Jump to content


SAPPHIRE ATLANTIS ATI RADEON RX800...αξιζει?


CALEB

Recommended Posts

Λοιπον προκαταβολικα ενα ευχαριστω σε οσους μπουν στον κοπο να με βοηθησουν,η ιστορια εχει ως εξης,ειχα αποφασισει να καταληξω στο συστημα της υπογραφης με την προυποθεση να εκμεταλευτω το sli της μητρικης βαζοντας αλλη μια 6600gt οταν η μια θα αποδικνυονταν λιγη,πριν απο 2 μερες ομως επεσε το ματι μου σε αυτη την χ800 την απλη και ειμαι σε τρελο διλημα και σε 2 μερες απο τωρα πρεπει να παραγγειλω το pc,τι λετε αξιζει?σε τι επιπεδο ειναι οι επιδοσεις της?εχω ακουσει οτι ειναι αναλογη της απλης 6800,υπαρχει περιπτωση ενεργοποιησης 16 pipelines αντι για τα 12 που εχει τωρα μεσω καποιου softmod?αν οντως ειναι ισαξια της 6800 της απλης εγω θα το επαιρνα το ρισκο και ας πηγαινε χαμενο το sli προς το παρον...η δικη σας αποψη?καλυτερα μηπως μακροπροθεσμα 2*6600gt?περιμενω τις προτασεις σας και μια αξιολογηση για την εν λογω καρτα!

Link to comment
Share on other sites

Τα 16 pipelines ξέχνα τα. Θα την ξαναέπαιρνα πάντως γιατί δεν θέλω πολύ θόρυβο στο pc και προτιμώ μια και καλή παρά δύο μέτριες. Σε επιδόσεις είναι επιπέδου 6800 και πάνω (μην πω GT αν η έκδοση που πάρεις έχει DDR3 πάνω.)

Link to comment
Share on other sites

Πάρε Χ800 και αν αργότερα δεν σου φτάνει την αλλάζεις...

Δεν θα έχεις sli και δεν θα έχεις 2 κάρτες να δόσεις όταν θα θελήσεις να αλλάξεις.

Από απόδοση κάπου στα επίπεδα της 6800 και λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα σου πρότεινα την Χ800 σε σύγκριση με την 6600GT. Σίγουρα δεν θα έχεις SLi και θα πρέπει να αγοράσεις 2 νέες nvidia κάρτες οταν το αποφασίσεις. Τώρα αν είσαι διατεθειμένος να δώσεις κάτι παραπάνω πάρε την Χ800XL (επιδόσεις 6800GT αλλά είναι single slot δεν θέλει έξτρα τροφοδοσία και με μικρότερη εκπομπή θερμότητας) και θα είσαι άρχοντας για μεγαλύτερο διάστημα (νομίζω η διαφορά τιμής με την Χ800 είναι μικρή, διορθώστε με αν κάνω λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT

Πάρε Χ800 και αν αργότερα δεν σου φτάνει την αλλάζεις...

Δεν θα έχεις sli και δεν θα έχεις 2 κάρτες να δόσεις όταν θα θελήσεις να αλλάξεις.

Από απόδοση κάπου στα επίπεδα της 6800 και λίγο παραπάνω.

εμενα γιατι μου φαινεται οτι η αποδοση της ειναι λιγο παρακατω?????

Link to comment
Share on other sites

Η MSI είναι λίγο πιο ακριβή επειδή έχει VIVO.

Και γενικότερα μια 6600GT πλησιάζει επικίνδυνα μια 6800, ενώ αν την κλοκάρεις την ξεπερνάει (δεν ξέρω πόσο κλοκάρεται μια 6800). Αν η X800 είναι παρόμοια με την 6800, τότε η 6600GT δεν είναι για ν' απορριφθεί έτσι εύκολα...

Link to comment
Share on other sites

Η MSI είναι λίγο πιο ακριβή επειδή έχει VIVO.

Τι είναι αυτό?:...:

Και γενικότερα μια 6600GT πλησιάζει επικίνδυνα μια 6800, ενώ αν την κλοκάρεις την ξεπερνάει (δεν ξέρω πόσο κλοκάρεται μια 6800). Αν η X800 είναι παρόμοια με την 6800, τότε η 6600GT δεν είναι για ν' απορριφθεί έτσι εύκολα...

