Jump to content



Ποιο κουτί λέτε να διαλέξω? - Stacker Chosen and Bought


Maximus

Recommended Posts

Χαιρετώ όσους έχουν απομείνει και ακόμα δεν έχουν αποδράσει σε κάποιο καλοκαιρινό παράδεισο. :cool:

Επειδή τώρα τελευταία μάζεψα κάποια λεφτά για τον υπολογιστή σκεφτόμουν επιτέλους να αλλάξω κουτί γιατί στο παλιό με έχουν φάει ο θόρυβος, τα καλώδια και η στενο-χώρια...

Καταρχάς να μοιραστώ μια σκέψη μου για ένα μικρό modding για να μην τα εξηγώ μετά. Ο 3000+ (τώρα θα τον έφαγε καμιά μαϊμού) από θερμοκρασίες ήταν πέρα από καλός μιας και τους 42 βαθμούς τους έπιανε μια στο τόσο και αν, με την εργοστασιακή του ψύκτρα. Ο κύριος FX όμως εξ αρχής μου έδωσε στίγματα υψηλών θερμοκρασιών (και που άλλαξα πάστα τα ίδια) παρ'όλο που αναπαυόταν σε κρύο για την εποχή περιβάλλον. Εκτός λοιπόν από την αγορά μιας XP-120 που θέλω να κάνω, λέω, σε όποιο κουτί και αν πάρω, να τρυπήσω ένα 12άρι κύκλο και να βάλω ανεμιστήρα+φίλτρο, ο οποίος με τη βοήθεια πλαστικού σωλήνα (με μορφή σαν τη "φυσαρμόνικα" στα καλαμάκια) θα ενώνεται με τον 12άρι της ΧΡ-120 για ακόμα μεγαλύτερη απόδοση+όσο το δυνατόν λιγότερο θόρυβο. Αυτό το αναφέρω γιατί προφανώς θα με βόλευε (και πρακτικά και εμφανισιακά) το κουτί να έχει plexi πλαϊνό.

Τελειώνοντας λοιπόν με τις λεπτομέρειες ας πάμε για το κουτί.

Τα λεφτά που σκέφτομαι να δώσω καταρχάς είναι max 175 ευρώ. Οι απαιτήσεις τώρα είναι:

1) Να είναι ευρύχωρο

2) Να παίρνει πάνω από 5 συσκευές στα 5,25

3) Nα είναι αθόρυβο όσο το δυνατόν γίνεται (δε ζητάω και πλήρως αθόρυβο, απλά μην κάνει σα μηχανοστάσιο σαν το δικό μου)

4) Να έχει καλή ροή αέρα

5) 12ρηδες ανεμιστήρες να έχει (για τους παραπάνω λόγους)

6) Να έχει χώρο για καλώδια κτλ

7) Να έχει plexi (ή τουλάχιστον kit για plexi)

8) Αν γίνεται, ας μην έχει πορτάκι (μου σπάει τα νεύρα καμιά φορά και όχι τπτ άλλο, το keyboard είναι ασύρματο και θα το στείλω από το παράθυρο, θα την πληρώσει αυτό)

9) Να βγαίνει σε μαύρο (τέτοια drives έχω :) )

10) Να μπορεί να πάρει εύκολα watercooling (για αργότερα)

11) Να έχει ψύξη για τους δίσκους (ανεμιστηράκι στο bay)

Δε με νοιάζει:

1) Να είναι φιλοτεχνημένο από κανέναν τρελαμένο σχεδιαστή με πρωτοποριακές ιδέες

2) Να είναι ελαφρύ (δεν το μετακινώ συνέχεια-συχνά, αν είναι από αλουμίνιο πάντως δε με χαλάει)

3) Να έχει και καμια βίδα, 10 χρόνια τώρα δε με πείραξαν οι τόσες που είχαν, με 5-6 θα ασχοληθώ?

4) Να είναι ΕΝΤΕΛΩΣ αθόρυβο. Είπαμε, να είναι ήσυχο αλλά όχι και νεκρό. Αν βρεθεί βέβαια το απόλυτα αθόρυβο, καλοδεχούμενο.

Όλα αυτά λοιπόν. Προφανώς κινούμαι στην κατηγορία του Coolermaster Stacker. Έψαξα για λύσεις από Thermaltake (Armor, Shark & Kandalf) αλλά έχουν τα εξής μειονεκτήματα:

Το Shark δε μου άρεσε γενικά.

Το Armor από ότι είδα δεν άρεσε σε εσάς (σε αρκετά threads - ειδικά εν συγκρίση με το stacker) ενώ εμένα γενικά με ικανοποίησε σα δυνατότητες (πληρεί αρκετές από αυτές που θέτω - αν όχι όλες - είναι και πιο φτηνό (το μαύρο))

Το Kandalf έχει όμορφο σχήμα, καλές δυνατότητες (εφάμιλλες του Armor) αλλά...η πόρτα του δε βλέπω να ζει μαζί μου.

Για Lian-Li δεν έψαξα καθόλου (δε βρήκα χρόνο) ενώ Chieftec δε βρήκα όπως θα το ήθελα.

