Jump to content



Ψιλοadvanced ερώτηση για LAN


Rayden

Recommended Posts

Hello Λαμπιόνια!

Έχω μια ερώτηση που μου φαίνεται εμένα λίγο σπάνια...

Έστω ότι έχουμε 4 PC συνδεδεμένα σε απλό TCP/IP LAN με ένα switch.

Έστω ότι το ένα από αυτά έχει ενσωματωμένες δύο κάρτες δικτύου (μία 100άρα και μια 1000άρα) και έστω ότι συνδέεται στο switch με την 100άρα.

Ας πούμε τώρα ότι φέρνουμε ένα 5ο PC και το συνδέουμε με TWISTED PAIR (δηλ. peer-to-peer) καλώδιο με το PC που έχει τις δύο κάρτες και δη με την 1000άρα.

Και ερωτώ: είναι δυνατόν να γίνουν bridge οι συνδέσεις στο PC με τις 2 κάρτες, έτσι ώστε το 5ο PC να βλέπει το υπόλοιπο δίκτυο και φυσικά να φαίνεται σε αυτό?

Το έχει δοκιμάσει κανείς σας?

Λύσεις του στυλ "βάλε και το 5ο PC στο switch" απορρίπτονται, γιατί τότε θα φέρω 6ο PC και το switch είναι 5άρι!!! :devil:

Μιλάμε δηλ. για 4 PC δικτυωμένα μέσω switch, εκ των οποίων το 1 συνδέεται μέσω 2ης κάρτας δικτύου με ένα 5ο PC. (Εντάξει, το καταλάβαμε :giveup: )

Υποψιάζομαι ότι κάτι πρέπει να γίνεται με το "bridge connections" αλλά δεν ξέρω ρυθμίσεις και ενδεχόμενα tricky σημεία.

thx

Link to comment
Share on other sites

Στα 4 pc που είναι πάνω στο switch βάζεις 192.168.0.1-4 με μάσκα 255.255.255.0 στη gigabit 192.168.0.5/255.255.255.0, στο cross συνδεδεμένο με τη gigabit pc 192.168.0.6/255.255.255.0 και μόλις τα κάνεις όλα αυτά έχεις 2 επιλογές

1) IP forwarding (ίσως έχεις πρόβλημα με τα arps και πρέπει να τα βάλεις χειροκίνητα).

2) επιλέγεις τα 2 interface (υποθέτω ότι έχεις windows xp) και διαλέγεις να τα κάνεις bridge.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, αλλά νομίζω ότι δεν έχει νόημα να κάνεις ματσακωνιές με bridge NICs και να μην κάνεις ένα απλό routing.

Εξάλλου βάζοντας 2 και 3 NICs δε σημαίνει ότι έχεις 200 ή 300Mbps, οπότε τα βάζεις για να ενώσεις 2 υποδίκτυα, άρα για να κάνει routing.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το bridge είχα πρόβλημα γιατί η κάρτα wireless δεν υποστήριζε κάποιο media transfer προτόκωλο. Προτίμησε καλύτερα ένα routing, Πως?? Με πχ kerio winroute firewall και επιλογές nat απο το ενα υποδίκτυο στο άλλο. Ετσι περιορίζεις και την κίνηση στο δίκτυο αφού μόνο όση κίνηση αφορά τον τρίτο υπολογιστή θα περνά απο τον host του και όχι όλη η κίνηση του δικτύου.

Διαβασε λίγο...

http://www.ibh.de/netglossary/net_02.htm

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jogi [Σήμερα, στις 11:14]

Εγώ με το bridge είχα πρόβλημα γιατί η κάρτα wireless δεν υποστήριζε κάποιο media transfer προτόκωλο. Προτίμησε καλύτερα ένα routing, Πως?? Με πχ kerio winroute firewall και επιλογές nat απο το ενα υποδίκτυο στο άλλο. Ετσι περιορίζεις και την κίνηση στο δίκτυο αφού μόνο όση κίνηση αφορά τον τρίτο υπολογιστή θα περνά απο τον host του και όχι όλη η κίνηση του δικτύου.

Διαβασε λίγο...

http://www.ibh.de/netglossary/net_02.htm

Παλιότερα είχα κάνει bridge μια 100άρα κάρτα ethernet με την 520+ ασύρματη της dlink και έπαιζε μια χαρά. Αν θυμάμαι καλά ένα πρόβλημα που είχαν τότε ήταν το promiscius mode. Αλλά ο Rayden δε θα κάνει bridge ασύρματη κάρτα, οπότε δε νομίζω να αντιμετωπίσει πρόβλημα.

Για routing δε χρειάζεται κάποιο software, πολύ περισσότερο δε χρειάζεται καν το ΝΑΤ. Μιλάμε για LAN χωρίς εξωτερική σύνδεση.

Ενεργοποιείς το routing HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters

στο πεδίο "IPEnableRouter" την τιμή "1" (πρέπει να έχει "0", αν δεν υπάρχει φτίαχτο, DWORD είναι). Φτιάχνεις το routing στο pc-router και το ορίζεις στα άλλα pc τον router ως gateway.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.