Jump to content



ASUS P4C800-E Deluxe - Bios 1023.001 Βeta - S.O.S


overvolt

Recommended Posts

ASUS P4C800-E Deluxe - Bios 1023.001 Βeta - S.O.S

Απίστευτο !! και όμως ΑΛΗΘΙΝΟ !!!??

Αληθινό ΣΟΚ και δέος ,μόνο έτσι μπορώ να περιγράψω τις αλλαγές που είδα με τα μάτια μου , στο τελευταίο BIOS 1023.001 ΒΕΤΑ, για την ηρωική P4C800-E DELUXE , θεμέλιο επιδόσεων για πολλούς με υπέρ-πλούσιο εξοπλισμό .

Να πάμε στο ψητό ..

Επανάσταση μπορώ να πω , είναι η προσπάθεια της ASUS , αλλά και τα πρώτα δείγματα επιτυχίας στο να σταθεροποιηθούν τα ΒΟΛΤ του πύρινα του επεξεργαστή . ( Πάντοτε σιωπηλά)

Ναι καλά διαβάσατε να σταθεροποιηθούν τα ΒΟΛΤ του πύρινα του επεξεργαστή . ( Βλέπε Over voltage Droop )

Το Νέο BIOS 1023.001 ΒΕΤΑ τα καταφέρνει υπέροχα στο να κολλάει τα ΒΟΛΤ του πύρινα του επεξεργαστή , στην ονομαστική τιμή που ορίζει ο χρήστης , και δεν επιτρέπει υπέρταση ούτε στο χιλιοστό, παραπάνω .

Ενώ επιτρέπει πτώση η να το πούμε διαφορετικά διακύμανση προς τα κάτω , η να το πούμε διαφορετικά ανοχές προς τα κάτω , της τάξης του 0.03 ( αναλόγως φορτίου) .

Η ένδειξη ΒΕΤΑ στην πράξη σημαίνει ότι .

Το BIOS μέχρι στιγμής διαχειρίζεται άψογα , όλες τις ρύθμισης ΒΟΛΤ του πύρινα του επεξεργαστή από 1.525 έως 1.600 σε Northwood ( έκανα δοκιμές μια - μια ).

Στις παραπάνω κλίμακες, π.χ . 1.600 1.700 οι οποίες δεν είναι φτιαγμένες ακόμα , η τάση κολλάει στα 1.570 .

Για τους ψαγμένους , θα αναφέρω ότι στα 1.700 επανήλθε κάπως ο Έλεγχος της τάσης , και κυμάνθηκε στα 1.640 1.600 ( Βλέπε ΒΕΤΑ ) χαχαχα .

Παραπάνω δεν δοκίμασα στον αγαπημένο μου 2.8G Northwood .

Ενώ, δεν παρατηρήθηκαν αλλαγές στην πτώση επιδόσεων της μνήμης στις εναλλαγές Power saving modes , με το μηχάνημα πουσαρισμένο.

Αλλά και στην επαναφορά από Power saving mode , το ( CPU Core Volt ) Ήταν κολλημένο με LOGO , στην ονομαστική τιμή του .

Αποτέλεσμα στην πράξη , κατέβασα τον πουσαρισμένο P4 2.8 @ 3.4 από τα 1.550 στα 1.535 , και δεν κολλάει ,αλλά και γενικότερα δεν κουνιέται το μηχάνημα από θέμα σταθερότητας ούτε χιλιοστό σε full Load .

Με συνέπεια και 1 βαθμό κάτω στην θερμοκρασία CPU , σε full Load ..

Πραγματικά βρίσκομε σε μεγάλη έκπληξη , διότι αυτό που κάποιοι με ρίσκο και πατέντες κυνηγούσαν το έδωσε η ASUS με ένα απλό BIOS Upgrade !!

Έστω και ΒΕΤΑ .

Τα συγχαρητήρια μου Κυρία ASUS, εάν το είχατε πετύχει νωρίτερα ,δεν θα υπήρχε η περίπτωση , να έχει την ρετσινιά , αυτό το κατά τα άλλα καταπληκτικό motherboard , της τσουλήθρας , όσον αφορά την σταθερότητα του στα ΒΟΛΤ του επεξεργαστή , τα οποία είναι απόλυτα συνδεδεμένα με την σταθερότητα της λειτουργίας του επεξεργαστή, και κατά συνέπεια όλου του μηχανήματος .