Αν δεν θέλω να ασχοληθώ με κλοκάρισμα ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Rayden [Σήμερα, στις 11:39]

Η MSI είναι λίγο πιο ακριβή επειδή έχει VIVO.

Και γενικότερα μια 6600GT πλησιάζει επικίνδυνα μια 6800, ενώ αν την κλοκάρεις την ξεπερνάει (δεν ξέρω πόσο κλοκάρεται μια 6800). Αν η X800 είναι παρόμοια με την 6800, τότε η 6600GT δεν είναι για ν' απορριφθεί έτσι εύκολα...

Οι X800 ανεβαίνουν παραπάνω από τις 6600GT γιατί είναι εξ αρχής χρονισμένες πολύ χαμηλότερα (μνήμες πχ 2ns στα 350! που πάνε κατά κανόνα στα 500). Οπότε αν σκεφτείς ότι η χ800 είναι πιο γρήγορη απο την 6600gt με αυτούς τους χαμηλούς χρονισμούς καταλαβαίνεις τι γίνεται αν την ζορίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickthegreek

Τι είναι αυτό?:...:

Αν δεν θέλω να ασχοληθώ με κλοκάρισμα ?

VIVO= Video In Video Out...με αλλα λογια εχει και εξοδο video ...πχ για συνδεση σε τv ΑΛΛΑ και εισοδο ...πχ για να κανεις capture απο καμερα...

Οι πλειοψηφια των vga στην αγορα εχουν μονο εξοδο...

Και εγω θα ψηφισω για x800...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Rayden [Σήμερα, στις 11:39]

Και γενικότερα μια 6600GT πλησιάζει επικίνδυνα μια 6800, ενώ αν την κλοκάρεις την ξεπερνάει (δεν ξέρω πόσο κλοκάρεται μια 6800). Αν η X800 είναι παρόμοια με την 6800, τότε η 6600GT δεν είναι για ν' απορριφθεί έτσι εύκολα...

Μα ρε παιδιά γιατί το κάνετε αυτό το πράγμα??

Πάτε να συγκρίνετε μια clockαρισμένη 6600GT με μια αclockάριστη 6800 και το θωρείτε και σωστό.

Σε καμοιά περίπτωση η 6600GT δεν πλησιάζει την 6800 περισσότερο από ότι μια 6600 την GT. Γιατί όταν κάποιος λέει ότι θέλει την 6600GT δεν του λέτε να πάρει μια 6600??

Αν ψάξετε εδώ μέσα, θα βρείτε άτομα που με 16pipelines στην 6800 έχουν βαρέσει 13000 marks στο 3dMark2003, ενώ στην δική μου (12pipes) έφτασα στα 11000.

Φυσικά ανάλογα πάει και η τιμή.

Και μιας και περί pipelines ο λόγος, οι 6800 από Φλεβάρη και μετά έχουν τα +4 κλειδωμένα από το hardware οπότε ΔΕΝ ξεκλειδώνουν(αν το κάνεις βγαίνουν artifacts).Μόνο αν πετύχετε κανένα μοντέλο πρίν από τον φλεβάρη. Την έχω πατήσει και το ξέρω.:boxed:

Επί της ουσίας, αποψή μου είναι ότι το SLI υπήρξε υπερβολή εντυπωσιασμού και όχι ουσίας. ’λλη μια option για κάποιον που γουστάρει να κάνει την τρέλα του(και καλά κάνει).

Για τον λόγο αυτό....ΑΤΙ φίλε. Πάρε την x800 να χαρεί και το ματάκι σου ποιότητα εικόνας(να σου σπάσουν και λίγο τα νεύρα οι drivers:p ). Τα λίγα παραπάνω χρήματα δεν θα πάνε χαμένα σίγουρα.

Όσο για την Sapphire(Που κάποιος ρώτησε), είναι από τους πρώτους και βασικούς κατασκευαστές της ΑΤΙ. Όχι ότι οι υπόλοιποι είναι χειρότεροι.Απλά η Sapphire είναι σίγουρα εγγύηση.

