Jump to content



Athlon X2 Database & Overclocking


greekfragma

Recommended Posts

  • Replies 635
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 00:12]

win loading+ multitasking+διαχειριση δισκων κλασεις ανωτερη ->64bit xp pro.

Eχουνε καμμια διαφορα απο το 939???

Βεβαια τωρα θα μου πεις, τοτε παλευαμε για 2700-2800 ενω τωρα εισαι 3200... αλλα τεσπα.

Για ριξε και το winrar που ελεγες...

Διαχειριση δισκων τι εννοαεις??

Βασικα απο τοτε που εφυγα απο το NF4 δεν εχω δει δυνατοτητες Sata/sata2. Αυτο το AHCI παντα το εχω απενεργοποιημενο απο το bios γιατι αλλιως δεν βλεπει τους δισκους το ICH8 κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

ε αυτο το AHCI ειναι στο hardware των 590/570 οπως ηταν και στα nf4, και βλεπει τους δισκους οπως πρεπει να τους βλεπει (σαν sata δλδ και οχι IDE) με ολα τα καλουδια.

winrar ειναι 1450 mb/s στα 3 γιγα , και διαφορες απο 939 εκτος του οτι κλοκαρει αρκετα καλυτερα δεν βλεπω. αλλα το να εισαι καθε μερα στα 3.2 δεν ειναι καθολου ασχημα.

ασε που δε αλλαζει στραπ και δε κανει εκεινα τα shutdown που ξεσκιζουν τους δισκους , με λιγα λογια το SOuth της nvidia ειναι κλασεις ανωτερο απο το αντιστοιχο της Ιντελας

Link to comment
Share on other sites

Για μένα μόνο το ότι κάποιος μπορεί με 2 απλούς 80ρηδες Sata2 δίσκους να πιάσει Raptor-X σε επιδόσεις με τα καλούδια του Intel Raid, μου αρκεί. Κουλό shutdown - restart δεν έχω φάει, ούτε κάποιος δίσκος μου παρουσίασε πρόβλημα - όσο για αυτό που λες για την αίσθηση και την ταχύτητα, το anandtech διαφωνεί κάθετα μαζί σου στην κόντρα Ε6850 και 6000Χ2 (εκτός αν όντως αυτά τα 2mb διαφοράς της cache του 6300 όντως κάνουν τόσο μεγάλη διαφορά).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

ξεκινας με βασικο λαθος αρχαριου χρηστη , δεν πιανεις με κανενα δισκο τις επιδοσεις raptorX/raptor . διορθωσε το και συνεχιζουμε :D

Κόψε σε έναν ICH δύο 80ρηδες Hitachi SataII σε ένα 10+10 Raid-0 και το υπόλοιπο 70+70 σε ένα άλλο και θα δεις στο 20άρι partition ένα access time στα 8.0-9.0ms και average transfer rate στα πολύ ψηλά. Πόσο έχει νομίζεις ένας Raptor-X? ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Κόψε σε έναν ICH δύο 80ρηδες Hitachi SataII σε ένα 10+10 Raid-0 και το υπόλοιπο 70+70 σε ένα άλλο και θα δεις στο 20άρι partition ένα access time στα 8.0-9.0ms και average transfer rate στα πολύ ψηλά. Πόσο έχει νομίζεις ένας Raptor-X? ;)

20ri partition , sorry αλλα ειναι πολυ μικρο . εγω μιλαω για δισκο οχι usb disk :hehe:

Link to comment
Share on other sites

E καλά τώρα, ή το μαμάμε ή συζητάμε. Μια χαρά είναι ένα 20άρι partition για τα ΧΡ + τα προγράμματα. Το υπόλοιπα 140άρι πάει σε παιχνίδια + ένα μικρό backup. Και είσαι κύριος έτσι?

Ή μήπως θες να σου πω για σπασμένο Raid-0 με Raptors να πιάνει στο μικρό partition 5.0-5.5ms? ;)

Ο ICH εμένα σου λέω με βόλεψε για τα καλά. Δεν πάω σε άλλο chipset και δεν πήγα εν τέλει σε 680ι λόγω του Raid.

Τώρα πες μου για το άλλο, το anandtech υπερβάλλει ή εσύ ενθουσιάστηκες με τον AMD? :p :P

Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε ή μιλαμε ή κλανουμε? πλακα με κανεις με τα 20γιγα , εδω το UT πιανει μονο του 8 γιγα. αυτα ειναι μπακαλιστικες μεθοδοι , κοψε ραψε σβησε μπαλωσε.

αν προσεξες δεν ειπα οτι ενθουσιαστηκα με τον επεξεργαστη , ενθουσιαστηκα με τα καλυτερα SB , και ειναι γελοιο γιατι λεγαμε οτι η ιντελ εχει και γαμω τα SB . υποθεση για mythbusters imho.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.