Jump to content



Τι Τροφοδοτικό;


tigrakas

Recommended Posts

Φίλοι μου,

Επειδή ετοιμάζομαι για αναβαθμισούλα σας παραθέτω παρακάτω το σύστημα που ετοιμάζομαι να στήσω και θα ήθελα τα φώτα σας για το τροφοδοτικούλι που θα βάλω.

Επειδή το σύστημα θα αγοραστεί με δόσεις και επειδή πρόκειται να αγοραστούν όλα από ένα κατάστημα οι επιλογές που έχω είναι πολύ λίγες σε τροφοδοτικά και θα σας τις αναφέρω παρακάτω ποιες είναι αυτές.

Το σύστημα λοιπόν θα αποτελείται από:

Athlon 3500+ 939 Venice core

Abit An8 Fatal1ty SLI

WD 160GB SATA2

Corsair XMS 2x512 CL2 or Twinmos 1x1024MB

XFX 7800GTX 256MB

Thermaltake Kandalf Silver

Σημείωση: Αυτά θα αγοραστούν τώρα

-------------------------------------------------------------

Έπειτα θα προσθέσω πάνω το DVDRW μου συν 2 ΑΤΑ σκληρούς 120GB + 40GB συν 2-3 ανεμιστηράκια 12cm.

Τα τροφοδοτικά που πουλάει το κατάστημα (πάνω από 450W όλα καθώς λιγότερα κλάφτα Χαράλαμπε) είναι τα εξής:

HEROLCHI 480W

HEROLCHI 525W

HIPPER 525W

HIPER 580W

QTEC 500Low Noise

QTEC 550W

RAPTOX 550W

SCORPIO 480W

Thermaltake 460W

Παρακαλώ τα φώτα σας...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά όμως όσο για το Hiper βρήκα σε αυτό το λινκ:

http://www.planetamd64.com/index.php?showtopic=9102

αρνητικά του review για αυτό το τροφοδοτικό ότι δεν είναι 7800GTX sli compatible. Και αυτό που σκέφτομαι γενικά κανένα από αυτά τα τροφοδοτικά δεν έχει καλώδια για τις PCI-E. Και εγώ ρωτάω τώρα...

Μήπως αυτό ειναι πολύ κακό ή να μη πτοούμαι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ο τυπάς πως έβγαλε 34Α στα +12 για sli 7800.

Σε όσα reviews διάβασα, min 500W τροφοδοτικό λένε ότι προτείνει η nvidia. Αν θέλουν 34Α μόνο οι κάρτες, ελάχιστα τροφοδοτικά, μετρημένα στα δάκτυλα, μπορούν να τροφοδοτήσουν ένα πλήρες σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Δεν ξέρω ο τυπάς πως έβγαλε 34Α στα +12 για sli 7800.

Σε όσα reviews διάβασα, min 500W τροφοδοτικό λένε ότι προτείνει η nvidia. Αν θέλουν 34Α μόνο οι κάρτες, ελάχιστα τροφοδοτικά, μετρημένα στα δάκτυλα, μπορούν να τροφοδοτήσουν ένα πλήρες σύστημα.

Μετά πάς σε μπαταρία αυτοκινήτου....με 44 φεύγα amp ;):p

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή 12*34 = 408 watt.

ναι, πιστεύω κι εγώ ότι είναι λίγο υπερβολικά.

204 watt η κάρτα?

βέβαια σκέψου και τη λύση να πάρεις 2 τροφοδοτικά (δεν πιστεύω να καίνε τόσο, αλλά δεν σκοπεύω να πάρω gpu οπότε δεν το ψάχνω :D :D)

Link to comment
Share on other sites

Οκ αλλά μην ξεχνάμε ότι συμπεριλαμβάνει και τις καταναλώσεις των άλλων περιφεριακών...

Οπότε το να προτείνει 500w λογικό τοκόβω...αλλά τα 34α παραείναι υπερβολικά.....ούτε cpu α64 στα 3300 δεν τρώει τόσο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την συμβολή σας πραγματικά αλλά θα ήθελα λιγάκι τη ψήφο σας ανάμεσα στα τροφοδοτικά που σας προανέφερα ότι είναι διαθέσιμα. Πιστέψτε με αν είχα τα μετρητά αυτή τη στιγμή θα πήγαινα αλλού για τροφοδοτικό για μεγαλύτερη σιγουριά όπως ένα OCZ ή enermax 600αρια αλλά δυστυχώς τώρα πρέπει αναγκαστικά να κινηθώ ανάμεσα σε αυτά που παρέθεσα. Σόρρυ για τη μακρυγορία αλλά καταλαβαίνετε τώρα πως είμαι όταν ετοιμάζομαι για αναβάθμιση... :D :D :D

Ε; Φανταστικό Φόρουμ;

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν χρειάζεται να πας σε κάτι μεγαλύτερο, απλά οι απαιτήσεις που λέει ο τύπος στο review, δεν ισχύουν όσο αφορά τις 7800 σε sli.

Μια χαρά θα είσαι με κάποιο από αυτά που προτείναμε.

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαίνεστε παιδιά με τα προτεινόμενα / απαιτούμενα watt

Ενδεικτικά αναφέρω ότι HEC 435W ανταπεξέρχεται κανονικότατα (στα default πάντα - δεν ξέρω για o/c) στο ακόλουθο σύστημα:

Χ2-4400 (για να σας προλάβω: faxing 7/24 :p)

2 * 7800 SLI

2 * Raptors

2 * 7200 HDD

3 * οπτικά

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Έχεις πολυμετρίσει τις τάσεις?

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος απ' την στιγμή που όλα παίζουν ΟΚ.

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Σκυλί φαίνεται το hec τελικα....

Σωωωωωωπα!

Αυτά να τα βλέπουν κάποιοι (προφανώς δεν αναφέρομαι σε κανέναν συγκεκριμένο) που προτιμούν να παίρνουν άλλα - και καλά - 1500W, με φωτάκια, κλπ μπλιμπλίκια...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.