Jump to content



Athlon X2 Database & Overclocking


greekfragma

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Ξεκαπακωμένος?

Νέρο?

Όπως και να έχει...είναι τρελό κομματάκι...Αλλά είναι και 4800+...

ξεκαπακωμενος νερο - ναι , αλλα και ελαχιστα volt. αν επαιζε σε cascade τοτε χαρ χαρ χαρ :devil:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 635
  • Created
  • Last Reply
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

hi guys!

εχω το ακολουθο συστημα...

CPU = Amd Athlon 64 X2 4800+

GC = E-VGA pcix 16x 7800GTX KO 256mb

MB = Asus A8N32-SLI 16x (true)

RAM = 4GB Kingstone

HDD = 2xSATA2 80GB (όχι σε Raid ακομα....)

Watercooling = Thermaltake Bigwater SE

Αρκτικ σιλβερ 5 η παστα...

η τιμη (μαμα) του cpu ειναι 2,4Ghz απο τη μητρικη ανεβαζω το FSB στα 220Mhz και μου δίνει

2,640Ghz παιζει απο 38~40 η τιμη... ολα τα ρευματα ειναι μαμα.

ο multiplier της cpu δεν αλλαζει! ειναι 12χ

Cpuz1.JPG

μεχρι τι τιμες μπορω να κραταω τα μαμα ρευματα? μπορει να φτασει μεχρι 2,8Ghz με ασφαλεια?

Link to comment
Share on other sites

Με τη μητρική που έχεις να μην αλλάζει ο πολλαπλασιαστής λίγο χλωμό το κόβω. Σίγουρα θα έχει και 11,5 - 11 - 10,5 - 10 κ.ο.κ. Τσέκαρέ το, οκ?

Οι μνήμες που έχεις προφανώς είναι 4 στικάτια του 1GB ε? ’ρα παίζουν σε 2Τ, κάτι που θα τις κόβει σε επιδόσεις. Όπως και να χει, στο θέμα μας τώρα.

Καταρχάς είσαι σταθερός στα 2640 (220*12)? Έχεις τρέξει τα κατάλληλα προγράμματα για τον έλεγχο της σταθερότητας (S&M, Prime95, κτλ.)? Αν είσαι σταθερός τότε κάνε δοκιμές χωρίς να ανεβάσεις τις μνήμες (παίξε με διαιρέτη δλδ) μέχρις ότου με το μαμίσιο ρεύμα ο επεξεργαστής πλεον να μην ακούει. Από εκεί και πέρα απλά ανέβασε λίγο την τάση (μέχρι 1.500 θα πρότεινα εγώ - άλλοι έχουν πάει ΠΟΛΥ παραπάνω) μέχρι να βρεις το όριο του επεξεργαστή (και το δικό σου). Καλό θα είναι να κάνεις δοκιμές με αρκετούς πολλαπλασιαστές μέχρι να βρεις αυτόν τον συνδυασμό που θα σε βολεύει και για τις μνήμες σου.

Πάντως γενικά για καθημερινή χρήση ο 4800Χ2 όπως και σχεδόν όλοι οι διπύρηνοι είναι άνετος στα 2600. Εγώ για κάθε μέρα θα τον είχα στα 2800 αν και εφόσον μου το επιτρέπει το κομμάτι και οι μνήμες. Για τις θερμοκρασίες πρόβλημα δεν πιστεύω να έχεις αλλά κοίτα μην περάσεις και τους 60 (watercooling έχεις, τέτοια νούμερα δεν πιστεύω να δεις).

Τέλος για αυτό που ρωτάς για τις τιμές στις οποίες μπορείς να φτάσεις με τα μαμίσια ρεύματα, αυτό εξαρτάται από το κομμάτι του επεξεργαστή καθώς και από τη μητρική. Δεν είναι όλοι οι 4800Χ2 ίδιοι. Εδώ εγώ με τον Opteron έχω ίδιο stepping με ένα άλλο παλικάρι και ο επεξεργαστής έχει άλλη συμπεριφορά σε μένα και άλλη σε αυτόν. Μόνο αν δοκιμάσεις θα ξέρεις.

