Jump to content



προβλημα με m/b


Recommended Posts

ξερει κανεις απο m/b asrock?

εχω προβλημα το μονο που μπορω να πειραξω απο την bios ειναι το fsb

ολλα τα αλλα δεν εχουν επιλογες για ρυθμησεις

αρα καταλαβενεται οτι να το ανεβασω το fsb πανω απο 14% δεν το σηκωνει αν δεν πειραξω το vcore.

λεω τωρα

αν κανω κατι λαθος η ξερεται κατι τοτε βοηθηστε.

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν είπες τίποτα (πλατφόρμα, μοντέλο, κλπ, σαν να λέμε ξέρεις ποδήλατο)

γενικά ισχύει ότι το fsb το πειράζουμε μόνο όταν δεν ανεβάζει όλα τα υπόλοιπα μαζί (δηλαδή pci,agp etc etc). οπότε δες αν κλειδώνει κάπως το agp/pci και μετά ανέβασέ το.

Στο +14% μπορεί να σε περιορίζει κάποιος άλλος παράγοντας πλην ram ή cpu (π.χ. η gpu σου).

Link to comment
Share on other sites

Δέν είναι όλες οι ashrock μητρικές ήδιες... Δέ μας είπες ουτε καν για τι cpu μιλας...

’ν εχεις intel στις περισσότερες περιπτωσεις δε μπορείς να αλλαξεις τον πολλαπλασιαστή.

’ν εχεις AMD πριν απο τους A64 μπορεις να αλλάξεις πολλαπλασιαστη και προσ τα πάνω και προς τα κάτω...

Στους A64 έχω την εντυπωση ότι μπορεις μονο να χαμηλώσεις τον πολλαπλασιαστη... (για ακόμα υψηλότερα fsb)

Γεννικά με το fsb γινεται το o/c συνηθως αρκει να ελεγχεις τι παρασύρει αυτο και να αλλάζεις πολαπλασιαστες-διαιρέτες για να μενεις στα νόμιμα ορια για τα εξαρτηματα που δεν αντεχουν...

Για όλα τα παραπάνω απλα διαμασε το manual της μητρηκής σου...

’ν δε το έχεις απλά google it...

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν νομιζω να κανω δυλεια με αυτη την m/b και πρεπει να την αλαξω.

παρολα αυτα θα σας πω κανα 2 πραγματα οπως λεει και ο φιλος ο kaynd

μπας και ξερεται κατι παραπανω.

intel 530

fsb 800/533

asrock 775V88

chipset via pt 880

αν ξερεται κανα κρυφο menou και πιστευεται οτι αξιζει να το κουρασω να μου το πειτε

αλιως να παω για αλλη m/b...

αλλα για ποια. δεν θελω να κανει παπαδες αλλα και ουτε να σερνεται

εχετε κατι να προτεινεται?

Link to comment
Share on other sites

biller δεν έχω asrock αλλά ένας φίλος μου είχε πάρει μία για socket A με VIA τσιπάκι για να αντικαταστήσει άμεσα μία abit Που είχε και του κάηκε και είχε τελειώσει η εγγύηση. από ότι θυμάμαι όταν είχαμε βρεθεί να την ανεβάσουμε δεν είχαμε βρει κανένα κρυφό μενού , πέρα από το % και ΔΕΝ είχε AGP/PCI lock. για το δικό σου δεν ξέρω βέβαια αν ισχύουν τα ίδια αλλά μάλλον δεν αξίζεις να χάσεις το χρόνο σου με αυτή τη μάρκα σε overclocking ούτε καν για να μάθεις, καθώς ρισκάρεις, ιδιαίτερα αν δεν έχει κλείδωμα αλλά και λόγω της γενικότερης φθηνής κατασκευής της μητρικής που δεν φαίνεται να αντέχει και πολλά παραπάνω από τα specs, και τα υπόλοιπα συστήματα του υπολογιστή

βεβαια να συμπληρώσω στα default δεν του έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα και λειτουργεί απροβλημάτιστα εδώ και καιρό οπότε για ένα απλό φθηνό μηχάνημα για βασικές δουλειές, Internet, office, mp3 θα έλεγα ότι είναι αρκετά καλές και παμφθηνες οι asrock.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikolakis13

Μην ασχοληθείς καθόλου με την AsRock. Παρε μια Abit AS8-3rd Eye και καθαρισες;)

ρε Νικολακι χθες περασα μια ASROCK και ειναι μια χαρα εξαρταται και το μοντελο βεβαια

Link to comment
Share on other sites

ok παιδια ευχαριστω

μαλων η asrock δεν εχει κρυφο menou

καμια καλη m/b που να παιζει στο +/- 100αρικο αλλα και να τσουλαει εχετε να προτεινετε?

εκτος απο αυτη που εγραψε ο nikolakis13

που δεν την ξερω αλλα θα την ψαξω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.