Jump to content


Ποιό τμήμα? Help me, please!!!


ilpanos

Recommended Posts

Αύριο πρέπει να παραδώσω το μηχανογραφικό και ακόμα δεν έχω αποφασίσει. Έβγαλα 15650 μόρια στο 2 και 4 επιστημονικό πεδίο και ενδιαφέρομαι κυρίως για τον τομέα της πληροφορικής. Οι σχολές που με ενδιαφέρουν και είναι εκεί κοντά στο βαθμό μου (σύμφωνα με τις περσινές βάσεις) είναι:

Επιστήμης υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο)

Πληροφορικής Ιονίου (Κέρκυρα)

Επιστήμης και τεχνολογίας υπολογιστών Πελοποννήσου (Τρίπολη)

Φυσικής Αθήνας

Μηχανικών Πληροφοριακών Και Επικοινωνιακών συστημάτων Αιγαίου

Επιστήμης και τεχνολογίας Τηλεπικοινωνιών Πελοποννήσου (Τρίπολη)

Φυσικής Θεσσαλονίκης

Φυσικής Πάτρας

Θέλω να μου πείτε με ποία σειρά θα τις βάζατε χρησιμοποιώντας τα παρακάτω κριτήρια:

->ποίο τμήμα είναι πιο οργανωμένο

->από ποίο έχεις περισσότερες πιθανότητες να σε πάρουν για μεταπτυχιακό

->ποίο είναι έτσι ποίο γνωστό και προτιμάται στην αγορά εργασίας

->ποίο σας γεμίζει το μάτι

->όποιο άλλο κριτήριο έχετε

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σου προτείνω και το Τμήμα Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων του Παν Πειραιά. Δεν είναι τόσο θεωρητικό όσο ακούγεται... Τα μαθήματα που περιλαμβάνει είναι αρκετά υψηλά και προσωπικά θεωρώ ότι είναι καλύτερο από το Φυσικό και τον κορεσμό του. Επίσης δεν ξέρω αν είσαι από Αθήνα αλλά πρέπει να σκεφτείς και το κόστος των σπουδών σε άλλη πόλη. Κι εγώ πρώτη φορά που έδωσα πέρασα Χημικό Θεσσαλονίκης... Δεν άξιζε όμως...

www.ted.unipi.gr

Link to comment
Share on other sites

εάν σε ενδιαφέρει η πληροφορική το φυσικό δεν είναι καλή επιλογή. καλύτερα μαθηματικό

για ηλεκτρονική τηλεπικοινωνίες συμφέρει το φυσικό

απο τα τμήματα υπολογιστών που αναφέρεις καλύτερα να επιλέξεις της κρήτης γιατί με την αξιολόγηση και τις υποχρηματοδοτήσεις δεν ξέρεις τι γίνεται

Βεβαίως να δηλώσεις και τμήματα που θεωρητικά δεν θα τα έπιανες λόγω υψηλών βάσεων αλλά που ποτέ δεν ξέρεις πως θα κινηθούν

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να αποφυγεις τριπολη καθως ειναι νεα τμηματα και μικρη πολη.

για φυσικο δεν ξερω.

το πανεπιστημιο ιονιου εχει καλη οργανωση σε θεματα εστιας και φοιτητικης μεριμνας.

στην κρητη γινεται καλη δουλεια.

σαμο ειναι καλη σχολη αλλα δεν εχει πρακτικα εργαστηρια(στο λεω επειδη περασα και απο εκει)

οπου και να πας καλη φοιτητικη ζωη!

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΙ Καστοριάς (τμήμα Δικτύων και Η/Υ ή κάπως έτσι ) καλό είναι. Πέρασε ο κολλητός μου εκεί και από φίλους μου άλλος λένε τα καλύτερα. Περιμένουμε να μας πείσει πώς τα δήλωσες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από feanorian82

Θα ήθελα να σου προτείνω και το Τμήμα Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων του Παν Πειραιά. Δεν είναι τόσο θεωρητικό όσο ακούγεται... Τα μαθήματα που περιλαμβάνει είναι αρκετά υψηλά και προσωπικά θεωρώ ότι είναι καλύτερο από το Φυσικό και τον κορεσμό του. Επίσης δεν ξέρω αν είσαι από Αθήνα αλλά πρέπει να σκεφτείς και το κόστος των σπουδών σε άλλη πόλη. Κι εγώ πρώτη φορά που έδωσα πέρασα Χημικό Θεσσαλονίκης... Δεν άξιζε όμως...

www.ted.unipi.gr

άντε ρε λούλη πληροφορικάριε της πλακός:p

σοβαρά τώρα, τις σχολές θετικών επιστημών σκέψου τις πολύ καλά πριν τις βάλεις, γιατί έχουν αρκετό διάβασμα και δεν είναι π.χ. ΠΑ.ΠΕΙ., που έχουν και εργασίες και βοηθάνε στα μαθήματα, είναι απλώς τα μαθήματα;)

Ως φυσικός θα κάνεις κβαντομηχανική και άλλα τέτοια ενδιαφέροντα:p

Αν σε ενδιαφέρει πληροφορική, βάλτο μετά από τα αντίστοιχα τμήματα.

Κι εγώ θα σου έλεγα να δηλώσεις το dtps γιατί είναι πολύ ενδιαφέρουσα σχολή;)

( ps κι εγώ πέρασα dtps και διάλεξα χημικό, γιατί σκέφτηκα ότι δεν άξιζε. δεν έχει σχέση αυτό φίλτατε feanorian, γούστα είναι αυτα;) )

Link to comment
Share on other sites

φυσικο?

nice joke!

ειμαι στο τμημα της Αθηνας.

Μακρια φιλε μου.Μακρια απο τις "καθηγητικες" σχολες.ΘΑ βγεις επαγγελματιας ανεργος εκτος αν εχεις να φραγκα και βγεις εξω για κανα σοβαρο μεταπτυχιακο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorikas [Χθες, στις 20:54]

φυσικο?

nice joke!

ειμαι στο τμημα της Αθηνας.

Μακρια φιλε μου.Μακρια απο τις "καθηγητικες" σχολες.ΘΑ βγεις επαγγελματιας ανεργος εκτος αν εχεις να φραγκα και βγεις εξω για κανα σοβαρο μεταπτυχιακο.

στη πολη μου ο μαθηματικος που μου εκανε βγαζει το μηνα τουλαχιστον 10,000 ευρο απο τα ιδιαιτερα που κανει... και οι περισσοτεροι καθηγητες χ..ζονται στο χρημα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorikas

το "ξερω πολλους" δεν μου λεει κατι

Καλυτερα να συγκρινετε τους πτυχιουχους Φυσικους με αυτους που βγαζουνε 10000Ε/μηνα.Ετσι θα δεις αν τα βγαζουν η οχι.

δεν ξέρω για φυσικούς αλλα για μαθηματικούς και καθηγητές Πληροφορικής ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.