Το Stacker το αφήνω τελευταίο μιας και ξέρω πως είναι από τα καλύτερα κουτιά της αγοράς αλλά δε μου αρέσει που η Coolermaster δε δίνει σα στάνταρ το Plexi, το bay για τους δίσκους με τον ανεμιστήρα (έτσι μου είπαν τουλάχιστον) και το cooler για το δεξί πλάι του κουτιού. Αν δώσω 165-170 ευρώ για το κουτί και θέλω και άλλα 60-90 για τα υπόλοιπα...με δυσκολεύει αρκετά αν και το συμπαθώ πιο πολύ από όλα τα άλλα το κουτί αυτό.

Anyway, πολλά είπα. Θέλω τις γνώμες σας, τι λέτε κι εσείς? Οποιαδήποτε συμβουλή - νέα πρόταση καλοδεχούμενη!

Ευχαριστώ!

:):D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 16:00]

χωρις δευτερη κουβεντα stacker με την μια τα εχει ολα!!!

επισεις τα υπολιπα κομματια τα περνεις σιγα σιγα ετσι οπως ειναι κανεις ανετα την δουλια σου!!!

Συμφωνώ απόλυτα:T:

Link to comment
Share on other sites

Αν πιστεύει ότι μπορείς να βάλεις εύκολα w/c (εγώ που έβαλα δεν μπορώ να πω οτι είναι και εύκολο πάντα σε σύγκριση με άλλα) στο armor πάρε αυτό αφού αυτό σου αρέσει.

Καλύτερα το STACKER.

Link to comment
Share on other sites

Περί στάκερ

Μαζί δίνει ένα bay 3->4 για δίσκους μαζί με τον ανεμιστήρα.

Εάν θες παραπάνω έχει γύρω στα 20ευρώ. Εκτός εάν μαζευτούν οι στακεράδες και πάρουν ομαδικά παράθυρα και bay.

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ ήθελα το παράθυρο αλλά είναι ένα καταπληκτικό δώρο που κάποιος μπορεί να σου πάρει....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

Περί στάκερ

Μαζί δίνει ένα bay 3->4 για δίσκους μαζί με τον ανεμιστήρα.

Εάν θες παραπάνω έχει γύρω στα 20ευρώ.

Αυτό είναι ευχάριστο νέο αν ισχύει γιατί με ενδιαφέρει η καλή ψύξη των Raptor :)

Πάντως όπως ακριβώς το περίμενα, όλοι προτείνουν Stacker, Stacker it is then! 20-25 του μήνα μάλλον θα το έχω στα χέρια μου :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Αυτό είναι ευχάριστο νέο αν ισχύει γιατί με ενδιαφέρει η καλή ψύξη των Raptor :)

Πάντως όπως ακριβώς το περίμενα, όλοι προτείνουν Stacker, Stacker it is then! 20-25 του μήνα μάλλον θα το έχω στα χέρια μου :D

ρε μην τπ ψαχνεις παρτο ειναι το καλητερο . -

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Αυτό είναι ευχάριστο νέο αν ισχύει γιατί με ενδιαφέρει η καλή ψύξη των Raptor :)

Πάντως όπως ακριβώς το περίμενα, όλοι προτείνουν Stacker, Stacker it is then! 20-25 του μήνα μάλλον θα το έχω στα χέρια μου :D

Ναι βρε... Λες να το είχαν ξεχάσει μέσα στο δικό μου?

Link to comment
Share on other sites

stacker και από εμένα.

το crossflow το πήρα μαζί με το κουτί.

το πήρα από εδώ

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=5514

πιστεύω ότι κάνει δουλεία.

επειδή όμως το πήρα μαζί με το κουτί κατευθείαν δεν ξέρω κατά πόσο βοήθησε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από diablo13

stacker και από εμένα.

το crossflow το πήρα μαζί με το κουτί.

το πήρα από εδώ

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=5514

πιστεύω ότι κάνει δουλεία.

επειδή όμως το πήρα μαζί με το κουτί κατευθείαν δεν ξέρω κατά πόσο βοήθησε.

κανε ενα τεστ ρε συ κλιστο και δες και μετα ανιξετο τερμα...........

Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχα διαβασει οτι με το crossflow υπηρχε διαφορα 2-6 C (αναλογως ταχυτητας) στη θερμοκρασια του κουτιου σε σχεση με πριν σε ενα συστημα χωρις κανενα αλλο ανεμιστηρα εκτος του τροφοδοτικου. Λογικα σε ενα κουτι με 3-4 ανεμιστηρες δεν θα υπαρχει σημαντικη διαφορα που να δικαιολογει τα του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tasosmos

Καπου ειχα διαβασει οτι με το crossflow υπηρχε διαφορα 2-6 C (αναλογως ταχυτητας) στη θερμοκρασια του κουτιου σε σχεση με πριν σε ενα συστημα χωρις κανενα αλλο ανεμιστηρα εκτος του τροφοδοτικου. Λογικα σε ενα κουτι με 3-4 ανεμιστηρες δεν θα υπαρχει σημαντικη διαφορα που να δικαιολογει τα του.

λογικο ειναι αλαλ σε αλλο κουτι δεν μπενει...

επισεις αν εχεις καμια dfi που η ψυκτρες τον mosfets ειναι πολυ κοντα του τοτε θα εχει διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.