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 03:10]

@Dagalidis...πως σου φαινεται το νεο μου cpu????:D:D:D

Πολλά είναι για 2x 512Kb...

Πάρε ένα με αέρα (AMD ψύκτρα)

2473sw.jpg

και μετά με νεράκι

everyday9ac.jpg

Κι ένα τικ παραπάνω

29009jw.jpg

Σε κανα-δυο βδομάδες που θα τελειώσουν τα πανηγύρια, θα δοκιμάσω τα 3G :D

Link to comment
Share on other sites

Xε χε χε... Ολο Screen και φιγούρα είστε...:D

Βρε δώστε κανένα 3Dmark01 & PCMark05 στις ίδιες ταχύτητες για να δούμε κατά πόσο βγάζετε bench εκεί..

Εγώ πάλι που έχω την ποιό φθηνή έκδοση (3800+ Χ2) δε με πειράζει καθόλου που με νεράκι έχω σταθερότατα 2850@1.5 vcore & 2800@1.475Vcore... :D

To κακό είναι ότι πάνω από τα 2870 χτυπάει τοίχο ο CPU1 και όλα τα BENCH μέχρι και τα 2998 που έχω δώσει έβαζα Affinity 0... :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Βρε δώστε κανένα 3Dmark01 & PCMark05 στις ίδιες ταχύτητες για να δούμε κατά πόσο βγάζετε bench εκεί..

Μωρέ όλα τα βγάζει εκεί, το νεράκι του Μιχάλη να είναι καλά. Προσπάθησα να τρέξω το PCMark05 χτες και έφαγα πόρτα. Μου λέει ότι δεν έχω τον WMEncoder 9 εγκατεστημένο. Τον εγκατέστησα και μετά έφαγα πόρτα σε ένα από τα encoding tests του βασικού πακέτου και κατά συνέπεια δε μου έδωσε σκορ... :(

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, CrystalMark09 θέλεις; :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 12:55]

Μωρέ όλα τα βγάζει εκεί, το νεράκι του Μιχάλη να είναι καλά. Προσπάθησα να τρέξω το PCMark05 χτες και έφαγα πόρτα. Μου λέει ότι δεν έχω τον WMEncoder 9 εγκατεστημένο. Τον εγκατέστησα και μετά έφαγα πόρτα σε ένα από τα encoding tests του βασικού πακέτου και κατά συνέπεια δε μου έδωσε σκορ... :(

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, CrystalMark09 θέλεις; :D

Xεχεχε...

Το PCMark05 ζορίζει την cpu ειδικά στα Multithread Bench και μάλλον η δεύτερη πότρα πρέκυψε από αστάθεια. :D

Δώσε παραπάνω vcore και ξανατρέξε το.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Xεχεχε...

Το PCMark05 ζορίζει την cpu ειδικά στα Multithread Bench και μάλλον η δεύτερη πότρα πρέκυψε από αστάθεια. :D

Δώσε παραπάνω vcore και ξανατρέξε το.. ;)

Μαζί μιλάμε, χώρια καταλαβαινόμαστε...

Μου λέει ότι δεν βρίσκει "κάποιον" encoder (χωρίς να μου λέει ποιον). Λες να τον βρει άμα δώσω Vcore;...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 14:31]

Μαζί μιλάμε, χώρια καταλαβαινόμαστε...

Μου λέει ότι δεν βρίσκει "κάποιον" encoder (χωρίς να μου λέει ποιον). Λες να τον βρει άμα δώσω Vcore;...

Xaxaxaxa,

Bρε μήπως έβαλες τον windows Media Player 9 αντί τον encoder 9 ????? :jump::D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.