Και μιλάω περισσότερο για τα πουσαρισμένα μηχανήματα , όπου οι ανοχές πρέπει να διατηρούνται στο δέκατο του χιλιοστού, για να μην έχουμε αστάθειες .

Με μια δόση υπέρ αισιοδοξίας θα πω ότι το BIOS 1023 σε κατάσταση FINAL , θα είναι ένα πραγματικό λουκούμι .

Ενώ και το 1023 ΒΕΤΑ , είναι απολύτως απαραίτητο για όλα τα P4C800-E DELUXE , δεν το συζητάω δηλαδή , το θέμα της αναγκαιότητας του.

Τώρα, θα ήθελα να το δοκιμάσετε και εσείς , έτσι ώστε να επιβεβαιώσετε τα αποτελέσματα μου . ( Σε συνεργασία με το πρόγραμμα Speed Fan για μόνιτορ )

Η μητρική μου είναι Ver 1.0 στον τομέα Bios ( δεν έχω δει Ver.2 ακόμα και ούτε πρόκειται) & Ver.2.0 στην πλακέτα .( Αναγράφετε κάτω δεξιά από το AGP slot)

Βοηθήστε λοιπών να κάνουμε μια λίστα με όλες τις μητρικές που πραγματικά ευνοούνται από το νέο BIOS , P4C / P4P κλπ.

ftp://ftp.asuscom.de/pub/ASUSCOM/BIOS/Socket_478/INTEL_Chipset/i875p/P4C800-E_Deluxe/

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστευω !! Η ASUS Βαφτισε το ΒΕΤΑ σε FINAL .

1023ED.ZIP P4C800-E Deluxe ACPI BIOS 1023 Final (=1023 beta 01)

Αμαν αρχιζω να μην τους προλαβαινω, ετσι γρηγορα που τα αλλαζουνε :D :D :clap:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overvolt

Δεν το πιστευω !! Η ASUS Βαφτισε το ΒΕΤΑ σε FINAL .

1023ED.ZIP P4C800-E Deluxe ACPI BIOS 1023 Final (=1023 beta 01)

Αμαν αρχιζω να μην τους προλαβαινω, ετσι γρηγορα που τα αλλαζουνε :D :D :clap:

δηλ αν ειχες DFI τι θα γινοταν ? καθε 15 μερες καινουργιο BIOS :D

Link to comment
Share on other sites

@overvolt ....η μητρικη μου είναι ακριβώς ίδια με την δικιά σου.....δεν θέλω να σε απογοητευσω αλλά με τον πρεσκοτ 3,2 που χρησιμοποιώ .....δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω που περιγράφεις .....το 1023 beta το χρησιμοποιώ από τις πρωτες μέρες που βγήκε .....

η πτώση τάσης Vcore που παρατηρείται σε load και για την οποία έχει και κακή φήμη η μητρική είναι ίδια και απαράλλαχτη ........με όσα bios έχω δοκιμάσει από το 1018 και μετά!!!( με το vdrop mod απενεργοποιημένο εννοείται)

το ίδιο βλέπω και με το 1023 final που δοκιμάζω εδώ και λίγα λεπτά!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Χθες, στις 15:25]

ΚΑΝΕΝΑ Bios ΔΕΝ μπορεί να φτιάξει το Vdroop της μητρικής........Είναι ΚΑΘΑΡΑ θέμα hardware........ΠΡΕΠΕΙ να αλλαχτούν υλικά στη μητρική για να φτιάξει...... ;)

Συμφωνο απολυτα . :)

Επομενο θεμα : το ΒΙΟΣ δουλευει σωστα , ναι και βεβαια δουλευει .

Ειχα παραξενευτη πριν μερικους μηνες , παιζοντας με το ASUS προγραματακι για overclocking , οταν ρυθμιζα τα βολτ του επεξεργαστη με αυτο , τα βολτ στεκονταν σταθερα χωρις overvoltage .

Επομενο ηταν, η λυση καποτε να γινονταν μονιμη , οπως για παραδειγμα με το νεο ΒΙΟS.

