85V "άκαφτες". Αποφάσισα να τις "κάψω" μπας και δώσουν παραπάνω MHz για να πάω 1:1. Στα 230-460 (2.5-3-3-8) δε βγάζουν λάθη στο memtest 5 και 8 για 1 ώρα το καθένα. Έρχονται οι ερωτήσεις :

1. Burn-in κάνεις με το 5 τεστ στα MHz που δεν έχεις λάθη (460) ή στα MHz που αρχίζεις να έχεις λάθη (462) ??

2. Στα 231MHz αρχίζει και μου βγάζει λάθη στο 5 μετά το 41o πέρασμα λέτε να είναι πρόβλημα υπερθέρμανσης ?? (Akasa χάλκινες ψύχτρες + Ceramic + 6cm x 2cm @ 4400rpm).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apostglen46

Micron ειναι........

Ρε κολ/φαρδια............

Δηλαδή να κοιτάξω να τους τις πάρω?! Αξίζουνε?! Μέχρι πόσα volt λες να αντέξουνε?! Αν του δώσω 3.6v θα αντέξουνε ή άντε γειά?!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.