Jump to content



Athlon X2 Database & Overclocking


greekfragma

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Σήμερα, στις 21:14]

Εγώ μέχρι εδώ:(

Mπορεί να σε κόβει ακόμη και το PSU......:)

Πάντως καλά είσαι εαν είναι σταθερό εκεί.

Και εγώ ανεξάρτητα από τα MAX Screen, σταθερός με αέρα γύρω στα 2850 με κόβω...:(

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 635
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Σήμερα, στις 13:29]

Στα 2800 φαίνεται σταθερό με 183 διαιρέτη(εννοώ βγάζει Spi32M) ενώ με 1:1 μνήμες βγάζει μόνο Spi 1M , στο Spi32M κοβεται στο 4 λουπ.:mad:

Δεν πάνε οι μνήμες σου εκεί...

Ισως αν παίξεις με τα timmings καταφέρεις να σταθεροποιήσεις το σύστημά σου... :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 14:00]

Γιατί αποκλείεις τον IMC dag?

Και εγώ τα ίδια κουλά είχα με τα tccd...

Δεν αποκλείω τίποτα, αφού η νέα CPU μου δείχνει να ανεβάζει MHZ αλλά μου ρίχνει τις μνήμες.... (ΙΜC) :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω παρατηρω οτι οι 512Κ Χ2 εχουν καπως αδυναμο IMC ή δεν συμπαθουνε τα TCCD γιατi ενας 4200+ που παιζω τωρα με το ζορι τρεχει τα TCCD στα 270MHz 3-4-3-8,ενω ξερω οτι παιζουνε ανετα 2.5-3-3-7 μεχρι τα 300 και μεχρι τα 322 2.5-4-3-8.Δοκιμασα 300x9 αλλα ουτε κατα με voodoo δεν μπορει να τα τρεξει στα 300ΜΗz.Ιδια αποτελεσματα ειχα και με ενα 3800+ Χ2......

Link to comment
Share on other sites

Όπα μπάστα...

Δεν σημαίνει ότι όλα τα tccd πάνε τόσο...υπάρχουν και μερικά που δεν ξεπερνάνε τα 260-270

Εγώ δεν είχα πρόβλημα να τα τρέξω στα 300*9 αλλά στα 300*10 που σφίγκει ο ψοντρόλερ...

Βασικά στο όριο το cpu δεν μπορεί να πάιξει ψιλα τις μνήμες..είται το όριο είναι με αέρα ή ακόμα και με τ phase

Link to comment
Share on other sites

Oi περισσοτεροι με 512+512κ Χ2 δεν εχουν coldbug....ενω σχεδον ολοι 1+1mb X2 εκτος απο τους πρωτους εχουν.....σε λιγο καιρο φτανουν και στην ευρωπη τα πολυποθητα ADV ψηιπσ επιτελους...που οπως ακουγεται δεν εχουν πολλα συμπτοματα coldbug....στην Ιαπωνια τωρα εχουν αρχισει να πρωτοκυκλοφορουν....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 21:10]

Όπα μπάστα...

Δεν σημαίνει ότι όλα τα tccd πάνε τόσο...υπάρχουν και μερικά που δεν ξεπερνάνε τα 260-270

Εγώ δεν είχα πρόβλημα να τα τρέξω στα 300*9 αλλά στα 300*10 που σφίγκει ο ψοντρόλερ...

Βασικά στο όριο το cpu δεν μπορεί να πάιξει ψιλα τις μνήμες..είται το όριο είναι με αέρα ή ακόμα και με τ phase

Εχω 1GB Patriot πανε 318 με 322 και 1GB GSKill πανε απο 320 με 324 αναλογα την CPU με εξαιρεση αυτους τους 3800 και 4200 X2 που δεν τις τρεχουνε πανω απο τα 270 1:1 και σιγουρα δεν ειναι τα ορια των επεξεργαστων τα 2700.Θα δοκιμασω κι αλλους τετοιους Χ2 και θα δω.......

Εδω η CPU ειναι στο οριο της ισα που βγαζει 1Μ αλλα δεν εχει κανενα ζορι να τρεξει τις μνημες στα 318.....

untitled1mpat4ss.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πώ...βέβαια εσύ είσαι με μονοπύρηνο(στη photo)...καμία σχέση με τα διπύρηνα...

Αυτή τι στιγμή δεν έχω και τα tccd μ να δοκιμάσω κάτι που είχα σκεφτεί για να σου πώ με σιγουριά τι παίζει με τον δικό μ imc...

Πάντως αν είναι έτσι όπως τα λέει ο Βασίλης είναι σαν δίκοπο μαχαίρι...

Αν θές phase πρέπει να έχει 2*512κβ κας και ΒΗ

Αλλιώς αν θές tccd νεράκι και πολύ σου είναι....

Link to comment
Share on other sites

messing with 24/7 rig + δοσεις αυπνιας και μικροβιο overclocking :shifty:

XP SP2, καπου εδω πρεπει να με κοβει το crappy προς το παρον PSU (τιμιο ομως 400αρι chieftec) επιβαρυνμενο απο τον

X2

8 ανεμηστηρες

2 DVD

2 HDD

3 neon lights

7800GT

post-1377-1416072495,5458_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.