Jump to content



Athlon X2 Database & Overclocking


greekfragma

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από ea6gka

και ειναι γελοιο γιατι λεγαμε οτι η ιντελ εχει και γαμω τα SB . υποθεση για mythbusters imho.

Sorry ma men.

Θες να πείς λέγατε.

Εγώ ακόμα καταριέμαι την ώρα και την στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 635
  • Created
  • Last Reply

Παιδιά γειά σας και να'στε καλά.

Για να μην ανοίγω καινούριο τοπικ,

Οι brisbane amd στα 65nm βγαίνουν με πολλ/στη χχ,5 εκτός από τον 5000+ που έχει ακέραιο MP 13,0.

Επειδή σκέφτομαι για νέο pc και δεν βλέπω πουθενά να υπάρχει ο 5000+ (δεν θέλω On-line αγορά) οι υπόλοιποι που δεν έχουν ακέραιο MP σημαίνει ότι χάνου κάτι από την ισχύ τους? Όχι ότι θα αξιοποιήσω 100% τη δύναμή τους αφού το pc που σκέφτομαι να πάρω θα είναι για απλή καθημερινή χρήση .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

12wc8.jpg

σιγα σιγα θα παμε για 24/7 εδω(με αερα παντα). κριμα αν ειχα CCB8F μπορει και να επαιζα και στα 3400 με το ιδιο ρευμα. ο 6F δε μπορει τοσο. εσεις που γυρνατε στα μαγαζια τσεκαρετε ρε σεις αν παιζουν CCB8F , θυμηθειτε με next time :D

Link to comment
Share on other sites

Ο μισός πολλαπλασιαστής είναι για να βγάλουν συχνότητες όπως 1.9, 2.1 κλπ κλπ. Ουσιαστικά δίνουν 100ΜΗz σε κάθε επεξεργαστή για να ισοσταθμίσουν την ελάχιστα πιο αργή cache. Μια χαρά θα σε καλύψει και είναι και πάμφθηνοι. Πακέτο με μια M2A με το 690G θα είσαι τέλεια.

Και για να είμαστε και on topic, πολλοί 65nm τα πηγαίνουν και πολύ καλά στο overclocking.

Link to comment
Share on other sites

@ea6gka καλημέρα.....καλή φάση......παραπάνω ρεύμα παίρνει ο επεξεργαστής?αχμμ.....απο άλλον διπύρηνο στα τόσα ghz έχει διαφορά?έχεις εμπειρια τέτοια?γιατί δεν είναι κ κάθε μέρα να σου έχει κάτσει 3210mhz Χ2.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από F117

@ea6gka καλημέρα.....καλή φάση......παραπάνω ρεύμα παίρνει ο επεξεργαστής?αχμμ.....απο άλλον διπύρηνο στα τόσα ghz έχει διαφορά?έχεις εμπειρια τέτοια?γιατί δεν είναι κ κάθε μέρα να σου έχει κάτσει 3210mhz Χ2.....

εχει και αλλο ρευμα, πρεπει να πηγαινει και παραπανω με αερα...ποιον αλλο διπυρηνο?...το στεπινγκ του δεν ειναι απο τα καλα...μαλλον καλες μνημες εχω παρα επεξεργαστη :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ξάδερφε είσαι σε καλό δρόμο. Κατέβασε το clockgen , δώσε 1.6v , ανοιξε παράθυρο , και δείξε μας ενα suicide στα 3500 . [ετσι για να θυμηθεις τις μέρες του 6300 και της p5b]

Link to comment
Share on other sites

ea6gka

πηρα απο πλαισιο εναν 5200 ccb8f. Με μαμα ψυξη και χωρις air con, πανω σε μια asus m2n sli dx με 1.3v απο bios ειναι σταθερος (prime) στα 3000 (πιστευω και στα 3050). Στα 3100 βγαζει spi 1M, στα 3150 δεν βγαζει το spi. Ολα αυτα απο ενα πολυ γρηγορο πρωτο τεστ.

Απο βδομαδα που θα τον βαλω σε νερο θα εχω πιο αναλυτικα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Χθες, στις 10:50]

δωσε 1.5 και πες μας ποσο παει. λογικα τα 3300 τα εχεις

Μη λες τετοια και ζηλευω με το δικο μου..... :cry:

Καλα πανε οι ΑΜ2 παντως......3.2 δεν ειναι ασχημα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.