Jump to content



Centrino ή Athlon?


Maximus

Recommended Posts

Ένας φίλος μου ψάχνει αυτή την εποχή για φορητό η/υ με σκοπό και να του χρησιμεύσει στη δουλεία του αλλά και να αντικαταστήσει τον pc όσον αφορά τα παιχνίδια. Για το 2ο τον έπρηξα αρκετά :laughing: ώστε να τον πείσω να έχει μέσα στάνταρ μια mobility radeon 9700 128mb αλλά το θέμα τώρα που τίθεται είναι το αντίστοιχο του τίτλου:

Έχει σταμπάρει αυτούς τους 2:

centrino

athlon

Είναι σε όλα πανομοιότυποι εκτός από τους επεξεργαστές τους. Το φίλο μου τον ενδιαφέρει πάρα πολύ η ησυχία και σε δεύτερη μοίρα οι επιδόσεις, γι αυτό και σας ρωτάω, κατά πόσο ενοχλητικός είναι ο θόρυβος του athlon κόντρα στον centrino που ξέρω ότι είναι σχεδόν αθόρυβος?

[Βέβαια αν οι διαφορές σε επιδόσεις είναι χαοτικές, τότε μπορεί να γίνει ένας συμβιβασμός στον ήχο (πιστεύω)]

Αν έχετε να προτείνετε και κάποιο άλλο φορητό ή να πείτε οποιαδήποτε άλλη γνώμη ελεύθερα. Το budget πάντως ας μην ξεπεράσει τους 1500 Εβραίους.

Ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

Nα υποθεσω οτι δεν ψαχνει σε acer!Τις προαλλες βρηκα το 1693wlmi!Αρκετα καλο με μονη διαφορα οτι δεν εχει 1,8γιγα οπως αυτο που βρηκες!Εχει τον 1,73 με διαυλο στα 133 ομως -θα καλυψει λιγο απο την διαφορα των επεξεργαστων!Κοντα στα 1300 τελικη τιμη(skroutz it)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG

Nα υποθεσω οτι δεν ψαχνει σε acer!Τις προαλλες βρηκα το 1693wlmi!Αρκετα καλο με μονη διαφορα οτι δεν εχει 1,8γιγα οπως αυτο που βρηκες!Εχει τον 1,73 με διαυλο στα 133 ομως -θα καλυψει λιγο απο την διαφορα των επεξεργαστων!Κοντα στα 1300 τελικη τιμη(skroutz it)

ναι αλλά έχει το 915chipset και όχι το 855. δηλαδή είναι πιο νέα γενιά, αν και ddr1 στο 915 μόνο η acer έχει βάλει :hehe:

πάντως αν το θέλει για φορητό (να το μετακινεί, να το δουλεύει με μπαταρία κλπ) καλύτερα centrino (ή turion).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 12:37]

ναι αλλά έχει το 915chipset και όχι το 855. δηλαδή είναι πιο νέα γενιά, αν και ddr1 στο 915 μόνο η acer έχει βάλει :hehe:

πάντως αν το θέλει για φορητό (να το μετακινεί, να το δουλεύει με μπαταρία κλπ) καλύτερα centrino (ή turion).

Sotiri... μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι. :p

gznp... Centrino εκτός αν θέλεις να το έχεις και για ψηστιέρα. :whistling

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.