Jump to content



Laptop γνώμες


Τζώρτζης

Recommended Posts

Nαι είναι η πρώτη "φουρνιά" 6800Go δυστυχώς. Kαι στο site της Dell ως 256MB DDR την αναφέρει. Απ'ότι διαβάζω πάντως εξακολουθεί να είναι καλύτερη άπο X700 και κάτω. Σίγουρα πάντως μια X800 θα είναι γρηγορότερη (ή η 6800 Ultra του XPS2 της Dell- αλλά εκεί ξεφεύγουμε στα λεφτά), αλλά μέχρι τώρα δεν έχω βρει κάποια αξιόλογη λύση με τον πυρήνα της ATI στο budget αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

DDR1 όντως.

shaman πόσο αγγίζει όμως το fujitsu?1957

απλώς υπενθυμίζω δεν έχει

2gb ram αλλά έχει 1gb

χαμηλότερησ ανάλυσης οθόνη (από κοντά δυστυχώς δεν έχω δει διαφορές και είναι όντως εις βάρος μου)

δεν έχει bt

αργότερο επεξεργαστή

και βασικότερο έχει 230 +....

Προτιμώ δηλ να χτυπήσω ένα xps gen2 (ελέω 6800 ddr3 ultra,p 2.13ghz M)στα ίδια λεφτά με το m3438...

ειδάλλως 2000 δε τα δίνω.

Link to comment
Share on other sites

Μα η τιμή του 9300 δεν είναι αυτή που το "χτύπησες" στο E-Bay κι εγώ δεν είμαι διατεθημένος να "σκάσω" τόσα λεφτά και να ρισκάρω μια τέτοια αγορά απο Ε-Bay όσες θετικές αξιολογήσεις κ να έχει ο πωλητής..Εδώ ανεμιστηράκια αγοράζεις και έχεις άγχος αν θα τα πάρεις ή όχι..

Πάρε στη Dell Ηellas και ρώτα ή φτίαξε για πλάκα στο online shop της Dell UK to 9300 με την αντίστοιχη σύνθεση που το πήρες να γελάσεις..Όσο για το XPS2 εκεί να δεις γέλιο (ή μάλλον κλάμα) στην τιμή..Να υπολογίζεις 3600 ευρώπουλα να είσαι μέσα (με 2GB μνήμη και 100GB δίσκο).

Ρίξε μια ματιά κ μόνος να καταλάβεις γιατί ο FS θεωρείται ευκαιρία στα 2000.

Link to comment
Share on other sites

Οθόνη απο Dell δεν έχω δει - τουλάχιστον όχι πρόσφατο μοντέλο. Έχω δει FS και έχω πάθει πλάκα όμως. Μόνη καλύτερη οθόνη που έχω δει είναι των SONY Vaio αλλά εκεί ξεφεύγουμε και στα λεφτά αρκετά. Για Dell απο φίλους που τα δουλεύουν στη δουλειά τους έχω ακούσει τα χειρότερα. Επίσης τα ξένα forum (δες π.χ. το link που σου έδωσα λένε τα χειρότερα για τις οθόνες της Dell). Έχουν συνήθως προβλήματα ομοιογένειας χρωμάτων και κάποια απώλεια φωτεινότητας στο κάτω μέρος. Σε κάποιο review του CNET για laptop της Dell υπάρχει video που φαίνεται ακριβώς το πρόβλημα. Αν θυμηθώ ποιό ήταν θα κάνω post εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

OXI

LOL

Edit: Δε βρήκα το video review στο CNET. Θα ψάξω αργότερα γιατί πάω για λίγο WoW.. :p

Πάντως από ένα review για το XPS2 στο notebookreview.com αντιγράφω τα ακόλουθα:

"Point 4 -- Unusual Surface Anomalies

Here's where the XPS2 falls flat on its face. I have the LPL0000 LG manufactured LCD screen and I see sparkles on it everywhere! It's a very noticeable problem at this resolution. My current Princeton also sparkles but it's a 1280 screen. It's harder to notice the sparkling at that resolution, but at 1900 it jumps right out at you. I'm not happy with the dirty white colors this produces on the screen. I'm irritated that Dell put a cheap quality screen on an expensive laptop. This is the same screen people have complained about on the 9200 and the 9300 Inspiron models. Dell needs to do something about this and do something quick. If you plan to use your computer a lot like I will be doing this will annoy you. I work in Dev-C++, UnrealEd, and Photoshop a lot as well as type reports in Word. If you don't use the computer much you'll easily get used to it. I personally plan to call Dell and see what they offer me or say to me because I'm upset about the sparkling screen given the price I paid for my system. If you want a vibrant true display without sparkling to my knowledge Sony and Fujitsu are the only way to go."

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με τα Acer κτλ η οθόνη των Dell είναι πολύ καλύτερη. Στις μικρότερες αναλύσεις το πρόβλημα δεν υφίσταται (γι αυτό θα σου συνιστούσα την 1600άρα και όχι την 19χχ).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποδείχθηκε μεγάλος απατεώνας ο κύριος που πήγα να αγοράσω τον φορητό.

The following sentences were handed down May 21-25, 2001, in the 65th Judicial District Court by Judge Richard Wells.

Nicholas D. Clark, Lansing, 21, convicted of Fail to Register-Sex Offender: $690 fine & costs, 30 days jail, susp on pmt of fine. Also convicted of DWLS & Plate Violation: $580 fine & costs.

....

Τελικά πρόλαβα και ακύρωσα τη μεταφορά χρημάτων και πλέον είμαι σε φάση αναζήτηση πάλι

Θα προτιμούσα να πάρω το dell xps gen2 αλλά από κάπου έμπιστα παρά από το ebay πλέον..

μάλλον για το amilo 3438 θα πάω...

έχετε α προτείνεται κάποιο φορητό με 6800 ultra ή x800pro/xt πάνω?

Link to comment
Share on other sites

To Dell XPS2 είναι απλησίαστο όπως σου είπα κ παραπάνω..3500 δεν μπορώ να διαθέσω σε PC. Aν ήταν κανένας λαμπάτος ενισχυτής το συζητάγαμε! :p

Κοίτα για τίποτα bargains της Dell αλλά σε τέτοιο μοντέλο δύσκολα να βρεις κάτι.

Για X800 δεν έχω βρει τίποτα δυστυχώς, αν βρεις let me know! Διαφορετικά πάω για τον 3438 κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τζώρτζης

Τελικά αποδείχθηκε μεγάλος απατεώνας ο κύριος που πήγα να αγοράσω τον φορητό.

The following sentences were handed down May 21-25, 2001, in the 65th Judicial District Court by Judge Richard Wells.

Nicholas D. Clark, Lansing, 21, convicted of Fail to Register-Sex Offender: $690 fine & costs, 30 days jail, susp on pmt of fine. Also convicted of DWLS & Plate Violation: $580 fine & costs.

....

Τελικά πρόλαβα και ακύρωσα τη μεταφορά χρημάτων και πλέον είμαι σε φάση αναζήτηση πάλι

Θα προτιμούσα να πάρω το dell xps gen2 αλλά από κάπου έμπιστα παρά από το ebay πλέον..

μάλλον για το amilo 3438 θα πάω...

έχετε α προτείνεται κάποιο φορητό με 6800 ultra ή x800pro/xt πάνω?

πόσα αστεράκια είχε ο τυπάς? ( rating εννοώ;) )

ήταν power seller?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά πήρα το fujitsu siemens m3438g 1.86 1gb pc4200 80gb hd 6800go 17" και είμαι κατενθουσιαμένος!

’ψογη οθόνη και πολύ γρήγορος...

Μετρήσεις όταν βρω χρόνο διότι Σάββατο τον πήρα και τώρα ψιλοασχολούμαι μαζί του...

pict06108du.th.jpg

pict06114qb.th.jpg

pict06128tg.th.jpg

pict06134eh.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.