Οσο αφορα για το Droob ,εαν και εχω γραψει πολλες φορες για αυτο , θα πω με στοιχεια , εφοσον μελετησα το εγραφο της INTEL ( 875I Design Guide Lines) 15 MB PDF αρχειο , γεματο με σχεδια και εντολες προς τους κατασκευαστες μητρικων .

Με λιγα λογια , τα σχεδια της μητρικης αποτελουντε απο 6 επιπεδα τυπωμενου κυκλωματος , η καθε γραμουλα ειναι ορισμενη απο την INTEL για το μηκος της το πλατος της , και παντοτε λαμβανοντας υποψη το θεμα μηδενισμου παρασιτων απο της διπλανες γραμες .

Ειναι τοσο αυστηρες οι προδιαγραφες , οπου απο μια τριχα ( πιθανο λαθος ) εξαρτατε το ολο αποτελεσμα .

Οσον αφορα την τροφοδοσια επεξεργαστη, και Ι875 , ( λογο οτι ειναι κοινη) αντιστιχουν οι ιδιες προδιαγραφες .

Τις οποιες η INTEL εδωσε στους κατασκευαστες , η προδιαγραφη ονομαζετε ( Περιπου) Τυπος τροφοσιας 10 , αλλα και 10α .

Το 10 σημενη προδιαγραφες για τον Northwood .

Ενω το 10α σημενη προδιαγραφες για Prescott

H INTEL συμβουλευει να ακολουθεισουν ολοι οι κατασκευαστες το 10α , για να εχουν μελλον οι μητρικες τους .

Το σχεδιο του συστηματος τροφοδοσιας ειναι της INTEL !!!!

Οι κατασκευαστες πρεπει να ακολουθησουν κατα γραμμα την κατασκευη του ..

ΑΡΑ η φουκαριαρα η ASUS δεν φταει σε τιποτα εαν μερικοι ξεπερνουν τα ορια , με αποτελεσμα να γοναταει κατω το κυκλωμα τροφοδοσιας .

Απο προσωπικη εμπειρεια θα πω οτι εαν θελεται να βρειτε τα ορια αντοχης της μητρικης σας μπορειτε να κανεται μια ενεργεια και να το μαθετε .

1) Βρισκετε ενα software FSB clocker .

2) Βαζεις και το Speedfan για voltage monitor

3) Βαζεις και ενα πολυπρογραμα Burn-in με δυνατοτητα να κουραζει CPU και καρτα γραφικων ταυτοχρονα .

4) Βαζεις CPU voltage +0.03 επανω απο την ταση προδιαγραφων του επεξεργαστη.

5) Βαζεις τα Cas latensy σε ταχυτητα χελωνας ( Τα σηκωνεις αργοτερα ) .

6) τρεχεις το Burn-ΙΝ και παρακολουθεις την πτωση των βολταζε 12 και 3.3v .

Εφοσον εισει ηδη overclocked , και σιγουρα τα 12 και 3.3v χοροπηγανε 11.78 3.18 , τοτε κατεβαζεις με το software FSB clocker ( ποντο ποντο ) μεχρι να δεις τα βολταζε υπο φορτιο να σκεκονται στα 12 και 3.3v ΑΚΡΙΒΟΣ ...

Αυτο το μηχανημα που θα ρυθμιστη με αυτον τον τροπο , δεν προκειτε να προβληματιστη ΣΤΟΝ ΑΙΩΝΑ ΤΟ ΑΠΑΝΤΑ ..

Ετσι ρυθμισα και το δικο μου και τελειωσανε οι αυταπατες αλλα και τα κολληματα .

Μα σιγουρα θα πεταχτη καποιος και θα πει ....( Εγω θελω να χτυπησω τα 5000 GHz !! δεν με νοιαζει τιποτα θα κανω τα ΜOD και οτι αλλο βρεθει !!!

Ενταξει καντα , αλλα να ξερεις οτι ολοι οι αλλοι, δεν ειναι βλακες , ουτε οι ανθρωποι που γραφουν τοσες αραδες για να σε συμβουλεψουν , ουτε η INTEL αλλα και σιγουρα ουτε η ASUS .

:hi:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 09:16]

Δες τα βολτ σε φορτιο με αυτο το τροφοδοτικο για να καταλαβεις τι λες παλι....

Που πας βρε καημενε με 11,78 και 3,18...

