Jump to content



telnet σε linux


colt3003

Recommended Posts

Καλησπέρα

Σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλή ιδέα να γύρναγα το πισι της δουλειάς σε linux μιας και λογω της ηλικίας του (PIII 450 - 256 RAM) θα προτιούσα κάτι πιο ελαφρύ, σταθερό αλλά και τσάμπα.

Έτσι λοιπόν μιας και το μηχάνημα δεν τρέχει και τίποτα εξειδικευμένο, και με την ελπίδα πως όλα θα πανε καλά με τους drivers (ο μόνιμος φόβος μου) και τους δικτυακούς εκτυπωτές, λέω για το mandrake 10.1 που έχω διαθέσιμο. 1 πρόβλημα υπάρχει μόνο: υπάρχει κανένα telnet πρόγραμμα να μου συστήσετε μιας και είναι ακρως απαραίτητο, αλλά να είναι και κάποιων δυνατοτήτων (π.χ. να μπορεί να κάνει emulation τουλάχιστων σε wyse 60, και να μην κανει διάφορα τρελλά με Ελληνικούς χαρακτήρες) ??

Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

SSH2 φυσικά. Το telnet στέλνει raw χαρακτήρες.

Για clients δοκίμασε το putty, secure shell client ( ftp://ftp.ntua.gr/mirror/ssh ) ή το securecrt. Με τους Ελληνικούς χαρακτήρες δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα, το wyse 60 δεν το έχω ξανακούσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι

ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά ή δεν έγινα κατανοητός ή εγω δεν κατάλαβα τίποτα...

Ας τα πάρουμε απο την αρχή:

Το μηχάνημα αυτή τη στιγμή τρέχει windows και με ένα πρόγραμμα, το reflection 7 συνδέεται μέσω telnet σε ένα solaris σερβερ που φιλοξενεί και την εφαρμογή. το ζητούμενο τώρα είναι με την αλλαγή του λειτουργικού στο μηχανάκι σε linux να βρώ ένα αντίστοιχο πρόγραμμα με το reflection που να τρέχει σε linux.

@trendy: το securecrt είναι αυτό που ψάχνω αλλά αυτό τρέχει σε windows όσο για το wyse 60 είναι τύπος τερματικού τον οποίο το πρόγραμμα που ψάχνω κάνει emulation προκειμένου να ''μιλήσει'' με τον σερβερ

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω αυτό. Εγω απλά απο το pc μου δίνω παραμέτρους μόνο την ip του server και επιλέγω τι emulation θα κάνει. απο εκεί και πέρα συνδέεται και κάνω login και παίζω με την εφαρμογή που είναι αποθηκευμένη στον σερβερ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θες να κάνεις το slowaris linuxάκι;

Κοίτα το linux έχει και telnet server και ssh server. Το 2ο το έχουν στάνταρ όλες οι διανομές. Το πρώτο δεν είμαι σίγουρος αν δίνεται καθότι deprecated από πολλές απόψεις πλέον και κυρίως από ασφάλεια. Νομίζω ότι δε χρειάζεσαι το συγκεκριμένο emulation μιας και στο linux δεν το έχω συναντήσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από colt3003

Καλημέρα και πάλι

ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά ή δεν έγινα κατανοητός ή εγω δεν κατάλαβα τίποτα...

Ας τα πάρουμε απο την αρχή:

Το μηχάνημα αυτή τη στιγμή τρέχει windows και με ένα πρόγραμμα, το reflection 7 συνδέεται μέσω telnet σε ένα solaris σερβερ που φιλοξενεί και την εφαρμογή. το ζητούμενο τώρα είναι με την αλλαγή του λειτουργικού στο μηχανάκι σε linux να βρώ ένα αντίστοιχο πρόγραμμα με το reflection που να τρέχει σε linux.

@trendy: το securecrt είναι αυτό που ψάχνω αλλά αυτό τρέχει σε windows όσο για το wyse 60 είναι τύπος τερματικού τον οποίο το πρόγραμμα που ψάχνω κάνει emulation προκειμένου να ''μιλήσει'' με τον σερβερ

To reflection κανει terminal emulation σε win, στο linuχακι ετσι και αλλιως δουλευεις πάνω σε ένα terminal οπώτε το μόνο (δεν παίρνω και ορκο) ειναι να κανεισ set την μεταβλητη TERM στην τιμη που θέλεις.

TERM=wyse και μετα να κάνεις το telnet.

Το θέμα μπλέκει λιγο περισσότερο αν με το reflection έχετε και Χ11

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pxatzis

To reflection κανει terminal emulation σε win, στο linuχακι ετσι και αλλιως δουλευεις πάνω σε ένα terminal οπώτε το μόνο (δεν παίρνω και ορκο) ειναι να κανεισ set την μεταβλητη TERM στην τιμη που θέλεις.

TERM=wyse και μετα να κάνεις το telnet.

Το θέμα μπλέκει λιγο περισσότερο αν με το reflection έχετε και Χ11

Δηλαδή απο κονσόλα δίνω TERM + IP και μπορώ να συνδεθώ απευθείας στον σερωερ χωρίς άλλη εφαρμογή ??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.