Jump to content



Athlon X2 Database & Overclocking


greekfragma

Recommended Posts

Εγώ θα σου πρότεινα να τρέξεις ένα snm και να δείς εκεί τι θερμοκρασίες πιάνεις...

Αν και 1.65 είναι λιγάκι τσιμπιμένο αν σκεφτείς ότι το μαμα είναι 1.35 στους περισσότερους

Γιατί τρέχεις 306*9 και όχι 251*11?

Τι μνήμες έχεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 635
  • Created
  • Last Reply

Δεν το ξερω το snm , εχεις link?

Το τρεχω 306*9 γιατι εχω διαβασει οτι οσο μεγαλωνει η συχνοτητα του bus βελτιωνετε και η ταχιτιτα , ανεξαρτιτος της συχνοτητας του cpu.Ενδεχομενος να ισχιει .

Εχω 4 dimm 512mb, gail ultra-x 400 , 2-2-2-5 @ 2T

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό...αυτό ίσχυε όσο το agp/pci lock δεν υπήρχε...δλδ όσο ανέβαζες το fsb ανέβαινε το pci μαζί με to agp ... άσε που ο Α64 δεν έχει fsb αλλά ΗΤΤ λινκ...δλδ στην ουσία είναι η συχνότητα επικοινωνίας του controler...

Εσύ παίζεις με divider για τις μνήμες...ενώ το 1-1 πάντα θα είναι το καλύτερο από άποψης επιδόσεων

Το σνμ θα το βρείς εδώ http://testmem.nm.ru/snm.zip

Link to comment
Share on other sites

Το ξερώ ότι δεν έχει fsb. Απλά τώρα τελευταία διάβασα σε ένα site , αλλά δεν το έχω ξαναβρεί , ότι άλλαζαν την συχνότητα του htransport σε έναν fx, και σύγχρονος κατέβαζαν πολλαπλασιαστή , για να είναι στα μαμά ρολόγια, και στο super pi έκανε καλυτέρους χρόνους.

Οι μνήμες τρέχουν γύρο στα 205 mz

super pi 31,6

Link to comment
Share on other sites

αμα άφηναν τον πολλαπλασιαστή του htt στο 5 η ξεπερνούσαν τα 1000μηζ του HTL τότε ναί...

Αλλά εξώ θα σου πρότεινα να παίξεις με χαμηλώτερο HTT και να δοκιμάσεις έτσι...

Γενικώς ψάξου λίγο με τους πολλαπλασιαστές και τους διαιρέτες να δείς τι γουστάρει περισσότερο ο επεξεργαστής σου...

Τι μητρική έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Μολις μου κολησε με το σνμ και κατεβασα , το αλλαξα και σε 249*11 που ειναι rock.Μαλων εχεις δικιο , το λογικο ειναι να μην ισχιει αυτο μου διαβασα.

Anyway η temp σε full load einai 52c

Εχω το DFI lanparty sli-dr

Απο οτι εχω καταλαβει 2740 mz ειναι το οριο της cpu .δεν ανεβαζει με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το HT link πόσο το έχεις; Δοκίμασε να είναι κοντά στα 1000 (λίγο παραπάνω/παρακάτω ανάλογα με τι 'FSB' έχεις δώσει). Ακόμα και στα 249 που δοκίμασες κανονικά πρέπει να ρίξεις το HT multiplier στο 4 απο 5 που είναι το default για να έχεις HTL 996 αλλιώς θα είναι 1245.

Επίσης κατέβασε αν θές την τελευταία έκδοση του cpuz που φαίνεται και απο εκεί το HTL.

Link to comment
Share on other sites

Στα 249 έχω κατεβάσει Ht multiplier 4χ .Αλλά μου δουλεύει και 5χ , απλά κάπου κάνει κάτι κουφά και κολλάει , δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι η κολομνημη η ο Ht . Η μνήμη 512 χ 4 , και 2Τ δεν λέει με τίποτα!!

Έτσι και δώσω πάνω από 3,1v Αρχίζουν τα προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites

Τεληκα κατεβασα το ρευμα 1.59v 247χ11 με 5χ Htranport, γιατι κατεβασα το core temp beta , και ανακαλυψα οτι ο ενας πυρινας ανεβενε 59 c . τωρα 55-56 μαχ. Η cpu διστυχος εχει χτυπισει το οριο της με το νερο. Καμια ιδεα ?

Link to comment
Share on other sites

Δε κερδιζεις τιποτα απο το χ5 Htransport, και κατω απο 1000 να ειναι διαφορα σε επιδωσεις δε θα δεις. Δωκημασε να το βαλεις Χ3. Οι μνημες σου εισαι σιγουρος πως δε σε κοβουν απο Drive Strength?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να σας ρωτησω κατι γιατι θα τρελαθω.

Επαιζα λιγο με τον επεξεργαστη και καταφερα να των παω στα 2930 MHZ ME

Vcore 1.52.To συστημα ειναι 293x10 me 166 διαιρετη.

Το συστημα ειναι σταθερο σε SNM FPU TEST LOOP ΓΙΑ 10 ΩΡΕΣ!!Με μεγιστη θερμοκρασια -5

(Phase)

Οι μνημες το ιδιο και σε snm(5 ωρες) και memtest(διπλο μεχρι τα 600%)

SuperPi περναει.

Prime διπλο για 10 ωρες και για να μην σας τα σπαω.Οτι bench βρηκα stable.

Και τωρα το καλο οταν παω να κανω defrag(O&o DEFRAG)η να χρησιμοποιησω καποιο προγραμμα που χρησιμοποει εντονα το δισκο bsod.

Σημερα με το film machine 1.5 εφτιαξα μια ταινια και αφου περασαν γυρω στις 5 ωρες(διπλο pass)ολα σταθερα.Μολις πηγε να δημιουργησει τα vobs δηλαδη να γραψει στον δισκο bsod.

Καμμια βοηθεια?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.