Αυτήν την στιγμή έχω sapphire και παλαιότερα είχα μια radeon 9100 η οποία με είχε βγάλει ασπροπρόσωπο :T: (ακόμα την έχω την μικρούλα μου....γουτσου γούτσου :flower: ). Με αυτήν είχα παίξει DOOM3 (στο Low βέβαια) με άναν 1800XP στα 1280X1024 :flex:

Link to comment
Share on other sites

’λλος ένας ψήφος για την X800.

Και ένα review , αλλά για την x800 256MB :Link

Προσωπικά δεν θα πρότεινα την X800 256MB , η τιμή της πλησιάζει επικίνδυνα σε X800XL , ενώ οι επιδόσεις της όχι.

Μια X800 128MB για ~200 ακούγεται πολύ πιο ενδιαφέρουσα.

Για το που κάνουν την διαφορά τα 256MB , απλά σύγκρινε τα νούμερα της X800 256MB με της 6800 128MB.

Από ένα σημείο και πάνω , η 6800 πέφτει πολύ πιο απότομα (ή δεν παίζει καθόλου) ακριβώς λόγω των 128MB.

Από την άλλη , σε αυτές τις ρυθμίσεις ποιότητας , τα frames είναι γενικά πολύ λίγα , όταν δεν έχεις 16pipelines και πολύ γρήγορη μνήμη.

Από τα νούμερα , εμένα μου μοιάζει η X800 να είναι περίπου στα επίπεδα της 6800 και αρκετά γρηγορότερη από 6600GT.

Δεν ξέρω τι λένε από oc οι μνήμες της , αλλά από τον πυρήνα δεν θα περίμενα πολλά.

Φοράει τον R430 , τον ίδιο με τις XL , που δεν είναι και ότι καλύτερο για oc.

Αλλά , ακόμα και στα defaults της , είναι δυνατότερη από ξεκ*λιασμένη 6600GT (έχει διαφορές της τάξης του 20% και πάνω).

Και για την sapphire.

Είναι ένας από τους μεγαλύτερους (αν όχι ο μεγαλύτερος) κατασκευαστής ATI καρτών.

Δεν ξέρω τι ισχύει τώρα , αλλά κάποτε η sapphire κατασκεύαζε ΟΛΕΣ τις radeon (όλοι οι υπόλοιποι αγόραζαν από αυτήν).

Οπότε έχει μια λογική το ότι μπορεί να πουλά φτηνά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pontifikas [Σήμερα, στις 13:07]

Μα ρε παιδιά γιατί το κάνετε αυτό το πράγμα??

Πάτε να συγκρίνετε μια clockαρισμένη 6600GT με μια αclockάριστη 6800 και το θωρείτε και σωστό.

Σε καμοιά περίπτωση η 6600GT δεν πλησιάζει την 6800 περισσότερο από ότι μια 6600 την GT. Γιατί όταν κάποιος λέει ότι θέλει την 6600GT δεν του λέτε να πάρει μια 6600??

Νομίζω ότι έγραψα ξεκάθαρα ότι ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΚΛΟΚΑΡΕΤΑΙ ΜΙΑ 6800. Και το έγραψα για να δείξω ότι αν πχ μια 6600GT παίρνει 10% επάνω και μια 6800 5%, τότε η GT έχει σαφές πλεονέκτημα και είναι και φτηνότερη! (Δε μιλάω για ξεκλείδωμα pipelines γιατί όπως σωστά είπες δεν παίζει πια αυτό).

Πέρα από 3d MARK και τα συναφή, αν θέλει κανείς να δει πραγματικά benchmarks, να ποστάρω μερικά από παιχνίδια να φανούν οι ουσιαστικές "διαφορές" 6600GT με 6800 και μετά το συζητάμε... Στα περισσότερα η διαφορά δεν ήταν πάνω από 2% με stock ρολόγια...

Η 6600 με την GT έχει ΠΟΛΥ μεγαλύτερη διαφορά, τέτοια που δικαιολογεί και τη διαφορά τιμής τους.