..........το αυτό.......... :D

ENERMAX 550 Watts - αρχαίο 3 και ετών -

Super Flower 420 Watts - το ίδιο με το παραπάνω σε χρονολογία -

Zippy 700 Watts - καινούργιο -

ΚΑΝΕΝΑ από αυτά που έχω "σκίσει" στην κυριολεξία, δεν μου είχε την παραμικρή πτώση.........’ντε το πολύ πολύ να παίζανε -50mV (- 0.05V)........

.......γιά ψάξου λίγο με το τροφοδοτικό σου........ ;)

Αρχική απάντηση από overvolt [Σήμερα, στις 01:43]

Αυτο το μηχανημα που θα ρυθμιστη με αυτον τον τροπο , δεν προκειτε να προβληματιστη ΣΤΟΝ ΑΙΩΝΑ ΤΟ ΑΠΑΝΤΑ ..

:hi:

ΑΝ έχεις ρυθμίσει εσύ έτσι με το Northwood σου το μηχάνημά σου και έχεις και ένα "ελαφρύ" Overclock, όταν θα βάλεις πάνω ένα Prescott, πες του "άντε γειά" ........Με τον Prescott έτσι όπως τα περιγράφεις, όχι μόνο δε θα είσαι Overclocked αλλά θα το κάνεις και Underclocked για να σου δουλέψει........ ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasot [Σήμερα, στις 10:01]

BETA ειναι δεν θα το εμπιστευομουν και τοσο...

Δεν περιμενεις να βγει η Final εκδοση του καλυτερα πριν βγαλεις συμπερασματα

Συνήθως αν όχι πάντα, οι τελευταία BETA σειρά Bios είναι και η Final.........Σου λέει δηλαδή η ASUS π.χ. "1009 Final = 1009.023 BETA"....... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αφεντικο !! :D

Το τροφοδοτικό στα ματια μου φαινετε Οκ.

Οι τασεις αυτες ειναι απο τον σενσορα της μητρικης , η πτωση τασεως ειναι απο τα υλικα της μητρικης .

Οσο για φορτιο , εχουμε τρεις δισκους - 2 DVD recorders & μια ΑΤΙ 9600 Pro Η οποια ρουφαει σαν τρελη, ολα τα βολτ απο το AGP .

Ειμαι σιγουρος οτι εαν ειχα μια καρτα γραφικων με εξωτερικη τροφοδοσια , η μητρικη θα ζωριζονταν λιγοτερο στα ρευματα .

Θα κανω λιγακι υπομονη , εως οτου , με αξιωση ο θεος , να παρω μια ΑΤΙ Χ850 Platinum AGP :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπών να τα πούμε λιγάκι , όσο απλά γίνετε για αποφυγή παρεξηγήσεων.

Όσον αφορά τα αμπέρ του πυρήνα , είναι γνωστό ότι κατασκευές στα 130μικρα ( πάχος σχεδίασης)(Northwood) , χρονισμένα , σε όμοια συχνότητα με πυρήνα στα 90 μικρά ( Prescott) έχουν μικρότερες καταναλώσεις σε αμπέρ .

ΑΥΤΟ , που δεν λέει η INTEL , είναι το γίνεται, με την κατανάλωση σε αμπέρ στην μνήμη cache .

Η οποία θέλει αρκετά αμπέρ , και εάν υπερχρονισθεί , τότε τραβάει τα άντερα της , και έτσι ξεπατώνονται τα κυκλώματα τροφοδοσίας της μητρικής .

(Εάν η μητρική δουλεύει σε τέτοιες συνθήκες , όλοι οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές σύντομα θα χάσουν τις ιδιότητες τους στο να κρατούν την τάση σταθερή , και η μητρική στα δυο χρόνια θα παρουσίαση σίγουρα αστάθεια η ζημία . ( Δηλαδή δεν μπορεί ένα πουσαρισμένο μηχάνημα να δουλεύει για πάντα πουσαρισμένο στα τέρματα , θα έρθει γρήγορα η στιγμή της γήρανσης και ο ιδιοκτήτης ,θα αναγκαστεί να κατεβεί από τον πύραυλο οπωσδήποτε ).

Μερικά στοιχεία , όσο αφορά τα αμπέρ .

Intel

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.