Για τη Χ800 δε μίλησα καθόλου παρα μόνο υποθετικά και στηριζόμενος σε αυτά που είπαν πριν τα παιδιά. Αν ισχύουν όσα λέτε, είναι σαφώς καλή αγορά.

[EDIT] Ακόμα και στο link που έδωσε ο Apocalypse η 6600GΤ ξεπερνάει την 6800 στο Doom3, ισοφαρίζεται στο Half-Life 2 και χάνει στο Far-Cry...

Εκεί φαίνεται και το τι κάνει η X800, αν και το Doom3 είναι γνωστός nVidia lover, σε αντίθεση με το HL2 που συμπαθεί τις ATI. Στο Far Cry όμως δεν ξέρω αν προσέξατε ότι σε πάνω από 1024x768 η Χ800 βλέπει και την πλάτη της 6600GT (χωρίς φίλτρα).

Καλό θα ήταν να μη βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα μόνο απ' το όνομα και την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Rayden [Σήμερα, στις 15:45]

Πέρα από 3d MARK και τα συναφή, αν θέλει κανείς να δει πραγματικά benchmarks, να ποστάρω μερικά από παιχνίδια να φανούν οι ουσιαστικές "διαφορές" 6600GT με 6800 και μετά το συζητάμε... Στα περισσότερα η διαφορά δεν ήταν πάνω από 2% με stock ρολόγια...

Αυτό μπορεί να συμβαίνει και μεταξύ των 6800 και GT ή GT και Ultra. Αλλά είναι θέμα εφαρμογής και ο λόγος επίσης που ακόμα δεν αξίζει κανείς να τα σκάσει για να πάρει ότι κορυφαίο κυκλοφορεί.

Τι διαφορά μεταξύ καρτών να δείς όταν η εφαρμογή με την οποία τις συγκρίνεις υπερκαλύπτεται και από τις δυο?

Η μοναδική εφαρμογή(και τα παιχνίδια εφαρμογές είναι) στην πιάτσα αυτήν την στιγμή που να γονατίζει τις κάρτες είναι τα 3dMark.

Δεν υπάρχει παιχνίδι που να γονατίζει κάρτα σε default AA Και AF(Διότι αν βάλουμε και AA και AF η 6600GT.....πατώνει....).

Αν βγεί κανένα STALKER ή Serious Sam 2, το συζητάμε πάλι(και αν).

Αυτό πάντως στο οποίο ενίσταμαι είναι να λένε " Clockαρισμένη η 6600GT πλησιάζει την 6800..." και αυτό το έχουν ως επιχείρημα για να αποδείξουν ότι δεν αξίζει να δώσεις τα χρήματα για την

6800. Μα βρε άνθρωπέ μου(γενικά μιλάω) αν clockάρω την 6800 την εκτινάσσω επίσης.

Στο stock είναι το θέμα τι παίζει.

Πάντως(όπως νομίζω αναφέρθηκε) πρέπει να κοιτάμε και τις αναλύσεις πρινα αποφασίσουμε για κάρτα. Κάποιος που έχει TFT 17''(ή και μεγαλύτερη) που είναι στα 1280X1024, δεν θα πρέπει καν να κοιτάει επιδόσεις στα 800χ600 ή στα 1024χ768 Αφού δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσει ποτέ τέτοιες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Rayden [Σήμερα, στις 15:45]

[EDIT] Ακόμα και στο link που έδωσε ο Apocalypse η 6600GΤ ξεπερνάει την 6800 στο Doom3, ισοφαρίζεται στο Half-Life 2 και χάνει στο Far-Cry...

Να υποθέσω οτι κοιτάς μόνο χαμηλές αναλύσεις και μόνο χωρίς φίλτρα?

Εγώ πάλι έχω την τάση να κοιτάω κυρίως (ή μόνο) την απόδοση με 4/8 - 4/16

Παραξενεύομαι και εγώ από το πόσο λίγα review βλέπουν την διαφορά ανάμεσα στην 6800 και την 6600GT.

Να άλλα 2 : http://firingsquad.com/hardware/evga_e-geforce_6800/default.asp

http://graphics.tomshardware.com/graphic/20050705/index.html

Δεν είναι τεράστιες , αλλά στην μεγάλη πλειοψηφία είναι διαφορές εκτός των ορίων του oc.

To 3DMark , κυρίως το '05 , είναι η απολύτως ευνοϊκότερη περίπτωση για την 6600gt.

Γιατί εκεί μετράει κυρίως το shader output , που είναι το μοναδικό πράγμα στο οποίο είναι σχεδόν ισοδύναμη.

Σε bandwidth απλά είναι πάρα πολύ μακριά.

Αλλά υπάρχει και μια άλλη μικρή και (σχετικά) άγνωστη λεπτομέρεια.

Ο πυρήνας της 6600GT (nv43) ΔΕΝ είναι μισό nv40.

Της λείπουν 4 ROPs (έχει 4 ROPs για 8 pipelines).

Τα παράγωγα του nv40 (όπως η 6800) έχουν 1 ROP ανά pipeline.

’ρα η 6800 έχει τριπλάσια ROPs από την 6600GT.

Αν δεν φαίνεται αρκετά καθαρά από το διάγραμμα , αυτά τα πραγματάκια μετράνε (μεταξύ των άλλων) στην απόδοση με AA.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά των 6x00 με τις αντίστοιχες GT είναι αρκετά σημαντική και σίγουρα σημαντικότερη απ' ότι ήταν η διαφορά πχ PRO με ΧΤ στις ΑTI.

Θα επιμείνω όμως ότι το 3D Mark δεν είναι αξιόπιστο. Δες πχ τη διαφορά που βγάζουν η 9800RO με την 6600GT. Μιλάμε για διαφορά κοντά στο 30%! Σε παιχνίδια όμως, όσο καινούργια να είναι, τέτοια διαφορά δε θα τη δεις! (Εκτός από Doom3, αλλά είπαμε γι' αυτό).

Το 3D Mark δίνει βαρύτητα σε features που δύσκολα θα κάνουν τη "διαφορά" σε ένα παιχνίδι. ’σε που δε λαμβάνει (ειδικά το '05) καθόλου υπ' όψη του το υπόλοιπο σύστημα.

Όσο για το "Clockαρισμένη η 6600GT πλησιάζει την 6800...", στη θέση σου δε θα το υποτιμούσα (ξαναεπαναλαμβάνω, ΑΝ η 6800 δεν τα πάει καλά). Σου υπενθυμίζω απλώς τη διαφορά των Athlon XΡ σε πυρήνες TBred και Palomino, με τους 1ους να είναι σαφώς πιο overclockable, οπότε συνέφερε να πάρεις τον TBred 1800+ απ' τον Palomino 2000+ κι ας ήταν ακριβότερος (εκείνο το διάστημα κυκλοφορούσαν ταυτόχρονα).

Τώρα αν κάποιος ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για AA/AF, δεν το συζητάμε. Αλλά πιστεύω πως ένα καινούργιο παιχνίδι δύσκολα γίνεται playable με αυτά στο φουλ και υψηλή ανάλυση. Εκεί θες κάτι ακόμα καλύτερο. Είναι και υποκειμενικό το θέμα όμως...

[edit] Ρε apocalypse, με πρόλαβες. Όντως, έχουμε διαφορετικά γούστα (το "υποκειμενικό" που έλεγα...). Εγώ δεν κοιτάω ποτέ τα ΑΑ/AF, καθώς το πολύ που θα βάλω είναι 4xAA. Πιστεύω πως και X800XL να είχα το ίδιο θα έκανα, γιατί προτιμώ τα πολλά FPS σε υψηλές αναλύσεις. Θα πρέπει ο καθένας να τα σκεφτεί αυτά πριν αποφασίσει καθαρά βάσει banchmarks.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,εχω σχεδον καταληξει,αν παρω ομως την χ800 μετα θα παει στραφι το sli motherboard?να προτιμησω με ενα pci-ex16* slot και οχι με 2 οπως αυτο της υπογραφης η να το κρατησω για καβαντζα?!μηπως...και αν...και ισωσ...στο μελλον...?!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.